Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Κύριε Νίκο αυτό λέω….ο αυλός δεν είναι 18,3 είναι (0,723 =18,364)

Φίλε μου κάηκα από τα Brain MR & BELL, μου έσκισαν και μια μεμβράνη στο αυτοκίνητο και η θήκη την γλύτωσε με πατέντα! Ποτέ ξανά Brain. Μόνο εάν μου έπεφτε στο χέρι κανά ΤΜ θα το δοκίμαζα! Τώρα που το θυμήθηκα, γιατί είμαι και κάποιας ηλικίας :D το δοκίμασα και αυτό, τίποτα δεν λέει, έχω γράψει αναλυτικά σε άλλο τρέντ!
Ποια φυσίγγια ρίχνεις;
 
Τι διαφορά έχουν τα crio με τα crio plus??
Στα crio το σπείρωμα είναι στο στόμιο, ενώ στα crio plus περίπου στο μέσον του τσοκ.
Εγώ ποτέ δεν κατάλαβα τι προσφέρει παραπάνω το πλας. Σταθεροποιείται καλύτερα το τσοκ? 'Αμα χτυπήσεις την κάννη στο στόμιο, να μην στραβώσει το τσοκ εκεί που είναι το σπείρωμα και δε βγαίνει?
 
Δηλαδή φίλε Βασίλη εγώ για να έχω απόδοση τριαμισάρι βάσει αυλού του τσόκ σε Kikcs Smoke πρέπει να πάρω τριάρι?
LM 0,15”=0,381 - 18,30 =17,919
“ “ 0,15”=0,381 - 18,364=17,983

M 0,20” = 0,508 - 18,30 = 17,792
M. 0,20” = 0,508 - 18,364= 17,856
Επειδη πηρα kicks τωρα τελευταια για benelli crio 18,3(δυστυχως λογω ελλειψης θηραματων δεν δοκιμαστηκε...) συγκεκριμενα το improved modified 0,25" μου βγαινει στον αυλο μου σαν τριαρι(με παχυμετρο 17,78 και συμφωνα με την εταιρεια 17,665) και στον πινακα που εριξα δυο φυσιγια με το μαμα τριαρι και με αυτο η συγκεντρωση ηταν παρομοια(τις εχω ανεβασει εδω μεσα αλλα δεν θυμαμαι που)...μενει να δουμε στον κυνηγοτοπο τι κανει γιατι αλλο ο πινακας και αλλο ο κυνηγοτοπος προσωπικη μου αποψη παντα...
Τωρα για εσενα αν θελεις λιγο πιο ανοιχτο απο τριαρι θα πας στο 0,20" αυτο που δινει η εταιρεια για modified γνωμη μου...αλλα θα σου πουν και αλλα παιδια που τα εχουν χρησιμοποιησει και ξερουν καλυτερα..
 
Εγώ ποτέ δεν κατάλαβα τι προσφέρει παραπάνω το πλας. Σταθεροποιείται καλύτερα το τσοκ? 'Αμα χτυπήσεις την κάννη στο στόμιο, να μην στραβώσει το τσοκ εκεί που είναι το σπείρωμα και δε βγαίνει?
Για να πουλάνε περισσότερα τσοκ οι τσοκάδες.
 
Εγώ ποτέ δεν κατάλαβα τι προσφέρει παραπάνω το πλας. Σταθεροποιείται καλύτερα το τσοκ? 'Αμα χτυπήσεις την κάννη στο στόμιο, να μην στραβώσει το τσοκ εκεί που είναι το σπείρωμα και δε βγαίνει?
Για να πουλάνε περισσότερα τσοκ οι τσοκάδες.
Παναγιώτη ειλικρινά πιστεύω ότι ο λόγος είναι αυτός που λέει ο Βασίλης, έχω σκεφτεί το εξής σενάριο.
Κάποτε η μαμά εταιρεία σκέφτηκε να επιμηκύνει τα τσοκ από 5 σε 7 εκατοστά. Είτε για εμπορικούς λόγους είτε όντως να έκανε δοκιμές και να είδε βελτίωση της τουφεκιάς.
Αρχικά το έβγαλαν με την παλιά φιλοσοφία, Optima/Crio, δηλαδή με το σπείρωμα στο στόμιο.
Μετά από πολύ λίγα χρόνια (5-6) το γύρισαν στο plus, τοποθέτησαν το σπείρωμα στα 5εκ, εκεί όπου ήταν τα παλιά μομπιλ, θεωρώ όχι τυχαία, ώστε τα plus να ταιριάζουν στις παλιές μομπιλ κάννες και να πωλούνται ακόμη περισσότερα τσοκ αναμεταξύ τους.
 
