Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Δοκίμασε αν θες να χαλαρώσεις την κίτρινη βίδα και να μου πεις τι γίνεται.
Αν δεν έχεις αλλάξει κλίση άστην όπως είναι, μπορεί να έχει κόλλα σπειρωμάτων και δεν θέλω να πειράξεις κάτι που δεν έχεις πειράξει μέχρι τώρα.

Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν έχει χρειαστεί αλλά ναι είμαι 100% σίγουρος ότι σφίγγει από την βίδα 428Χ. Αυτός ειναι ο λόγος ύπαρξης της και κανένας άλλος. Το έχει επιβεβαιώσει και άλλος χρήστης στο εξωτερικό.
Δεν βγάζει μηχανολογικό νόημα για εμένα αλλά δεν έχω το όπλο να δω τι ακριβώς γίνεται.
 
Την κόκκινη πρέπει κανονικά να την σφίγγουμε τέρμα και με την κίτρινη να καθορίζουμε το πόσο εύκολα κλειδώνει η κάνη περιστρέφοντάς την.
Αυτό βγάζει νόημα.
Η κίτρινη επίσης ίσως να μην έχει κόλλα σπειρωμάτων γιατί βρίσκεται συνεχώς υπό τάση από τις ροδέλες belleville.
 
Η κάνη σφίγγει με το πράσινο.
Το πράσινο είναι πάνω στο μπλε.
Αυτό που νομίζω πως γίνεται είναι ότι με την περιστροφή της κάνης το πράσινο κινείται προς τα αριστερά υπό την τάση των ροδελών belleville 427Χ και κλειδώνει την κάνη.
Δεν είμαι σίγουρος, αυτό πιστεύω.
Ουσιαστικά η κίτρινη βίδα καθορίζει την τάση.
Δεν υπάρχει άλλος λόγος να έχει τις ροδέλες belleville εκεί και μάλιστα τόσο πολλές.
Το κόκκινο χαλαρώνει ή σφίχνει απλά το μπλε και το μπλε δεν μπορώ να καταλάβω πως σφίγγει την κάνη εκτός αν το μπλε πάει με κάποιον τρόπο χωνευτό μέσα στο κοντάκι που δεν νομίζω ότι πάει χωνευτό.
Η κάνη να υποθέσω εφάπτεται με το μπλε.
Η χαλάρωση του μπλε με την κόκκινη βίδα πως θα κάνει την κάνη να περιστρέφεται πιο εύκολα ;
Δεν βγάζει νόημα εκτός από την περίπτωση που το μπλε είναι χωνευτό στο κοντάκι και η κάνη εφάπτεται στο κοντάκι.

Δεν σε πρόλαβα σου απάντησα με διόρθωση στο κείμενο παραπάνω.
Οι ροδέλες αυτές δεν ειναι Belleville και δεν λειτουργούν σαν ελατήριο. Αν ήταν τότε η κάννη θα είχε έντονη ταλάντωση και δεν θα έσφιγγε όσο θα έπρεπε στο κοντάκι. Συν ότι θα ήταν επικίνδυνο και θα ήθελε διαρκώς σφίξιμο. Τώρα γιατί η benelli έχει βάλει τόσες πολλες ροδέλες εκεί και όχι μια πιο χοντρή δεν το ξέρω.

Τώρα όσον αφορά το σφίξιμο ισχύει ότι έγραψα παραπάνω.

Καταρχήν το πράσινο δεν γυρίζει είναι μόνιμα σταθερό και κρατιεται σταθερό με δυο εσωτερικές εγκοπές που έχει πάνω στην βίδα με τα σπειρώματα που προεξέγει από το μπλε μηχανισμό. Οπότε όλο αυτό που γραφεις παραπάνω είνα λάθος.
Την κίτρινη βίδα την έχω λύσει 2-3 φορές για να δοκιμάσω ποια φλάντζα μου κάθετε καλυτερα.

