Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Όλα σκοτώνουν αλλά το πώς έχει διαφορά όπως και όλα τα αυτοκίνητα θα σε πάνε στο προορισμό σου αλλά το πώς έχει διαφορά και εκεί
Εμ έλα που δε θα σε πάνε όλα παντού.η Φεράρι δε θα βγει στο βουνό στις πέτρες εκεί που θα πάει το πατζερο π.χ
 
.......is coming home.....❤️
View attachment 90691View attachment 90694
Περισσότερα αύριο μετά τη δοκιμή.....με φάγανε τα καράβια σήμερα.....
Άααλλος από εδώ...
Παραδεξου το ότι η αγάπη σου δεν είναι ουτε οι ξυλοκοτες, ουτε τα σκυλιά αλλά τα τουφέκια.......🙃

και το κακό ποιο είναι τωρα??
Ότι θα ασχοληθείς με δαυτην κ πααάει
το μονοκαννο... :rolleyes:

Καλοριζικη Γιάννη κ καλές τουφεκιές!
 
Καποια πριν σκοτωσουν κανουν επισκληριδιο .yel.
Θα σου κάτι δεν ξέρω αν έχεις βρεθεί σε σφαγείο η αν έχεις δει και ζωντανά στο χωριό να σφαζουμε βόδια γουρούνια κατσίκια κτλ γιατί εγώ τα έχω δει και συμμετέχει σε αυτά .Στο σφαγείο περνά το ζώο και μπαμ τέλος στη Μουριά του χωριό από κάτω κόβουμε το λαρύγγι του βοδιού η το σφάζανε σε εισαγωγικά σε σημείο του κεφαλιού που περνάει το μαχαίρι μέσα αλλά ακαριαία δεν γίνετε ποτέ .Και στις δύο περιπτώσεις το ζώο σκοτώνεται αλλά πώς ?Κάπως έτσι κάνει και η ντουφέκια στο πουλί άλλο το νεκρώνει ακαριαία και άλλο πεθαίνει σταδιακά οποίος αντιλαμβάνεστε το βλέπει αυτό στον αέρα με το τράβηγμα έτσι κρίνετε και την απόδοση του όπλου του από εμένα το περίεργο πρόσεξε για μένα μιλάω .
 
Πάντως οι κάτοχοι των beneli που έχω περάσει από αυτό το στάδιο κατέχοντας και περισσότερες από πολλούς μου αρέσει που κρίνουν αλλά ντουφέκια που μπορεί να μην τα έχουν πιάσει καν στα χέρια τους .Καλό είναι να εκφέρονται απόψεις περί όπλων όχι τι ακούσαμε αλλά τι βιώσαμε σας το γράφω φιλικά Ε όντας αλλάξει πάνω των 15 όπλων και έχοντας κυνηγάει με όλων σχεδόν των εταιριών εκτός fabarm όπως έχω ξαναγράψει ,να σταματήσετε να νομίζετε ότι επειδή οντως κρατάτε το ποίο αξιόπιστο όπλο ότι είναι και το καλύτερο βλητικα .Τα ντουφέκια δε κρίνονται από την εμφάνιση και δεν είναι όπλα μάχης για να τα κρίνουμε αποκλειστικά βάση λειτουργίας κρίνονται εκ του αποτελέσματος στα τερέν και χρειάζονται χρόνο και συνθήκες εφόσον τα υποστηρίζεις σκοπευτικά για να αντιληφθείς τις ικανότητες τους.Και μην συγκρίνεται το κυνήγι σε άλλα κράτη με το κυνήγι στη χώρα μας είναι δεδομένο ότι όταν ρίχνεις 300/400 φυσίγγια τη μέρα που εννοείται ότι υπάρχει υπερπληθώρα θηραμάτων και διαλέγεις και ρίχνεις θα σε νοιάζει μόνο το πιο απλό και αξιόπιστο ,αφήστε την Αμερική στην άκρη και την Αργεντινή γιατί έτσι που κυνηγούν με ένα απλό μονόκανο να πας ικανοποιημένος θα είσαι ντουφέκια και πουλί.Κανενα πολύ εργαλείο δεν είναι κορυφή σε κάτι έτσι και το ντουφέκι αυτό προσπαθεί να πετύχει η beneli δυστυχώς όμως θέλει ακόμη αρκετά βήματα να φτάσει βλητικα ,αρκετά βήματα να φτάσει σε ανάκρουση και αρκετά βήματα να βγάλει ένα πραγματικά ζυγισμένο όπλο.
Να σε ρωτήσω ρε Γιάννη,ποια είναι η γνώμη σου για τα<< σκοτωματα>> των Μπράουνινγκ και πιο συγκεκριμένα για το μοντέλο 2000 και τα Verney carron τα δίκανα. Έχεις χρησιμοποιήσει κάποια από τα μοντέλα των εταιρειών αυτών; Ποια η γνώμη σου; Με ενδιαφέρει η απάντηση σου .
 
