Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ναι βρε Γιαννη μου , εγω τα ψαχνω τα φυσιγγια και τις πυριτιδες....και εχω δει με τα ματια μου οτι οταν
φερω το οποιο φυσιγγιο με την οποια πυριτιδα....εκει που θελω εγω.... σε οποιο οπλο και να το βαλω...ειτε
στην μπερετα Α-390 - ειτε στο ΒΟΙΤΟ - ειτε στην μπενελι -φρανκι - ρεμι - το φυσιγγιο θα δουλεψει το ιδιο
καλα σε ολα..
Επέτρεψε μου να αμφιβάλω .

Και βεβαια μπορεις να αμφιβαλλεις....δικαιωμα σου ειναι...
Ωστοσο ειτε θελεις να το πιστεψεις ειτε οχι....αυτη ειναι Αληθεια !!!!
 
Αν ηταν ζητημα ασφαλειας δεν θα το εκαναν στην Αμερικη που ξερεις πολυ καλα πως λειτουργουν τα πραγματα...
Θεωρείς ότι η μείωση πάχους στον κώνο δεν δημιουργεί κανένα θέμα ασφάλειας σε υπερτασικά φυσίγγια ?
Θεωρείς ότι το περιθώριο ασφαλείας δεν μειώνεται ?
Θα έριχνες ένα proof load με το όπλο σου ?
Στην κάνη της Rem γράφει "Do not modify" για πλάκα το γράφει ?
Το ίδιο είναι τα αμερικάνικα φυσίγγια με αυτά που χρησιμοποιούμε εδώ και ιδίως οι hard core ιδιογομωτές.
Ο καθένας κάνει ότι θέλει, εξάλλου δικά του είναι τα δάχτυλα.

Και του Rob Roberts θα του το'χαν κλεισει το μαγαζι και θα τον ειχαν κλεισει και φυλακα...αλλο?
Νομικός στο αμερικάνικο δίκαιο δεν είμαι να σου απαντήσω.
Γνωρίζεις αν απαγορεύεται η τροποποίηση όπλων στην Αμερική ?
Δεν το νομίζω ...

Κάτσε όμως να σκάσει κανένα και βλέπουμε που θα καταλήξει.
Αν δεις γράφει ότι κάποια όπλα δεν τα αναλαμβάνει ... προφανώς παίρνει προφυλάξεις, δεν είναι όλα τα σφάζω και όλα τα μαχαιρώνω.
Ξέρεις εσύ έστω και μια εταιρία όπλων (παγκόσμια) που να επιτρέπει μοντίφα στην κάνη και ειδικά στον κώνο ?
Γιατί άραγε ?

Αν ψάξεις στο internet θα δει πολλά όπλα που έχουν σκάσει ακριβώς στον κώνο.
Αυτό μπορεί να συμβεί για 3 λόγους.
Ακατάλληλο φυσίγγι (το μεγαλύτερο πάχος πάντα βοηθά)
Μείωση πάχους κάτω από το όριο ασφαλείας (μετράνε όλοι όσοι κάνουν κώνους τα ελάχιστα απαιτούμενα πάχη ?)
Μεγάλη διάβρωση του μετάλλου

Θα το δωσεις μιση τιμη... οποτε αν δοκιμασεις καμμια δεκαρια παει η 500αρού...
Η βλητική υπεροχή κοστίζει.
 
Last edited:
Γνωρίζεις αν απαγορεύεται η τροποποίηση όπλων στην Αμερική
Αν απαγορευοταν θα το εγραφε φορα παρτιδα στην ιστοσελιδα του?...ημαρτον
Το ίδιο είναι τα αμερικάνικα φυσίγγια με αυτά που χρησιμοποιούμε εδώ και ιδίως οι ιδιογομωτές.
Οι αμερικανοι αμερικανικα φυσιγγια ριχνουν οποτε ολο και καποιο θα ειχε σκασει απο αυτα που εχει πειραξει ο Rob...τοσο τυχερακιας πια ο Rob...
Κάτσε όμως να σκάσει κανένα και βλέπουμε που θα καταλήξει.
Προς το παρον μαλλον δεν εχει σκασει(για να ειναι ακομη εξω...)
Αν δεις γράφει ότι κάποια όπλα δεν τα αναλαμβάνει
Πολυ λογικο αν δεν εχουν επαρκες παχος τοιχωματος στο σημειο της επεμβασης...
Ξέρεις εσύ έστω και μια εταιρία όπλων (παγκόσμια)
Καμμια εταιρεια οχι μονο οπλων δεν επιτρεπει μοντιφα πανω στο προιον της για να εχει το κ@λο της ησυχο...
Αν ψάξεις στο internet θα δει πολλά όπλα που έχουν σκάσει ακριβώς στον κώνο
Μονο του Rob δεν σκανε...Αν ο αλλος βαζει μεσα στο οπλο την μανα του και τον πατερα του δεν σε σωζει ουτε ο κωνος...(σε αυτα που λες ειχε γινει επιμηκυνση κωνου?)
θέμα ασφάλειας σε υπερτασικά φυσίγγια
Υποτιθεται οτι η επιμηκυνση κωνου ριχνει τις πιεσεις...
Η βλητική υπεροχή κοστίζει.
Γι'αυτο να'σαι σιγουρος...
 