Η κάννη δένει πάνω στο πράσινο όμως αυτό εφάπτεται στην φλάντζα αλλαγής κλίσεων του κοντακίου που αυτή εφάπτεται πάνω στο κοντάκι για να δώσει την κλιση που χρειάζεται. Όλος ο υπόλοιπος μηχανισμός με το μπλε σφίγγει με την κόκκινη βίδα προς το κοντάκι σφίγγοντας μαζί και την πράσινη ροδέλα αλλά και την κίτρινη βίδα προς το μέρος του κοντακίου. Η κίτρινη βίδα σφίγγει και αυτή πάνω στον μπλέ μηχανισμό. Οπότε αν χαλαρώσει ο μπλε μηχανισμός απο την κοκκινη βίδα τότε θα χαλαρώσει όλο μαζί κάτι που δεν το θέλεις.
 
Η δουλειά του ρομπότ θα ήταν να ελέγχει την ροπή περιστροφής για να κλειδώσει η κάνη.
Αν με 5-10 φορές ήταν ικανό να χαλαρώσει την ροπή τότε στις 100 φορές η κάνη θα ήταν χάρχαλο.
Πάλι δεν βγάζει νόημα.
 
Την κόκκινη πρέπει κανονικά να την σφίγγουμε τέρμα και με την κίτρινη να καθορίζουμε το πόσο εύκολα κλειδώνει η κάνη περιστρέφοντάς την.
Αυτό βγάζει νόημα.
Η κίτρινη επίσης ίσως να μην έχει κόλλα σπειρωμάτων γιατί βρίσκεται συνεχώς υπό τάση από τις ροδέλες belleville.
Ακριβώς το αντίθετο απο αυτό που λες συμβαίνει. Δηλαδή την κίτρινη την σφίγγουμε τέρμα ώστε η πράσινη ροδέλα να σφίξει πάνω στην φάλντζα αλλαγής κλίσεων και το μπλε σώμα. Ουσιαστικά η κόκκινη βίδα σφίγγει πάνω στην βίδα με τα σπειρώματα που υπάρχει πάνω στο μπλε μηχανισμό. Οπότε σφίγγοντας την κόκκινη βίδα σφίγγει προς το κοντάκι και η πράσινη φλάντζα και η κίτρινη βίδα οπότε και η κάνη.
 
Ουσιαστικά η κόκκινη βίδα σφίγγει πάνω στην βίδα με τα σπειρώματα που υπάρχει πάνω στο μπλε μηχανισμό.
Ξέρεις τι δεν καταλαβαίνω.
Η κόκκινη δεν μπορεί να βιδωθεί πάνω στην βίδα που προεξέχει δεξιά του μπλε μηχανισμού ή στην προέκτασή της γιατί έχουν γωνία μεταξύ τους.
Βιδώνει σε κάτι άλλο και όχι στην προέκταση αυτής της βίδας που φαίνεται στο σχέδιο.

Δηλαδή αν αφαιρέσεις τελείως τον μπλε μηχανισμό από το όπλο η κάνη θα κουμπώνει πάνω σε αυτόν κανονικά και με την ίδια ροπή.
Αυτό πιστεύω αλλά σου λέω δεν το έχω το όπλο και εσύ από την άλλη δεν το έχεις δοκιμάσει.
 
Ξέρεις τι δεν καταλαβαίνω.
Η κόκκινη δεν μπορεί να βιδωθεί πάνω στην βίδα που προεξέχει δεξιά του μπλε μηχανισμού ή στην προέκτασή της γιατί έχουν γωνία μεταξύ τους.
Βιδώνει σε κάτι άλλο και όχι στην προέκταση αυτής της βίδας που φαίνεται στο σχέδιο.

