Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ασ βαραμε οτι βρισκουμε μεχρι τα 30-35 και τα αλλα ας φευγουν ...
Ότι φυσίγγι έχω ρίξει στα 36μ (ακόμα και το χειρότερο) έβαζε τα απαιτούμενα σκάγια για το αντίστοιχο θήραμα.
Τα 30μ είναι μια κοντινή απόσταση για τις δυνατότητες ΟΛΩΝ των όπλων.

Δεν υπάρχει "βελτίωση" που να δουλεύει ΠΑΝΤΑ με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ φυσίγγι.
Αυτό είναι η μεγάλη αλήθεια που αποφεύγουν όλοι να πουν.
Στον υπερδιευρυμένο χάνεις όλες τις μαλλινόταπες και πιθανόν πολλά μονόβολα.
Στον πολύ στενό αυξάνεις λίγο τις πιέσεις με αποτέλεσμα λίγο περισσότερες παραμορφώσεις στα ψιλά αλλά αλλάζοντας φυσίγγι τις ρίχνεις.
Όλη η ιστορία γίνεται για τα ψιλά.

Η άλλη αλήθεια είναι ότι ακόμα και να υπάρχει βελτίωση μιλάμε για πολύ λιγότερα από 5m.
Η τρίτη, ... καμία βελτίωση δεν θα βελτιώσει την διάτρηση τόσο ώστε να συναγωνιστεί κάποιον άλλο που ρίχνει 1 νούμερο πιο χοντρά.
Και η τελευταία όπως λέει ο @samgunner62, μετά τα 45m θες φυσίγγι, όχι όπλο.
Οι ταχύτητες πέφτουν τόσο που οι όποιες διαφορές εξαλείφονται.
 
Last edited:
Ότι φυσίγγι έχω ρίξει στα 36μ (ακόμα και το χειρότερο) έβαζε τα απαιτούμενα σκάγια για το αντίστοιχο θήραμα.
Τα 30μ είναι μια κοντινή απόσταση για τις δυνατότητες ΟΛΩΝ των όπλων.

Δεν υπάρχει "βελτίωση" που να δουλεύει ΠΑΝΤΑ με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ φυσίγγι.
Αυτό είναι η μεγάλη αλήθεια που αποφεύγουν όλοι να πουν.
Στον υπερδιευρυμένο χάνεις όλες τις μαλλινόταπες και πιθανόν πολλά μονόβολα.
Στον πολύ στενό αυξάνεις λίγο τις πιέσεις με αποτέλεσμα λίγο περισσότερες παραμορφώσεις στα ψιλά αλλά αλλάζοντας φυσίγγι τις ρίχνεις.
Όλη η ιστορία γίνεται για τα ψιλά.

Η άλλη αλήθεια είναι ότι ακόμα και να υπάρχει βελτίωση μιλάμε για πολύ λιγότερα από 5m.
Η τρίτη, ... καμία βελτίωση δεν θα βελτιώσει την διάτρηση τόσο ώστε να συναγωνιστεί κάποιον άλλο που ρίχνει 1 νούμερο πιο χοντρά.
Και η τελευταία όπως λέει ο @samgunner62, μετά τα 45m θες φυσίγγι, όχι όπλο.
Οι ταχύτητες πέφτουν τόσο που οι όποιες διαφορές εξαλείφονται.
Καμία βελτίωση δεν σε κάνει καλύτερο σκοπευτή - κυνηγό.
 
Καμία βελτίωση δεν σε κάνει καλύτερο σκοπευτή - κυνηγό.
Τα έχουμε λύσει όλα αυτά, όλοι είναι σκοπευταράδες και κυνηγαρέοι με σκυλάρες και άπλετο ελεύθερο χρόνο με τα θηράματα δίπλα τους και η τελευταία πίστα βελτίωσης είναι το σιδερικό για να ρίχνουν φθηνά πορδοφύσιγγα και να γαζώνουν. 😂🤪😜
Και τα πάντα γίνονται για 2 μόνο θηράματα ... μακρινές φάσσες και παπιά.

Το κακό είναι ότι επηρρεάζεται κόσμος και πληρώνει αχρείαστες μετατροπές.
 
