Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Benellara ,Benellara ,οποιοδήποτε ανθρώπινο κατασκευασμα θέλεις ποτέ μην αγοράζεις αυτό που παίρνουν όλοι διερεύνησε και θα πάρεις το ίδιο και καλύτερο σε χαμηλότερη τιμή ,είναι ένας άγραφος νόμος για γνώστες μόνο και αυτούς που ξέρουν τι πραγματικά θέλουν και τι πραγματικά κάνει αυτό που αγοράζουν.Οι υπόλοιποι θα συνεχίσουν να ζουν μέσα στη nirvana της ικανοποίησης ότι κατέχουν το καλύτερο.Και η ζωή συνεχίζεται.
 
Εμενα εβρι δε με νοιάζει αν είναι χρωμιομενη ή όχι ,με ενδιαφέρει να μαθαίνω τις διαφορές και να βλέπω να κάνει τα κέφια μου το τουφέκι. Έχω δει και με την Μπράουνινγκ φοβερά σκοτωματα αλλά και με το Verney carron . Τις διαφορές ποσοστών στο 1,2-5 % τις θεωρώ αμελητέες. Άλλοι μπορεί να στηρίζουν την ψυχολογία τους πάνω σε αυτό,εμένα απλά με ενδιαφέρει να πέφτει το θήραμα ψοφιο.
Τώρα έπιασες το νόημα.αυτος ακριβώς είναι ο στόχος να σου κάνει το τουφεκι τα κέφια και να είναι ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ.ειπες για brow ότι έχει ωραία σκοτωματα.δεν είχα ποτέ για να έχω άποψη αλλά οι περισσότεροι κάτοχοι αναφέρουν ότι έχει φονική περιφέρεια γι αυτό σκοτώνει εύκολα και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω.μια μικρή γεύση πήρα πέρυσι από το ιμπάλα που όντως η περιφέρεια μου έδωσε πουλιά ενώ ήξερα ότι δεν ήμουνα καθόλου καλά απάνω αλλά επουδενί λόγο δε θα το είχα για μοναδικό τουφέκι.το συμπέρασμα είναι ότι όλα σκοτώνουνε το θέμα είναι τι σ ευχαριστεί να κρατάς.προσωπικα πολύ δύσκολα θα ξαναγυρίσω σε αερίων
 
ποτέ μην αγοράζεις αυτό που παίρνουν όλοι διερεύνησε και θα πάρεις το ίδιο και καλύτερο σε χαμηλότερη τιμή
Αντικειμενικά ίδιο με benelli αποκλείεται, κάποιο ανώτερο ίσως ,πολλά κατώτερα σίγουρα.
Εδώ είναι η παγίδα που πέφτουν οι περισσότεροι, η τιμή.... Τελικά τι φταίει στα benelli ? Η τιμή ή η βλητική ?
 
Αντικειμενικά ίδιο με benelli αποκλείεται, κάποιο ανώτερο ίσως ,πολλά κατώτερα σίγουρα.
Εδώ είναι η παγίδα που πέφτουν οι περισσότεροι, η τιμή.... Τελικά τι φταίει στα benelli ? Η τιμή ή η βλητική ?
Ένα και πιο βασικό είναι το brand name τ οποίο είναι αποτέλεσμα πολύ καλού marketing και 2 είναι η ποιότητα την οποία μπόρεσα κι έκανα τη σύγκριση με μια μου προσφοράς την οποία είχα παλιότερα και είναι η μέρα με τη νύχτα όπως και με άλλα όπλα που είχα στη κατοχή μου.επισης αρέσει δεν αρέσει είναι η εταιρεία με τις περισσότερες πωλήσεις παγκοσμια και αυτό δεν μένει ανεκμεταλευτο
 
