Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Την Vinci έτυχε να την πετύχω στον πάγκο οπλοπωλειου και με την άδεια του μαγαζατορα την έπιασα κι έκανα κάμποσες επωμισεις...
Μου άρεσε παααραπολυ στα χέρια και στο πώς "έστριβε"!
Μάλλον έτυχε να φορουσε κλίσεις που μου ταίριαζαν και θεωρώ ότι ήταν πολύ κοντά αν όχι ακριβώς στα μέτρα που βολευομαι.
Μου έκανε εντύπωση ότι δεν με ξένισε η υπερυψωμένη,δεν μου φάνηκε παράταιρη.
Αυτές είναι εντυπώσεις μιας πρώτης επαφής με τις συνθήκες που περιγράφω...
Δεν έχω κυνηγήσει με το όπλο,δεν το έχω ρίξει,δεν έχω κάνει επαλήθευση των αρχικων εντυπώσεων μου.
Δεν μου αρέσει οπτικά,παραειναι μοντέρνο το σχήμα της για τα γούστα μου,δεν θέλω ούτε να βλέπω τα πλαστικά σε όπλο.
Εν ολίγοις,δεν θα την αγόραζα.

Ότι έχω ακούσει για την βλητική της απόδοση,είναι θετικό!
Όπως κι έχω ακούσει για τις πρώτες που κυκλοφόρησαν ότι "δάγκωναν"εμπλοκές.
Σίγουρα είναι ένα ιδιαίτερο όπλο με κάμποσες καινοτομίες.
Εγώ την πρώτη Vinci που έπιασα στα χέρια μου ήταν για δοκιμή στο Hunter Passion. Δεν μπορούσα να την δέσω με τίποτα. Πήρα τηλέφωνο τον Κύργια, τον ρωτάω "τι κάνω, την πάω οπλουργό;" Μου λέει κάνε ότι θεωρείς ότι χρειάζεται. Τέλος πάντων, την συνέφερε ο οπλουργός, την δοκίμασα, έγραψα καλά λόγια. Ήταν όντως καλό όπλο. Μετά όταν επισκέφθηκα το εργοστάσιο στο Urbino μας έδειξαν το ρομπότ που είχαν φτιάξει κατόπιν εορτής για να λύνει και να δένει κάθε καινούριο όπλο δέκα φορές για να χαλαρώσει. Είναι σοβαρή εταιρεία, το μόνο σίγουρο.
 
Εγώ την πρώτη Vinci που έπιασα στα χέρια μου ήταν για δοκιμή στο Hunter Passion. Δεν μπορούσα να την δέσω με τίποτα. Πήρα τηλέφωνο τον Κύργια, τον ρωτάω "τι κάνω, την πάω οπλουργό;" Μου λέει κάνε ότι θεωρείς ότι χρειάζεται. Τέλος πάντων, την συνέφερε ο οπλουργός, την δοκίμασα, έγραψα καλά λόγια. Ήταν όντως καλό όπλο. Μετά όταν επισκέφθηκα το εργοστάσιο στο Urbino μας έδειξαν το ρομπότ που είχαν φτιάξει κατόπιν εορτής για να λύνει και να δένει κάθε καινούριο όπλο δέκα φορές για να χαλαρώσει. Είναι σοβαρή εταιρεία, το μόνο σίγουρο.
Γνωρίζοντας σας Δάσκαλε μέσα από εδώ βλέπω μια σύνεση στην σκέψη και την ροη του λόγου . Πιστεύω πως έχετε μια μεγάλη εμπειρία στα όπλα και αν δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο , λέω ΑΝ θα ήταν αν όχι ευχάριστο αλλά σπουδαίο να μας μοιράσετε όλες αυτές τις γνώσεις και τι εννοω . Θα μπορούσαν να γίνουν μίνι συνεντεύξεις με οπτικό ακουστικό υλικό ή αν δεν σας αρέσει το γυαλί να υπήρχαν σε κείμενα .

