Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Το θέμα του πολυμερισμου των πλαστικών παρουσιάστηκε στα πρώτα όπλα της σειράς, στα επόμενα δεν παρουσιάστηκε όπως και σε κανένα άλλο μοντέλο με πλαστικά της Benelli.
Είχε διαφορά στην αίσθηση της τουφεκιας συγκριτικά με τον μαύρο αετό η την M2?
Δεν ξέρω αν μετά άλλαξε κάτι παντός αυτή που πήρα ήταν σαν της crio comfort τα πλαστικά είχαν ωραία υφή αλλά χαλούσε εύκολα. Η Μ2 που κυνήγησα ήταν από της πρώτες που έκαναν 1550€ δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό απλά το αναφέρω η διαφορά που βλέπω στην black eagle πριν κάνω κώνο είναι ότι έχει λίγο ποιο σφιχτή τουφεκιά και καλύτερες κατανομές από όταν έκανα δοκιμές με την M2.
 
Δεν ξέρω αν μετά άλλαξε κάτι παντός αυτή που πήρα ήταν σαν της crio comfort τα πλαστικά είχαν ωραία υφή αλλά χαλούσε εύκολα. Η Μ2 που κυνήγησα ήταν από της πρώτες που έκαναν 1550€ δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό απλά το αναφέρω η διαφορά που βλέπω στην black eagle πριν κάνω κώνο είναι ότι έχει λίγο ποιο σφιχτή τουφεκιά και καλύτερες κατανομές από όταν έκανα δοκιμές με την M2.
Σε αίσθηση κίνησης και ανακρουσης?
 
Και αυτό το έχω δοκιμάσει όταν είναι να πάω για σιταριθρες, μετά είναι πολύ θανατηφόρο, ποιο θανατηφόρο δεν γίνεται.🤪🤪

Μην μου κλέβεις το "σιταρήθρες" είναι δικό μου. 🤣
Συμβολίζει την υπέρτατη βλητική υπεροχή των Beretta και άλλων όπλων στα πιο ανθεκτικά θηράματα της Ελλάδας.
Αν έχει και υγρασία, την γ@μήσαμε.
monoidiogomosi
 
Last edited:
Μην μου κλέβεις το "σιταρήθρες" είναι δικό μου. 🤣
Συμβολίζει την υπέρτατη βλητική υπεροχή των Beretta και άλλων όπλων στα πιο ανθεκτικά θηράματα της Ελλάδας.
Αν έχει και υγρασία, την γ@μήσαμε.
monoidiogomosi
Καλά βρε μπιλακο θα λέω όταν πάω για τσονια. Μπιλακο λύσε μου μια απορία, ήσουν εδώ στο φόρουμ, έφαγες το μπαν σου, άνοιξες δικό σου φόρουμ, και βάζεις τα ωραία σου διαγωνίσματα. Εδώ στην Χονολουλού γιατί έρχεσαι ;; .think.
 
Μην μου κλέβεις το "σιταρήθρες" είναι δικό μου. 🤣
Συμβολίζει την υπέρτατη βλητική υπεροχή των Beretta και άλλων όπλων στα πιο ανθεκτικά θηράματα της Ελλάδας.
Αν έχει και υγρασία, την γ@μήσαμε.
monoidiogomosi
Ώπα Ώπα φιλαράκι η berettes δεν βαρανε σιταρηθρες .big smile. παίζουμε σε άλλη κατηγορία εμείς .my man.
 
Καλά βρε μπιλακο θα λέω όταν πάω για τσονια. Μπιλακο λύσε μου μια απορία, ήσουν εδώ στο φόρουμ, έφαγες το μπαν σου, άνοιξες δικό σου φόρουμ, και βάζεις τα ωραία σου διαγωνίσματα. Εδώ στην Χονολουλού γιατί έρχεσαι ;; .think.
Ασε τον ησυχο ρε..... θα μπει ξανα με αλλο nick name αύριο...
Επισης, εχω ραματα, και για 2-3 ακομη μελοι, που εχουν τα μουτρα και ΞΑΝΑ συμμετεχουν στο H.L. (HonoLouloy) οπως το αποκαλουσαν, σαν να μη τρεχει τιποτα.....στην ΕΚΘΕΣΗ ΚΥΝΗΓΕΣΙΑ ομως, περιφερονταν σα βρεγμενες γατες.....αυτα για αποψε.
 
Ο μόνος λόγος που πούλησα την δικιά μου vinci (απ τις πρώτες ) ήταν ότι μου έτριβε έντονα το άνω τμήμα του υποφυλακτήρα, ψηλά το δάχτυλο της σκανδάλης και μετά απο αρκετά φυσίγγια αποκτούσα φουσκάλα στο συγκεκριμένο σημείο. Η λύση ήταν γάντι, αφού δεν ήταν χτύπημα η πόνος, απλά σημείο έντονης τριβής. Άλλαξα πέλμα, φλατζες κτλ αλλα τίποτα, δεν διορθώθηκε , παρότι την κυνήγησα 2 χρόνια και το όπλο το είχα φέρει ακριβώς στα μέτρα μου.
Την λύση σε αυτό την είχε δώσει η benelli με την super vinci που είχε βγει έναν χρόνο μετά και είχαν βελτιώσει όλες αυτές τις χαζοατέλειες που είχε η Vinci. Παρόλα αυτά οι Αμερικανοί έλεγαν ότι αν σε ενοχλεί ο υποφυλακτηρας της σκανδάλης μάλλον το κρατάς λάθος και πολύ μπροστά κατι που το κάνεις αυθόρμητα για να φτάσεις την ασφάλεια που βρίσκεται μπροστά. Αυτό έλεγε ο Randy. Αλλά όπως είπα στην super vinci τα είχαν διορθώσει αυτά. Και τον υποφυλακτηρα και το κουμπί της ασφάλειας που το είχαν κάνει μεγαλύτερο καθώς και είχαν βάλει και 2 επανατατικά ελατήρια με το δευτερο να συμπιέζεται προς το τέλος της διαδρομής του κλείστρου για να μην ζοριζει το όπλο και να έχει ακόμη χαμηλότερη ανάκρουση όπως και χαμηλότερο recoil. Γενικά αξίζει να δώσεις λίγα παραπάνω για να πάρεις την super vinci αντί της απλής Vinci.
 