Εχθές έπιασα στα χέρια μια diamond.για μένα η τιμή της υπερβολική στα 2 κάτι.εργονομια δεν συζηταμε φοβερή ποιότητα πλαστικών άψογες εφαρμογές εκπληκτικό ζύγισμα αυλός 18,5 αλλά δεν με τράβηξε τ όπλο κάτι δε μου έκανε.πιθανως να μου έφταιγε ότι δεν έχει υπερηψωμενη κι εκεί μπαίνει το προσωπικό καθαρά γουστο
 
Τώρα έπιασες το νόημα.αυτος ακριβώς είναι ο στόχος να σου κάνει το τουφεκι τα κέφια και να είναι ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ.ειπες για brow ότι έχει ωραία σκοτωματα.δεν είχα ποτέ για να έχω άποψη αλλά οι περισσότεροι κάτοχοι αναφέρουν ότι έχει φονική περιφέρεια γι αυτό σκοτώνει εύκολα και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω.μια μικρή γεύση πήρα πέρυσι από το ιμπάλα που όντως η περιφέρεια μου έδωσε πουλιά ενώ ήξερα ότι δεν ήμουνα καθόλου καλά απάνω αλλά επουδενί λόγο δε θα το είχα για μοναδικό τουφέκι.το συμπέρασμα είναι ότι όλα σκοτώνουνε το θέμα είναι τι σ ευχαριστεί να κρατάς.προσωπικα πολύ δύσκολα θα ξαναγυρίσω σε αερίων
Απροβληματιστη είναι η 2000 . Τουλάχιστον αυτή που κληρονόμησα από τον πατέρα μου. Δε χρειάστηκε ποτέ ούτε καινούργια κλείστρα,ούτε ελατήρια,ούτε πιστόνια ούτε διάολο μαύρο. Μια καινούργια πάπια χρειάστηκε λόγω πεσιματος ,έσπασε.κατεβηκε όλη τη λαγκαδιά το όπλο. Έχει την φήμη των εμπλοκών σε χαμηλά γραμμάρια (24-28) αλλά εμένα μόνο δύο φορές μου έκανε εμπλοκή σε φυσέκια 28 labro series2 και τα έριξα με το δίκανο. Και οκ ο πατέρας μου 4-5 πακέτα έριχνε την χρονιά καθότι πήγαινε μόνο πέρδικα και μπεκάτσα ,αλλά με εμένα βρήκε το μπελά της και πρέπει να έχει ρηξει μέσα σε μια δεκαετία γύρω στα 2 χιλιάδες φυσέκια..ίσως και λίγα λέω ,δε μπορώ να πω ότι έχω παράπονο από αυτό το τουφέκι,αν εξαιρέσεις το βάρος του!! Το κέφι μας να κάνουμε,άμα είναι να μας σκάει το αν μας φταίει το 1-5% απόκλιση λόγω κώνου, αχρωμιωτης κάννης ή δε ξέρω και εγώ τι άλλο , ξεφεύγουμε από το χόμπι και πάμε στον πρωταθλητισμό που εμένα προσωπικά δε με νοιάζει. Σε σύγκριση πάντως με το Verney carron,που θεωρητικά είναι ακριβότερο τουφέκι,πανλαφρο, μάγκνουμ και δε ξέρω γω τι άλλο ,η γριά Μπράουνινγκ μου έχει δώσει καθαρά σκοτωματα. Βέβαια, στα θετικά του δικανου,είναι ότι έχω πάρει πουλιά τόσο μακριά που δε το πίστευα.. και ας μην πέφτουν πάντα ψοφια,αν αυτό λέει κάτι!
 