Εγώ ποτέ δεν κατάλαβα τι προσφέρει παραπάνω το πλας. Σταθεροποιείται καλύτερα το τσοκ? 'Αμα χτυπήσεις την κάννη στο στόμιο, να μην στραβώσει το τσοκ εκεί που είναι το σπείρωμα και δε βγαίνει?
Τα browning 18,4 &baikal 4 εκατοστά,τα μομπιλ και τα πρώτα κρύο 5 εκατοστά.Καποια στιγμή επικράτησε (μάρκετινγκ ίσως) ότι χρειάζεται περισσότερο μήκος το τσοκ για να αποδώσει , έτσι όλοι πήγαν 7,9 εσω ,εσω - έξω κτλ... βιομηχανία
 
Τα browning 18,4 &baikal 4 εκατοστά,τα μομπιλ και τα πρώτα κρύο 5 εκατοστά.Καποια στιγμή επικράτησε (μάρκετινγκ ίσως) ότι χρειάζεται περισσότερο μήκος το τσοκ για να αποδώσει , έτσι όλοι πήγαν 7,9 εσω ,εσω - έξω κτλ... βιομηχανία
Το μήκος ΑΝΤΕ να δεχτώ ότι παίζει κάποιο ρόλο αλλά όχι αυτόν τον οποίο διαφημίζουν.
Οι αλλαγές σπειρωμάτων ή θέσεων αυτών είναι για να πωλείται στα 80€ μέσο όρο ένα προϊόν που η αξία του δεν ξεπερνά τα 5€.

Tο έκανε και η Rem τώρα τελευταία.
Rem Choke - Rem Pro Bore Choke

1679221147082.png
1679221005098.png
 
Last edited:
μενει να δουμε στον κυνηγοτοπο τι κανει γιατι αλλο ο πινακας και αλλο ο κυνηγοτοπος προσωπικη μου αποψη παντα...
Ο πίνακας δεν λέει ψέματα!
Ωστόσο δεν λέει όλη την αλήθεια!
Η δοκιμή πρέπει να περιλαμβάνει απαραίτητα μέτρηση διάτρησης!
Στο κέντρο ΚΑΙ στην περιφέρεια της τουφεκιας!
Ο τελικός κριτής, όπως και να 'χει,είναι το "γήπεδο"έτσι ώστε να δούμε την γενική συμπεριφορά του φυσιγγίου και αν μας ταιριάζει στον τρόπο που ριχνουμε....
 
Ο πίνακας δεν λέει ψέματα!
Ωστόσο δεν λέει όλη την αλήθεια!
Η δοκιμή πρέπει να περιλαμβάνει απαραίτητα μέτρηση διάτρησης!
Στο κέντρο ΚΑΙ στην περιφέρεια της τουφεκιας!
Ο τελικός κριτής, όπως και να 'χει,είναι το "γήπεδο"έτσι ώστε να δούμε την γενική συμπεριφορά του φυσιγγίου και αν μας ταιριάζει στον τρόπο που ριχνουμε....
Συμφωνω απολυτως...
 
Παναγιώτη ειλικρινά πιστεύω ότι ο λόγος είναι αυτός που λέει ο Βασίλης, έχω σκεφτεί το εξής σενάριο.
Κάποτε η μαμά εταιρεία σκέφτηκε να επιμηκύνει τα τσοκ από 5 σε 7 εκατοστά. Είτε για εμπορικούς λόγους είτε όντως να έκανε δοκιμές και να είδε βελτίωση της τουφεκιάς.
Αρχικά το έβγαλαν με την παλιά φιλοσοφία, Optima/Crio, δηλαδή με το σπείρωμα στο στόμιο.
Μετά από πολύ λίγα χρόνια (5-6) το γύρισαν στο plus, τοποθέτησαν το σπείρωμα στα 5εκ, εκεί όπου ήταν τα παλιά μομπιλ, θεωρώ όχι τυχαία, ώστε τα plus να ταιριάζουν στις παλιές μομπιλ κάννες και να πωλούνται ακόμη περισσότερα τσοκ αναμεταξύ τους.
Πιστεύω ότι ακόμα και αν βιδωνει στις παλιές κάννες που έπαιρναν τσοκ των 5 εκατοστών τα πλας των 7 εκατοστών δεν είναι κατασκευασμένα για εσω- έξω , πιστοποιημένα και ασφαλή.
 
