Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ότι και να πάρεις να επωμισεις γιατί το πέλμα της Φράνκι είναι περίεργο.εγω ήμουν τυχερός
Καλά σίγουρα! Δε πας να πάρεις τουφέκι έτσι απλά , πρέπει να δεις μια γκάμα μεγάλη να βοηθήσει και κάποιος με τις κλίσεις και τα μέτρα ( κάτι που στα άλλα δύο τουφέκια δε πραγματοποίησα ποτέ μου δυστυχώς,να τα φέρω ακριβώς στα μέτρα μου) να το βρεις και στη τιμή που μπορείς να δώσεις!
 
Καλά σίγουρα! Δε πας να πάρεις τουφέκι έτσι απλά , πρέπει να δεις μια γκάμα μεγάλη να βοηθήσει και κάποιος με τις κλίσεις και τα μέτρα ( κάτι που στα άλλα δύο τουφέκια δε πραγματοποίησα ποτέ μου δυστυχώς,να τα φέρω ακριβώς στα μέτρα μου) να το βρεις και στη τιμή που μπορείς να δώσεις!
Δεν υπάρχει περίπτωση να μη σου κάτσει η Φράνκι με τις κλίσεις που δίνει.το πέλμα είναι το θέμα.εμενα είχε 50-55-60-65 -70
 
Στο κυνήγι που κανείς δεν θες ξύλα.
Μα το θεό αυτό δε μου το έχει πει κανένας! Εγώ το λέω επειδή μαρεσει που φαίνεται ξύλινο. Εσύ γιατί το λες; Πραγματικά μου κέντρισε το ενδιαφέρον αυτό που είπες!

Υ.γ σε λίγες μέρες έρχεται το δέμα!!
 
Μα το θεό αυτό δε μου το έχει πει κανένας! Εγώ το λέω επειδή μαρεσει που φαίνεται ξύλινο. Εσύ γιατί το λες; Πραγματικά μου κέντρισε το ενδιαφέρον αυτό που είπες!

Υ.γ σε λίγες μέρες έρχεται το δέμα!!
Γιατί τρώμε πολύ Τούμπα στης σαρες.
 
Γιατί τρώμε πολύ Τούμπα στης σαρες.
Δε χαλάει πιο εύκολα το πλαστικό;; Το Verney carron το <ριμαξα>> αν θυμάσαι πέρσι με τη Τούμπα που έφαγα,αλλά περισσότερο με ενδιέφερε εκείνες τις ημέρες το γόνατο. Πάντως το ανάλαβε ένας ξάδελφος ξυλουργός και το ψιλό έφτιαξε!
 
Δε χαλάει πιο εύκολα το πλαστικό;; Το Verney carron το <ριμαξα>> αν θυμάσαι πέρσι με τη Τούμπα που έφαγα,αλλά περισσότερο με ενδιέφερε εκείνες τις ημέρες το γόνατο. Πάντως το ανάλαβε ένας ξάδελφος ξυλουργός και το ψιλό έφτιαξε!
Όχι ρε καμμία σχέση.
 
Όσο ζω μαθαίνω, δε με τράβηξαν ποτέ τα πλαστικά μέρη και είχα ακούσει από διάφορους ότι έχουν τα ελαττώματα τους και αυτά σε πεσιματα και θερμοκρασίες
Μάνο πάρε αυτό που σ αρέσει κι αυτό που πραγματικά θες είτε ξύλο είτε πλαστικό για να μη το μετανιώνεις μετα
 