Να σε ρωτήσω ρε Γιάννη,ποια είναι η γνώμη σου για τα<< σκοτωματα>> των Μπράουνινγκ και πιο συγκεκριμένα για το μοντέλο 2000 και τα Verney carron τα δίκανα. Έχεις χρησιμοποιήσει κάποια από τα μοντέλα των εταιρειών αυτών; Ποια η γνώμη σου; Με ενδιαφέρει η απάντηση σου .
Η 2000 είναι ένα απίστευτο ντουφέκι σαν βλητική απόδοση 18.5 αχρωμιωτη είναι κατά κόρον,τα verney caron και αυτά με μια γκάμα γρ ήταν απαιχτα όπλα ,έχω κυνηγήσει και είχα και από τα δύο στο γαλλικό είχα κάνει και porting στο παπατσαρουχα το έδωσα για τα προβλήματα του στενού αυλού που αναφέρω από ένα λάθος δικό μου αλλά θα πω αδικαιολόγητη η συμπεριφορά του όπλου γιατί δεν έκανα και λάθος στη τελική.Ειχα και έχω browning 2000 ,είχα και γαλλικό δισκανδαλο με αυτόματους εξολκεις και 1/3 είχα και browning fusion evolve με 76 κανη και τσοκ την οποία έδωσα όχι από παράπονο για ντουφέκιες αλλα λόγο εμπλοκών και έχω κυνηγήσει και με διάφορα τέτοια όπλα συγγενών μου απλά η fusion είχα παρατηρήσει ότι το όπλο τα τσοκ του απέδιδαν αντίστοιχα με άλλων εταιριών σαν ποιο ανοιχτά δηλ οι ντουφέκιες που εκανα με τη 302 με 2* ήθελε 1 * κάτι που δε συνέβαινε με το wintsister midnight gold spose που είχα ενώ είχε ακόμη μεγαλύτερο αυλό.browning 2000 έχει ένας ξάδελφος μου άριστη που δε κυνηγά με δύο κανες πολλές φορές σκέφτομαι να την πάρω αλλά μετάνιωνω λόγο βάρους και καθαρισματος .Ξέροντας όμως ότι το όπλο σπέρνει θάνατο κυριολεκτικά το έχω ζήσει .
 