Εγώ το σταματάω τελείωσα με πολλά πράγματα τον τελευταίο χρόνο ένα από όλα ήταν και το πείραγμα των όπλων .Αποφάσισα guerini, εργοστασιακά φυσίγγια , σε εύλογο χρονικό διάστημα να ξαναπάρω τζιπακι, να αγοράσω έτοιμο σκυλί διότι έχασα την επανιέλ μου μετά από 11 χρόνια συμβίωσης (δική μου γεννά ήταν) και να κάνω κυνήγια όχι της μιας ημέρας πλέον .Και διαφορά αλλά . Δρομολογούνται σιγά σιγά ένα ένα διότι τα έξοδα αυξάνονται λόγο παιδιών αντιστρόφως ανάλογα με τα έσοδα .Εκκρεμεί ένα πολύ σοβαρό συγκριτικό μεταξύ των διαφόρων αυτογεμών που καποια μέρα θα το καταφέρω όταν τους μαζέψω όλους τους φίλους είτε σε βουνό είτε στο σχιστό.(sx3αχρωμιωτη , power bowr, guerini kaliston,super sport , remington v3, a400 ,bereta Optima, remington g3 ).Θα γίνει μάχη μιλάμε .Βασίλη να ξέρεις όταν το κάνω θα ρίξω με full στα 40 μέτρα με μαμισια τσοκ ένα χοντρό ένα ψιλό .Εμπορικά εννοείται
Το έχω κάνει εγώ,ανάλογα πόσο θα φυσαει v3,a400,optima,θα αφήσουν από 2 έως 7% όλες της υπόλοιπες πέρα από την σχ3 που η διαφορά είναι 2% .Αν η g3 και η καλιστον έχουν μεσαίο αυλό με μακρύ κωννο.Τοτε η powerbore θα μείνω πίσω 2-7% μόνο.Το οποίο θεραπεύεται με ένα τσοκ φρένου,και θα τρέχουν τότε όλες από πίσω από την powerbore,διότι το τσοκ φρένου αγαπάει τον στενό αυλο.Eνα τέτοιο τεστ προϋποθέτει το φουλ που θα φοράει η κάθε κάννη να έχει σωστή συγκέντρωση βέβαια.Εγω το έκανα με δικά μου όπλα και τα τσοκ ήταν σωστά.
 
Το έχω κάνει εγώ,ανάλογα πόσο θα φυσαει v3,a400,optima,θα αφήσουν από 2 έως 7% όλες της υπόλοιπες πέρα από την σχ3 που η διαφορά είναι 2% .Αν η g3 και η καλιστον έχουν μεσαίο αυλό με μακρύ κωννο.Τοτε η powerbore θα μείνω πίσω 2-7% μόνο.Το οποίο θεραπεύεται με ένα τσοκ φρένου,και θα τρέχουν τότε όλες από πίσω από την powerbore,διότι το τσοκ φρένου αγαπάει τον στενό αυλο.Eνα τέτοιο τεστ προϋποθέτει το φουλ που θα φοράει η κάθε κάννη να έχει σωστή συγκέντρωση βέβαια.Εγω το έκανα με δικά μου όπλα και τα τσοκ ήταν σωστά.
και ένα καλό κολιριο για τα μάτια,μετά από την μέτρηση.
 
Το έχω κάνει εγώ,ανάλογα πόσο θα φυσαει v3,a400,optima,θα αφήσουν από 2 έως 7% όλες της υπόλοιπες πέρα από την σχ3 που η διαφορά είναι 2% .Αν η g3 και η καλιστον έχουν μεσαίο αυλό με μακρύ κωννο.Τοτε η powerbore θα μείνω πίσω 2-7% μόνο.Το οποίο θεραπεύεται με ένα τσοκ φρένου,και θα τρέχουν τότε όλες από πίσω από την powerbore,διότι το τσοκ φρένου αγαπάει τον στενό αυλο.Eνα τέτοιο τεστ προϋποθέτει το φουλ που θα φοράει η κάθε κάννη να έχει σωστή συγκέντρωση βέβαια.Εγω το έκανα με δικά μου όπλα και τα τσοκ ήταν σωστά.
Ο αέρας που κολλάει ρε Σαμ ?
Νόμιζα ότι έκανες πλάκα ...

Ο αέρας εκτρέπει την τουφεκιά αν είναι πλάγια και αν είναι όρτσα ή πρίμα μικραίνει ή μεγαλώνει την σχετική ταχύτητα των σκαγιών ως προς τον αέρα.
Οι τουφεκιές σου ήταν όταν έκοβε ο αέρας.
Άρα που επηρρεάζει ?
 
Ο αέρας που κολλάει ρε Σαμ ?
Νόμιζα ότι έκανες πλάκα ...

