Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Εγώ θα προτιμούσα δοκιμές μόνο με το ίδιο όπλο πριν και μετά να δούμε διάφορες τι προσφέρει και αν αξίζει, η οι διαφορές είναι τέτοιες που δεν θα μπορούσε ο οποιοδήποτε να εκμεταλλευτεί.
Το δεύτερο ( αν θες με πιστεύεις)
 
την beccaccia οταν μου εστειλαν με τον κωνο δεν εκανα ουτε μια δοκιμη σε χαρτι πηγα απευθειας στο βουνο για κυνηγι αυτο που ειδα μου αρεσε και τελος...
Την έχεις ακόμη την beccaccia; Αν την έχεις την κυνηγάς; Αν δεν την κυνηγάς γιατί;
 
Επικινδυνα και μοιραια δεν ειναι...μην τραγικοποιουμε τα πραγματα χωρις να υπαρχει λογος...εχω κανει σε τρια οπλα κωνο στο πρωτο οντως υπηρχε καποιο θεμα,στα αλλα ετσι γιατι γουσταρα κανεις δεν με εσπρωξε και ουτε κανεις με επιασε απ'το χερι και με πηγε με το ζορι στον οπλουργο,μεγαλα παιδια ειμαστε και ο καθενας κανει οτι καταλαβαινει...Κατα την προσωπικη μου αποψη θεμα επικινδυνοτητας δεν υπαρχει γιατι θα ειχε σταματησει αυτη η τροποποιηση εδω και χρονια στο εξωτερικο(αμερικη αγγλια...) τωρα αν προσφερει κατι σε αυτο δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια...σε μενα στο πρωτο ναι προσεφερε στα αλλα δυο δεν ξερω γιατι και πριν καλα σκοτωνανε και τωρα καλα σκοτωνουν(αν και τα δυο τελευταια οπλα τα εχω κυνηγησει μονο την χρονια που περασε και δεν μπορω εξαγω ασφαλη συμπερασματα...)
Άρα…..μπαίνει κάποιος στην διαδικασία με άγνωστο αποτέλεσμα!. Τώρα όσο για την ασφάλεια γνωρίζουμε το τι γίνεται, και εάν λέγετε, στο Φόρουμ, όμως οι Κυνηγοί που έχουν κάνει κώνους δεν είναι μόνο στο παρών Φόρουμ αλλά σε όλη την Ελλάδα, και έτσι δεν γνωρίζουμε τι μπορεί να έχει συμβεί και πια τα αποτελέσματα!.
 
Την έχεις ακόμη την beccaccia; Αν την έχεις την κυνηγάς; Αν δεν την κυνηγάς γιατί;
Ναι φιλε μου την εχω, και να σου πω την αληθεια δεν προκειται να την πουλησω γιατι ειναι το μονο οπλο απο οσα εχω που ξερω οτι οταν πατησω την σκανδαλη θα κανει μπαμ...(ενταξει μου εκανε και μια φορα κλικ αλλα αμεσως καταλαβα το γιατι και δεν μου το ξανακανε).Μπασιματα τσιχλα δεν την παιρνω γιατι την ακουω λιγο στον ωμο αλλα την κυνηγαω καθημερινα μπεκατσα λαγο.Φετος ομως επειδη εμφανισε διροφυλλαρια ο σκυλος που παω για μπεκατσα(το πηρα χαμπαρι στα μπασιματα της τσιχλας οτι κατι δεν παει καλα με τον σκυλο...) ξενερωσα τοσο που δεν την κατεβασα καθολου απο την σοφιτα πηγα καποια κυνηγια τον γεναρη φλεβαρη με την ΑΤΑ.Του χρονου ελπιζω ομως να την κυνηγησω κανονικα ο σκυλος δειχνει να πηγαινει μια χαρα απλα του δινω καθε μηνα milbemax και μου ειπε ο γιατρος τον σεπτεμβρη να τον παω για εξετασεις.Αν η ερωτηση σου οφειλεται στο οτι μετα τον κωνο εσφιξε η ντουφεκια και δεν μπορω να την κυνηγησω στην μπεκατσα σου λεω οτι εγω την κυνηγαω κανονικα και ειμαι 100% ευχαριστημενος...
 
