Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Αν ήμασταν χώρα μέλος της CIP οποιαδήποτε τέτοιου είδους επέμβαση θα απαιτούσε επαναπιστοποίηση (reproof) του όπλου.Υποχρεωτικά.
Λευτέρη (ή όποιος γνωρίζει σίγουρα) τα φυσίγγια πιστοποίησης τι πιέσεις βγάζουν ?
πχ 1370 για όπλο που πιστοποιείται στα 1370 ή περισσότερες ?
Το λογικό είναι να βγάζουν 1370.

Καλό θα ήταν να σφάζαμε ένα 🤪
 
Μη πειράζετε τις κάννες ρε παιδιά. Δεν είναι safe. Πάρτε ένα άλλο όπλο αν δε σας κάνει το υπάρχον. Ίσως λίγο άνοιγμα στη σύσφιξη σε κάννη με σταθερό τσοκάρισμα, αλλά κι αυτό μπορείς να το παίξεις με άλλο φυσίγγι.
 
Ο Παπατσαρούχας κάνει ή τουλάχιστον έκανε επιμήκυνση μέχρι 3cm.... παραπάνω μου είχε πει είναι θέμα ασφάλειας ή μήπως δεν είχε μεγαλύτερο κοπτικό;;;
Μπορεί να είναι το σκεπτικό του.
Δεν κάνει κώνο πάνω από 45mm.
Σε κάνη δικιά μου,δούλεψε.
 
Παίρνεις ένα καλό καινούριο όπλο και ησυχάζεις τουλάχιστον απο το τι μπορεί να χει κάνει ο άλλος και δε θα στο πεί. Αν είσαι π.χ Αθηναίος και πας 2 φορες την εβδομάδα υπολογίσεις τα εξοδα για κυνήγι ενός χρόνου, τα 1300 περίπου που κοστίζει ένα όπλο που θα το χεις ίσως και 20 χρόνια είναι...καραμέλες σε αξία.
 
ή τουλάχιστον έκανε επιμήκυνση μέχρι 3cm.... παραπάνω μου είχε πει είναι θέμα ασφάλειας ή μήπως δεν είχε μεγαλύτερο κοπτικό;;;
Το ίδιο μου είχε πει και ένας άλλος πολύ γνωστός οπλουργός ...
Δεν μου ανέφερε θέμα ασφάλειας αλλά μου είπε ΟΧΙ σε πολύ μεγάλο κώνο.

Όταν του είπα ότι θέλω την μέγιστη δυνατή συγκέντρωση και τον ρώτησα (πληροφοριακά) αν ο κώνος θα την βελτιώσει γέλασε και μου απάντησε ότι θα "φτιάξει την κατανομή".
Όταν του είπα ότι δεν με ενδιαφέρει η κατανομή αλλά η αύξηση της συγκέντρωσης, ξαναγέλασε και μου απάντησε το ίδιο ... "θα φτιάξει την κατανομή".

to all ...
Έχει πέσει πολύ μελάνι για τους κώνους.

Εγώ προσωπικά δεν έχω δει διαφορές με κώνο 1,5cm της Μ2 και 2,5cm της 1187 ... καμία όμως !!! ούτε σε κεντρική περιφερειακή διάτρηση (με φυσίγγι που έβγαζε ίδια περίπου ποσοστά) ούτε σε συγκέντρωση.
Ούτε με κώνο 1,5cm και 7cm άλλων όπλων το max ήταν 5% και το min 0% με ίδιο περίπου αυλό και τα ίδια ακριβώς τσοκ (3-4 διαφορετικά σε αριθμό) με διαφορετικά φυσίγγια.
Πιστεύω όμως και αυτούς που βλέπουν διαφορές και προσπαθώ να πιστέψω αυτούς που βλέπουν μεγάλες (πάνω από 10-15%).
Οι ίδιες διαφωνίες υπάρχουν και σε site του εξωτερικού.
Οπότε η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι είναι θέμα τύχης να σου κάτσει ή ο μαμά κώνος να είναι προβληματικός.
Αν ο κώνος δεν γίνει σωστά από τον μάστορα, ίσως η συγκέντρωση μικρύνει (έχει γίνει και αυτό).
Ο μεγάλος κώνος ανεβάζει τις αποδόσεις των ανοιχτών τσοκ με ψιλά σκάγια για λόγο που δεν γνωρίζω ακριβώς.
Σε αυτό είχε συμφωνήσει και ο Λεό αν θυμάμαι καλά.

Προσωπικά αν δεν ήμουν ευχαριστημένος με το οποιοδήποτε όπλο θα το πούλαγα και θα έπαιρνα άλλο.

Τσεκάρετε τα όπλα σας με άλλα για να έχετε ένα σημείο σύγκρισης.
Είναι πολύ σημαντικό για όποιον ενδιαφέρεται τόσο πολύ για τις συγκεντρώσεις ή για να δει απλά αν το όπλο έχει κάποιο εργοστασιακό ελλάτωμα στην κατασκευή της κάνης ή των τσοκ.
 
Το ίδιο μου είχε πει και ένας άλλος πολύ γνωστός οπλουργός ...
Δεν μου ανέφερε θέμα ασφάλειας αλλά μου είπε ΟΧΙ σε πολύ μεγάλο κώνο.

Όταν του είπα ότι θέλω την μέγιστη δυνατή συγκέντρωση και τον ρώτησα (πληροφοριακά) αν ο κώνος θα την βελτιώσει γέλασε και μου απάντησε ότι θα "φτιάξει την κατανομή".
Όταν του είπα ότι δεν με ενδιαφέρει η κατανομή αλλά η αύξηση της συγκέντρωσης, ξαναγέλασε και μου απάντησε το ίδιο ... "θα φτιάξει την κατανομή".

to all ...
Έχει πέσει πολύ μελάνι για τους κώνους.

