Beretta Team

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Τα ξύλα στα μπερετα και στα Browning είναι χάλια τα τελευταία χρόνια αυτή είναι η αλήθεια, αλλά τι να κάνεις είναι μεγάλο ποσοστό στις επιλογές του κοσμου και όχι άδικα

Τα Γκουερινι έχουν ωραία τουρκική καρύδια
Μάλλον είναι ανάλογα με το μοντέλο Νίκο. Το δικό μου το Guerini Temper, ίσως λόγω του ότι είναι ένα φτηνό μοντέλο - όσο φτηνό μπορεί να χαρακτηριστεί ένα όπλο των 2.500€ !!! - δεν είχε ωραία ξύλα. Ηταν της τάξης των τυπικών ξύλων που είχε το 525 ή της L4S όταν τα πήρα - για Beretta δεν ξέρω , δεν είχα ποτέ -. Αν είναι τούρκικη καρυδιά - που δεν το νομίζω - είναι από τις φτηνές. Ενδεχομένως σε ακριβότερα μοντέλα να βάζουν καλύτερα ξύλα.

Δια του λόγου το αληθές στην μία φωτογραφία είναι τα μαμά ξύλα όταν το παρέλαβα και στις άλλες αυτά που έκανα εγώ με δικιά μου πραγματική τούρκικη καρυδιά η οποία αν και κατά την άποψή μου είναι κάτω από Grade3 , δεν έχει καμία σχέση με το ξύλο που φορούσε το όπλο.
 

Attachments

  • IMG_20220402_063752.jpg
    IMG_20220402_063752.jpg
    329,5 KB · Προβολές: 80
  • 0-02-05-51bc2551b44186c6f0a8a003b68ffea87bc678950214cff58c7a6ce57b646755_8c58930cec088ec6.jpg
    0-02-05-51bc2551b44186c6f0a8a003b68ffea87bc678950214cff58c7a6ce57b646755_8c58930cec088ec6.jpg
    230,9 KB · Προβολές: 80
  • 0-02-05-e19f979a6de0c5bc2de25d22b2719ec9ca12342123d40f623689c7dc172e3398_9abd703a73c5655.jpg
    0-02-05-e19f979a6de0c5bc2de25d22b2719ec9ca12342123d40f623689c7dc172e3398_9abd703a73c5655.jpg
    205,2 KB · Προβολές: 80
Τα εσωτερικά των καταστημάτων και οι δυσκολίες της αγοράς, δεν ενδιαφέρουν τον πελάτη.
Τα ίδια κάνουν εδώ με την αγορά καινούργιου Ι.Χ. Στη Γερμανία ετοιμοπαράδοτα και εδώ μετά από ένα χρόνο…Και δεν αναφέρομαι σε μάρκες Γερμανικές.
 
Ολες οι εταιρίες αν θέλουν να επιβιώσουν λειτουργούν πανω κάτω με τον ιδιο τρόπο. Θα αγοράσουν προϊόντα που θα τα δώσουν όσο πιο γρήγορα γίνεται. Δεν θα πάρουν κατι που θα περάσουν χρονια να το δώσουν και θα έχουν τα χρηματα τους σε κάποιο ράφι να κάθονται. Αν κάποιος έμπορος φορτώσει ολες τις εκδόσεις dt perazzi και browning θα χρεωθεί κανενα 100αρι χιλιάρικα και μαζι με αυτά θα πάρει σύνταξη. Αντι λοιπον να παρει ένα perazzi, θα παρει 10 καραμπίνες από 500 μέχρι 1500 euro.
Αν ζητήσεις να πάρεις κάτι καλύτερο απ' αυτό που έχει στο ράφι και μπορεί να εισαχθεί στην Ελλάδα, δε θα έπρεπε να στο φέρει σε εύλογο χρόνο και όχι σε 6 + μήνες? Και πάλι επιμένω ότι τα προβλήματα τους και οι όποιες ιδιαιτερότητες δεν αφορούν τους πελάτες.
 
Αν ζητήσεις να πάρεις κάτι καλύτερο απ' αυτό που έχει στο ράφι και μπορεί να εισαχθεί στην Ελλάδα, δε θα έπρεπε να στο φέρει σε εύλογο χρόνο και όχι σε 6 + μήνες? Και πάλι επιμένω ότι τα προβλήματα τους και οι όποιες ιδιαιτερότητες δεν αφορούν τους πελάτες.
Το ότι εδώ είμαστε πελάτες Β´ για να μην πω τρίτης κατηγορίας είναι γνωστό.
 