Δηλαδή αν αφαιρέσεις τελείως τον μπλε μηχανισμό από το όπλο η κάνη θα κουμπώνει πάνω σε αυτόν κανονικά και με την ίδια ροπή.
Αυτό πιστεύω αλλά σου λέω δεν το έχω το όπλο και εσύ από την άλλη δεν το έχεις δοκιμάσει.
Ναι καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου αλλά είναι έτσι όπως σου το λέω.
Καταρχήν η βίδα που είναι πάνω στο μπλε μηχανισμό δεν ξέρεις στο πίσω μέρος αν είναι ίσια ή αν κάνει γωνία ή αν βιδώνει σε κάποιο άλλο σημείο που ενώνεται με την κόκκινη βίδα. Κάτι τέτοιο συμβαίνει σίγουρα. Δεν μπορώ να σου το αποδείξω τώρα γιατί πρέπει να φέρω το όπλο να το λύσω κλπ για να σου βγάλω φωτογραφίες. Ίσως βρω κάτι στο Ιντερνετ.

Επίσης την κίτρινη βίδα την ξεβιδώνεις για να αλλάξεις της φλαντζα αλλαγής κλισεων στο κοντάκι. Αν καθόριζε αυτή το σφίξιμο της κάννης τότε κάθε φορά που θα αλλάζαμε φλαντζα θα ξερυθμίζαμε το σφίξιμο της κάνης κάτι που δεν ισχύει.

Βρήκα κάτι απο τις ονομασίες των ανταλλακτικών στα αγγλικά βέβαια γιατι η μετάφραση τους στα ελληνικά δεν είναι πλήρης.
Όπως βλέπεις η κόκκινη βίδα με κωδικό 428Χ είναι η Tension Rod δηλαδή η ράβδος σύσφιξης και οι ροδέλες με την κίτρινη βίδα με κωδικό 427Χ είναι το Stock locking ring nut assembly δηλαδή το παξιμάδι κλειδώματος αν σε βοηθάει αυτό.
Vinci5.PNG
 
Ναι καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου αλλά είναι έτσι όπως σου το λέω.
Καταρχήν η βίδα που είναι πάνω στο μπλε μηχανισμό δεν ξέρεις στο πίσω μέρος αν είναι ίσια ή αν κάνει γωνία ή αν βιδώνει σε κάποιο άλλο σημείο που ενώνεται με την κόκκινη βίδα. Κάτι τέτοιο συμβαίνει σίγουρα. Δεν μπορώ να σου το αποδείξω τώρα γιατί πρέπει να φέρω το όπλο να το λύσω κλπ για να σου βγάλω φωτογραφίες. Ίσως βρω κάτι στο Ιντερνετ.

Επίσης την κίτρινη βίδα την ξεβιδώνεις για να αλλάξεις της φλαντζα αλλαγής κλισεων στο κοντάκι. Αν καθόριζε αυτή το σφίξιμο της κάννης τότε κάθε φορά που θα αλλάζαμε φλαντζα θα ξερυθμίζαμε το σφίξιμο της κάνης κάτι που δεν ισχύει.

Βρήκα κάτι απο τις ονομασίες των ανταλλακτικών στα αγγλικά βέβαια γιατι η μετάφραση τους στα ελληνικά δεν είναι πλήρης.
Όπως βλέπεις η κόκκινη βίδα με κωδικό 428Χ είναι η Tension Rod δηλαδή η ράβδος σύσφιξης και οι ροδέλες με την κίτρινη βίδα με κωδικό 427Χ είναι το Stock locking ring nut assembly δηλαδή το παξιμάδι κλειδώματος αν σε βοηθάει αυτό.
View attachment 91038
Η κάνη πατάει κατά την περιστροφή και την ασφάλιση πάνω στο μπλέ ή πάνω στο κοντάκι ;
 
Η κάνη πατάει κατά την περιστροφή και την ασφάλιση πάνω στο μπλέ ή πάνω στο κοντάκι ;
Σε κανένα από τα δύο η κάννη πατάει μόνο στην πράσινη ροδέλα όπου και σφίγγει και στην φλάντζα αλλαγής κλίσης. δεν έρχεται σε επαφή με κανένα άλλο μέρος του όπλου. Η πράσινη ροδέλα όμως πρέπει να είναι σταθερή για να τερματίζει κατά το βίδωμα η κάννη πάντα στην σωστή ευθεία και να ευθυγραμμίζεται με το κοντάκι.