Ήμουν κάτοχος της Vinci όταν βγήκε το 2011 η 2012 δεν θυμάμαι ακριβώς πολύ καλό τουφέκι δεν τα βρήκαμε βέβαια για εμένα έχει το μειονέκτημα οτι η μαλακή επίστρωση στα πλαστικά ξεφλουδίζει και φαινόταν άσχημο επίσης το όπλο είναι φτιαγμένο για καρτέρι και έχει πολύ κλειστή λαβή δεν είναι και το καλύτερο για περπάτημα και ένα πρόβλημα που έχει αναφερθεί από Αμερική είναι ότι με την χρήση χαλαρώνει πίσω εκεί που βιδώνει η κάνη στο κοντάκι. Εγώ δεν είχα θέμα βέβαια τώρα από τουφεκιές τίποτα το διαφορετικό από μια Μ2 όταν την έδωσα και πήρα την Α400 unico μπορώ να πω ότι είχε καλύτερες τουφεκιές η beretta. Τώρα με την black eagle δεν την συγκρίνω γιατί είναι διαφορετικό όπλο. Παντός κακός την σταματάει θα μπορούσε να την βελτιώσει.
Όλα τα συνθετικά όπλα της benelli στην αρχή πολυμεριζαν . Πλέον το έχουν διορθώσει. Όσο για το δεύτερο που λες το πρόβλημα ότι χαλαρωνει το κοντάκι με την κάννη από την χρήση δεν ισχύει και είναι παραπληροφόρηση από όσους δεν ξέρουν και ένας λόγος όπως λες που αρκετοί φοβήθηκαν και το πούλησαν η δεν το αγόρασαν ποτέ γιατί νόμιζαν ότι είναι δίκανο. Η Vinci όπως έχω ξαναεξηγησει έχει βίδα στο κοντάκι κάτι σαν τσαβετα και σε περίπτωση που χαλαρώσει σφίγγει και γινεται σαν καινούργια και δεν χρειάζεται καν να πάει σε οπλουργο. Θα ανεβάσω φωτογραφια με αυτό όταν είμαι στον υπολογιστή σαν απόδειξη για τους άπιστους γιατί πράγματικα εγώ κουραστεί να το ακούω αυτό και είναι καθαρά παραπληροφόρηση. Η Vinci όση χρήση και αν κάνεις όσα χρόνια και αν περάσουν όσες φορές και αν ξεσφιξει και αν χαλαρώσει στο σημείο που δενει η κάννη με το κοντάκι σφίγγει και γινεται σαν καινούργια με το σφίξιμο μιας απλής βίδας σαν τσαβετα από το κοντακι. Δεν είναι δικαννο η Vinci παρόλο όπου λύνει σε 3 κομμάτια σαν δικανο.
 
Την λύση σε αυτό την είχε δώσει η benelli με την super vinci που είχε βγει έναν χρόνο μετά και είχαν βελτιώσει όλες αυτές τις χαζοατέλειες που είχε η Vinci. Παρόλα αυτά οι Αμερικανοί έλεγαν ότι αν σε ενοχλεί ο υποφυλακτηρας της σκανδάλης μάλλον το κρατάς λάθος και πολύ μπροστά κατι που το κάνεις αυθόρμητα για να φτάσεις την ασφάλεια που βρίσκεται μπροστά. Αυτό έλεγε ο Randy. Αλλά όπως είπα στην super vinci τα είχαν διορθώσει αυτά. Και τον υποφυλακτηρα και το κουμπί της ασφάλειας που το είχαν κάνει μεγαλύτερο καθώς και είχαν βάλει και 2 επανατατικά ελατήρια με το δευτερο να συμπιέζεται προς το τέλος της διαδρομής του κλείστρου για να μην ζοριζει το όπλο και να έχει ακόμη χαμηλότερη ανάκρουση όπως και χαμηλότερο recoil. Γενικά αξίζει να δώσεις λίγα παραπάνω για να πάρεις την super vinci αντί της απλής Vinci.
Εμένα δεν με χτυπούσε δεν είχα τέτοιο θέμα! Αλλά δεν ξέρω αν είχε βγει η super Vinci τότε αλλά και ποιος έπαιρνε σούπερ μαγκνουμ όπλο το 2011 εδώ και τώρα ακόμη είναι υπερβολή απλά μα σπάνε αναγκαστικά εκεί όπως μας πήγαν στης μαγκνουμ θαλαμες για να μειώσουν το κόστος παραγωγής τα εργοστάσια αντί να βγάζουν 3 ή 2 κάνες με διαφορετικές θαλαμες θα βγάζουν μια.
 
Back
Top