Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Δίνει όμως καλούδια μαζί του εξού και η τιμή... τουλάχιστον έτσι θέλει να τη δικαιολογίσει τη τιμή.
Δίνει αυτά που πήρε για να βολεύουν τον ίδιο. Σαν κάτι άλλους που σου λένε ότι έφτιαξαν custom κοντάκι, λες και θα σου ταιριάζει κι εσένα.
 
Κάι που ξέρεις ότι όλοι είναι ευχαριστημένοι? Σταματησανε η ουρές για τον κώνο!παλιά Ήταν της μόδας, που το ανακαλύψαμε εμείς πάλι εδώ!!!, δεν ξέρω!
Το ερωτημα που τεθηκε ειναι για το αν ειναι ασφαλες και οχι για το αν προσφερει οντως βελτιωση ή οχι...Αν δεν ηταν ασφαλες θα παιρνανε το ρισκο ολοι αυτοι οι επωνυμοι οπλουργοι?
 
Το ερωτημα που τεθηκε ειναι για το αν ειναι ασφαλες και οχι για το αν προσφερει οντως βελτιωση ή οχι...Αν δεν ηταν ασφαλες θα παιρνανε το ρισκο ολοι αυτοι οι επωνυμοι οπλουργοι?
Γιατί σου δίνουνε εγγύηση?
 
οποιος αλλος οπλουργος αναλαμβανει την επιμηκυνση κωνου εαν δεν ηταν απολυτα ασφαλης η εργασια τους θα επερναν το προσωπικο ρισκο η θα χρεωναν τους εαυτους τους ως ασυνειδητους και ανευθυνους για 70-100 ευρω;Ειναι ερωτηση κρισεως.
Μην το προσωποποιείς ...
Θα σου απαντήσω με τρεις ερωτήσεις κρίσεως Παναγιώτη.
Η επαναπιστοποίηση των κανών είναι άνευ ουσίας ?
Μπορεί κάποιος (ο οποιοσδήποτε οπλουργός) να μου υπογράψει ότι η κάνη στην οποία έχει κάνει την επέμβαση θα περάσει με επιτυχία το proof test στα 1370bar ?
Μπορεί κάποιος να μου υπογράψει πόσο μειώθηκε το όριο ασφαλείας ?

Το ότι μειώνεις το όριο ασφαλείας που έχει τεθεί από τον κατασκευαστή (για κάποιον λόγο βέβαια έχει τεθεί, όχι για να μπορείς να κάνεις κώνους) για να κάνεις το όπλο "να σκοτώνει" ειλικρινά με ξεπερνά.
Σπάσιμο κάνης δεν συμβαίνει κάθε μέρα.
Θα σου συμβεί από ελαττωματικό φυσίγγι ... όταν λοιπόν μου τύχει θέλω να είμαι όσο πιο ασφαλής γίνεται.

Βέβαια εγώ δεν είμαι οπλουργός οπότε δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα τι συμβαίνει. Ότι πιστεύω γράφω.
Γι αυτό λαμβάνω τα μέτρα μου.
Όσοι είναι οπλουργοί ξέρουν καλύτερα και αναλαμβάνουν φυσικά και την πλήρη ευθύνη.
 
Το προβλημα με τον κωνο ειναι οτι χαλαει η χρωμιωση, επικινδυνο να σκασει δεν ειναι αν ο οπλουργος καταλαβαινει τι κανει γιατι μετα τον κωνο οι πιεσεις λογικα πεφτουν λιγο.
Καλά, δεν είναι επικίνδυνο, είναι λιγότερο ασφαλές.
Για εμένα δεν αλλάζει κάτι.
Μην παίζουμε με τις λέξεις.

Μάλλον δεν έχεις βρεθεί μπροστά σε φάση με ελλατωματικό φυσίγγι ή φυσίγγι ιδιογόμωσης ανωτάτου επιπέδου για γουρούνια ή παπιά στον Έβρο.
Σου εύχομαι να μην σου τύχει.

Το ατύχημα γίνεται πάντα από συνδιασμό παραγόντων.
Γιατί να δημιουργήσω έναν μόνιμο παράγοντα κινδύνου επιπλέον ;
 
Επιτρεψτε μου να βαλω ενα ερωτημα.Ο Κουρκουλος ο Ψυλλακης ο Λιακος και οποιος αλλος οπλουργος αναλαμβανει την επιμηκυνση κωνου εαν δεν ηταν απολυτα ασφαλης η εργασια τους θα επερναν το προσωπικο ρισκο η θα χρεωναν τους εαυτους τους ως ασυνειδητους και ανευθυνους για 70-100 ευρω;Ειναι ερωτηση κρισεως.
Παίρνεις τίποτα γραπτώς ; Συνήθως ούτε απόδειξη γιατί πάει άλλη τιμή .Σε περίπτωση ατυχήματος όχι μόνο δεν θα μπορείς να αποδείξεις κάτι ,θα πας και κατηγορούμενος για συκοφαντική δυσφήμιση.
 
Αν δεν προσφέρει "βελτίωση" γιατί να το κάνεις ?
Για να πετάξεις 100€ καταστρέφοντας την χρωμίωση ?
Το ερωτημα εγινε για το αν τιθεται ζητημα ασφαλειας... Οσον αφορα το ερωτημα για το αν προσφερει βελτιωση εχει ξανασυζητηθει και δεν υπαρχει λογος για περαιτερω συζητηση...
 
Last edited:
Επιτρεψτε μου να βαλω ενα ερωτημα.Ο Κουρκουλος ο Ψυλλακης ο Λιακος και οποιος αλλος οπλουργος αναλαμβανει την επιμηκυνση κωνου εαν δεν ηταν απολυτα ασφαλης η εργασια τους θα επερναν το προσωπικο ρισκο η θα χρεωναν τους εαυτους τους ως ασυνειδητους και ανευθυνους για 70-100 ευρω;Ειναι ερωτηση κρισεως.
Προσωπικά δεν μπορώ να πώ εάν είναι ασφαλές ή δεν είναι, ούτε και μπορώ να τους πω ανεύθυνους ή ασυνείδητους τους συγκεκριμένους ή οποιονδήποτε άλλον αναλαμβάνει τέτοια εργασία
Αλλά επειδή δεν μιλάμε για αλλαγή ελατηρίων,θα ήθελα να δίνουν χαρτί που γράφει τι επέμβαση έκαναν,και που θα το πήγαινες στην αστυνομία για να αναγραφεί και στην άδεια οπλοκατοχής αυτή η επέμβαση
Εγώ δεν λέω ότι θα σκάσει η κάννη αλλά σε περίπτωση πώλησης ο επόμενος κάτοχος πρέπει να ξέρει τι έχει γίνει επίσημα και όχι να βασίζεται στο αν θα του το πεί αυτός που του πούλησε το όπλο
 
Back
Top