Λοιπόν μάλλον έχεις δίκιο. Οι ροδελες κατά πάσα πιθανότητα είναι Belleville και συγκρατούνται μέσα στο πράσινο δαχτυλίδι που σφίγγει η κάννη μαζί με την κίτρινη βίδα με μια ασφάλεια που φαίνεται στο σχήμα πίσω από το πράσινο δαχτυλίδι. Έτσι ξεβιδωνοντας την κίτρινη βίδα βγαίνει σαν ένα σώμα μαζί με τις ροδελες και το πράσινο δαχτυλίδι. Η κόκκινη βίδα πίσω που είναι σαν τσαβετα είναι απλά για να σφίγγει το μπλε μηχανισμο με το κοντάκι ακριβώς σαν την τζαβετα στα δικαννα. Οπότε ουσιαστικά η σύσφιξη της κάννης με το πράσινο δαχτυλίδι γίνεται με την κίτρινη βίδα και τις Belleville ροδελες που βρίσκονται ανάμεσα. Οπότε αν χαλαρώσει ποτέ όλο αυτό χρειάζεται είτε σφίξιμο η κίτρινη βίδα είτε αλλαγή οι ροδελες είτε αλλαγή ολοκληρο το ανταλλακτικό με κωδικό 427Χ μιας και δεν δίνεται σαν ξεχωριστό ανταλλακτικό μόνο οι ροδελες και δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις στην αγορά ίδιες ακριβώς ροδελες.
 
Last edited:
Λοιπόν μάλλον έχεις δίκιο. Οι ροδελες κατά πάσα πιθανότητα είναι Belleville και συγκρατούνται μέσα στο πράσινο δαχτυλίδι που σφίγγει η κάννη μαζί με την κίτρινη βίδα με μια ασφάλεια που φαίνεται στο σχήμα πίσω από το πράσινο δαχτυλίδι. Έτσι ξεβιδωνοντας την κίτρινη βίδα βγαίνει σαν ένα σώμα μαζί με τις ροδελες και το πράσινο δαχτυλίδι. Η κόκκινη βίδα πίσω που είναι σαν τσαβετα είναι απλά για να σφίγγει το μπλε μηχανισμο με το κοντάκι ακριβώς σαν την τζαβετα στα δικαννα. Οπότε ουσιαστικά η σύσφιξη της κάννης με το πράσινο δαχτυλίδι γίνεται με την κίτρινη βίδα και τις Belleville ροδελες που βρίσκονται ανάμεσα. Οπότε αν χαλαρώσει ποτέ όλο αυτό χρειάζεται είτε σφίξιμο η κίτρινη βίδα είτε αλλαγή οι ροδελες είτε αλλαγή ολοκληρο το ανταλλακτικό με κωδικό 427Χ μιας και δεν δίνεται σαν ξεχωριστό ανταλλακτικό μόνο οι ροδελες και δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις στην αγορά ίδιες ακριβώς ροδελες.
Έτσι ακριβώς είναι όπως τα είπες.
 
Last edited:
View attachment 91043View attachment 91044View attachment 91045View attachment 91046

