Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Δεν με απασχολεί να σου πω την αλήθεια για να το αντικαταστήσω. Άμα πετάξει σκουριά ναι θα το αλλάξω. Αυτό δεν είναι σκουριά είναι αποχρωματισμός. Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί τα όπλα μου τα προσέχω υπέρ του δεόντως και δεν καθαρίζω με home made υλικά μόνο με πιστοποιημένα για όπλα καθαριστικά - λάδια
Το εξάρτημα αυτό είναι χρωμιωμενο μεταλλικό έλασμα. Δεν είναι βαμμένο λοιπόν, άρα δεν μιλάμε για αποχρωματισμό. Κάτι τέτοιο έχει πάθει ένα τσοκ μομπιλ της Beretta που έχω από άγνωστη αιτία,τοτε που κι εγω δεν χρησιμοποιουσα home made υλικά...
Δεν πρόκειται να αφαιρεθούν οι λεκέδες με μπρασσο, φλιτζ, ή άλλη αλοιφή ούτε με γυαλοχαρτα.
Δεν ενοχλεί πάντως σε τίποτε και μην χάνεις τον καιρό σου.
 
Τίποτα δεν πρέπει να λιμάρουν και αν γίνεται κακώς γίνεται.
Ο πίρος που παίζει η γλώσσα έχει μια μικρή ανοχή και πρέπει λίγο να τον πιέσεις προς την μια ή την άλλη μεριά για να μπει η σκανδαλοθήκη στην βάση.
Μου έχει συμβεί λίγες φορές και σε εμένα.
Δεν είναι κακοτεχνία γιατί αν ο πίρος μπει στην βάση συγκρατείται από την βάση και δεν παίζει.

Αυτοί ίσως να τον λιμάρουν για να μην τους ξαναστέλνετε το όπλο συνέχεια.
Αν πατήσετε αυτό που δείχνω προς την μια ή την άλλη μεριά θα δείτε ότι η σκανδαλοθήκη δεν μπαίνει εύκολα στην βάση και θέλει κοπάνημα 🤪 ή απλά μια μικρή πίεση με το δάχτυλο σε αυτόν τον πίρο για να μετατοπιστεί λιγάκι και να έρθει στο σωστό σημείο.

Όταν λέω πίρο εννοώ αυτό

View attachment 78539
Τιποτα το μεμτο βρε βασιλη δε λιμαρανε η σκανδαλοθηκη βρισκει στη φλαντζα αλλαγης κλισεων καμια φορα μπορει να εχει κανα γρεζακι απο το καλουπι μη τρελενεστε αχαχαχαχαχ
 
Σήμερα πήγα μια βόλτα, πεταλωσα και ένα τρυγόνι και τώρα που έπιασα να καθαρίσω είδα αυτό. Δεν είναι σκουριά είναι αποχρωματισμός. Οπλο αγορασμενο πέρυσι το καλοκαίρι.View attachment 78723
Το έχει πάθει και σε αυτό το λαμακι;IMG_20230908_085511.jpg
 
Εκτός ότι βαριέμαι να ασχοληθώ, πιστεύω ότι θα του έκανα ζημιά, θα σκουριαζε μετά. Δεν είναι σπουδαίο πράγμα, αν ήταν σκουριά θα το είχα παραγγείλει ήδη να το αλλάξω. Δεν ξέρω γιατί έγινε, μόνο αυτό με προβληματίζει. Από τη μέσα μεριά είναι όπως πρέπει. Από την εξωτερική πλευρά έγινε αυτό και αναρωτιέμαι, μήπως έπεσε τίποτα πάνω; Τι να έχει συμβεί;
Το πιο πιθανό κάτι έπεσε πάνω.
Ίσως κανένα ισχυρό καθαριστικό ή από πανί που είχε ισχυρό καθαριστικό.

Στα τσοκάκια λένε ότι είναι είναι συχνό φαινόμενο αλλά εκεί υπάρχει καταπόνηση.
 
Το πιο πιθανό κάτι έπεσε πάνω.
Ίσως κανένα ισχυρό καθαριστικό ή από πανί που είχε ισχυρό καθαριστικό.

Στα τσοκάκια λένε ότι είναι είναι συχνό φαινόμενο αλλά εκεί υπάρχει καταπόνηση.
Το πιο ισχυρό καθαριστικό που εχω είναι το hoppes 9 το οποίο χρησιμοποιώ μόνο εσωτερικά της κάννης στη ρεμινγκτον όταν ρίχνω μονόβολα δράμια ή διασποράς. Τα πανακια τα πετάω πάντα γιατί έχει έντονη μυρωδιά διαλύτη. Στη μπενελι δεν έχω λόγο να βάλω γιατί είναι χρωμιωμενο το όπλο και δεν έχει ρίξει μονόβολα και δράμια ποτέ. Φαντάζομαι κάτι το προκάλεσε όμως, γιατί είναι έτσι μόνο στην εξωτερική - εκτεθειμένη μεριά. Εσωτερικά η γλώσσα είναι όπως ήταν.
 