Άρα…..μπαίνει κάποιος στην διαδικασία με άγνωστο αποτέλεσμα!. Τώρα όσο για την ασφάλεια γνωρίζουμε το τι γίνεται, και εάν λέγετε, στο Φόρουμ, όμως οι Κυνηγοί που έχουν κάνει κώνους δεν είναι μόνο στο παρών Φόρουμ αλλά σε όλη την Ελλάδα, και έτσι δεν γνωρίζουμε τι μπορεί να έχει συμβεί και πια τα αποτελέσματα!.
Σου απαντησα οτι και στο εξωτερικο γινοταν και γινεται ακομη η τροποποιηση αυτη αν σου λεει αυτο κατι για το θεμα ασφαλειας ποσο πιο απλα να το πω.Τωρα για το αν προσφερει βελτιωση ή οχι και σε τι δεν μπορω να σου απαντησω με αποδειξεις...Με την ιδια λογικη μπορει να εχουν σκασει και εργοστασιακα οπλα απλα δεν το ξερουμε....Ομως ξερω οτι οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια οποτε αν δεν υπαρχει καπνος δεν υπαρχει και φωτια...Αν υπηρχαν ιστοριες με σκασιματα απο κωνο θα ειχαν μαθευτει, στην εποχη του ιντερνετ ζουμε, και αλλα παιδια που διαβαζουν φορουμ του εξωτερικου και το ψαχνουν δεν ανεφεραν καποια περιπτωση....
 
Ναι φιλε μου την εχω, και να σου πω την αληθεια δεν προκειται να την πουλησω γιατι ειναι το μονο οπλο απο οσα εχω που ξερω οτι οταν πατησω την σκανδαλη θα κανει μπαμ...(ενταξει μου εκανε και μια φορα κλικ αλλα αμεσως καταλαβα το γιατι και δεν μου το ξανακανε).Μπασιματα τσιχλα δεν την παιρνω γιατι την ακουω λιγο στον ωμο αλλα την κυνηγαω καθημερινα μπεκατσα λαγο.Φετος ομως επειδη εμφανισε διροφυλλαρια ο σκυλος που παω για μπεκατσα(το πηρα χαμπαρι στα μπασιματα της τσιχλας οτι κατι δεν παει καλα με τον σκυλο...) ξενερωσα τοσο που δεν την κατεβασα καθολου απο την σοφιτα πηγα καποια κυνηγια τον γεναρη φλεβαρη με την ΑΤΑ.Του χρονου ελπιζω ομως να την κυνηγησω κανονικα ο σκυλος δειχνει να πηγαινει μια χαρα απλα του δινω καθε μηνα milbemax και μου ειπε ο γιατρος τον σεπτεμβρη να τον παω για εξετασεις.Αν η ερωτηση σου οφειλεται στο οτι μετα τον κωνο εσφιξε η ντουφεκια και δεν μπορω να την κυνηγησω στην μπεκατσα σου λεω οτι εγω την κυνηγαω κανονικα και ειμαι 100% ευχαριστημενος...
Ρώτησα για τον εξής λόγο:.....αν είμαστε ευχαριστημένοι από ένα όπλο για ποιο λόγο να το δώσουμε ή αν το κρατάμε για ποιο λόγο δεν το κυνηγάμε. Με καλυψες με την απάντηση σου. Εύχομαι περαστικά στο ζώο και να περάσετε όμορφες στιγμές μαζί...... αυτές οι εικόνες μένουν αποτυπωμένες στο μυαλό......
 
45cm κώνος - 1,5cm κώνος

View attachment 88548
kontizas-oh-oh-oh.gif
 
Το άλλο ερώτημα είναι πώς γίνεται να είναι η μοναδική εταιρεία που βγάζει μάπα κάννες(ή τουλάχιστον βγάζει τις χειρότερες από τις χειρότερες)και γιατί δεν θέλει να μάθει να φτιάχνει καλύτερες;
Εμαθε τωρα...
 
Ρώτησα για τον εξής λόγο:.....αν είμαστε ευχαριστημένοι από ένα όπλο για ποιο λόγο να το δώσουμε ή αν το κρατάμε για ποιο λόγο δεν το κυνηγάμε. Με καλυψες με την απάντηση σου. Εύχομαι περαστικά στο ζώο και να περάσετε όμορφες στιγμές μαζί...... αυτές οι εικόνες μένουν αποτυπωμένες στο μυαλό......
Ευχαριστω πολυ φιλε μου....
 