Δεν είμαι σίγουρος για την πρώτη φωτογραφία την μεγάλη βίδα, αλλά κάτι παρόμοιο θα είναι.
Η πρώτη φωτογραφία είναι η κόκκινη βίδα η τζαβετα στο κοντάκι με κωδικό 428Χ . Η δεύτερη είναι η μπλε βάση στην οποία βίδα που προεξέχει βιδωνει η κίτρινη βίδα και οι άλλες δύο είναι το ανταλλακτικό με κωδικό 427Χ που περιέχει τις ροδελες με την κίτρινη βίδα και και το πράσινο δαχτυλίδι που βιδωνει η κάννη.
Το θέμα είναι τώρα πόσο εύκολα χαλάνε οι ροδελες και πόσο στοιχίζει το ανταλλακτικό 427Χ . Το δεύτερο θα το μάθω σύντομα μιας και θα το παραγγείλω να το έχω για ανταλλακτικό όσο υπάρχει εύκολα διαθέσιμο για τα γεράματα μου όταν και αν χαλαρωσει ποτέ αυτό που έχει τώρα.
 
Καταρχάς σας θαυμάζω που έχετε γνώσεις μηχανικής που εγώ δεν! Το γεγονός ότι βλέπετε σχεδιαγράμματα και κατανοείτε το πώς και το γιατί, respect! Αλλά από εκεί και πέρα να αμφισβητείτε τα λεγόμενα ενός ανθρώπου που δεν έχει δώσει ποτέ δικαίωμα έστω για υπόνοια παπάντζας, με χαλάει πολύ.

Και ξαναλέω εν τάχει, το πρώτο Vinci που έπιασα στα χέρια μου για δοκιμή σε περιοδικό, δεν μπορούσα να το δέσω και το πήγα σε οπλουργό, όπου κάτι σκάλισε και δούλεψε.

Ύστερα σε επίσκεψή μου στο εργοστάσιο κατασκευής του, ο υπεύθυνος παραγωγής ενημέρωσε επίσημα τους δημοσιογράφους ότι "επειδή αναφέρονταν προβλήματα στη συναρμογή των καινούριων όπλων από τους κατόχους, έφτιαξαν αυτό το ρομπότ για να παίρνει τα πρώτα μπόσικα", ή ότι τέλος πάντων έκανε. Αυτά μας είπαν, αυτά έγραψα και στο άρθρο του οδοιπορικού. Ακόμα και αν μας έλεγαν παπάντζες, αυτές τις παπάντζες ήθελαν οι ίδιοι να διαβάσετε. Χλωμό βέβαια, αλλά ποιος ξέρει.... Μου είναι άγνωστο. Και αδιάφορο.

Δεν είμαι οπλουργός και ποτέ δεν υπαινίχθηκα ότι έχω γνώσεις οπλοκατασκευής ή οπλογνωσίας. Το δικό μου πεδίο εξειδίκευσης είναι στον τομέα της οπλοχρησίας, αξιολογώντας την εργονομία, τον χειρισμό και την απόδοση των όπλων και τίποτα άλλο.

Χαλαρώνει δεν χαλαρώνει με την χρήση, μου είναι παγερά αδιάφορο. Τελείως! Το να πιάνετε όμως το όνομά μου και να υπενίσσεστε έστω και ευγενικά ότι γράφω σαχλαμάρες, με προσβάλει. Στο κάτω κάτω τα ίδια έγραψαν στα περιοδικά τους και ο Ιορδανογλου, ο Κακαβουλης και όσοι άλλοι ήμασταν μαζί στο Ουρμπίνο, γιατί αυτά μας εξήγησαν οι Ιταλοί. Αυτά και τέλος από εμένα.
 
Αλλά από εκεί και πέρα να αμφισβητείτε τα λεγόμενα ενός ανθρώπου που δεν έχει δώσει ποτέ δικαίωμα έστω για υπόνοια παπάντζας, με χαλάει πολύ.
Υπάρχει περίπτωση να πας σε καφενείο και ΟΛΟΙ οι συνδετημονες να τηρούν τους κανόνες σεβασμού προς τον συνομιλητή ;
Μάλλον θα υπάρχει έστω και ένας που δεν θα τους τηρεί.
Άλλωστε υπάρχει και το θέμα χημείας μεταξύ συνομιλητών.
Και σκέψου ότι εκεί είσαι πρόσωπο με προσωπο....πόσο μάλλον εδώ που είμαστε πίσω από ανωνυμία και πληκτρολόγιο και κάποια χλμ μεταξύ μας...πάλι καλά να λέμε.