Τύπου podcast όπου θα λέγατε εμπειριες από επισκέψεις σε εταιρίες που έχετε πάει .
Αφήνω μια μικρή σκέψη και ίσως ποτέ γίνει
 
Την Vinci έτυχε να την πετύχω στον πάγκο οπλοπωλειου και με την άδεια του μαγαζατορα την έπιασα κι έκανα κάμποσες επωμισεις...
Μου άρεσε παααραπολυ στα χέρια και στο πώς "έστριβε"!
Μάλλον έτυχε να φορουσε κλίσεις που μου ταίριαζαν και θεωρώ ότι ήταν πολύ κοντά αν όχι ακριβώς στα μέτρα που βολευομαι.
Μου έκανε εντύπωση ότι δεν με ξένισε η υπερυψωμένη,δεν μου φάνηκε παράταιρη.
Αυτές είναι εντυπώσεις μιας πρώτης επαφής με τις συνθήκες που περιγράφω...
Δεν έχω κυνηγήσει με το όπλο,δεν το έχω ρίξει,δεν έχω κάνει επαλήθευση των αρχικων εντυπώσεων μου.
Δεν μου αρέσει οπτικά,παραειναι μοντέρνο το σχήμα της για τα γούστα μου,δεν θέλω ούτε να βλέπω τα πλαστικά σε όπλο.
Εν ολίγοις,δεν θα την αγόραζα.

Ότι έχω ακούσει για την βλητική της απόδοση,είναι θετικό!
Όπως κι έχω ακούσει για τις πρώτες που κυκλοφόρησαν ότι "δάγκωναν"εμπλοκές.
Σίγουρα είναι ένα ιδιαίτερο όπλο με κάμποσες καινοτομίες.
Δεν σας κρύβω ότι και εγώ όταν την πρωτοείδα στις φωτογραφίες με ξένισε το πρωτοποριακό σχήμα της...... σκεφτόμουν πόσο ογκώδης έδειχνε......όλα αυτά πήγαν περίπατο μόλις την έπιασα και την επωμισα..... επίσης κάτι ακόμα....δεν ξέρω τι έχω πάθει και δεν μου αρέσουν πλέον οι μακριές πάπιες στις καραμπίνες.....αν δεν υπήρχε η Vinci θα ήθελα μια m2 ή becaccia...... μεγάλωσα και έβγαλα παραξενιές φενεται.....🤣🤣🤣🤣
 
Δεν σας κρύβω ότι και εγώ όταν την πρωτοείδα στις φωτογραφίες με ξένισε το πρωτοποριακό σχήμα της...... σκεφτόμουν πόσο ογκώδης έδειχνε......όλα αυτά πήγαν περίπατο μόλις την έπιασα και την επωμισα..... επίσης κάτι ακόμα....δεν ξέρω τι έχω πάθει και δεν μου αρέσουν πλέον οι μακριές πάπιες στις καραμπίνες.....αν δεν υπήρχε η Vinci θα ήθελα μια m2 ή becaccia...... μεγάλωσα και έβγαλα παραξενιές φενεται.....🤣🤣🤣🤣
Κάνεις την εμπειρία σοφία! :)
 
Εγώ την πρώτη Vinci που έπιασα στα χέρια μου ήταν για δοκιμή στο Hunter Passion. Δεν μπορούσα να την δέσω με τίποτα. Πήρα τηλέφωνο τον Κύργια, τον ρωτάω "τι κάνω, την πάω οπλουργό;" Μου λέει κάνε ότι θεωρείς ότι χρειάζεται. Τέλος πάντων, την συνέφερε ο οπλουργός, την δοκίμασα, έγραψα καλά λόγια. Ήταν όντως καλό όπλο. Μετά όταν επισκέφθηκα το εργοστάσιο στο Urbino μας έδειξαν το ρομπότ που είχαν φτιάξει κατόπιν εορτής για να λύνει και να δένει κάθε καινούριο όπλο δέκα φορές για να χαλαρώσει. Είναι σοβαρή εταιρεία, το μόνο σίγουρο.
αστα αυτα, ειχες δοκιμασει την δικια μου 10αδες φορες!! Και ειδικα μετα τον κωνο απο τον Γιωργο :-)
 
