Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ναι,ναι!!
Πάλι καλά,επειδή χρειαζοσουν μια λιτανεία στον Αϊ Χαράλαμπο υπέρ ορεξεως!
Γέροντα εσύ δε θες Βίντσι?,πάρε μωρέ τώρα που γυρίζει και δε πειράζει μετά τη στέλνεις σ ένα καλό σου φίλο άμα δε σου κάθεται
 
Γέροντα εσύ δε θες Βίντσι?,πάρε μωρέ τώρα που γυρίζει και δε πειράζει μετά τη στέλνεις σ ένα καλό σου φίλο άμα δε σου κάθεται
Το "δεν σου κάθεται"δεν παίζει σε μένα! :cool:
Θέλει δεν θέλει,θα κάτσει!
Το θέμα είναι ότι θέλω και να γουστάρω όταν την βλέπω...
 
Καραμπίνα μπαγιονετ θα πάρεις;

Μου είπε ένας φίλος ..
Μα βιδωτή είναι. Απλά βιδώνει εκεί που πρέπει και όχι εκει που δεν πρέπει όπως οι υπόλοιπες. Δηλαδή βιδώνει και σφίγγει στο πίσω μέρος η κάννη με το κοντάκι και όχι στο μπροστά η κάννη με την αποθήκη φυσιγγίων όπως γίνεται στις υπόλοιπες. Άλλη μία καινοτομία.
Έλα θα σας ψήσω περισσότερο.
Το είπαμε ότι δεν έχει αλουμινένια βάση αλλά ατσάλινη έτσι;
 
Το "δεν σου κάθεται"δεν παίζει σε μένα! :cool:
Θέλει δεν θέλει,θα κάτσει!
Το θέμα είναι ότι θέλω και να γουστάρω όταν την βλέπω...
Ρε πάρε που σου λέω κι αν δε τη γουστάρεις θα τα βρούμε.γι αυτό είναι οι φίλοι αλωστε
 
Μα βιδωτή είναι. Απλά βιδώνει εκεί που πρέπει και όχι εκει που δεν πρέπει όπως οι υπόλοιπες. Δηλαδή βιδώνει και σφίγγει στο πίσω μέρος η κάννη με το κοντάκι και όχι στο μπροστά η κάννη με την αποθήκη φυσιγγίων όπως γίνεται στις υπόλοιπες. Άλλη μία καινοτομία.
Έλα θα σας ψήσω περισσότερο.
Το είπαμε ότι δεν έχει αλουμινένια βάση αλλά ατσάλινη έτσι;
Συμφωνώ σε όλα έως τώρα. Ριζοσπαστική και καινοτόμα. Δυστυχώς όσο εξαιρετική είναι σε αίσθηση, τόσο λάθος (υποκειμενικό) είναι σε αισθητική.
 
Συμφωνώ σε όλα έως τώρα. Ριζοσπαστική και καινοτόμα. Δυστυχώς όσο εξαιρετική είναι σε αίσθηση, τόσο λάθος (υποκειμενικό) είναι σε αισθητική.
Ναι αισθητικά δεν σου κρύβω ότι αν και είμαι πολύ μεγάλος φαν της vinci θα προτειμούσα και εγώ την Ραφαέλο ή την Be diamond. Η super vinci δεν έχει αυτό το στρογγυλο σε σχήμα υποφυλακτήρα που με χαλάει προσωπικά και έτσι η Super Vinci μου αρέσει περισσότερο. Όμως θα μπορούσαν να έβγαζαν ένα πιο καινούριο μοντέλο βελτιώνοντας το αισθητικό κομμάτι καθώς και να βάλουν και τις νεες τεχνολογίες όπως carbon εναλλάξιμη ρίγα, βαφή best , Advanced impact κάννη τα πιο καινούρια σε σχεδίαση πέλματα στο κοντάκι και να πουλάει για άλλα 15 χρόνια. Αλλά μάλλον δεν είχε τα αναμενόμενα κέρδη σε συνάρτηση με το υψηλότερο κόστος παραγωγής σε σχέση με τα άλλα όπλα και έτσι δεν νομίζω να ξαναεπενδύσουν στο άμεσο μέλλον σε αυτό το project. Και είναι κρίμα να μπει στο συρτάρι του χρονοντούλαπου.
 
Συνήθως στα χρηστικά αντικείμενα ισχύει η φράση form follows function. Κάποια χρηστικά αντικείμενα κάποιες φορές γίνονται και όμορφα, βλέπε Armalite AR15.

Στην περίπτωση της Vinci νομίζω ότι την έθαψε η ασχήμια της και μόνο, όντας κατά τα άλλα εξαιρετικό όπλο.
 
Επειδη το εχω κυνηγησει το οπλο αυτο περα απο το οτι υποκειμενικα μπορει να του προσαψει κανεις για μενα το οπλο εχει ευκολη εφαρμογη μετρων προσαρμογη στο σωματοτυπο σου καθαρη και γρηγορη σκοπευτικη εικονα εχει ευκολα γυρισματα και ικανοποιητικη βλητικη αποδοση . Κατ αλλα γουστα του καθενος.Αισθανομαι ομως οτι σε αυτο το οπλο εξ αρχης που παρουσιαστηκε του κολησε η ρετσινια της αντιπαθειας και βλεπω οτι το ακολουθει ακομα διοτι δεν μπορω να δικαιολογησω ενα σχεδον καινουργιο τετοιο οπλο που πωλειται ως μεταχειρισμενο στην τιμη των 600€ να απαξιωνεται και να μη πωλειται οταν αντ αυτου επιλεγουν οπλα 35 και 40ετων στα ιδια λεφτα.Αυτο ειναι δειγμα που επιβεβαινει καποιες αποψεις.
 
Το vinci επειδή ξεφεύγει απο τα συνηθισμένα και έχει κάποια χαρακτηριστηκά που δεν εμπνέουν ποιότητα και αξιοπιστία το θεωρούν οι περισσότεροι σαν ένα όπλο γεμάτο απο αναλώσιμα υλικά. Η παντελής έλειψη ξύλου και μετάλλου όπου δεν χρειάζεται και η αντικατάσταση του με πλαστικό του ρίχνουν την αξία στα τάρταρα. Αν προσθέσεις και την αισθητική όπως είπε ο @leo που στους περισσότερους κυνηγους και εγώ μέσα σε αυτούς μετράει πάρα πολύ γιατί το κυνήγι έχει και μερακλίκι το έχουν ρίξει στα τάρταρα σε πωλήσεις και μεταπώληση.
Παρόλα αυτά αν έχετε υπόψην κάποια Vinci σε αριστη κατάσταση ελαφρώς μεταχειρισμένη χωρίς εμπεμβάσεις σε κώνους αυλούς κλπ στα 600 ευρώ με ενδιαφέρει πολύ σοβαρά η αγορά της.
 
Back
Top