Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Αν το θυμηθώ θα σας βάλω βίντεο με την σκανδαλοθήκη που υποτίθεται "δεν μπαίνει στην βάση".
Δεν θα αρχίσω να την κοπανάω όμως 😁 απλά θα δείτε ότι με ένα πάτημα του πίρου το "πρόβλημα" λύνεται.
Όταν την βγάζεις και παίζεις με την γλώσσα ο πίρος μετακινείται και αυτή η ελάχιστη μετακίνηση μπορεί να δημιουργήσει το "πρόβλημα".
 
Αν το θυμηθώ θα σας βάλω βίντεο με την σκανδαλοθήκη που υποτίθεται "δεν μπαίνει στην βάση".
Δεν θα αρχίσω να την κοπανάω όμως 😁 απλά θα δείτε ότι με ένα πάτημα του πίρου το "πρόβλημα" λύνεται.
Όταν την βγάζεις και παίζεις με την γλώσσα ο πίρος μετακινείται και αυτή η ελάχιστη μετακίνηση μπορεί να δημιουργήσει το "πρόβλημα".
Και με άλλες γίνεται αυτό, να κουνηθεί ο πίρος και να μην μπαίνει η σκανδαλοθήκη
 
Αν το θυμηθώ θα σας βάλω βίντεο με την σκανδαλοθήκη που υποτίθεται "δεν μπαίνει στην βάση".
Δεν θα αρχίσω να την κοπανάω όμως 😁 απλά θα δείτε ότι με ένα πάτημα του πίρου το "πρόβλημα" λύνεται.
Όταν την βγάζεις και παίζεις με την γλώσσα ο πίρος μετακινείται και αυτή η ελάχιστη μετακίνηση μπορεί να δημιουργήσει το "πρόβλημα".
Αν ήτανε αυτό το πρόβλημα πιστεύω θα του το έλεγαν. Έτσι κι αλλοιως αν ο πυρος ήταν λίγο μεγαλύτερος θα του έτρωγαν την μια άκρη με ένα Dremmel η και λίμα και δεν θα στραβωνε η γλώσσα.
Ίσως η περιμετρική πατουρα της σκανδαλοθηκης (μπλε βέλη) ήταν λίγο φαρδύτερη και ήθελε καρπαζια για να μπει στη θέση της. Σε αυτή την περίπτωση ή βλέπεις που αποκτά σημάδι και το γυαλοχαρταρεις προοδευτικά ή την βάζεις βγάζεις μερικές φορές και έρχεται στο σωστό μέγεθος. Το στραβωμα όμως της γλώσσας δεν το καταλαβαίνω...
Κιεμενα οι δύο μπενελλες είχανε αρχικά σφιχτή σκάνδαλοθήκη αλλά με μερικά βάλε βγάλε συνήλθαν! 😄
Ίσως τελικά αν κάποιος δεν έχει εμπειρία στα όπλα και αγοράζει ένα καινούργιο, ας πάει στον οπλουργο του να το λύσει και δέσει μπροστά του και να δει τυχόν προβλήματα. Δέκα λεφτά δουλειά είναι, πόσο θα κοστίσει;
 

Attachments

  • IMG_20230905_141650.png
    IMG_20230905_141650.png
    561,4 KB · Προβολές: 10
Αν το θυμηθώ θα σας βάλω βίντεο με την σκανδαλοθήκη που υποτίθεται "δεν μπαίνει στην βάση".
Δεν θα αρχίσω να την κοπανάω όμως 😁 απλά θα δείτε ότι με ένα πάτημα του πίρου το "πρόβλημα" λύνεται.
Όταν την βγάζεις και παίζεις με την γλώσσα ο πίρος μετακινείται και αυτή η ελάχιστη μετακίνηση μπορεί να δημιουργήσει το "πρόβλημα".
Έτσι όπως το περιγράφεις ακριβώς, την τοποθέτησε σε εμένα το μαγαζί που την αγόρασα

Αυτό με το παιχνίδι της γλώσσας προσπαθώ να καταλάβω, το επεξεργάζομαι
Είναι ο πίρος στο μπλε βελάκι ή η οπή στο κόκκινο ?
 
Έτσι όπως το περιγράφεις ακριβώς, την τοποθέτησε σε εμένα το μαγαζί που την αγόρασα

Αυτό με το παιχνίδι της γλώσσας προσπαθώ να καταλάβω, το επεξεργάζομαι
Είναι ο πίρος στο μπλε βελάκι ή η οπή στο κόκκινο ?
Η μαύρη τρύπα είναι κυλινδρικός πυρος και μετακινείται εύκολα.
 
giphy.gif
 
Αν γυρίσετε πολύ πίσω θα δείτε τα ποστ. Τι το κοπάνησα τι το ζορισα. Τελικά το πήγα στο Βαγγελη μήπως τη βάλει εκείνος προσπάθησε ο άνθρωπος τιποτα... .Μαλιστα μπορούσε να επέμβει αλλα επειδή το όπλο είναι στην εγγύηση μου λέει δε θέλω να το πειράξω, προς τιμήν του!Με έφερε σε επαφη με Κυργια εστειλα το οπλο και τελικά κατι έκαναν (φιτάρισμα κλπ) και μπαινοβγαίνει κανονικά πλέον.
 