Γνωρίζοντας σας Δάσκαλε μέσα από εδώ βλέπω μια σύνεση στην σκέψη και την ροη του λόγου . Πιστεύω πως έχετε μια μεγάλη εμπειρία στα όπλα και αν δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο , λέω ΑΝ θα ήταν αν όχι ευχάριστο αλλά σπουδαίο να μας μοιράσετε όλες αυτές τις γνώσεις και τι εννοω . Θα μπορούσαν να γίνουν μίνι συνεντεύξεις με οπτικό ακουστικό υλικό ή αν δεν σας αρέσει το γυαλί να υπήρχαν σε κείμενα .

Τύπου podcast όπου θα λέγατε εμπειριες από επισκέψεις σε εταιρίες που έχετε πάει .
Αφήνω μια μικρή σκέψη και ίσως ποτέ γίνει
Χίλιες φορές γυαλί, πάρα κείμενα. Γράφω καλά αλλά με κουράζει πολύ το γράψιμο. Είμαι τελειομανής και μου σπάω ο ίδιος τα νεύρα μου μέχρι να μου αρέσει το αποτέλεσμα. Έχω γράψει πολλά άρθρα, κάποια και για επισκέψεις σε εργοστάσια όπλων. Το ποντκαστ είναι ωραία ιδέα. Γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιος που ανεβάζει κυνηγετικό περιεχόμενο;
 
Να μία ωραία ιδέα, να φτιάξει το forum κανάλι στο you tube όπου θα γίνονται podcasts παρουσιάσεις προϊόντων και θα ανεβάζει η διαχείριση μετα απο έλεγχο βίντεο μελών .Μπορεί να γίνει μία μικρή πηγή εσόδων από διαφήμίσης παρουσίαση προϊόντων και από της προβολές, να μπορέσει να καλύψει η διαχείριση έξοδα της σελίδας η να κάνει και αναβάθμιση ακόμα.
 
Καλ
Χίλιες φορές γυαλί, πάρα κείμενα. Γράφω καλά αλλά με κουράζει πολύ το γράψιμο. Είμαι τελειομανής και μου σπάω ο ίδιος τα νεύρα μου μέχρι να μου αρέσει το αποτέλεσμα. Έχω γράψει πολλά άρθρα, κάποια και για επισκέψεις σε εργοστάσια όπλων. Το ποντκαστ είναι ωραία ιδέα. Γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιος που ανεβάζει κυνηγετικό περιεχόμενο;
καλημερα , πέρα από τα γνωστά περιοδικά δεν γνωρίζω κάποιο αυτούσιο κανάλι να ασχολείται με το κυνήγι και ιδιαίτερα με συνεντεύξεις . Εύλογο θεωρώ είναι να δημιουργήσετε το δικό σας κανάλι όπου και τα credits θα πηγαίνουν σε εσάς . Και δεν εννοώ το οικονομικό κομματι αλλά θα μπορούσαν να δημιουργηθούν συνεργάσιες ή ακόμα χορηγίες .

Προχθές είδα δυο νεαρούς Άγγλους που είχαν προσκλήθει για κυνήγι υδροβιων στην Γερμανία από club της kriegkoff . Γύρισαν ένα ωραίο βίντεο με πολλές πληροφορίες . Η δύναμη του internet βλέπεις . Ξέρω είναι δύσκολο όλο αυτό αλλά ποτέ δεν ξέρεις
 
Χίλιες φορές γυαλί, πάρα κείμενα. Γράφω καλά αλλά με κουράζει πολύ το γράψιμο. Είμαι τελειομανής και μου σπάω ο ίδιος τα νεύρα μου μέχρι να μου αρέσει το αποτέλεσμα. Έχω γράψει πολλά άρθρα, κάποια και για επισκέψεις σε εργοστάσια όπλων. Το ποντκαστ είναι ωραία ιδέα. Γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιος που ανεβάζει κυνηγετικό περιεχόμενο;
Στην Κυπρο εχουμε
Αν ερχεσε με την δουλεια αγωνες κλπ και θα ηθελες να σας φερω σε επαφη να κανετε ενα ποστκαστ .love.
 