Έλεος πια! Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να λουστούμε την ανεπάρκεια και την ανικανότητα του καθενός.
Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.Και δεν είναι μόνο θέμα ανικανότητας…π.χ. μπές στο car να δεις τις χλαπάτσες που πουλάνε και σε τι τιμές.Και αν πωλείται κάτι αξιόλογο σε δίκαιη τιμή τηλεφωνούν πελάτες του τύπου “να σου δώσω τα μισά φίλε να φύγει”
 
Last edited:
Τα ξύλα στα μπερετα και στα Browning είναι χάλια τα τελευταία χρόνια αυτή είναι η αλήθεια, αλλά τι να κάνεις είναι μεγάλο ποσοστό στις επιλογές του κοσμου και όχι άδικα

Τα Γκουερινι έχουν ωραία τουρκική καρύδια
Το 525 sporter του 2019 που είχα είχε ωραιότατα ξύλα,το 686 sporting του 2022 ότι χειρότερο έχω δει σε όπλο!!!
 
Όλα είναι θέμα αντιπροσώπου. Τι εισαγωγές θα κάνει, τι προσφορές θα κάνει, τι στόκ θα έχει, πόσα από τα κέρδη του θα επενδύσει στην αντιπροσωπεία του, τι διαφήμιση θα κάνει, πως θα εξυπηρετεί την πελατεία του κλπ. Αυτά που ακούω για κρίση, δεν στοκάρουν γιατί ο κόσμος δεν αγοράζει, δεν δίνουν σημασία οι μητρικές εταιρίες στην Ελληνική αγορά κλπ, είναι π@@@τσες με κορδέλες. Αν δεν μπορούν να ανταποκριθούν, ας τα κλείσουν και να πουλάνε χαρτομάντηλα. Τι μαλακία είναι αυτή να μην έχουν προιόντα και όταν ρωτάς να σου λένε και ψέματα. Αλλά είμαστε κι εμείς χαιβάνια. Δεν είσαι εντάξει? Άντε γειά και φιλιά στο σπίτι. Θα πάρω από αλλού. Δε θα πάρω μπερετα, θα πάρω φαμπάρμ ή από όπου αλλού με σεβαστούν.
Πεστα μεγάλε. Συμφωνω μαζί σου.
 
Μάλλον είναι ανάλογα με το μοντέλο Νίκο. Το δικό μου το Guerini Temper, ίσως λόγω του ότι είναι ένα φτηνό μοντέλο - όσο φτηνό μπορεί να χαρακτηριστεί ένα όπλο των 2.500€ !!! - δεν είχε ωραία ξύλα. Ηταν της τάξης των τυπικών ξύλων που είχε το 525 ή της L4S όταν τα πήρα - για Beretta δεν ξέρω , δεν είχα ποτέ -. Αν είναι τούρκικη καρυδιά - που δεν το νομίζω - είναι από τις φτηνές. Ενδεχομένως σε ακριβότερα μοντέλα να βάζουν καλύτερα ξύλα.

Δια του λόγου το αληθές στην μία φωτογραφία είναι τα μαμά ξύλα όταν το παρέλαβα και στις άλλες αυτά που έκανα εγώ με δικιά μου πραγματική τούρκικη καρυδιά η οποία αν και κατά την άποψή μου είναι κάτω από Grade3 , δεν έχει καμία σχέση με το ξύλο που φορούσε το όπλο.
Που εκανες τα καινουργια ξυλα στο guerini?
 
Μάλλον είναι ανάλογα με το μοντέλο Νίκο. Το δικό μου το Guerini Temper, ίσως λόγω του ότι είναι ένα φτηνό μοντέλο - όσο φτηνό μπορεί να χαρακτηριστεί ένα όπλο των 2.500€ !!! - δεν είχε ωραία ξύλα. Ηταν της τάξης των τυπικών ξύλων που είχε το 525 ή της L4S όταν τα πήρα - για Beretta δεν ξέρω , δεν είχα ποτέ -. Αν είναι τούρκικη καρυδιά - που δεν το νομίζω - είναι από τις φτηνές. Ενδεχομένως σε ακριβότερα μοντέλα να βάζουν καλύτερα ξύλα.

Δια του λόγου το αληθές στην μία φωτογραφία είναι τα μαμά ξύλα όταν το παρέλαβα και στις άλλες αυτά που έκανα εγώ με δικιά μου πραγματική τούρκικη καρυδιά η οποία αν και κατά την άποψή μου είναι κάτω από Grade3 , δεν έχει καμία σχέση με το ξύλο που φορούσε το όπλο.

