Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Μια χαρά τα πάει αλλά άργησε να δώσει σημασία στις κανες όπως και στο κλικ που για μένα προσωπικά δεν ήταν θέμα .Προτίμησε να ξεκινήσει από το να ρίχνουν τα beneli και χαμηλά γρ με την centro το 1998 που έριχνε και 24 μετά διόρθωσε την ανάκρουση μαζί με τα τσοκακια της και έπειτα άρχισε να ασχολείται με το βλητικο κομμάτι .Ίσως να φταίει ότι δεν είχε δίκανο μέχρι τότε άρα δεν είχε και απαιτήσεις για μετάλλια Τώρα που τα εχει φτιάξει όλα προχωράει και στην κανη .Απλά πάντα προσέφερε απλότητα ,αξιοπιστία,ομορφιά και κάτι νέο και φαίνετε πως αυτά υπερτερούσαν στο μάτι της πλειοψηφίας από το τι απόδοση έχει η κανη της .Γι'αυτό και η πωλήσεις της είναι εξίσου υψηλές.Μενει να αποδειχθεί στο τερέν πόσα απιδια βάζει ο σάκος,αλλιώς θα παραμείνουν οι κάτοχοι με την power bore και τον 18.35 μαζί με το επτασφράγιστο μυστικό της εσωτερικής γεωμετρίας της συγκεκριμένης κάνης .
Εμ αφου δεν ρωτησε τον γκουρου τις βλητηκης ,να τους πει πως δεν παραμορφωνονται τα σκακια !!!! Και τι συσφηξη να εχουν τα κανακια !!!🤨εχω μεγαλη αποροια εχεις οντος κυνηγησει ποτε σου ;; Η απλα μας λες τι σου λενε οι μεγαλοι σκοπευτες !! ; Που μπορει ουτε αυτοι να εχουν κυνηγισει ποτε !! Γιατι αλλο σκοπευτης και αλλο κυνηγος !!
 
Μια χαρά τα πάει αλλά άργησε να δώσει σημασία στις κανες όπως και στο κλικ που για μένα προσωπικά δεν ήταν θέμα .Προτίμησε να ξεκινήσει από το να ρίχνουν τα beneli και χαμηλά γρ με την centro το 1998 που έριχνε και 24 μετά διόρθωσε την ανάκρουση μαζί με τα τσοκακια της και έπειτα άρχισε να ασχολείται με το βλητικο κομμάτι .Ίσως να φταίει ότι δεν είχε δίκανο μέχρι τότε άρα δεν είχε και απαιτήσεις για μετάλλια Τώρα που τα εχει φτιάξει όλα προχωράει και στην κανη .Απλά πάντα προσέφερε απλότητα ,αξιοπιστία,ομορφιά και κάτι νέο και φαίνετε πως αυτά υπερτερούσαν στο μάτι της πλειοψηφίας από το τι απόδοση έχει η κανη της .Γι'αυτό και η πωλήσεις της είναι εξίσου υψηλές.Μενει να αποδειχθεί στο τερέν πόσα απιδια βάζει ο σάκος,αλλιώς θα παραμείνουν οι κάτοχοι με την power bore και τον 18.35 μαζί με το επτασφράγιστο μυστικό της εσωτερικής γεωμετρίας της συγκεκριμένης κάνης .
Εμ αφου δεν ρωτησε τον γκουρου τις βλητηκης ,να τους πει πως δεν παραμορφωνονται τα σκακια !!!! Και τι συσφηξη να εχουν τα κανακια !!!🤨εχω μεγαλη αποροια εχεις οντος κυνηγησει ποτε σου ;; Η απλα μας λες τι σου λενε οι μεγαλοι σκοπευτες !! ; Που μπορει ουτε αυτοι να εχουν κυνηγισει ποτε !! Γιατι αλλο σκοπευτης και αλλο κυνηγος !! Ανθ
 
Εμ αφου δεν ρωτησε τον γκουρου τις βλητηκης ,να τους πει πως δεν παραμορφωνονται τα σκακια !!!! Και τι συσφηξη να εχουν τα κανακια !!!🤨εχω μεγαλη αποροια εχεις οντος κυνηγησει ποτε σου ;; Η απλα μας λες τι σου λενε οι μεγαλοι σκοπευτες !! ; Που μπορει ουτε αυτοι να εχουν κυνηγισει ποτε !! Γιατι αλλο σκοπευτης και αλλο κυνηγος !! Ανθ
Πιστεύεις ότι αξίζει να σου απαντήσω ,διάβαζε να μάθεις αν και βλέπω ότι θα συνεχίσεις να ζεις στην ημιμαθεια.πηγαινει ρώτησε τους τους σκοπευτές αν κυνηγούν να σου πουν .Θα σου ξαναγράψω κάτι μήπως καταλάβεις όλα τα ντουφέκια σκοτώνουν κάποια όμως καλύτερα ,αυτό απαιτεί αντίληψη το ξαναλέω το έχω ξαναπεί αν δεν την έχεις δεν θα το αντιληφθείς ποτέ.Και δε φταίω εγώ για αυτό .Όταν καταλάβεις ότι κάποια σκοτώνουν καλύτερα θα καταλάβεις και τα υπόλοιπα είναι δικό σου το πρόβλημα κανενός άλλου καλό βράδυ .Δεν αξίζει να ασχοληθώ άλλο .
 
