Beretta Team

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Μπορει να γραψει καποιος στα ποσα μετρα πρεπει να δοκιμαζουμε το καθε τσοκ και τι αποδοση πρεπει να παρουσιαζει

Πχ το 4 στα 25-70 τα εκατο αποδοση στον κυκλο;;;
Και παει λεγοντας

Εννοω για να ελεξουμε τα τσοκ του οπλου μας
Ενας συναδελφος ειχε γραψει αυτο
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Τα-τσοκ-και-τα-ορια-τους.3481/post-575303
Και εγω απο αναζητηση βρηκα κι αυτο
https://www.hunter.gr/gun/tsok-shot.htm
 
Last edited:
Μπορει να γραψει καποιος στα ποσα μετρα πρεπει να δοκιμαζουμε το καθε τσοκ και τι αποδοση πρεπει να παρουσιαζει

Πχ το 4 στα 25-70 τα εκατο αποδοση στον κυκλο;;;
Και παει λεγοντας

Εννοω για να ελεξουμε τα τσοκ του οπλου μας
Παρε το βιβλίο του τομας γκαφ
 
Μ
Παρε το βιβλίο του τομας γκαφ
ε εχουν καλυψει τα παιδια Νικο ομως σε ευχαριστω
Ειμαι και λιγο αναποδος τυπος εγω
Δηλαδη δεν παω παντα με την θεωρεια αλλα με την πρακτικη σε συνδιασμο με το τι λεει η θεωρεια
Δεν θελω να ξερω ποσο τα εκατο μου δινει πχ το 4αρι στα 36.5 μετρα για να δω εαν ειναι πραγματι 4αρι
Θελω να δω τι κανει στα 20-30 μετρα που ριχνω συνηθως την πρωτη ντουφεκια για να δω κατα ποσον με καλυπτει εκει που με ενδιαφερει
Αναλογα το τι θα δω θα ξερω και το τι αναμενετε να μου δωσει σε μια ντουφεκια στα 15 και μια στα 40
Ετσι το σκεφτομαι εγω
Επρεπε ομως να ρωτησω τι λεει η σωστη πρακτικη ωια να μπορω να αξιολογησω την δοκιμη με βαση τα θελω μου
 
Μ

ε εχουν καλυψει τα παιδια Νικο ομως σε ευχαριστω
Ειμαι και λιγο αναποδος τυπος εγω
Δηλαδη δεν παω παντα με την θεωρεια αλλα με την πρακτικη σε συνδιασμο με το τι λεει η θεωρεια
Δεν θελω να ξερω ποσο τα εκατο μου δινει πχ το 4αρι στα 36.5 μετρα για να δω εαν ειναι πραγματι 4αρι
Θελω να δω τι κανει στα 20-30 μετρα που ριχνω συνηθως την πρωτη ντουφεκια για να δω κατα ποσον με καλυπτει εκει που με ενδιαφερει
Αναλογα το τι θα δω θα ξερω και το τι αναμενετε να μου δωσει σε μια ντουφεκια στα 15 και μια στα 40
Ετσι το σκεφτομαι εγω
Επρεπε ομως να ρωτησω τι λεει η σωστη πρακτικη ωια να μπορω να αξιολογησω την δοκιμη με βαση τα θελω μου
Εγώ στο είπα γιατί το θεωρό αξιόλογο βιβλίο περί βλητικής του κυνηγετικού όπλου, έχει πολύ γνώση χρήσιμη σαν βάση. Τα σημερινά δεδομένα έχουν αλλάξει.
 
Οπα ρε παιδια ειπαμε,ενταξει 4αρι-5αρι τσοκ και 40 μετρα ειναι καπως,τουλαχιστον για μενα...για μπεκατσα με τι πατε, με σφεντονα?
Δεν είναι κανόνας αλλά κάποια όπλα το κάνουν όταν στέλνεις τη ντουφέκια εσύ κέντρο περίεργο αλλά γίνετε και φυσικά δε σημαίνει ότι σκοτώνουν μετά στα 60 με το 1* απλά αυτή η σύσφιξη στη κανη μπορεί να δίνει ένα πολύ μεγαλύτερο πεδίο καταβολής από ότι οι άλλες και να καλύπτει την προηγούμενη και την επόμενη και παραπάνω.
 
Μπορει να γραψει καποιος στα ποσα μετρα πρεπει να δοκιμαζουμε το καθε τσοκ και τι αποδοση πρεπει να παρουσιαζει

Πχ το 4 στα 25-70 τα εκατο αποδοση στον κυκλο;;;
Και παει λεγοντας

Εννοω για να ελεξουμε τα τσοκ του οπλου μας
Χοντρικά τα τσοκ διασποράς δοκιμάζονται στα 12μ, κυλινδρος στα 20μ μέχρι φουλ στα 40μ.

Τα ποσοστά δεν είναι στάνταρ και υπάρχουν πολλοί λόγοι για αυτό.
Σκληρότητα σκαγιών, βύσματα, μπάφερ, ποιότητα σκαγιών, νούμερο σκαγιού κτλ
Τα κλασικά ποσοστά που ακούγονται για τα 36,5μ είναι για 32γρ #6-7.5 με μαλλινόταπα.

Θα κοιτάς πάντα πόσα σκάγια μπαίνουν στον κύκλο και γύρω από αυτόν πχ 20 εκατοστά γύρω του.

Ρίξε μερικές τουφεκιές να δεις πως πάνε τα φυσίγγια με τα τσοκ στις αποστάσεις που σε ενδιαφέρουν, αλλά μην σου γίνει εμμονή γιατί στο κυνήγι δεν υπάρχουν σταθερές αποστάσεις.

Ολα τα τσοκ μπορούν να σκοτώσουν σε οποιαδήποτε απόσταση, το θέμα είναι πόσες φορές μπορουν να το κάνουν στις πόσες και πόσο τυχερός είσαι.
 
Προσωπικη αποψη παντα, με τα τα 40+ μετρα και με ανοιχτα τσοκακια, η σκοπευτικη οπως λετε ικανοτητα, εχει συναντηθει
με την θεα Τυχη και συμβαδιζουν. Καλο ειναι να μην ξεχναμε οτι μιλαμε για λειοκαννο και πληθος σκαγιων...Σαφως θα υπαρξουν
επιτυχιες αλλα το ποσοστο γερνει θεαματικα υπερ της τυχης, οποτε....
 
Επιβεβαιώνω και εγώ για το 4αρι της Α400.Κοντα μακριά είναι πολύ καλό.
Να συμπληρώσω ότι και της es 100 το 4* με έχει αφήσει ικανοποιημένο.
Τα ίδια όπλα έχω. Στην es100 4* παντού και 3* στα περάσματα τσίχλας. Στην Α400 ακόμα δεν έχω εμπειρία γιατί φέτος θα την κυνηγήσω πρώτη φορά.
 
Back
Top