Αν απαγορευοταν θα το εγραφε φορα παρτιδα στην ιστοσελιδα του?...ημαρτον

Οι αμερικανοι αμερικανικα φυσιγγια ριχνουν οποτε ολο και καποιο θα ειχε σκασει απο αυτα που εχει πειραξει ο Rob...τοσο τυχερακιας πια ο Rob...

Προς το παρον μαλλον δεν εχει σκασει(για να ειναι ακομη εξω...)

Πολυ λογικο αν δεν εχουν επαρκες παχος τοιχωματος στο σημειο της επεμβασης...

Καμμια εταιρεια οχι μονο οπλων δεν επιτρεπει μοντιφα πανω στο προιον της για να εχει το κ@λο της ησυχο...

Μονο του Rob δεν σκανε...Αν ο αλλος βαζει μεσα στο οπλο την μανα του και τον πατερα του δεν σε σωζει ουτε ο κωνος...(σε αυτα που λες ειχε γινει επιμηκυνση κωνου?)

Υποτιθεται οτι η επιμηκυνση κωνου ριχνει τις πιεσεις...

Γι'αυτο να'σαι σιγουρος...
good luck
 
Έχουμε γράψει αρκετές φορές και συμφωνούμε όλοι σ' αυτό: "ο καθένας κάνει αυτό που πιστεύει οτι είναι το καλύτερο". Τα υπόλοιπα είναι περιττά. Γιατί πάλι τα ίδια και τα ίδια;
Δικιο...απλα κανουμε και καμμια επαναληψη για να μην ξεχνιομαστε...
 
Έχουμε γράψει αρκετές φορές και συμφωνούμε όλοι σ' αυτό: "ο καθένας κάνει αυτό που πιστεύει οτι είναι το καλύτερο". Τα υπόλοιπα είναι περιττά. Γιατί πάλι τα ίδια και τα ίδια;
Όχι Βασίλη αν θεωρούμε ότι υπάρχει ζήτημα ασφάλειας.
Αν έλεγε κάποιος ότι θα βάλει 2gr sipe για να σκοτώνει τα παπιά μακρύτερα θα του λέγαμε κάνε ότι πιστεύεις ότι είναι καλύτερο ?

Αυτό που προτείνω εγώ είναι αλλαγή όπλου αν δεν σε καλύπτει κάπου το υπάρχον.
Αν κάποιος θεωρεί ότι δεν υπάρχει κανένα ζήτημα ασφάλειας ας κάνει ότι τον φωτίσει ο Θεός.
Όταν μειώνεις το πάχος του μετάλλου στον κώνο που αναπτύσσονται 700-900bar και θεωρείς ασφαλές το όπλο δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο από καλή τύχη.
Υπόψη ότι οι χύτρες ταχύτητας αναπτύσσουν 2-3bar.
 
Όχι Βασίλη αν θεωρούμε ότι υπάρχει ζήτημα ασφάλειας.
Αν έλεγε κάποιος ότι θα βάλει 2gr sipe για να σκοτώνει τα παπιά μακρύτερα θα του λέγαμε κάνε ότι πιστεύεις ότι είναι καλύτερο ?

Αυτό που προτείνω εγώ είναι αλλαγή όπλου αν δεν σε καλύπτει κάπου το υπάρχον.
Αν κάποιος θεωρεί ότι δεν υπάρχει κανένα ζήτημα ασφάλειας ας κάνει ότι τον φωτίσει ο Θεός.
Όταν μειώνεις το πάχος του μετάλλου στον κώνο που αναπτύσσονται 700-900bar και θεωρείς ασφαλές το όπλο δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο από καλή τύχη.
Υπόψη ότι οι χύτρες ταχύτητας αναπτύσσουν 2-3bar.
Βασίλη όλες οι απόψεις δεκτές, αλλά δεν οδηγεί πουθενά πλέον.
 
Back
Top