Το πιο ισχυρό καθαριστικό που εχω είναι το hoppes 9 το οποίο χρησιμοποιώ μόνο εσωτερικά της κάννης στη ρεμινγκτον όταν ρίχνω μονόβολα δράμια ή διασποράς. Τα πανακια τα πετάω πάντα γιατί έχει έντονη μυρωδιά διαλύτη. Στη μπενελι δεν έχω λόγο να βάλω γιατί είναι χρωμιωμενο το όπλο και δεν έχει ρίξει μονόβολα και δράμια ποτέ. Φαντάζομαι κάτι το προκάλεσε όμως, γιατί είναι έτσι μόνο στην εξωτερική - εκτεθειμένη μεριά. Εσωτερικά η γλώσσα είναι όπως ήταν.
Μήπως χρησιμοποιείς την ίδια μαλακή θήκη και για τα δύο όπλα;
 
Μήπως χρησιμοποιείς την ίδια μαλακή θήκη και για τα δύο όπλα;
Όχι, όταν πήρα τη μπενελιτσα πήγα στο δέκαθλο και της πήρα μια πολύ καλή θήκη. Τέτοια θήκη αν ξανά βρω θα πάρω και για την Αμερικάνα.
 
Το πιο πιθανό κάτι έπεσε πάνω.
Ίσως κανένα ισχυρό καθαριστικό ή από πανί που είχε ισχυρό καθαριστικό.

Στα τσοκάκια λένε ότι είναι είναι συχνό φαινόμενο αλλά εκεί υπάρχει καταπόνηση.
Αφού χρησιμοποιούσε επώνυμα καθαριστικά όπλων αποκλείεται κάτι τέτοιο.
Το δικό μου τσοκακι ίσως είχε λασκάρει και έγινε διαφυγή αερίων εσωτερικά και κάψιμο λαδιών συντηρησης.
Αυτός ήταν και ο λόγος που ψαχτηκα και εφαρμόζω στα τσοκ εδώ και 25 χρόνια γρασσο υψηλών θερμοκρασιών και πάντα σφίξιμο με το κλειδί όπως συνιστούν οι κατασκευαστές. Από τότε πρόβλημα κανένα.
 
Last edited:
Αυτό πρεπει να ειναι ανοξείδωτο
Μπορεί να είναι, γιατί τώρα κοίταξα την Centro μου και η γλώσσα της έχει μικρογρατζουνιες που το χρώμιο δεν τις παθαίνει.
Ίσως μια δοκιμή με αλοιφή Glanol για ανοξείδωτα να βελτίωνε την κατάσταση.
 
Μπορεί να είναι, γιατί τώρα κοίταξα την Centro μου και η γλώσσα της έχει μικρογρατζουνιες που το χρώμιο δεν τις παθαίνει.
Ίσως μια δοκιμή με αλοιφή Glanol για ανοξείδωτα να βελτίωνε την κατάσταση.
Όπως πάντα σωστός. Η glanol γ@@@ει
 
Το πιο ισχυρό καθαριστικό που εχω είναι το hoppes 9 το οποίο χρησιμοποιώ μόνο εσωτερικά της κάννης στη ρεμινγκτον όταν ρίχνω μονόβολα δράμια ή διασποράς. Τα πανακια τα πετάω πάντα γιατί έχει έντονη μυρωδιά διαλύτη. Στη μπενελι δεν έχω λόγο να βάλω γιατί είναι χρωμιωμενο το όπλο και δεν έχει ρίξει μονόβολα και δράμια ποτέ. Φαντάζομαι κάτι το προκάλεσε όμως, γιατί είναι έτσι μόνο στην εξωτερική - εκτεθειμένη μεριά. Εσωτερικά η γλώσσα είναι όπως ήταν.
Αν το εχει παθει μονο εξωτερικα υπαρχει πιθανοτητα να ειναι απο τον ιδρωτα των δαχτυλων οπως βαζεις τα φυσιγγια και κυριως οταν τα βγαζεις αν χρησιμοποιεις το τροπο εξαγωγης απο κατω και οχι απο το κλειστρο,,,
 
Αν το εχει παθει μονο εξωτερικα υπαρχει πιθανοτητα να ειναι απο τον ιδρωτα των δαχτυλων οπως βαζεις τα φυσιγγια και κυριως οταν τα βγαζεις αν χρησιμοποιεις το τροπο εξαγωγης απο κατω και οχι απο το κλειστρο,,,
Μόνο εξωτερικά το έχει πάθει εσωτερικά έχει το εργοστασιακό χρώμα.
 
Αν το θυμηθώ θα σας βάλω βίντεο με την σκανδαλοθήκη που υποτίθεται "δεν μπαίνει στην βάση".
Δεν θα αρχίσω να την κοπανάω όμως 😁 απλά θα δείτε ότι με ένα πάτημα του πίρου το "πρόβλημα" λύνεται.
Όταν την βγάζεις και παίζεις με την γλώσσα ο πίρος μετακινείται και αυτή η ελάχιστη μετακίνηση μπορεί να δημιουργήσει το "πρόβλημα".
Στη m2 ετσι οπως τα λες αλλα στη ραφαελο αλλου σκαλωνει ειναι τελειος διαφορετηκη
 
Ο συγχρονισμός τους ,αν σου κάτσει ....είναι αλλού για αλλού....απ' το 1. να μην εξολκευει τον άδειο κάλυκα,απ' το 2.να μην πάει ο βραχιωνας πίσω για να κάνεις εξολκευση,απ' το 3.να ανεβάζει θαλάμη φυσίγγιο κ ταυτόχρονα να πετάει το τρίτο κάτω στο έδαφος απ' την αποθήκη‼️απ' το 4. να ρίχνεις κ να δουλευει σαν αδράνεια ,δλδ να ανοίγει το κλείστρο εντελώς χωρίς δική σου θέληση κατά την εκπυρσοκρότηση‼️άστο,στοιχειωμένο όπλο😆
*Έκανα ντιλιτ απ' τον σκληρό....τις υπόλοιπες 3‼️
Με κεινο το Τ που εχει για γλωσσα τι να σου κανει
 
Back
Top