Αυτός με το dt11 να ρίξει μια τουφεκιά κ με κύλινδρο στα ίδια μέτρα... Μην έχει χαλάσει φοβάμαι με τόσο μακρύ κώνο κ ρίχνει με όλα το ίδιο 😜
Κλέφτες απατεώνες περνούν τα λεφτά του κόσμου τσάμπα ....το λέει ο πίνακας δεν το βλέπεις :rolleyes:
 
Τα μεγαλύτερα κορόιδα τάχει πιάσει με τους σκοπευτές τι κοροϊδο τους έχει πιάσει η beretta ρε παιδιά και δεν πα να αγοράσουν εκεί πέρα ένα παλιό benelli m2 με 1 χιλιάρικάκι κάνει την ίδια δουλειά και δίνουν 7 8 10.000 για το td 11 χάρε τι θα ακούσω εδώ μέσα άλλο
 
Κάποτε ανέβασε ο Ν.Κυπριδημος δύο τουφεκιές στον πίνακα μια από το ταπεινό Baikal μονοκαννο και μια από επώνυμο δίκανο .Οι τουφεκιές δεν είχαν διαφορές βλητικά θέλοντας να δείξει ότι σταθερές κάννες, μαμά τσοκ ,η έξω εργοστασιακά δεν έχουν διαφορές.Ενα καλό σκοπευτικό δίκανο όπως td11 είναι αλλού και πολλά τα προσόντα του.
 
Προς την Benelli που μας διαβάζει αλλά ακόμα δεν έχει καταλάβει τι πρέπει να κάνει.

Εσείς εκεί στην Benelli, αφού βλέπετε ότι από κάννες δεν το έχετε. Προσπαθείτε προσπαθείτε αλλά τίποτα. Όλο φρου φρου και αρώματα μου είστε.
Αμα δεν ξέρετε ρωτήστε, δεν είναι ντροπή.
Πείτε αυτό δεν το ξέρω...
Πώς το κάνω;
Δεν είναι ντροπή!
Απαντάμε γρήγορα.
Επίσης μπορείτε να παρακολουθήσετε το προσεχές σεμινάριο Hunterslife Advance Balistic
 
Προς την Benelli που μας διαβάζει αλλά ακόμα δεν έχει καταλάβει τι πρέπει να κάνει.

Εσείς εκεί στην Benelli, αφού βλέπετε ότι από κάννες δεν το έχετε. Προσπαθείτε προσπαθείτε αλλά τίποτα. Όλο φρου φρου και αρώματα μου είστε.
Αμα δεν ξέρετε ρωτήστε, δεν είναι ντροπή.
Πείτε αυτό δεν το ξέρω...
Πώς το κάνω;
Δεν είναι ντροπή!
Απαντάμε γρήγορα.
Επίσης μπορείτε να παρακολουθήσετε το προσεχές σεμινάριο Hunterslife Advance Balistic
Μια χαρά τα πάει αλλά άργησε να δώσει σημασία στις κανες όπως και στο κλικ που για μένα προσωπικά δεν ήταν θέμα .Προτίμησε να ξεκινήσει από το να ρίχνουν τα beneli και χαμηλά γρ με την centro το 1998 που έριχνε και 24 μετά διόρθωσε την ανάκρουση μαζί με τα τσοκακια της και έπειτα άρχισε να ασχολείται με το βλητικο κομμάτι .Ίσως να φταίει ότι δεν είχε δίκανο μέχρι τότε άρα δεν είχε και απαιτήσεις για μετάλλια Τώρα που τα εχει φτιάξει όλα προχωράει και στην κανη .Απλά πάντα προσέφερε απλότητα ,αξιοπιστία,ομορφιά και κάτι νέο και φαίνετε πως αυτά υπερτερούσαν στο μάτι της πλειοψηφίας από το τι απόδοση έχει η κανη της .Γι'αυτό και η πωλήσεις της είναι εξίσου υψηλές.Μενει να αποδειχθεί στο τερέν πόσα απιδια βάζει ο σάκος,αλλιώς θα παραμείνουν οι κάτοχοι με την power bore και τον 18.35 μαζί με το επτασφράγιστο μυστικό της εσωτερικής γεωμετρίας της συγκεκριμένης κάνης .
 
Περίμενε λίγο ακόμα μπορεί να έχει κουσούρια και η καινούργια
Θα μας πούνε......
Εννοειται...χιουμορ κανω.Για την εσωτερικη βλητικη της καννης δεν υπαρχουν τυποι οποτε ολοι στα ψαχτα πανε,πειραμα και δοκιμη και οτι βγει...υπαχουν απιστευτες ντουφεκιες απο αυλους 18,2 και απιστευτες ντουφεκιες απο αυλους 18,7-18,9,υπαρχουν επισης απιστευτες ντουφεκιες απο κωνους 1,5cm και κατω(εχω μια τετοια εγω απο benelli crio με το σπειρωμα criosport με κωνο1,35 cm που δεν την πειραζω με τιποτα...) και απιστευτες ντουφεκιες απο κωνους 48cm...Αντε μετα εσυ να βγαλεις συμπερασμα...Απλα κουβεντα κανουμε..
 
Back
Top