Last edited:
Μου εξήγησε τότε ο άνθρωπος απ τον Κύργια οτι όλες οι diamond έχουν σφιχτή εως πολύ σφιχτή εφαρμογή στη σκανδαλοθήκη, προφανως και μάλλον το πλαστικό στρογγυλεψαν σε κάποιο σημείο, αλλά εχει γίνει τόσο καλά που δεν διακρίνω καν που επενέβησαν. Εγώ πάντως έμεινα ικανοποιημένος απο την εξυπηρέτηση και το τελικό αποτέλεσμα. Υ.γ και καινούρια σκανδαλοθήκη να εμπαινε μπορεί πάλι το ιδιο να γινόταν.
 
Έτσι όπως το περιγράφεις ακριβώς, την τοποθέτησε σε εμένα το μαγαζί που την αγόρασα

Αυτό με το παιχνίδι της γλώσσας προσπαθώ να καταλάβω, το επεξεργάζομαι
Είναι ο πίρος στο μπλε βελάκι ή η οπή στο κόκκινο ?
Με το κόκκινο.
 
Αν ήτανε αυτό το πρόβλημα πιστεύω θα του το έλεγαν. Έτσι κι αλλοιως αν ο πυρος ήταν λίγο μεγαλύτερος θα του έτρωγαν την μια άκρη με ένα Dremmel η και λίμα και δεν θα στραβωνε η γλώσσα.
Ίσως η περιμετρική πατουρα της σκανδαλοθηκης (μπλε βέλη) ήταν λίγο φαρδύτερη και ήθελε καρπαζια για να μπει στη θέση της. Σε αυτή την περίπτωση ή βλέπεις που αποκτά σημάδι και το γυαλοχαρταρεις προοδευτικά ή την βάζεις βγάζεις μερικές φορές και έρχεται στο σωστό μέγεθος. Το στραβωμα όμως της γλώσσας δεν το καταλαβαίνω...
Κιεμενα οι δύο μπενελλες είχανε αρχικά σφιχτή σκάνδαλοθήκη αλλά με μερικά βάλε βγάλε συνήλθαν! 😄
Ίσως τελικά αν κάποιος δεν έχει εμπειρία στα όπλα και αγοράζει ένα καινούργιο, ας πάει στον οπλουργο του να το λύσει και δέσει μπροστά του και να δει τυχόν προβλήματα. Δέκα λεφτά δουλειά είναι, πόσο θα κοστίσει;
Μπορεί και το πλαστικό της σκανδαλοθήκης να είναι ακριβώς στα όρια και να θέλει λίγο τρίψιμο.
Η στραβωμένη γλώσσα είναι τελείως άλλο θέμα.
Το θέμα είναι να βρεις μόνος σου τι εμποδίζει την σκανδαλοθήκη να μπει (αν μπορείς).
Αν βλέπεις ότι είναι το πλαστικό την χτυπάς ή το τρώς λίγο και τέλος.
Μόλις μου έτυχε πρώτη φορά είδα που δυσκολευόταν να μπει, πάτησα λίγο τον πείρο και μπήκε αέρας.
 
Είχα το μονδέλο με τα ξύλα, σε αντίθεση με την μαύρη που είχε ο ξα κ που ποτέ δε μπλόκαρε‼️ η θκιαμ ,έβγαζε 7 διαφορετικές εμπλοκές‼️διαπίστωσα στις 3 το φταίξιμο ,τις υπόλοιπες ούτε η Μάβερικ δεν ξέρει το γιατί‼️
Δεν εχει σημασια πλαστικη ή ξυλινη...και εγω την ξυλινη την Mossberg εχω, και δοξα το Θεο απο εμπλοκες ειχα τοσες για να μοιρασω σε ολο το χωριο...
 
Διαβαζω για λιμες και θυμαμαι που εκραζα/κραζαμε τα baikal που θελανε γυαλισμα σε μερικα σημεια!
Όσο περνάνε τα χρόνια η ποιότητα πέφτει σε όλα.
Είναι αλλιώς να βάζεις λίμα σε ένα όπλο των 350 η 550 ευρώ και άλλο σε ενα των 1100-2000.
 
Οπως λεει και ο φιλος και συνονοματος ο @Johnny brow "εκανε το χραπα αλλα οχι το χρουπα..."
Τα εχω ξαναγραψει αλλα εν ταχει: δεν μπορουσε να εξολκευσει το σκασμενο φυσιγγι,εμενε κολλημενο στη θαλαμη και ο εξολκεας ή το πηδουσε απο πανω η το εσκιζε(τον μεταλικο παφυλα) για τετοιο κολλημα μιλαμε...τελικα με μια λειανση θαλαμης λυθηκαν ολα αλλα μεχρι να καταλαβουμε τι εφταιγε και πως να το λυσουμε(τοτε δεν υπηρχαν ιντερνετια και γιουτουμπια...) μας εσκισε τον πατο...
 
Back
Top