Απροβληματιστη είναι η 2000 . Τουλάχιστον αυτή που κληρονόμησα από τον πατέρα μου. Δε χρειάστηκε ποτέ ούτε καινούργια κλείστρα,ούτε ελατήρια,ούτε πιστόνια ούτε διάολο μαύρο. Μια καινούργια πάπια χρειάστηκε λόγω πεσιματος ,έσπασε.κατεβηκε όλη τη λαγκαδιά το όπλο. Έχει την φήμη των εμπλοκών σε χαμηλά γραμμάρια (24-28) αλλά εμένα μόνο δύο φορές μου έκανε εμπλοκή σε φυσέκια 28 labro series2 και τα έριξα με το δίκανο. Και οκ ο πατέρας μου 4-5 πακέτα έριχνε την χρονιά καθότι πήγαινε μόνο πέρδικα και μπεκάτσα ,αλλά με εμένα βρήκε το μπελά της και πρέπει να έχει ρηξει μέσα σε μια δεκαετία γύρω στα 2 χιλιάδες φυσέκια..ίσως και λίγα λέω ,δε μπορώ να πω ότι έχω παράπονο από αυτό το τουφέκι,αν εξαιρέσεις το βάρος του!! Το κέφι μας να κάνουμε,άμα είναι να μας σκάει το αν μας φταίει το 1-5% απόκλιση λόγω κώνου, αχρωμιωτης κάννης ή δε ξέρω και εγώ τι άλλο , ξεφεύγουμε από το χόμπι και πάμε στον πρωταθλητισμό που εμένα προσωπικά δε με νοιάζει. Σε σύγκριση πάντως με το Verney carron,που θεωρητικά είναι ακριβότερο τουφέκι,πανλαφρο, μάγκνουμ και δε ξέρω γω τι άλλο ,η γριά Μπράουνινγκ μου έχει δώσει καθαρά σκοτωματα. Βέβαια, στα θετικά του δικανου,είναι ότι έχω πάρει πουλιά τόσο μακριά που δε το πίστευα.. και ας μην πέφτουν πάντα ψοφια,αν αυτό λέει κάτι!
Μάνο όλα τα κάνει αυτός που βρίσκεται πίσω από το κοντάκι φίλε μου.οταν τ όπλο είναι στα μέτρα σου και ασχοληθείς γίνονται τα πάντα.ειναι πολύ απλο
 
Μάνο όλα τα κάνει αυτός που βρίσκεται πίσω από το κοντάκι φίλε μου.οταν τ όπλο είναι στα μέτρα σου και ασχοληθείς γίνονται τα πάντα.ειναι πολύ απλο
Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα τουφέκια μου και ας μην τους έχω φτιάξει μέτρα πάνω μου.. πραγματικά απορώ πόση βελτίωση θα δω. ( Ότι θα δω είναι σίγουρο,αλλά θέλω να δω πόση διαφορά εχει)
 
Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα τουφέκια μου και ας μην τους έχω φτιάξει μέτρα πάνω μου.. πραγματικά απορώ πόση βελτίωση θα δω. ( Ότι θα δω είναι σίγουρο,αλλά θέλω να δω πόση διαφορά εχει)
Όταν το κάνεις και το δουλέψεις όπως πρέπει θα δεις μεγάλη διαφορά.για να φτιάξεις όμως κοντάκι πρέπει να είσαι σταθερός στις επωμισεις σου ώστε να ξέρεις τι θες κι όχι στις 10 επωμισεις 8 διαφορετικές
 
Και που πιστευεις οτι οφειλεται αυτο?????
Αυτό προσπαθώ να καταλάβω και εγώ… Τγν προηγούμενη εβδομάδα έγραψα για τα συγκεκριμένα ότι αφήνουν πολύ μπίχλα, σε άλλο όπλο που χρησιμοποίησα. Γι αυτό το λόγο το έλυσα για να κοιτάξω την κάνη και η κάνη γυάλιζε
 
Αυτό προσπαθώ να καταλάβω και εγώ… Τγν προηγούμενη εβδομάδα έγραψα για τα συγκεκριμένα ότι αφήνουν πολύ μπίχλα, σε άλλο όπλο που χρησιμοποίησα. Γι αυτό το λόγο το έλυσα για να κοιτάξω την κάνη και η κάνη γυάλιζε
Είναι μπενελι αφού
 