Και τα πρώτα μια χαρά ήταν σε σχέση με κάτι μπερετα και μπραουνιγκ

Παίζει ρόλο και πιο θα σου τύχει

Κάτι tempio light που είχε βγάλει προσφορά ο καλκ κάποια στιγμή είχαν καταπληκτικα ξύλα είχα βγάλει και φωτο πριν χρόνια είχα πάει και μπερέτα για το ultra light ποζε και ηταν για πέταμα τα ξύλα ούτε καν του ντελουξ δεν είχαν τα νερά που είχα δει στο τεμπιο
 
Από το οπλο που είδα απογοήτευση, ένα 687 SPIII. Εργονομικά το οπλο πολύ καλό εξερετικο ζύγισμα με βάρος 3310. Ο επιλογέας αν και φαίνεται πολύ εργονομικος στην πράξει δεν είναι και τοσο εύχρηστος είναι μικρός και δεν έχει καλή επαφή με τον αντίχειρα.. Κατά τα αλλά πολύ καλό. Και πάμε στα ξύλα του όπλου που υποτίθεται ότι είναι κατηγορία 2,5 ήταν μαδέρια περασμένα με λινελαίο, ΠΡΟΣΟΧΗ δεν λέμε για εφαρμογές ξύλου μετάλλου. Μιλαμε για την ποιότητα του ξύλου. Συγκρίνοντας τα ξύλα που έχει το Φράνκι μου που είναι 24 ετών είναι πολύ καλητερα.
Είδα και ένα cal 20 SP I με βάρος 2740 με 70cm κάννες ήταν ένα όνειρο σε όλα του με μόνο μείον τον επιλογέα που είναι μικρός και δεν έχει καλή επαφή με τον αντίχειρα. Αυτό λοιπών που υποτίθεται ότι είναι ποιο χαμηλά τα ξύλα του ήταν για 2,5. Με λίγα λόγια τα όπλα που περνάμε κάποτε με 250-300 χιλιάδες δραχμές είχαν ποιοτικότερα ξύλα από όπλα που σήμερα έχουν 3000€. Το ίδιο έπαθα και με ένα 725 που είδα προ καιρού στον καλκατζακο, στιβαρό- τουφεκος αλλά από ξύλα δεν ανταπόκρινονταν στα χρήματα που ζητάνε.
Μπορεί να ήμουν άτυχος και να έτυχε το συγκεκριμένο οπλο να ήταν έτσι, παντος δεν είχε καμία σχεσει με αυτά που είδα στα άπειρα βίντεο που είδα και της φωτο.
Συμφωνώ σε όλα εκτός από το 725 ,είναι εξαιρετικό σε όλα.
 
Η κάθε εταιρία έχει μια συγκεκριμένη πολιτική για τις πωλήσεις της και εκεί προστίθεται και ο παράγοντας σε ποιον απευθύνεται.....τί θέλω να πω...όταν εδώ πας και ζητάς ένα όπλο και δεν υπάρχει στην αντιπροσωπεία...στην εκάστοτε αντιπροσωπεία...(μου έχει τύχει προσωπικά για ..Browning) δεν φταίει η μαμά εταιρία αλλά ο εδώ αντιπρόσωπος. Η αγορά της Ελλάδας είναι μικρή σε σχέση με της Αγγλίας που αναφέρθηκε και πριν...εκεί ο αντιπρόσωπος μπορεί να <<επιβάλλει>> ακόμα και για ειδικό μοντέλο όπως έγινε με το 694 με strada ρίγα και κάννες με συγκεκριμένο μήκος ειδικά για αυτόν.... όπως την φωτό παρακάτω...

In_Story_694_Anniv.png

Αυτό γίνεται διότι η <<αγορά>> εκεί είναι πολύ μεγαλύτερη με περισσότερες πωλήσεις και έτσι μπορούν να το κάνουν.

Για τις διάφορες άλλες εταιρίες που αναφέρετε....ας πάρουμε παράδειγμα την Αγγλία πάλι για την οποία έχω στοιχεία...τα πρώτα σε πωλήσει όπλα είναι Beretta και Browning.....εάν λοιπόν ήσασταν ο ιδιοκτήτης μιας άλλης εταιρίας και θέλατε να πάρετε μερίδιο από την...πίτα....να χτυπήσετε δηλαδή τον ανταγωνισμό και να έχετε ελπίδες να πουλήσετε...τί θα κάνατε;;; μα την πιο...εύκολη...λύση....καλύτερα ξύλα...είναι πολύ εύκολο να πάει μια εταιρία και να παραγγείλει στον Τούρκο έμπορο 2000 κομμάτι grade 3 ή και 4 (πιστέψτε με θα τα παρει σε τιμή που δεν φαντάζεστε) και έτσι θα βγει με ένα όπλο με πολύ πιο όμορφα ξύλα από τον αντίπαλο...και με πιθανότητες να αποσπάσει μερίδιο της αγοράς....