.. νούμερο ένα παράγοντας για το μελανιασμα θεωρώ ότι είναι η γρήγορη - λάθος επωμιση του τουφεκιού!
Εγώ πάλι θα πω ότι αν το κοντάκι είναι στα μέτρα σου και η επωμιση σου σταθερή τίποτα δε παθαίνεις.εχω μπαικαλ 18,2 με φτιαγμένο κοντάκι ούτε μελανιές ούτε τίποτα.ουτε comfort έχει ούτε λάστιχο στο πελμα
Συζητάμε 2 πράγματα... Την αισθητή και τη πραγματική ανάκρουση!
Στην αισθητή,το βασικότερο λόγο τον έχει η καταλληλότητα των μέτρων του κοντακιού, και όπως είπε πολύ σωστά ο @Manos chios η σωστή κ σταθερή επώμιση!
Στην πραγματική μιλάει η "δράση-αντίδραση"!
Μαζα επί ταχύτητα παράγει ορμή!
Off-topic αλλά και σχετικό με τα παραπάνω: Την περασμένη Τετάρτη ήρθε στο σκοπευτήριο ο φίλος μου ο Μπάμπης που είχα καιρό να τον δω. Αφού ήπιαμε ένα καφέ του λέω - πάμε να παίξουμε καμία πούλα; - Όχι, δεν έφερα όπλο, μου λέει, άσε που με πονάει ο ώμος μου, είχα έρθει την Κυριακή κι έριξα και έχει μελανιάσει και με έχει τρελάνει στον πόνο ... Απόρησα !! -Με ποιο τουφέκι έριξες ? του λέω. (Έχει πολλά, καραμπίνες, σ/π, ένα πλάγιο Beretta 626, κλπ.) - Με το Browning, μου απαντά ! (Ένα Ultra XS sporting 76cm κάννες, βάρος πάνω από 3600) !!! Σηκώνει το μανίκι και μου δείχνει τον ώμο του, τι να δω!!! Όλος μια μελανιά, και άλλη μία τεράστια κάτω από τον ώμο στο μπράτσο στην αρχή του δικέφαλου !!!!
- Ρε μλκα του λέω, στο μπράτσο ?? Τι δουλειά είχε το κοντάκι εκεί κάτω ??? Ξέχασες να επωμίζεις ???
- Έλα ντε, μου λέει ... Δεν ξέρω κι εγώ πώς το' παθα ... Βιαστικές και άτσαλες επωμίσεις ... και να πεις πως έριχνα κανένα βαρύ φυσίγγι, 24 γρ. του skeet έριχνα !!! ....
Παλιός κυνηγός, και σκοπευτής καλός. Κι αν έχει ρίξει φυσίγγια αυτός ο άνθρωπος !!! Μόνο στα 30 χρόνια που γνωριζόμαστε, και παίζαμε μαζί, πολλές δεκάδες χιλιάδες !!! Μόνο τα τελευταία 5-6 χρόνια το έχει κάπως ελαττώσει το σκοπευτήριο.
 
Last edited:
Το ίδιο κι εμένα, το μονό Baikal 2800, ποτέ
Μια φορα εριξα με ενα τετοιο και ακομη τη θυμαμαι την κλωτσια που εφαγα...Ειμαι και ευαισθητος δεν το αντεχω το ξυλο...Πλακα πλακα μου πεταγεται και εντονα το κοκκαλο της κλειδας,ισως να παιζει κι αυτο το ρολο του...
 
Το comfort μειώνει την ανάκρουση αναλογικά. Δηλαδή όσο περισσότερη ανάκρουση έχει τόσο περισσότερη δουλειά θα κάνει το comfort. Μην περιμένετε να δείτε διαφορα σε ένα όπλο με comfort και σε ένα άλλο χωρίς με φυσίγγια μέχρι 36γρ. Την διαφορά θα την καταλάβετε από 38 -40 γρ φυσίγγια και πάνω. Το comfort καθώς και τις βελτιωμενες νεοτερες του εκδόσεις τα έβγαλε η Benelli περιπου από τότε που άρχισε να βάζει magnum κάννες στα όπλα της κυρίως για να ειναι υποφερτή η ανάκρουση στα Magnum. Σε ένα όπλο που ζυγίζει περίπου 3200γρ αν κάποιος ρίχνει φυσίγγια κάτω από 38γρ (δηλαδή κανονικά φυσιγγια και όχι semi magnum ή magnum ) και τον ενοχλεί η ανάκρουση είτε δεν είναι στα σωστά μέτρα το κοντάκι του είτε δεν επωμιζει σωστά. Μέχρι και αυτά τα γραμμάρια γόμωσης δεν θα πρέπει να σε χτυπάει το όπλο. Τα Benelli εμπειρικά μπορώ να πω ότι έχουν την ιδια ή και λίγο λιγότερη ανάκρουση από ότι τα δίκανα που ζυγίζουν το ίδιο . Οπότε κάποιος που ρίχνει μέχρι 36-38 γρ με το δίκανο χώρις πρόβλημα δεν θα έχει ούτε με μια Benelli. Αλλιώς φταίει ή τα μέτρα στο κοντάκι ή το πέλμα ή δεν επωμιζει σωστά όπως είπα και παραπάνω.
 
Μια φορα εριξα με ενα τετοιο και ακομη τη θυμαμαι την κλωτσια που εφαγα...Ειμαι και ευαισθητος δεν το αντεχω το ξυλο...Πλακα πλακα μου πεταγεται και εντονα το κοκκαλο της κλειδας,ισως να παιζει κι αυτο το ρολο του...
Να τρως
 
Πολυ ευαισθητοι εισαστε ολοι !
οπως παιρνουν οι λορδοι γεμιστες να τους γεμιζουν τα δικανα
Εσεις να περνετε τουφεκιστες !! Να τουφεκανε εκεινοι και να μην μελανιαζουνε και πονανε οι ώμοι σας !!
 