Είπα μια και είναι ημέρα βροχερή, βρήκα χρόνο επιτέλους να ξεκινήσω να καθαρίσω την Ραφαέλα μου, καθαρή ήταν η κάννη, και λαδωμένη μετά τη λήξη του κυνηγιού, απλός δεν είχα κάνει το γενικό καθάρισμα. Και να μπει στην βαλίτσα της, και να περιμένει τα μπασιματα. Θέλω να είμαι αισιόδοξος ότι θα έχουμε καλή χρονιά και να κελαηδισουν όλον τον συναδελφον τα όπλα.:)
810202410356.jpg
 
Είπα μια και είναι ημέρα βροχερή, βρήκα χρόνο επιτέλους να ξεκινήσω να καθαρίσω την Ραφαέλα μου, καθαρή ήταν η κάννη, και λαδωμένη μετά τη λήξη του κυνηγιού, απλός δεν είχα κάνει το γενικό καθάρισμα. Και να μπει στην βαλίτσα της, και να περιμένει τα μπασιματα. Θέλω να είμαι αισιόδοξος ότι θα έχουμε καλή χρονιά και να κελαηδισουν όλον τον συναδελφον τα όπλα.:)
View attachment 90915
Οι γαργαρες με hexalen είναι για την κανη?😂🤪
 
Ας πω και εγώ την γνώμη μου . Πότε δε ασχολήθηκα, με κώνους, αυλούς, γεωμετρίες και τα σχετικά.....σας διαβάζω και δεν ξέρω τη τύφλα μου. Αφτερ μάρκετ τσοκ αγόρασα στα 53 μου, ποιο πολλή επηρεάστηκα από τα λεγόμενα κάποιων...αλλά για να είμαι ειλικρινής είδα καλύτερα αποτελέσματα στις μακρινές τουφεκιές....όταν αγόρασα το 725 sport μου έλεγε ένας κάνα 10 λεπτο για τον διεύρυνενο αυλο, το κώνο......και του απαντάω...εεε και; Τώρα όσο αφορά τη super ,, Vinci που απέκτησα πρόσφατα, είχα ρίξει με μία Vinci super sport στο σκοπευτήριο και κόλλησα με αυτό το όπλο...... ποτέ δεν έφυγε από το μυαλό μου...μου πήρε 2 χρόνια αλλά την απέκτησα.....για άλλους όμορφο για άλλους όχι..... εμένα μου φτάνει που τη βλέπω, τη κρατάω και μ'αρεσει..... σεβαστές όλες οι γνώμες αλλά εγώ τη πλήρωσα, εγώ θα τη λουστώ..... σκοτώνει δε σκοτώνει εμένα μου αρέσει......και τελική αυτό μετράει.....ας έχουμε χρόνο και θυραματα και ας μην τα σκοτώσουμε όλα......
Συγνώμη για τον όγκο του μυνηματος.....
Όταν πήρα την μαξους μου έλεγαν τι πήγα και πήρα βγάζει αργά σκάγια?!. Δεν σκοτώνουν οι διευρυμένη αυλοί ???? Και άλλες τέτοιες μαλακίες .....μέρα άλλαξαν γνωμη?.... Γιάννη δεν έχει σημασία τι αρεση η όχι σε άλλους εμείς να είμαστε ευχαριστημένοι πανό από ολλα ....ολλα τα άλλα είναι κουβέντα να γίνεται
 
Είπα μια και είναι ημέρα βροχερή, βρήκα χρόνο επιτέλους να ξεκινήσω να καθαρίσω την Ραφαέλα μου, καθαρή ήταν η κάννη, και λαδωμένη μετά τη λήξη του κυνηγιού, απλός δεν είχα κάνει το γενικό καθάρισμα. Και να μπει στην βαλίτσα της, και να περιμένει τα μπασιματα. Θέλω να είμαι αισιόδοξος ότι θα έχουμε καλή χρονιά και να κελαηδισουν όλον τον συναδελφον τα όπλα.:)
View attachment 90915
Μάλιστα μάλιστα βρήκες χρόνο λες και θέλει ωωωωωρες κόπου και μόχθου για να καθαρίσει.ω ρε φίλε μου πρωί πρωί μεσημεριατικο
Κουκλί το εργαλείο να το χαιρεσαι
 