Πιστεύω ότι ακόμα και αν βιδωνει στις παλιές κάννες που έπαιρναν τσοκ των 5 εκατοστών τα πλας των 7 εκατοστών δεν είναι κατασκευασμένα για εσω- έξω , πιστοποιημένα και ασφαλή.
Δεν το έχω κάνει προσωπικά ποτέ, το δουλεύει όμως πολύς κόσμος χωρίς θέμα.
 
Τα browning 18,4 &baikal 4 εκατοστά,τα μομπιλ και τα πρώτα κρύο 5 εκατοστά.Καποια στιγμή επικράτησε (μάρκετινγκ ίσως) ότι χρειάζεται περισσότερο μήκος το τσοκ για να αποδώσει , έτσι όλοι πήγαν 7,9 εσω ,εσω - έξω κτλ... βιομηχανία
Δεν είναι μάρκετινγκ όπως δεν είναι μάρκετινγκ και ο μεγαλύτερος κώνος αυτό έγινε και στα τσοκ το μήκος έφερε ομαλότερη κωνικοτητα,η πρώτη που έβγαλε τα πολύ μακριά εσωτερικά αν θυμάμαι ήταν η fabarm .Σε χειροποίητα που μου είχε φτιάξει ένας παππούς κάποτε κατά συνεργασία με έναν οπλουργο τα τσοκ ήταν εσώ έξω 12 εκ οι αποδώσεις καμία σχέση με ότι υπήρχε και βέβαια τώρα δεν εργάζονται αυτοί.
 
Δεν το έχω κάνει προσωπικά ποτέ, το δουλεύει όμως πολύς κόσμος χωρίς θέμα.
Κανένα θέμα έχω ρίξει πολλά φυσίγγια έτσι αλλά όχι Magnum με οριακές γομωσεις δεν θα το έκανα διότι απροστάτευτο κομμάτι του τσοκ που προορίζεται για να λειτουργεί εντός κάνης δεν ξέρω πως θα ανταποκρινόταν αν έφτανε στα όρια επαναλαμβανόμενα των πιέσεων
 
Δεν το έχω κάνει προσωπικά ποτέ, το δουλεύει όμως πολύς κόσμος χωρίς θέμα.
Χωρίς να το ξέρω απόλυτα τα εσωτερικά έχουν την αντοχή με την υποστήριξη της κάννης .Τα εσω -εξω έχουν άλλο σχεδιασμό και μέταλλο.
 
Χωρίς να το ξέρω απόλυτα τα εσωτερικά έχουν την αντοχή με την υποστήριξη της κάννης .Τα εσω -εξω έχουν άλλο σχεδιασμό και μέταλλο.
Η λογική αυτό λέει. Αν και τα μαμά έσω κρύο πλας μετά το σπείρωμα (στο στόμιο τους) έχουν εμφανώς πιο παχύ τοίχωμα απ' τα αντίστοιχα μομπιλ
 
Δεν είναι μάρκετινγκ όπως δεν είναι μάρκετινγκ και ο μεγαλύτερος κώνος αυτό έγινε και στα τσοκ το μήκος έφερε ομαλότερη κωνικοτητα,η πρώτη που έβγαλε τα πολύ μακριά εσωτερικά αν θυμάμαι ήταν η fabarm .Σε χειροποίητα που μου είχε φτιάξει ένας παππούς κάποτε κατά συνεργασία με έναν οπλουργο τα τσοκ ήταν εσώ έξω 12 εκ οι αποδώσεις καμία σχέση με ότι υπήρχε και βέβαια τώρα δεν εργάζονται αυτοί.
Σωστά 9,2 εκ τα εσωτερικά της fabarm, είναι τα πιο μακριά εσωτερικά απ τα όπλα που έιχα-εχω.
 
Back
Top