Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Εσύ δεν έχεις βάλει καμιά δοκιμή ... ο καλύτερος είσαι ...
Αλάνθαστος ... !!!
😇
.sarcastic.
Τι δοκιμες να κανω, εδω ουτε να ριξω για παρτη μου δεν προλαβαινω, αν θες ομως, οταν κατεβεις Αθηνα να βρεθουμε να ριξεις και με την δικη μου καραμπινα που σιγουρα δεν χρειαζεται να πειραξω κωνο......
 
Τι δοκιμες να κανω, εδω ουτε να ριξω για παρτη μου δεν προλαβαινω, αν θες ομως, οταν κατεβεις Αθηνα να βρεθουμε να ριξεις και με την δικη μου καραμπινα που σιγουρα δεν χρειαζεται να πειραξω κωνο......
Τα είπαν και άλλοι αυτά ... που μέτραγαν αποστάσεις, διατρήσεις και συγκεντρώσεις με το μάτι.

Ρε σεις κανα SX4 θα πουλήσει κανείς?
Ή maxus 1?
Έχω έτοιμη άδεια :cool:
Με κρίνο ... μην ξεχνιόμαστε.
 
Με αυτά που έχω δει με τα μάτια μου Γιάννη, οι περισσότερες κάνες της σειράς δεν έχουν σημαντικές διαφορές.
Δεν μπορεί 10-15 όπλα να ρίχνουν περίπου το ίδιο ... με παλιά μέταλλα, με καινούργια μέταλλα, με διαφορετικούς κώνους και αυλούς και την ίδια περίπου σύσφιξη με κλασικά τσοκ.
Προβληματικές κάνες υπάρχουν και είναι λογικό.
Μπορεί να υπάρχουν και ""κανάρες"" που μένει να τις δω στην πράξη.
Οπότε ουσιαστικά είναι θέμα τύχης.

Άλλος φτιάχνεται να του βαράει το IC 80% και άλλος το ονομαστικό.
Άλλος θέλει απλά να βαράει πιο σφιχτά από τον άλλο.
Αν σκεφτείς ότι παπιά και φάσσες πλέον κυνηγάω ελάχιστα εώς καθόλου, ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει η top απόδοση.
Τις συγκριτικές τις έκανα από καθαρή περιέργεια.
Αυτο αφορα και οπλα 5-10 Κ πχ Perazzi,Kriegoff η DT11 ? Απο οσο ξερω αυτα τα οπλα εχουν καννες με τα καλυτερα μεταλα και επεξεργασια και χειροποιητα ως ενα βαθμο.
 
Δείτε τώρα και δεν θα σας κουράσω άλλο 🤣
View attachment 71590
Το ελάχιστο πάχος μετάλλου στον κώνο πρέπει να είναι 2mm για τα λιγότερο ανθεκτικά και 1mm για τα περισσότερο ανθεκτικά μέταλλα (αυτά με τα οποία φτιάχνονται οι λεπτές κάνες ... που δεν σκοτώνουν δηλαδή).

Οι κατηγορίες των ατσαλιών είναι αυτές
View attachment 71592

Το δικό μου όπλο μετρημένα έχει πάχος τοιχώματος στην κόκκινη κουκίδα 3,55mm.
77% περισσότερο από το ελάχιστο όριο ασφαλείας.
Αν έκανα κώνο μήκους 7cm το πάχος στο ίδιο σημείο θα γίνονταν 2,8mm.
40% περισσότερο από το ελάχιστο όριο ασφαλείας.
Ασφαλές λοιπόν θα πει κάποιος ... (αν πάει δικαστήριο)

ps
Τις μοίρες μην τις κοιτάτε, δεν μπορούσα να τις κάνω με 2 δεκαδικά.


View attachment 71591

Αν σκεφτώ όμως πιο πονηρά, σαν Έλληνας, θα έλεγα το εξής.
Η Benelli δεν βάζει καλά μέταλλα λένε στο HL 🤪 , άρα πάμε στην κατηγορία 1.
Η Benelli βάζει 3,55mm μέταλλο (όταν χρειάζονται μόνο 2mm) στα 1370bar για να έχει το κεφάλι της ήσυχο.
Με 2,8mm μετάλλου στα πόσα bar θα έχω το δικό μου ήσυχο ?

Αποτέλεσμα = 1080bar !!!
Μπραβο ρε Βασιλη με εβγαλες απο τον κοπο,το ιδιο ακριβως σκεφτομουν να κανω και εγω...χωρις ποιοτητες μεταλλων και τετοια αλλα μονο για το παχος τοιχωματος στο επιμαχο σημειο πριν και μετα απο την επεμβαση.Μπραβο και παλι...ωραιος
 
Μπραβο ρε Βασιλη με εβγαλες απο τον κοπο,το ιδιο ακριβως σκεφτομουν να κανω και εγω...χωρις ποιοτητες μεταλλων και τετοια αλλα μονο για το παχος τοιχωματος στο επιμαχο σημειο πριν και μετα απο την επεμβαση.Μπραβο και παλι...ωραιος
https://web.autocad.com/login