Οπότε, γερό στομάχι, η δεν συμμετέχεις.
 
Καταρχάς σας θαυμάζω που έχετε γνώσεις μηχανικής που εγώ δεν! Το γεγονός ότι βλέπετε σχεδιαγράμματα και κατανοείτε το πώς και το γιατί, respect! Αλλά από εκεί και πέρα να αμφισβητείτε τα λεγόμενα ενός ανθρώπου που δεν έχει δώσει ποτέ δικαίωμα έστω για υπόνοια παπάντζας, με χαλάει πολύ.

Και ξαναλέω εν τάχει, το πρώτο Vinci που έπιασα στα χέρια μου για δοκιμή σε περιοδικό, δεν μπορούσα να το δέσω και το πήγα σε οπλουργό, όπου κάτι σκάλισε και δούλεψε.

Ύστερα σε επίσκεψή μου στο εργοστάσιο κατασκευής του, ο υπεύθυνος παραγωγής ενημέρωσε επίσημα τους δημοσιογράφους ότι "επειδή αναφέρονταν προβλήματα στη συναρμογή των καινούριων όπλων από τους κατόχους, έφτιαξαν αυτό το ρομπότ για να παίρνει τα πρώτα μπόσικα", ή ότι τέλος πάντων έκανε. Αυτά μας είπαν, αυτά έγραψα και στο άρθρο του οδοιπορικού. Ακόμα και αν μας έλεγαν παπάντζες, αυτές τις παπάντζες ήθελαν οι ίδιοι να διαβάσετε. Χλωμό βέβαια, αλλά ποιος ξέρει.... Μου είναι άγνωστο. Και αδιάφορο.

Δεν είμαι οπλουργός και ποτέ δεν υπαινίχθηκα ότι έχω γνώσεις οπλοκατασκευής ή οπλογνωσίας. Το δικό μου πεδίο εξειδίκευσης είναι στον τομέα της οπλοχρησίας, αξιολογώντας την εργονομία, τον χειρισμό και την απόδοση των όπλων και τίποτα άλλο.

Χαλαρώνει δεν χαλαρώνει με την χρήση, μου είναι παγερά αδιάφορο. Τελείως! Το να πιάνετε όμως το όνομά μου και να υπενίσσεστε έστω και ευγενικά ότι γράφω σαχλαμάρες, με προσβάλει. Στο κάτω κάτω τα ίδια έγραψαν στα περιοδικά τους και ο Ιορδανογλου, ο Κακαβουλης και όσοι άλλοι ήμασταν μαζί στο Ουρμπίνο, γιατί αυτά μας εξήγησαν οι Ιταλοί. Αυτά και τέλος από εμένα.
Το ότι αμφισβητούμε κάτι είναι γιατί γνωρίζουμε και εμείς όπως είπα κάποια πράγματα και όπως είπαμε είναι παράδοξο να συμβαίνει αυτό από την στιγμή που μπορεί να ρυθμιστεί με πιο εύκολο λιγότερο κοστοβορο και πιο εγγυημένο τρόπο από το να κατασκευάσεις ένα ρομπότ να ανοιγοκλείνει οπλα που είναι αρκετά μπακαλιστικο . Εκτός όπως είπαμε αν ελέγχει το ρομπότ αυτό και ροπή και ρυθμίζει κάτι η αν εξυπηρετεί και για άλλο σκοπό όπως είναι το quality control. Οι Ιταλοί μπορεί να μην θελανε να μπουν σε λεπτομέρειες η να αποκαλύψουν κάτι περισσότερο. Εξάλλου και εσύ είπες πιο πριν ότι η αμφισβήτηση με ευγενή τρόπο αναπτύσει υγιή διάλογο.θελεις να σου το κάνω tag να φαίνεται; Και ούτε σε προσβαλα ούτε σε έβρισα ούτε ειρωνεύτηκα. Απλά όπως παραδέχεσαι και ο ίδιος δεν έχεις τις μηχανικές γνώσεις όπως δεν έχουν και οι περισσότεροι δημοσιογράφοι στον χώρο και ότι τους λένε μεταδίδουν χωρίς να το ψάχνουν και να το μελετάνε σε βάθος όπως κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να κάνουν.