κι όχι στις 10 επωμισεις 8 διαφορετικές
Αυτό που λες παίζει να το έχω.. δε ξέρω βέβαια,δεν έκατσε ποτέ κανένας να μου πει ρε πως επωμιζεις έτσι ,αλλά σιγουρα είμαι λίγο ατσουμπαλος στο τρόπο που σηκώνω το τουφέκι.. στο πέρασμα είμαι χαλαρός. Σηκώνω τουφέκι σκεπτόμενος τα βιντεάκια που βλέπω με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας, στην Πέρδικα και στην μπεκάτσα τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά.. εκεί μπαίνει το ένστικτο (νομίζω) στο παιχνίδι. Όσο πιο γρήγορα τουφεκισω ,χωρίς να σκεφτώ,το πουλί σε λίγα λεπτά θα είναι στα χέρια μου. Για την ακρίβεια,είμαι 100% σίγουρος,ότι δε σημάδεψα ποτε. Απλά σηκώσω τουφέκι γρήγορα και εριξα.Αν προσπαθήσω να σκεφτώ και να σημαδεψω και να γυρίσω το σώμα μου στη σωστή θέση και τα σχετικά το μόνο που θα έχω κάνει, είναι θόρυβο στην ησυχία του βουνού ή του δάσους.
 
Αυτό προσπαθώ να καταλάβω και εγώ… Τγν προηγούμενη εβδομάδα έγραψα για τα συγκεκριμένα ότι αφήνουν πολύ μπίχλα, σε άλλο όπλο που χρησιμοποίησα. Γι αυτό το λόγο το έλυσα για να κοιτάξω την κάνη και η κάνη γυάλιζε
Μηπως υπηρχε διαφορα στη ν υγρασια και θερμοκρασια στην ατμοσφαιρα?????
 
Εχθές έπιασα στα χέρια μια diamond.για μένα η τιμή της υπερβολική στα 2 κάτι.εργονομια δεν συζηταμε φοβερή ποιότητα πλαστικών άψογες εφαρμογές εκπληκτικό ζύγισμα αυλός 18,5 αλλά δεν με τράβηξε τ όπλο κάτι δε μου έκανε.πιθανως να μου έφταιγε ότι δεν έχει υπερηψωμενη κι εκεί μπαίνει το προσωπικό καθαρά γουστο
Βαφή be.s.t, 25 χρόνια εγγύηση ότι δεν θα χαραχτεί δεν θα πετάξει σκουριές....
crio καννη power bore
comfortech κοντάκι
ανθρακόνημα ρήγα
Κάτι τζαμάκια στην πάπια αν είναι άδειο, πόσα έχει μέσα κτλ συν τα παραπάνω που ανέφερες εσύ
Η βερεττα Α400 η browning maxus black gold που παίζουν στα ίδια λεφτά περίπου προσφέρουν κάτι παραπάνω ?
 
Βαφή be.s.t, 25 χρόνια εγγύηση ότι δεν θα χαραχτεί δεν θα πετάξει σκουριές....
crio καννη power bore
comfortech κοντάκι
ανθρακόνημα ρήγα
Κάτι τζαμάκια στην πάπια αν είναι άδειο, πόσα έχει μέσα κτλ
Η βερεττα Α400 η browning maxus black gold που παίζουν στα ίδια λεφτά περίπου προσφέρουν κάτι παραπάνω ?
Για όλα που είπες έχω θέμα με τη τιμή.για μένα αυτές οι τιμές δεν δικαιολογούνται αλλά είπαμε marketing και πωλήσεις.οσο ο κόσμος αγοράζει δεν έχουν λόγο να κόψουν.θα σου πω και κάτι τ οποίο το βρήκα κατά τύχη.η μου που πήρα στην Ιταλία η τιμή καταλογου της είναι πιο ακριβή απ' ότι ελλαδα
 
Back
Top