Άντε να σου γράψω και κάτι ακόμη μπας και μάθεις τελευταίο.Μια κανη με μεγάλο αυλό η μεγαλύτερο κώνο έχει περισσότερα ωφέλιμα σκακια .Αυτό τώρα δεν μπορεί να το μετρήσει κάνεις όλες οι μετρήσεις ταχύτητος γίνονται συνήθως στο 1/ 1.5 μέτρο , και από τις εταιρίες και στα 10 μέτρα από το στόμιο από το κανονάκι που δεν είναι κάνη πρόσεξε.Σου δίνουν ταχύτητα της μάζας των σκαγιων που περνάει .Στα 50 μέτρα η ντουφέκια με τα περισσότερα ωφέλιμα σκακια θα έχει περισσότερα σκακια με μεγαλύτερη ταχύτητα απλά γιατί έχει περισσότερα μη παραμορφωμένα .Αυτά τα σκακιά λοιπόν και λόγο σωστοτερης κατανομής κάνουν τη διαφορά και σου δίνουν το καλύτερο βλητικο αποτέλεσμα .Που το βλέπεις μόνο στο πραγματικό τερέν δεν γίνετε να μετρηθεί αυτό .Όσο ποιο απλά μπορούσα στο περιεγραψα γι'αυτό όσοι ξέρουν ψάχνουν τη ντουφέκια με την ομοιόμορφη ροζέτα όχι την μάτσο με τις συσωματωσεις όσο και ανά σου φενεταί περίεργο αυτό συμβαίνει .Δες muler ,seminole και τελευταία τι ισχυρίζεται και δείχνει ο Σωτηρόπουλος με τα brain όλοι τους φτασμένοι κατασκευαστές δε περιμένουν εσένα και εμένα τα τσοκ τους απλά δίνουν ομοιόμορφες και όχι ιδιαίτερα σφιχτές κατανομές αυτές σκοτώνουν εκεί που δεν σκοτώνουν οι υπόλοιπες .Αυτό κάνει μια καλή κανη και κανη πολύ στενή με κοντό κώνο με συγκεκριμένο φυσίγγι και ακριβή σκόπευση μπορεί να σου δώσει και αυτή σεβαστό αποτέλεσμα οπότε τύχουν όλα αυτά όχι μονιμα και με ευρεία γκάμα φυσιγγίων .Ότι κατάλαβες κατάλαβες από έναν κυνηγό και ιδιογομωτη για ένα διάστημα που έχει κάνει πολλές δοκιμές και πολλά κυνήγια και δεν είναι γκουρού απλά παρατηρητής και στην αναζήτηση μαθαίνοντας και από τον χαζό της γειτονιάς.Και να μη σε τρελάνει η ταχύτητα αυτή χρειάζεται τόσο όσο συνήθως είναι υπέρ αρκετή μέχρι εκεί που μπορείς να σκοτώσεις λογο ικανοτήτων ,τα περισσότερα στρογγυλά σκακια να ψάχνεις στη ντουφέκια.,.
 
Φίλοι μου αγαπημένοι,επανέρχομαι δυνατος μετά από μια καλή επέμβαση ρουτίνας (ισχυο). Καλές όλες οι απόψεις των φίλων κ οι πληροφορίες του Γιάννη που τόσο πολύ ψάχνεται για το καλύτερο αποτέλεσμα. Κ Beretta k Benelli είναι κορυφή.Μπορει να έδιωξα την Α400 μέσα στην ίδια σεζόν γιατί δεν τα βρήκα μαζί της,ομολογησα όμως η βλητικοτητα της μου άρεσε πολύ,όμως οι 3 benelli μου κάθονται καλύτερα στο πολύ γρήγορο.τωρα γιατί ψαχνόμαστε τόσο πολύ για τους κωνους?ξέρω από ψαγμένους Ότι Α400 extreme plus έχει πολύ καλύτερο κώνο από S.B.3.να πω κάτι όμως με το φτωχό μου μυαλό.υπαρχουν βιντεακια με Rizinni s.p. cal 36 που τα πράσινα κατεβαίνουν στουπιά.κ ο φίλος στην Ιταλία που ρίχνει συνέχεια με benelli crio cal 28 τρυγόνια κ φασσες κ κάνει κηδείες.αρα εγώ προσωπικά μετά από 45 χρόνια στα βουνά αρκούμαι πλήρως στο εργοστασιακό 12αρι.
ΠΕΡΑΣΤΗΚΑ ,
 