Τέλος για να μην πολυλογώ..εταιρίες με βαρύ όνομα μπορούν και δέιχνουν στον πελάτη ξύλα τα οποία κοστολογούν πάνω από 4.000 ευρώ) όταν τους έχουν κοστίσει πολλά λιγότερα μα πολλά....γιατί το κάνουν;;;; γιατί μπορούν.
 
Η κάθε εταιρία έχει μια συγκεκριμένη πολιτική για τις πωλήσεις της και εκεί προστίθεται και ο παράγοντας σε ποιον απευθύνεται.....τί θέλω να πω...όταν εδώ πας και ζητάς ένα όπλο και δεν υπάρχει στην αντιπροσωπεία...στην εκάστοτε αντιπροσωπεία...(μου έχει τύχει προσωπικά για ..Browning) δεν φταίει η μαμά εταιρία αλλά ο εδώ αντιπρόσωπος. Η αγορά της Ελλάδας είναι μικρή σε σχέση με της Αγγλίας που αναφέρθηκε και πριν...εκεί ο αντιπρόσωπος μπορεί να <<επιβάλλει>> ακόμα και για ειδικό μοντέλο όπως έγινε με το 694 με strada ρίγα και κάννες με συγκεκριμένο μήκος ειδικά για αυτόν.... όπως την φωτό παρακάτω...

View attachment 85300

Αυτό γίνεται διότι η <<αγορά>> εκεί είναι πολύ μεγαλύτερη με περισσότερες πωλήσεις και έτσι μπορούν να το κάνουν.

Για τις διάφορες άλλες εταιρίες που αναφέρετε....ας πάρουμε παράδειγμα την Αγγλία πάλι για την οποία έχω στοιχεία...τα πρώτα σε πωλήσει όπλα είναι Beretta και Browning.....εάν λοιπόν ήσασταν ο ιδιοκτήτης μιας άλλης εταιρίας και θέλατε να πάρετε μερίδιο από την...πίτα....να χτυπήσετε δηλαδή τον ανταγωνισμό και να έχετε ελπίδες να πουλήσετε...τί θα κάνατε;;; μα την πιο...εύκολη...λύση....καλύτερα ξύλα...είναι πολύ εύκολο να πάει μια εταιρία και να παραγγείλει στον Τούρκο έμπορο 2000 κομμάτι grade 3 ή και 4 (πιστέψτε με θα τα παρει σε τιμή που δεν φαντάζεστε) και έτσι θα βγει με ένα όπλο με πολύ πιο όμορφα ξύλα από τον αντίπαλο...και με πιθανότητες να αποσπάσει μερίδιο της αγοράς....

Τέλος για να μην πολυλογώ..εταιρίες με βαρύ όνομα μπορούν και δέιχνουν στον πελάτη ξύλα τα οποία κοστολογούν πάνω από 4.000 ευρώ) όταν τους έχουν κοστίσει πολλά λιγότερα μα πολλά....γιατί το κάνουν;;;; γιατί μπορούν.
Και η Κύπρος μικρότερη αγορά είναι από την Αγγλία αλλά κάννες 30” και 32” βρίσκεις χωρίς ειδική παραγγελία.Ότι βάλει στη παραγγελία του ο αντιπρόσωπος βγαίνει στη λιανική .
 
Αν η εισαγωγή ήταν ευκολότερη υπόθεση θα σου λεγα εγώ. Η αγορά των όπλων έχει μείνει σε προ ίντερνετ εποχή. Μονοπωλιακή με όλα τα συνεπακόλουθα. Το χειρότερο είναι τα ψέματα που αραδιαζουν και υποτιμούν τη νοημοσύνη μας. Παίζει να ξέρω παραπάνω εγώ για τα όπλα που εμπορεύονται οι αντιπρόσωποι από τους ίδιους. Τι παίζει, σιγουρα.
 
Και η Κύπρος μικρότερη αγορά είναι από την Αγγλία αλλά κάννες 30” και 32” βρίσκεις χωρίς ειδική παραγγελία.Ότι βάλει στη παραγγελία του ο αντιπρόσωπος βγαίνει στη λιανική .
Στο παράδειγμα που ανέφερα οι κάννες ειναι 31 ιντσες… ενώ οπως λες οι υπόλοιπες έχπυν 30, 32 κλπ
 
Back
Top