Η 2000 είναι ένα απίστευτο ντουφέκι σαν βλητική απόδοση 18.5 αχρωμιωτη είναι κατά κόρον,τα verney caron και αυτά με μια γκάμα γρ ήταν απαιχτα όπλα ,έχω κυνηγήσει και είχα και από τα δύο στο γαλλικό είχα κάνει και porting στο παπατσαρουχα το έδωσα για τα προβλήματα του στενού αυλού που αναφέρω από ένα λάθος δικό μου αλλά θα πω αδικαιολόγητη η συμπεριφορά του όπλου γιατί δεν έκανα και λάθος στη τελική.Ειχα και έχω browning 2000 ,είχα και γαλλικό δισκανδαλο με αυτόματους εξολκεις και 1/3 είχα και browning fusion evolve με 76 κανη και τσοκ την οποία έδωσα όχι από παράπονο για ντουφέκιες αλλα λόγο εμπλοκών και έχω κυνηγήσει και με διάφορα τέτοια όπλα συγγενών μου απλά η fusion είχα παρατηρήσει ότι το όπλο τα τσοκ του απέδιδαν αντίστοιχα με άλλων εταιριών σαν ποιο ανοιχτά δηλ οι ντουφέκιες που εκανα με τη 302 με 2* ήθελε 1 * κάτι που δε συνέβαινε με το wintsister midnight gold spose που είχα ενώ είχε ακόμη μεγαλύτερο αυλό.browning 2000 έχει ένας ξάδελφος μου άριστη που δε κυνηγά με δύο κανες πολλές φορές σκέφτομαι να την πάρω αλλά μετάνιωνω λόγο βάρους και καθαρισματος .Ξέροντας όμως ότι το όπλο σπέρνει θάνατο κυριολεκτικά το έχω ζήσει .
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Ήθελα να τσεκαρω την δική σου εμπειρία ( των πολλών διαφορετικών όπλων) σε σύγκριση με την ελλιπεστατη δική μου . ( Έχω ρίξει με ένα μπαικαλ μιανου ξαδελφου, ένα λανμπερ ,μια χρυσό σκανδάλη Μπράουνινγκ ενός ξαδέλφου,μια Μπερέτα 303 ενός άλλου ξαδέλφου που αν έκανες γρήγορη επομιση έκανε κλικ και μια μπενελι 121 που δε μου καθόταν στον ώμο καθόλου ενός φίλου).
 
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Ήθελα να τσεκαρω την δική σου εμπειρία ( των πολλών διαφορετικών όπλων) σε σύγκριση με την ελλιπεστατη δική μου . ( Έχω ρίξει με ένα μπαικαλ μιανου ξαδελφου, ένα λανμπερ ,μια χρυσό σκανδάλη Μπράουνινγκ ενός ξαδέλφου,μια Μπερέτα 303 ενός άλλου ξαδέλφου που αν έκανες γρήγορη επομιση έκανε κλικ και μια μπενελι 121 που δε μου καθόταν στον ώμο καθόλου ενός φίλου).
Κάποια στιγμή επειδή ακούω για αχρωμιωτες και δισφορες που πλέον με την εξέλιξη του χρωμίου έχουν σχεδόν εξαλειφθεί θα βάλω από πίνακα τουφεκιές μιας χρωμιωμενης και μιας αχρωμιωτης κατά προτίμηση με ίδιο τσοκ και ίδιο αυλό να χωρίς βέβαια ν αποκαλύψω ποια είναι ποια στα 40 μέτρα π.χ να δούμε πόσοι θα καταλάβουν τη διαφορα
 
Καθαριστικά έχω πολλά δεν έχω θέμα... Το θέμα είναι ότι έριξα 2 κουτιά περίπου διαφορά φυσίγγια και η κάνη είναι λες και δεν έριξε κανένα...
Σε ολα τα οπλα εφ οσον ριξεις φυσιγγια με πλαστικο κυαθιο (συγκεντρωτηρα) και τα φυσιγγια αυτα ειναι κανονικων πιεσεων και ταχυτητων η κανη εχει την ιδια ακριβως εικονα.........
 
Άααλλος από εδώ...
Παραδεξου το ότι η αγάπη σου δεν είναι ουτε οι ξυλοκοτες, ουτε τα σκυλιά αλλά τα τουφέκια.......🙃

και το κακό ποιο είναι τωρα??
Ότι θα ασχοληθείς με δαυτην κ πααάει
το μονοκαννο... :rolleyes:

Καλοριζικη Γιάννη κ καλές τουφεκιές!
Ευχαριστώ Τάσο μου. Θα 'ρθει η ώρα και για το Baikal.....
 
