Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Χθες νυχτιατικα εκατσα και εβαλα πελμα στην beccaccia ...ολα καλα σ'αυτο το οπλο αλλα σου γ@μαει τον ωμο, 15 φυσιγγια εριξα τις δυο πρωτες μερες(παιζουν και καρακαξες...) και μου τον μελανιασε...Το εκοψα λιγο το εφαγα και στον ταινιολειαντηρα και ετοιμο...
View attachment 90404
View attachment 90405

Ενταξει δεν το εχω φερει τελειως προσωπο με το ξυλο μπορει να εξεχει κανα χιλιοστο αλλα ας κανει δουλεια κι αυτο διορθωνεται...
Τωρα μενει να το δοκιμασω αν μου ερχεται οπως πριν και αν εχει καμμια αξιοσημειωτη διαφορα στην απορροφηση σε σχεση με το κοκκαλινο...
Από την πρώτη στιγμή έπρεπε να το κάνεις
 
Χθες νυχτιατικα εκατσα και εβαλα πελμα στην beccaccia ...ολα καλα σ'αυτο το οπλο αλλα σου γ@μαει τον ωμο, 15 φυσιγγια εριξα τις δυο πρωτες μερες(παιζουν και καρακαξες...) και μου τον μελανιασε...Το εκοψα λιγο το εφαγα και στον ταινιολειαντηρα και ετοιμο...
View attachment 90404
View attachment 90405

Ενταξει δεν το εχω φερει τελειως προσωπο με το ξυλο μπορει να εξεχει κανα χιλιοστο αλλα ας κανει δουλεια κι αυτο διορθωνεται...
Τωρα μενει να το δοκιμασω αν μου ερχεται οπως πριν και αν εχει καμμια αξιοσημειωτη διαφορα στην απορροφηση σε σχεση με το κοκκαλινο...

Δεν φταίει το όπλο, είναι σχεδιασμένο για μπεκάτσα δηλαδή ελαφρύ (2+1), όποιος πάει για τσιχλα ή βάλει βαριές γομώσεις θα έχει μελανιασμένο ώμο.
 
Χθες νυχτιατικα εκατσα και εβαλα πελμα στην beccaccia ...ολα καλα σ'αυτο το οπλο αλλα σου γ@μαει τον ωμο, 15 φυσιγγια εριξα τις δυο πρωτες μερες(παιζουν και καρακαξες...) και μου τον μελανιασε...
Εμένα το Verney Carron 2750 με κοκάλινο πέλμα και με φυσίγγια ότι μου έρθει, γιατί δεν μου μελάνιασε πότε τον ωμο ;
 
Εμένα το Verney Carron 2750 με κοκάλινο πέλμα και με φυσίγγια ότι μου έρθει, γιατί δεν μου μελάνιασε πότε τον ωμο ;
Τα μέτρα παίζουν σημαντικό ρόλο. Μήπως ήταν πολύ κοντά σε αυτά ; (αν όχι κομμένο και ραμμένο για σένα)
 
Χθες νυχτιατικα εκατσα και εβαλα πελμα στην beccaccia ...ολα καλα σ'αυτο το οπλο αλλα σου γ@μαει τον ωμο, 15 φυσιγγια εριξα τις δυο πρωτες μερες(παιζουν και καρακαξες...) και μου τον μελανιασε...Το εκοψα λιγο το εφαγα και στον ταινιολειαντηρα και ετοιμο...
View attachment 90404
View attachment 90405

Ενταξει δεν το εχω φερει τελειως προσωπο με το ξυλο μπορει να εξεχει κανα χιλιοστο αλλα ας κανει δουλεια κι αυτο διορθωνεται...
Τωρα μενει να το δοκιμασω αν μου ερχεται οπως πριν και αν εχει καμμια αξιοσημειωτη διαφορα στην απορροφηση σε σχεση με το κοκκαλινο...
Μια χαρα φαινεται αλλα φθειρονται γρηγορα, ειδικα εαν επωμιζεις και ακουμπαει σε καποιον ιμαντα, τιραντα κλπ.
Οπως λενε και τα παιδια, ελεγξε τα μετρα σου και πραξε αναλογα…
 
Εμένα το Verney Carron 2750 με κοκάλινο πέλμα και με φυσίγγια ότι μου έρθει, γιατί δεν μου μελάνιασε πότε τον ωμο ;
Το ίδιο κι εμένα, το μονό Baikal 2800, ποτέ !!! Και ρίχνω κυρίως 32-34 γρ. διασποράς, αλλά και 36 χωρίς θέμα. :cool:
Η αλήθεια είναι ότι με Benelli δεν έχω ρίξει ποτέ (νομίζω μια φορά μόνο πριν πολλά χρόνια στο σκοπευτήριο - 5-6 σκοπευτικά φυσίγγια) και δεν έχω άποψη, μήπως έχει κάποια ιδιαιτερότητα ...🤔
 
Το ίδιο κι εμένα, το μονό Baikal 2800, ποτέ !!! Και ρίχνω κυρίως 32-34 γρ. διασποράς, αλλά και 36 χωρίς θέμα. :cool:
Η αλήθεια είναι ότι με Benelli δεν έχω ρίξει ποτέ (νομίζω μια φορά μόνο πριν πολλά χρόνια στο σκοπευτήριο - 5-6 σκοπευτικά φυσίγγια) και δεν έχω άποψη, μήπως έχει κάποια ιδιαιτερότητα ...🤔
Μαλλον εχει να κανει με το ποσο καλο ειναι το ¨κουμπωμα¨ στον ώμο.
 