Χίλιες φορές γυαλί, πάρα κείμενα. Γράφω καλά αλλά με κουράζει πολύ το γράψιμο. Είμαι τελειομανής και μου σπάω ο ίδιος τα νεύρα μου μέχρι να μου αρέσει το αποτέλεσμα. Έχω γράψει πολλά άρθρα, κάποια και για επισκέψεις σε εργοστάσια όπλων. Το ποντκαστ είναι ωραία ιδέα. Γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιος που ανεβάζει κυνηγετικό περιεχόμενο;
Εξαιρετικός ο γραπτός λόγος αλλά επουδενί δε φτάνει τη ζωντανή μετάδοση .
 
Μάλιστα μάλιστα βρήκες χρόνο λες και θέλει ωωωωωρες κόπου και μόχθου για να καθαρίσει.ω ρε φίλε μου πρωί πρωί μεσημεριατικο
Κουκλί το εργαλείο να το χαιρεσαι
Σε ευχαριστώ Ευριπίδη, εεεεε πως δεν θέλει ώρες έτσι θα την ξεπεταξω τα προκαταρκτικά θέλουν χρόνο. Έτσι με τη μια δεν πάει..sarcastic.
 
Αντικειμενικά ίδιο με benelli αποκλείεται, κάποιο ανώτερο ίσως ,πολλά κατώτερα σίγουρα.
Εδώ είναι η παγίδα που πέφτουν οι περισσότεροι, η τιμή.... Τελικά τι φταίει στα benelli ? Η τιμή ή η βλητική ?
Για μένα η βλητική ασχέτως αν γράφω ότι όντως είναι υπερτιμημένη σαν εταιρία και το λέω αφού έχω πληρώσει αρκετά μοντέλα της δεν ικανοποιήθηκα όπως ήθελα στο τερέν γιατί εκεί εγώ ψαχνόμαι όχι στη πασαρέλα ούτε και ικανοποιήθηκα ποτέ από τις φλάντζες κλίσεις που διαθέτει και επειδή το έχουν αντιληφθεί άρχισαν τις υπερυψωμένες ρίγες για να μπαίνεις ποιο εύκολα στο όπλο κάτι που η μπερετα σε αυτογεμη δεν έχει καταλάβει και συνεχίζει να έχει για εμένα προσωπικά τα χειρότερα κοντάκια .Άρα δε με ικανοποιεί βλητικα αλλά ούτε και σαν στήσιμο το όπλο μπενέλι γι'αυτό και τα είχα σκάσει για όλα για να διορθώνω κοντάκια .Αυτά είναι όλα σημαντικά για τον κάθε ένα βέβαια εγώ είμαι ψηλός και θέλω μεγάλες κλίσεις υπάρχουν όμως όπλα που μου κάθονται πολύ καλύτερα και με βάζουν άμεσα στο πλάνο βολής .Προσωπικά όταν έχω αγοράσει ,centro,becacia,s,sport και σε άλλες αλλάζω ρίγες διορθώνω ,στράβωνω κοντάκια κτλ κάνω κώνους και τελικά δε πετυχαίνω ένα όπλο που όταν τραβάω τη σκανδάλη να βλέπω αυτό που θέλω βλητικα ,δεν κάνει για μένα .Είχα φτιάξει κοντάκι σε αυτογεμες της πλάκας το 1998 όπου κοιτούσα έριχνε και τα πουλιά πεφταν όχι όμως όπως έπρεπε για μένα .Λίγες κανες το κάνουν σωστά εννοείται με φυσίγγια που τους ταιριάζουν .Υπάρχει όμως το μειονέκτημα ότι οι κανες που το κάνουν βρίσκονται σε λάθος μηχανισμούς .
 
Back
Top