Κάποια στιγμή επειδή ακούω για αχρωμιωτες και δισφορες που πλέον με την εξέλιξη του χρωμίου έχουν σχεδόν εξαλειφθεί θα βάλω από πίνακα τουφεκιές μιας χρωμιωμενης και μιας αχρωμιωτης κατά προτίμηση με ίδιο τσοκ και ίδιο αυλό να χωρίς βέβαια ν αποκαλύψω ποια είναι ποια στα 40 μέτρα π.χ να δούμε πόσοι θα καταλάβουν τη διαφορα
Εμενα εβρι δε με νοιάζει αν είναι χρωμιομενη ή όχι ,με ενδιαφέρει να μαθαίνω τις διαφορές και να βλέπω να κάνει τα κέφια μου το τουφέκι. Έχω δει και με την Μπράουνινγκ φοβερά σκοτωματα αλλά και με το Verney carron . Τις διαφορές ποσοστών στο 1,2-5 % τις θεωρώ αμελητέες. Άλλοι μπορεί να στηρίζουν την ψυχολογία τους πάνω σε αυτό,εμένα απλά με ενδιαφέρει να πέφτει το θήραμα ψοφιο.
 
Σε ολα τα οπλα εφ οσον ριξεις φυσιγγια με πλαστικο κυαθιο (συγκεντρωτηρα) και τα φυσιγγια αυτα ειναι κανονικων πιεσεων και ταχυτητων η κανη εχει την ιδια ακριβως εικονα.........
Θα διαφωνήσω.. Τα ίδια έριχνα και το προηγούμενο Σαββατοκύριακο με άλλο όπλο το οποίο η κάνη του μέσα δεν είχε καμία σχέση την Δευτέρα που το καθάρισα..
 
Σε ολα τα οπλα εφ οσον ριξεις φυσιγγια με πλαστικο κυαθιο (συγκεντρωτηρα) και τα φυσιγγια αυτα ειναι κανονικων πιεσεων και ταχυτητων η κανη εχει την ιδια ακριβως εικονα.........
Οχι ακριβως,εγω ριχνω κατι διασπορας με GM3(θεοσχωρεστην...) που αν κοιταξεις την καννη μετα την ντουφεκια ειναι μπιχλα προφανως απο ακαφτη πυριτιδα κι παρολο που λενε οτι το φυσιγγι δεν εχει σωστη αποδοση οταν εχει ακαφτη, εγω μπορω να πω οτι το φυσιγγι γ@μει και δερνει...μονο αν πεσει η θερμοκρασια γυρω στο 0 τοτε αντιμετωπιζει καποιες δυσκολιες και που μπορει να μην οφειλεται καν σ'αυτο...
 