Ο αέρας εκτρέπει την τουφεκιά αν είναι πλάγια και αν είναι όρτσα ή πρίμα μικραίνει ή μεγαλώνει την σχετική ταχύτητα των σκαγιών ως προς τον αέρα.
Οι τουφεκιές σου ήταν όταν έκοβε ο αέρας.
Άρα που επηρρεάζει ?
Οταν εκανα αυτη τη δοκιμη η πρωτες δοκιμες εγιναν με καλο καιρο,επαιρνα ενα μεσο ορο μεταξυ 60-65% με τη φουλ 2-3% λιγοτερτερα η 18.35 συμβατικη ολα ο.κ. Μετα Θελω να κοντραρω βαικαλ 18,45 με 18,35 σταθερα φουλ ετυχε να εχει βαλει ενα βορια τον βαζω στη πλατη μου και ελαχιστα πλαγια,40 μετρα το 8αρι και ριχνω, περιπου 48-50% συγκεντρωσεις.Τρελλενομαι και φευγω παω σπιτι επιτοπου και φερνω την οπτιμα,εδωσε 55-57%,δηλαδη ειχα πτωση της συγκεντρωσης απο το καιρο,με το που εγινε παλι ηπιος απο αυτους γλυκους καιρους που θυμηζουν ανοιξη το χειμωνα η συγκεντρωση επανηλθε.Σου θυμηζω οτι τα χαρτια μου 2μχ2μ ολη η τουφεκια ειναι επανω.
 
Οταν εκανα αυτη τη δοκιμη η πρωτες δοκιμες εγιναν με καλο καιρο,επαιρνα ενα μεσο ορο μεταξυ 60-65% με τη φουλ 2-3% λιγοτερτερα η 18.35 συμβατικη ολα ο.κ. Μετα Θελω να κοντραρω βαικαλ 18,45 με 18,35 σταθερα φουλ ετυχε να εχει βαλει ενα βορια τον βαζω στη πλατη μου και ελαχιστα πλαγια,40 μετρα το 8αρι και ριχνω, περιπου 48-50% συγκεντρωσεις.Τρελλενομαι και φευγω παω σπιτι επιτοπου και φερνω την οπτιμα,εδωσε 55-57%,δηλαδη ειχα πτωση της συγκεντρωσης απο το καιρο,με το που εγινε παλι ηπιος απο αυτους γλυκους καιρους που θυμηζουν ανοιξη το χειμωνα η συγκεντρωση επανηλθε.Σου θυμηζω οτι τα χαρτια μου 2μχ2μ ολη η τουφεκια ειναι επανω.
Εμπορικά ή ιδιογόμωση ?
Πόσα φυσίγγια η κάθε δοκιμή ?
 
Ο κωννος είναι κοντός,ένα δύο πόντους θα σε γελάσω,ο αυλός παρόλο ότι γράφουν 18,8 το δικό μου 18,9 και σε Μάξους που μέτρησα 18,9.
Αν δεν κάνω λάθος για την Maxus λένε 18.7 και εσύ την βρήκες 18.9
Άντε βγάλε άκρη μετά τι σύσφιξη έχεις
 
Αν δεν κάνω λάθος για την Maxus λένε 18.7 και εσύ την βρήκες 18.9
Άντε βγάλε άκρη μετά τι σύσφιξη έχεις
Είναι να το μετρήσεις κ αν βρεις 18.9 από 18.7 να πας στη Μπράου κ να της πεις"έλα δω Μα‼️,τι γράφς ειδω❓α μιέτρα είνει τόσου"❓θα σας Παρ κι θα σας σκως ουλ ειδω μιέσα ,κανουνιστει‼️
 
Οπότε κ η θκιαμ μπορεί 18.9
Gοοοοοοold hunteeeeeer‼️γκαααααααμω τα τφεκια😆
Ότι αγοράσαμε χωνιά είναι σίγουρο, πόσο χωνιά είναι,πρέπει να το ψάξουμε
Το φαντάζεσαι να γίνεται και στις benelli το ίδιο και να μας βγούνε με αυλό 18.5- 18.6
Benelloremington......
 
Αν δεν κάνω λάθος για την Maxus λένε 18.7 και εσύ την βρήκες 18.9
Την έχει φουσκώσει την κάνη με τα αντιαεροπορικά. 😂
Ή παρακολουθούν την συζήτηση μας ή υπάρχει μεταφυσική. Μιλάγαμε για τον ιδανικό αυλό και η beretta-benelli μας ξεπέρασε παρουσιαζοντας αυλό 19,7 .
Μην τα λες απότομα, θα κρασάρει ο server του car.
 
Αν δεν κάνω λάθος για την Maxus λένε 18.7 και εσύ την βρήκες 18.9
Άντε βγάλε άκρη μετά τι σύσφιξη έχεις
Ναι το μέτρησα ο ίδιος την Μάξους,και ο Ψυλλάκης την σχ3 όταν την πήγε ο νέος κάτοχος για να φτιάξει κάτι επάνω στο όπλο.
 
Back
Top