Χθες νυχτιατικα εκατσα και εβαλα πελμα στην beccaccia ...ολα καλα σ'αυτο το οπλο αλλα σου γ@μαει τον ωμο, 15 φυσιγγια εριξα τις δυο πρωτες μερες(παιζουν και καρακαξες...) και μου τον μελανιασε...Το εκοψα λιγο το εφαγα και στον ταινιολειαντηρα και ετοιμο...
View attachment 90404
View attachment 90405

Ενταξει δεν το εχω φερει τελειως προσωπο με το ξυλο μπορει να εξεχει κανα χιλιοστο αλλα ας κανει δουλεια κι αυτο διορθωνεται...
Τωρα μενει να το δοκιμασω αν μου ερχεται οπως πριν και αν εχει καμμια αξιοσημειωτη διαφορα στην απορροφηση σε σχεση με το κοκκαλινο...
Μπορει να θεωρηθει δυσκολο για πολλους απο μας αυτο που θα πω αλλα ειναι η σκληρη αληθεια.Benelli δηλ αδρανεια και ξυλινο κοντακι ειναι μαρτυρικο για ωμο και μαγουλο.Και εξηγουμε φιλο μου ηρθε απο Σκοπια εριχνε με 123rafaello ηρθε με μελανιασμενο ωμο αντιθετως ο γιος του με μια vinci ολα χωρις προβλημα.Καταληκτικα επειδη τα εχω ζησει αυτα και προσωπικα Benelli ισον Comfort.Σε καμμια περιπτωση δεν θελω να στεναχωρησω συναδελφους.
 
Εμένα το Verney Carron 2750 με κοκάλινο πέλμα και με φυσίγγια ότι μου έρθει, γιατί δεν μου μελάνιασε πότε τον ωμο ;
Εμένα δεν έχει κοκάλινο πέλμα το Verney carron αλλά αν το πάρω σε τσιχλοπερασμα μου τον μελανιαζει τον ώμο με τόσες τουφεκιές..σε περδικοκυνηγια που ρίχνω γερά γραμμάρια αλλά λίγες τουφεκιές δεν καταλαβαίνω τίποτα .. νούμερο ένα παράγοντας για το μελανιασμα θεωρώ ότι είναι η γρήγορη - λάθος επωμιση του τουφεκιού!
 
Δε ξέρω αν αναφέρεται στο καινούργιο κλείστρο που διαφημίζουν ότι έχουν εξαλείψει το κλικ είναι πιο γρήγορο και το ονομάζουνε easy locking τ οποίο λέει κλειδώνει απ' όπου κι αν το αφήσεις.συντομα θα τα μάθουμε όλα αυτά αν ισχυουν
Δεν υπάρχει πρόβλημα με το κλίκ, η δική μου η ραφαέλο κλείνει αφήνοντας το κλείστρο από μισό χιλιοστό απόσταση και όσο πιο απαλά μπορείς!
 
Μπορει να θεωρηθει δυσκολο για πολλους απο μας αυτο που θα πω αλλα ειναι η σκληρη αληθεια.Benelli δηλ αδρανεια και ξυλινο κοντακι ειναι μαρτυρικο για ωμο και μαγουλο.Και εξηγουμε φιλο μου ηρθε απο Σκοπια εριχνε με 123rafaello ηρθε με μελανιασμενο ωμο αντιθετως ο γιος του με μια vinci ολα χωρις προβλημα.Καταληκτικα επειδη τα εχω ζησει αυτα και προσωπικα Benelli ισον Comfort.Σε καμμια περιπτωση δεν θελω να στεναχωρησω συναδελφους.
Εγώ πάλι θα πω ότι αν το κοντάκι είναι στα μέτρα σου και η επωμιση σου σταθερή τίποτα δε παθαίνεις.εχω μπαικαλ 18,2 με φτιαγμένο κοντάκι ούτε μελανιές ούτε τίποτα.ουτε comfort έχει ούτε λάστιχο στο πελμα
 
Εγώ πάλι θα πω ότι αν το κοντάκι είναι στα μέτρα σου και η επωμιση σου σταθερή τίποτα δε παθαίνεις.εχω μπαικαλ 18,2 με φτιαγμένο κοντάκι ούτε μελανιές ούτε τίποτα.ουτε comfort έχει ούτε λάστιχο στο πελμα
Ετσι...
 