Κάποια στιγμή επειδή ακούω για αχρωμιωτες και δισφορες που πλέον με την εξέλιξη του χρωμίου έχουν σχεδόν εξαλειφθεί θα βάλω από πίνακα τουφεκιές μιας χρωμιωμενης και μιας αχρωμιωτης κατά προτίμηση με ίδιο τσοκ και ίδιο αυλό να χωρίς βέβαια ν αποκαλύψω ποια είναι ποια στα 40 μέτρα π.χ να δούμε πόσοι θα καταλάβουν τη διαφορα
Δε θα καταλάβει κανείς από το χαρτόνι διαφορά τη διαφορά θα την καταλάβει μόνο το θήραμα και ο χρήστης παρατηρώντας πώς σκοτώνει το όπλο εάν μπορεί βέβαια αυτό είναι κάτι που το γράφω συχνά χωρίς παρεξηγηση γιατί όλοι δεν τα μπορούνε όλα..Σε επίπεδο λείανσης σε κάποιες κανες μεσαίας κατηγορίας οπλων. μπορει το χρώμιο να είναι καλύτερο αλλά άλλη επεξεργασία και πιθανόν άλλο μέταλο της χρωμιωμενης άλλο της αχρωμιωτης εννοώ διαφορετικής επεξεργασίας είναι σίγουρα σημαντικότερη η γεωμετρία μιας κάνης από την χρωμιωση η μη αλλά η σωστά αχρωμιωτη διαμορφωμένη κανη δε συγκρίνεται δεν υπερθερμενετε τόσο έχει ποιο ομοιόμορφη συνολικά συμπεριφορά στις αναπτυσσόμενες θερμοκρασίες συστολοδιαστολη και αυτό φενετε εκ του αποτελέσματος .Είναι και ο λόγος που η κάθε εταιρία χρησιμοποιεί τον δικό της τρόπο η bereta άλλο η ,benelli κριογονικη επεξεργασία που έχω δείξει αρκετές φορές επιστημονικά τι χαρακτηριστικά βελτιώνονται στο μέταλο κτλ .Ενώ οι Αμερικάνοι σταθεροί μόνο με τους κώνους παίζουν και αυτό γιατί δεν τους ενδιαφέρει να φτιάξουν ντουφεκακια 3 και ούτε κιλών με ελαφριές κανες για να κυνηγούν σταρηθρες όπως έχουν καταντήσει οι Ιταλοί κτλ.Ειναι επιστήμη που την γνωρίζουμε πολύ επιφανειακά η αντοχή και τα χαρακτηριστικά μετάλων η κατηγορίες η ποιότητα η ελαστικότητα και που όλα αυτά βοηθούν σε μια ντουφέκια εμείς εδώ ελαφρύ,όμορφο,φλάντζες βαφές ωραία κομε οι απέναντι όμως νοιάζονται πολύ σοβαρά από ότι φαινετε για την κανη γι'αυτό και δεν τη χρωμιωμουν και η wintsister που το ξεκίνησε δε νομίζω πως η sx4 είναι καλύτερη από την sx3 την αχρωμιωτη .Η οποία βγάζει ωραίες κατανομές και ντουφέκιες την έχω ρίξει στο σκοπευτήριο αλλά και σε ένα δύο κυνήγια ανάκρουση λάιτ και σκοτωματα ζορικα.
 
Εφερες τωρα παραδειγμα...αφου τα 'χεις δει τα βιντεακια σε τι αποστασεις τα βαρανε τα παπια...δεν μπορουσες να βρεις κατι καλυτερο....?
Έχω δει και έναν τύπο να εξαφανίζει το άγαλμα της ελευθερίας σε ένα βιντεάκι, να το πιστέψω ;
 
και μην ακούσω τίποτα σκοτώνει αλλά δε σκοτώνει καλά η ποιοτικά και τέτοια αλλα ωραία γιατί είμαστε μεγάλοι ανθρωποι
Γιατί είμαστε κυνηγοί να λες που κολλάμε ένσημα.
Έχω ακούσει μ@λακίες από μεγάλους ανθρώπους ένα σωρό. 😁
Ντετέκτιβ ενεργών σκαγιών, το έχεις ακούσει ποτέ ; 🤣
Εεε σε λίγο θα το μάθεις και αυτό.
 
Κάποια στιγμή επειδή ακούω για αχρωμιωτες και δισφορες που πλέον με την εξέλιξη του χρωμίου έχουν σχεδόν εξαλειφθεί θα βάλω από πίνακα τουφεκιές μιας χρωμιωμενης και μιας αχρωμιωτης κατά προτίμηση με ίδιο τσοκ και ίδιο αυλό να χωρίς βέβαια ν αποκαλύψω ποια είναι ποια στα 40 μέτρα π.χ να δούμε πόσοι θα καταλάβουν τη διαφορα
Τρελλός είσαι ρε φίλε ;
Μην δίνεις ποτέ στοιχεία, θα χρησιμοποιηθούν εναντίον σου.

Εξάλλου δεν ακούς που λένε ότι οι πίνακες δεν λένε τίποτα ;

Η καλύτερη μέθοδος αντιμετώπισης είναι να βάζουμε 10 μέτρα παραπάνω απ ότι λένε αυτοί, στο ίδιο θήραμα κατά προτίμηση κάνα κιλό μεγαλύτερο και το βασικότερο απ όλα να λέμε ότι έπεσε στουπί όπως γίνεται με όλα τα άλλα όπλα αλλά με υψηλότερη υγρασία.
Μια φωτογραφία και άστους να τα εξηγήσουν με την θεωρία των ψόφιων σκαγιών.

.very funny.
 
Back
Top