Edit: Επίσης δεν σε εμφισβήτησε κάποιος που σε γνωρίζει ότι δεν έχεις δώσει δικαιώματα για να παρεξηγήσεις αλλά κάποιος που δεν σε γνωρίζει οπως θα μπορούσες να με αμφισβητήσεις και εσύ που δεν με ξέρεις. Και είναι απόλυτα φυσιολογίκο και κατανοητό και ανθρώπινο να σε πειράξει και να εκνευριστείς. Αλλά έτσι είναι τα forums και η συζήτηση καφενείου.
 
Last edited:
Υπάρχει περίπτωση να πας σε καφενείο και ΟΛΟΙ οι συνδετημονες να τηρούν τους κανόνες σεβασμού προς τον συνομιλητή ;
Μάλλον θα υπάρχει έστω και ένας που δεν θα τους τηρεί.
Άλλωστε υπάρχει και το θέμα χημείας μεταξύ συνομιλητών.
Και σκέψου ότι εκεί είσαι πρόσωπο με προσωπο....πόσο μάλλον εδώ που είμαστε πίσω από ανωνυμία και πληκτρολόγιο και κάποια χλμ μεταξύ μας...πάλι καλά να λέμε.

Οπότε, γερό στομάχι, η δεν συμμετέχεις.
Και σε μεταξύ μας κατ ιδίαν συνομιλία απο κοντα με τον ίδιο τρόπο θα το αμφισβητούσα και δεν θα έκριβα τα λόγια μου. Γιατί ούτε έθιξα ούτε πρόσβαλα ούτε ασέβια εκδήλωσα προς κανέναν ουτε ειρωνεύτικα (ειδικά την ειρωνεία την απεχθάνομαι αφάνταστα και δεν έχω ειρωνευτεί ποτέ στην ζωή μου ) και ούτε είχα τέτοιο σκοπό είτε απο τον γραπτό μέσα στο φόρουμ που είναι λίγο απρόσωπος ούτε αν είμασταν απο κοντά.
Απλά αμφισβητησα κάτι που μου φαίνεται παράδοξο και μάλιστα ζήτησα και αποδείξεις γιατί θεωρώ ότι η ημιμάθεια που υπάρχει γύρω απο αυτό το όπλο λόγο των καινοτομιών που διαθέτει δημιουργεί παραπληροφόρηση. Δεν κατηγόρησα όμως κανένα για την ημιμάθεια αυτή. Απλά προσπαθώ να εξηγήσω και εγώ κάποια πράγματα που ίσως ξέρω παραπάνω ώστε να μεταδωθεί η γνώση. Για αυτό έκατσα και έγραψα και ολόκληρα κατεβατά με εικόνες κλπ και το αναλύσαμε τόσο πολύ που ούτε ένας δημοσιογράφος δεν θα το έκανε ενώ θα έπρεπε. Και με τον προβληματισμό του @mantkar81 που με έβαλε σε σκέψεις έμαθα ακόμη και εγώ κάτι περισσότερο που πίστευα ότι λειτουργεί διαφορετικά.

Και ούτε κρύβομαι πίσω απο κάποια ανωνυμία . ManGelasakis Man=Manolis =Μανώλης και Gelasakis =Γελασάκης που είναι το επίθετο μου. Παντού εδώ και πάνω απο 20 χρόνια με το ίδιο username συνδέομαι σε όλα τα social media. Το ίδιο είναι ακόμη και το email μου αν θέλεις.
 
Last edited:
Back
Top