Εγώ προσωπικά δεν έχω δει διαφορές με κώνο 1,5cm της Μ2 και 2,5cm της 1187 ... καμία όμως !!! ούτε σε κεντρική περιφερειακή διάτρηση (με φυσίγγι που έβγαζε ίδια περίπου ποσοστά) ούτε σε συγκέντρωση.
Ούτε με κώνο 1,5cm και 7cm άλλων όπλων το max ήταν 5% και το min 0% με ίδιο περίπου αυλό και τα ίδια ακριβώς τσοκ (3-4 διαφορετικά σε αριθμό) με διαφορετικά φυσίγγια.
Πιστεύω όμως και αυτούς που βλέπουν διαφορές και προσπαθώ να πιστέψω αυτούς που βλέπουν μεγάλες (πάνω από 10-15%).
Οι ίδιες διαφωνίες υπάρχουν και σε site του εξωτερικού.
Οπότε η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι είναι θέμα τύχης να σου κάτσει ή ο μαμά κώνος να είναι προβληματικός.
Αν ο κώνος δεν γίνει σωστά από τον μάστορα, ίσως η συγκέντρωση μικρύνει (έχει γίνει και αυτό).
Ο μεγάλος κώνος ανεβάζει τις αποδόσεις των ανοιχτών τσοκ με ψιλά σκάγια για λόγο που δεν γνωρίζω ακριβώς.
Σε αυτό είχε συμφωνήσει και ο Λεό αν θυμάμαι καλά.

Προσωπικά αν δεν ήμουν ευχαριστημένος με το οποιοδήποτε όπλο θα το πούλαγα και θα έπαιρνα άλλο.

Τσεκάρετε τα όπλα σας με άλλα για να έχετε ένα σημείο σύγκρισης.
Είναι πολύ σημαντικό για όποιον ενδιαφέρεται τόσο πολύ για τις συγκεντρώσεις ή για να δει απλά αν το όπλο έχει κάποιο εργοστασιακό ελλάτωμα στην κατασκευή της κάνης ή των τσοκ.
Πλάκα κάνεις;Εδώ ο άλλος μόλις αγόρασε το όπλο ,η περιμένει να του έρθει και μπαινει εδώ και ρωτάει ποια αφτερ τσοκ να πάρει γιατί άκουσε ότι τα μαμά δεν είναι καλά .Τα ίδια με τον κώνο και όλα αυτά χωρίς να δει τι κάνει το όπλο με μερικά σοβαρά φυσίγγια.
 
Με το άλλο θα εισουν?
Τι πιστεύεις?
Με αυτά που έχω δει με τα μάτια μου Γιάννη, οι περισσότερες κάνες της σειράς δεν έχουν σημαντικές διαφορές.
Δεν μπορεί 10-15 όπλα να ρίχνουν περίπου το ίδιο ... με παλιά μέταλλα, με καινούργια μέταλλα, με διαφορετικούς κώνους και αυλούς και την ίδια περίπου σύσφιξη με κλασικά τσοκ.
Προβληματικές κάνες υπάρχουν και είναι λογικό.
Μπορεί να υπάρχουν και ""κανάρες"" που μένει να τις δω στην πράξη.
Οπότε ουσιαστικά είναι θέμα τύχης.

Άλλος φτιάχνεται να του βαράει το IC 80% και άλλος το ονομαστικό.
Άλλος θέλει απλά να βαράει πιο σφιχτά από τον άλλο.
Αν σκεφτείς ότι παπιά και φάσσες πλέον κυνηγάω ελάχιστα εώς καθόλου, ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει η top απόδοση.
Τις συγκριτικές τις έκανα από καθαρή περιέργεια.
 
Last edited:
Δείτε τώρα και δεν θα σας κουράσω άλλο 🤣
Cone2.jpg
Το ελάχιστο πάχος μετάλλου στον κώνο πρέπει να είναι 2mm για τα λιγότερο ανθεκτικά και 1mm για τα περισσότερο ανθεκτικά μέταλλα (αυτά με τα οποία φτιάχνονται οι λεπτές κάνες ... που δεν σκοτώνουν δηλαδή).

Οι κατηγορίες των ατσαλιών είναι αυτές
steel.jpg

Το δικό μου όπλο μετρημένα έχει πάχος τοιχώματος στην κόκκινη κουκίδα 3,55mm.
77% περισσότερο από το ελάχιστο όριο ασφαλείας.
Αν έκανα κώνο μήκους 7cm το πάχος στο ίδιο σημείο θα γίνονταν 2,8mm.
40% περισσότερο από το ελάχιστο όριο ασφαλείας.
Ασφαλές λοιπόν θα πει κάποιος ... (αν πάει δικαστήριο)

ps
Τις μοίρες μην τις κοιτάτε, δεν μπορούσα να τις κάνω με 2 δεκαδικά.


Cone1.jpg

Αν σκεφτώ όμως πιο πονηρά, σαν Έλληνας, θα έλεγα το εξής.
Η Benelli δεν βάζει καλά μέταλλα λένε στο HL 🤪 , άρα πάμε στην κατηγορία 1.
Η Benelli βάζει 3,55mm μέταλλο (όταν χρειάζονται μόνο 2mm) στα 1370bar για να έχει το κεφάλι της ήσυχο.
Με 2,8mm μετάλλου στα πόσα bar θα έχω το δικό μου ήσυχο ?

Αποτέλεσμα = 1080bar !!!
 
Last edited:
Back
Top