Off-topic αλλά και σχετικό με τα παραπάνω: Την περασμένη Τετάρτη ήρθε στο σκοπευτήριο ο φίλος μου ο Μπάμπης που είχα καιρό να τον δω. Αφού ήπιαμε ένα καφέ του λέω - πάμε να παίξουμε καμία πούλα; - Όχι, δεν έφερα όπλο, μου λέει, άσε που με πονάει ο ώμος μου, είχα έρθει την Κυριακή κι έριξα και έχει μελανιάσει και με έχει τρελάνει στον πόνο ... Απόρησα !! -Με ποιο τουφέκι έριξες ? του λέω. (Έχει πολλά, καραμπίνες, σ/π, ένα πλάγιο Beretta 626, κλπ.) - Με το Browning, μου απαντά ! (Ένα Ultra XS sporting 76cm κάννες, βάρος πάνω από 3600) !!! Σηκώνει το μανίκι και μου δείχνει τον ώμο του, τι να δω!!! Όλος μια μελανιά, και άλλη μία τεράστια κάτω από τον ώμο στο μπράτσο στην αρχή του δικέφαλου !!!!
- Ρε μλκα του λέω, στο μπράτσο ?? Τι δουλειά είχε το κοντάκι εκεί κάτω ??? Ξέχασες να επωμίζεις ???
- Έλα ντε, μου λέει ... Δεν ξέρω κι εγώ πώς το' παθα ... Βιαστικές και άτσαλες επωμίσεις ... και να πεις πως έριχνα κανένα βαρύ φυσίγγι, 24 γρ. του skeet έριχνα !!! ....
Παλιός κυνηγός, και σκοπευτής καλός. Κι αν έχει ρίξει φυσίγγια αυτός ο άνθρωπος !!! Μόνο στα 30 χρόνια που γνωριζόμαστε, και παίζαμε μαζί, πολλές δεκάδες χιλιάδες !!! Μόνο τα τελευταία 5-6 χρόνια το έχει κάπως ελαττώσει το σκοπευτήριο.
Ρε τον γεια χαρά.στελιο 100% λάθος επωμιση.δε δικαιολογείται στον Μπάμπη ειδικά αυτό και ειδικά με το brow που το έχει πάνω από 20ετια
 
Off-topic αλλά και σχετικό με τα παραπάνω: Την περασμένη Τετάρτη ήρθε στο σκοπευτήριο ο φίλος μου ο Μπάμπης που είχα καιρό να τον δω. Αφού ήπιαμε ένα καφέ του λέω - πάμε να παίξουμε καμία πούλα; - Όχι, δεν έφερα όπλο, μου λέει, άσε που με πονάει ο ώμος μου, είχα έρθει την Κυριακή κι έριξα και έχει μελανιάσει και με έχει τρελάνει στον πόνο ... Απόρησα !! -Με ποιο τουφέκι έριξες ? του λέω. (Έχει πολλά, καραμπίνες, σ/π, ένα πλάγιο Beretta 626, κλπ.) - Με το Browning, μου απαντά ! (Ένα Ultra XS sporting 76cm κάννες, βάρος πάνω από 3600) !!! Σηκώνει το μανίκι και μου δείχνει τον ώμο του, τι να δω!!! Όλος μια μελανιά, και άλλη μία τεράστια κάτω από τον ώμο στο μπράτσο στην αρχή του δικέφαλου !!!!
- Ρε μλκα του λέω, στο μπράτσο ?? Τι δουλειά είχε το κοντάκι εκεί κάτω ??? Ξέχασες να επωμίζεις ???
- Έλα ντε, μου λέει ... Δεν ξέρω κι εγώ πώς το' παθα ... Βιαστικές και άτσαλες επωμίσεις ... και να πεις πως έριχνα κανένα βαρύ φυσίγγι, 24 γρ. του skeet έριχνα !!! ....
Παλιός κυνηγός, και σκοπευτής καλός. Κι αν έχει ρίξει φυσίγγια αυτός ο άνθρωπος !!! Μόνο στα 30 χρόνια που γνωριζόμαστε, και παίζαμε μαζί, πολλές δεκάδες χιλιάδες !!! Μόνο τα τελευταία 5-6 χρόνια το έχει κάπως ελαττώσει το σκοπευτήριο.
Μήπως όταν έριξε με το browning φόραγε καπέλο ή γιλέκο benelli ?
 
Back
Top