είναι εύκολο αν ξέρεις λίγο autocad
 
Cone1.jpg

https://web.autocad.com/login

είναι εύκολο αν ξέρεις λίγο autocad
Το μονο που βλεπω να λειπει η γραμμη του κουνουριου κωνου(του αρχικου ειναι η μπλε...) αν τη τραβαγες και αυτη(ουσιαστικα θα δημιουργουνταν ενα τριγωνακι που θα ηταν το μεταλλο που θα αφαιρεθει) θα βλεπαμε οτι το περισσοτερο ψωμι θα φαγωθει εκει που τελειωνει ο μαμα κωνος για να "φυγει το σκαλοπατακι...Ενταξει εγω σε μιλιμετρε στο χερι θα το εκανα και αν δεν κανω λαθος στο μαυρο φοντο μιλιμετρε ειναι...και παλι ωραιος
 
Αυτο αφορα και οπλα 5-10 Κ πχ Perazzi,Kriegoff η DT11 ? Απο οσο ξερω αυτα τα οπλα εχουν καννες με τα καλυτερα μεταλα και επεξεργασια και χειροποιητα ως ενα βαθμο.
Γραφει -οι περισσότερες κάνες της σειράς-
οχι ολες....
 
Δείτε τώρα και δεν θα σας κουράσω άλλο 🤣
Cone2.jpg

Το ελάχιστο πάχος μετάλλου στον κώνο πρέπει να είναι 2mm για τα λιγότερο ανθεκτικά και 1mm για τα περισσότερο ανθεκτικά μέταλλα (αυτά με τα οποία φτιάχνονται οι λεπτές κάνες ... που δεν σκοτώνουν δηλαδή).

Οι κατηγορίες των ατσαλιών είναι αυτές
steel.jpg


Το δικό μου όπλο μετρημένα έχει πάχος τοιχώματος στην κόκκινη κουκίδα 3,55mm.
77% περισσότερο από το ελάχιστο όριο ασφαλείας.
Αν έκανα κώνο μήκους 7cm το πάχος στο ίδιο σημείο θα γίνονταν 2,8mm.
40% περισσότερο από το ελάχιστο όριο ασφαλείας.
Ασφαλές λοιπόν θα πει κάποιος ... (αν πάει δικαστήριο)
Βασίλη καλησπέρα. Τό 'φερες από δω, τό' φερες από κει ... και τελικά απέδειξες μόνος σου ότι ΔΕΝ τίθεται θέμα ασφάλειας από την επιμήκυνση του κώνου !!! Το αντίθετο δηλαδή από αυτό που ισχυριζόσουν τόσον καιρό !!! .sarcastic.
Και δεν κάνω πλάκα !!! Είναι προφανές ότι το παχύτερο σημείο της κάννης είναι συνήθως εκεί που τελειώνει ο κώνος και αρχίζει ο κυρίως αυλός. Το καταλαβαίνει, πιστεύω, εύκολα κανείς ... (και χωρίς να το δει ζωγραφισμένο ;).yel....)
Οπότε μια "λογική" επιμήκυνση του κώνου, που θα λάβει υπόψιν και το εξωτερικό προφίλ (κωνικότητας) της κάννης, δεν θα κάνει το πάχος σ' αυτή την περιοχή μικρότερο από το πάχος της θαλάμης λίγο πριν τον κώνο. Επομένως δεν δημιουργεί καθόλου πρόβλημα στην αντοχή της κάννης ...
Αν είναι να σκάσει η κάννη από υπερβολική πίεση (π.χ. από φυσίγγι δυναμίτη), είναι πιο πιθανό να σκάσει στη θαλάμη παρά στον κώνο ...
 
Και δεν κάνω πλάκα !!! Είναι προφανές ότι το παχύτερο σημείο της κάννης είναι συνήθως εκεί που τελειώνει ο κώνος και αρχίζει ο κυρίως αυλός. Το καταλαβαίνει, πιστεύω, εύκολα κανείς ... (και χωρίς να το δει ζωγραφισμένο ;).yel....)
Οπότε μια "λογική" επιμήκυνση του κώνου, που θα λάβει υπόψιν και το εξωτερικό προφίλ (κωνικότητας) της κάννης, δεν θα κάνει το πάχος σ' αυτή την περιοχή μικρότερο από το πάχος της θαλάμης λίγο πριν τον κώνο. Επομένως δεν δημιουργεί καθόλου πρόβλημα στην αντοχή της κάννης ...
Αν είναι να σκάσει η κάννη από υπερβολική πίεση (π.χ. από φυσίγγι δυναμίτη), είναι πιο πιθανό να σκάσει στη θαλάμη παρά στον κώνο ...
Καλησπέρα Στέλιο, μην μου αρχίζεις τα "λογικά" τώρα μιλάμε για extreme καταστάσεις.
Λογικό κώνο έχει η 1187 και δεν φτουράει μια.
Θα εμπιστευτώ τους δικούς μου υπολογισμούς και την μείωση του πάχους του κατασκευαστή στο σημείο ακριβώς που είπες.
Εμπιστεύσου τους δικούς σου .yel.
 
Back
Top