Μπορει να θεωρηθει δυσκολο για πολλους απο μας αυτο που θα πω αλλα ειναι η σκληρη αληθεια.Benelli δηλ αδρανεια και ξυλινο κοντακι ειναι μαρτυρικο για ωμο και μαγουλο.Και εξηγουμε φιλο μου ηρθε απο Σκοπια εριχνε με 123rafaello ηρθε με μελανιασμενο ωμο αντιθετως ο γιος του με μια vinci ολα χωρις προβλημα.Καταληκτικα επειδη τα εχω ζησει αυτα και προσωπικα Benelli ισον Comfort.Σε καμμια περιπτωση δεν θελω να στεναχωρησω συναδελφους.
Τα είπες όλα με μια λέξη! BENELLI = COMFORT. Έχω την RAFFAELLO power bore και ρίχνει πιο γλυκά και από την Άλφα 400 που είχα, που επίσης και εκείνη είχε παρόμοιο σύστημα. Παλαιότερα το 2004 είχα πάρει την τότε RAFFAELLO και την πούλησα μετά από τρεις μήνες, όχι γιατί δεν σκότωνε, (και άλλες ομορφιές που ακούω για τις BENELLI), αλλά γιατί δεν μπορούσα να ρίξω μετά από τριάντα σαράντα τουφεκιές. Ώμος και μάγουλο ήσαν πρισμένα!. Τώρα ρίχνω όσα θέλω, μια μέρα στο σκοπευτήριο έριξα πάνω από 130 φυσίγγια 28 γρ. και δεν κατάλαβα τίποτα! Άλλωστε ο λόγος που την πήρα ήταν η αξιοπιστία της σαν όπλο και η ξεκούραστη χρήση της. Για ομορφιά βέβαια καλό θα θα ήταν να μην μιλάμε!
 
Συζητάμε 2 πράγματα... Την αισθητή και τη πραγματική ανάκρουση!
Στην αισθητή,το βασικότερο λόγο τον έχει η καταλληλότητα των μέτρων του κοντακιού, και όπως είπε πολύ σωστά ο @Manos chios η σωστή κ σταθερή επώμιση!
Στην πραγματική μιλάει η "δράση-αντίδραση"!
Μαζα επί ταχύτητα παράγει ορμή!
Η ορμή της βολίδας(της γόμωσης) είναι ίση και αντίθετη με την "αντίδραση" της ορμής του όπλου!
Φυσική Γυμνασίου!
Το βάρος παίζει το ρόλο του!
Το 1/96 μπορεί να μην είναι πανάκεια,αλλά ισχύει σε πολύ μεγάλο βαθμό!
 
Τα είπες όλα με μια λέξη! BENELLI = COMFORT. Έχω την RAFFAELLO power bore και ρίχνει πιο γλυκά και από την Άλφα 400 που είχα, που επίσης και εκείνη είχε παρόμοιο σύστημα. Παλαιότερα το 2004 είχα πάρει την τότε RAFFAELLO και την πούλησα μετά από τρεις μήνες, όχι γιατί δεν σκότωνε, (και άλλες ομορφιές που ακούω για τις BENELLI), αλλά γιατί δεν μπορούσα να ρίξω μετά από τριάντα σαράντα τουφεκιές. Ώμος και μάγουλο ήσαν πρισμένα!. Τώρα ρίχνω όσα θέλω, μια μέρα στο σκοπευτήριο έριξα πάνω από 130 φυσίγγια 28 γρ. και δεν κατάλαβα τίποτα! Άλλωστε ο λόγος που την πήρα ήταν η αξιοπιστία της σαν όπλο και η ξεκούραστη χρήση της. Για ομορφιά βέβαια καλό θα θα ήταν να μην μιλάμε!
Ο καθένας την ανάκρουση τη καταλαβαίνει διαφορετικά.προσωπικα όπλα κάτω των 3 κιλών δεν θέλω να τα βλέπω.ετυχε να ρίξω με την ethos τη sporting που για όπλο sporting για μένα είναι τελείως λάθος το βάρος.κσι comfort και porting.και την ανάκρουση κατάλαβα και η αναπήδηση της κάνης με 28 γραμμάρια απαράδεκτη.βεβαια ίσως να μην ήμουνα καλά στο κοντάκι αλλά και πάλι κάτω των 3 κιλών μακριά από μένα.ειναι όμως τελείως προσωπικο
 
Γιάννη θύμησε μου, 2700 είναι?
Είναι ελαφριά η ρουφιάνα...
Όταν είχα κυνηγήσει μ ενός φίλου,μου έδινε αίσθηση+2 +3 !
Έριχνα 32 gr και ήταν σαν 34-35!
Δε συζητάω να ρίξεις 36...
2750 την δινουν αλλα ειναι 2870 με τσοκακι αορτηριουχους και το νεο πελμα...Ακριβως οπως τα λες ειναι, 36 ουτε για πλακα ...
 
Με την centro 2.900γρμ,με μινιμαλ ξύλα όπου έπαιρνε(επίτηδες για το βάρος)και ΞΥΛΙΝΟ πελμα,έριχνα 3 κουτιά φυσίγγια ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ,φορωντας ένα πουκάμισο και γιλέκο!
Τα πριξηματα και τα μαυρίσματα είναι ΛΑΘΟΣ ΜΕΤΡΑ!
Εννοείται το όπλο το είχα πάνω μου ΚΟΥΜΠΩΜΕΝΟ!
 
Back
Top