Για ποιο λόγο ένα σκάγι το οποίο έχει παραμορφωθεί μέσα στην κάννη είναι λιγότερο δραστικό από ένα που βγαίνει πιο στρόγγυλο αλλά έχουν την ίδια ταχύτητα και μάζα; Περίεργο
 
Για ποιο λόγο ένα σκάγι το οποίο έχει παραμορφωθεί μέσα στην κάννη είναι λιγότερο δραστικό από ένα που βγαίνει πιο στρόγγυλο αλλά έχουν την ίδια ταχύτητα και μάζα; Περίεργο
Ίσως λόγω παραμόρφωσης εκτραπεί της πορείας( flyers)και δε φτάσει στο στόχο σε μια μεγάλη απόσταση.
 
Για ποιο λόγο ένα σκάγι το οποίο έχει παραμορφωθεί μέσα στην κάννη είναι λιγότερο δραστικό από ένα που βγαίνει πιο στρόγγυλο αλλά έχουν την ίδια ταχύτητα και μάζα; Περίεργο
Το τσαλακωμενο σκάγι ξεκινάει με την ίδια ταχύτητα όπως όλα.
Έχει και την ίδια κινητική ενέργεια γιατί έχει την ίδια μάζα με τα υπόλοιπα. Όμως λόγω των παραμορφώσεων δέχεται πλευρικές δυνάμεις που το εκτρέπουν από την ευθύγραμμη πορεία και αρχίζει και περιστρέφεται ,που σημαίνει ότι μετατρέπει μέρος της κινητικής του ενέργειας σε περιστροφική,άρα μειώνεται και η ταχύτητα του.
 
Ίσως λόγω παραμόρφωσης εκτραπεί της πορείας( flyers)και δε φτάσει στο στόχο σε μια μεγάλη απόσταση.
Παραμόρφωση σημαίνει κακη αεροδυναμική, μεγαλύτερη αντίσταση στον αέρα,πρόωρη πτώση ταχύτητας - ενέργειας.
Γι αυτό "παλεύουμε" με σκληρά, επιμεταλλωμένα,μπάφερ, κώνους, διευρύνσεις κτλ
 
Τα σφαιρικ-οτερα σκάγια θα χτυπήσουν στο στόχο με μεγαλύτερη δύναμη σε σχέση με τα όμοια,της ίδιας γομωσης που όμως έχουν υποστεί μεγαλύτερες παραμορφώσεις.
Για τους λόγους που λένε πιο πάνω οι κ.συν/λφοι! :)
Έχει διαφορά η ποιότητα της τουφεκιας από ένα ανοιχτό τσοκ με μια όμοια (συγκέντρωση)από στενότερο τσοκ.
Περισσότερα "δυνατά" σκάγια σε όλο το εύρος της τουφεκιας.
Αυτό είναι κάτι που μπορούμε να το δούμε σε μεταλλικό πίνακα(εντονότερη από αποτύπωση στην πρώτη περίπτωση).
Στον πίνακα μπορεί να δούμε δύο αποδόσεις του 60% πχ.
Στην πράξη θα δούμε ότι η μία αποδίδει καλύτερα από την άλλη.
Το κέντρο της τουφεκιας σκοτώνει σε κάθε περίπτωση!
Η διαφορά είναι στην περιφέρεια.
 
Για ποιο λόγο ένα σκάγι το οποίο έχει παραμορφωθεί μέσα στην κάννη είναι λιγότερο δραστικό από ένα που βγαίνει πιο στρόγγυλο αλλά έχουν την ίδια ταχύτητα και μάζα; Περίεργο
Πώς θα έχουν την ίδια μάζα αφού το ένα θα είναι παραμορφωμένω?????
 
Για ποιο λόγο ένα σκάγι το οποίο έχει παραμορφωθεί μέσα στην κάννη είναι λιγότερο δραστικό από ένα που βγαίνει πιο στρόγγυλο αλλά έχουν την ίδια ταχύτητα και μάζα; Περίεργο
Γιατί δε θα βρει ποτέ στόχο πρώτον και θα χάσει ποιο γρήγορα τη ταχύτητα του απλή φυσική. Μιλάω πάντα για το κάτι παραπάνω ψάχνοντας για τα παραπάνω μέτρα όχι για τις φυσιολογικές αποστάσεις που θα κάνεις βολές με τέτοιο φυσίκι
 
Back
Top