BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Προς όλους του ανωτέρω φίλους (jimkatas, tasosmp, menios κλπ): για να ξεδιαλύνω τα πράγματα να σας πω πως, εδώ και περίπου 1 μήνα, έχω αλλάξει τις συσφίγξεις στα CR και MR (με αναφορά και στο site). Και αυτό καθώς με 1/10 χιλ και 3/10 χιλ ήσαν πολύ κοντά και αλληλοκαλύπτονταν πολύ (ειδικά το CR) με το Bell. Τώρα πλέον, "σπρωγμένα" από το BL, έχουν γίνει 2/10 και 4/10 αντίστοιχα, αποκτώντας σαφή και διακριτό ρόλο το καθένα τους (CR: 15 - 35 μέτρα / MR: 20 - 40 μέτρα).

Να θυμίσω πάλι πως, απόλυτη αντισοίχιση των BRAIN με τα συμβατικά δεν μπορεί να γίνει γιά δύο λόγους:

1) Στα συμβατικά τσοκ, η σύσφιγξη είναι η διαφορά αυλού (πίσω διάμετρος) με στόμιο (εμπρός διάμετρος) ενώ στα ΒRAIN είναι η διαφορά του πίσω τσοκ που έχει μέσα του με το μπροστά, χωρίς να ενδιαφέρει καθόλου ο αυλός της κάννης.

2) Κάθε βαθμίδα τσοκαρίσματος στα συμβατικά τσοκ απόδίδει "ιδανικά" για 5 - 8 μέτρα, ενώ στα BRAIN, κάθε βαθμίδα αποδίδει ιδανικά (και πάντα με καλύτερη ομοιομορφία συγκέντρωσης) για 20 - 22 μέτρα. Έτσι, με συμβατικά τσοκ για πλήρη κάλυψη κάποιος χρειάζεται 6 τσοκ κατ΄ελάχιστον, ενώ με BRAIN μόνο 3.
 
Καλησπερα.Παρελαβα σημερα το TM αλλα δυστυχως δεν περασανε πολλα πουλια και αυτα που περασανε ηταν σε κοντινες αποστασεις.Ετσι δεν μπορω να εχω αποψη για πιο μακρινες αποστασεις.Πηρα 4 πουλια με το TM,αλλα το πιο μακρινο ηταν κοντα στα 30 μετρα.Στο σουρουπο ομως με το BELL εμεινα για ακομη μια φορα εντυπωσιασμενος.8 μπιχτες τουφεκιες,8 πουλια,σε αποστασεις απο 7-8 μετρα μεχρι τα 20 περιπου.Επειδη ειμαι 5 λεπτα απο τον κυνηγοτοπο και βγαινω καθημερινα για κυνηγι,πιστευω οτι μεχρι τη ληξη να εχω βγαλει ασφαλη συμπερασματα.
 
Στο χαρτί ρε φίλε μου στο χαρτί ....βαλε 1x1 στα 40 μετρα κ ρίξε με ένα 5αρη ας πούμε...τι συγκέντρωση-κατανομή θα παρεις/?/?
Φιλε μου εγω δεν εχω ιδεα απο σκοπευτικα θεματα,ουτε απο στοχους,ουτε απο χαρτια,ουτε απο συσφιγξεις,αλλα ουτε και διαθεση να κανω πειραματα.Εγω απλα βγαινω για κυνηγι(πανω απο 100 εξοδους,λαγο,τσιχλα και καμια 20αρια σε μπεκατσα) και κανω τη συγκριση με τα μαμισια τσοκ του οπλου μου(μη φανταστεις κατι ακριβο,μια BENNELI PREMIUM PLUS των 750 ευρω) ριχνοντας τα ιδια φυσσιγια που χρησιμοποιουσα και πριν στον ιδιο κυνηγοτοπο.Απο αυτα που βλεπω η διαφορα ειναι η μερα με τη νυχτα,τουλαχιστον στο BELL,που χρησιμοποιω μια βδομαδα τωρα.Αυτα βλεπω,αυτα γραφω.Φιλικα παντα,Πετρος.
 
Το εχω ξαναγραψει πως ο πινακας δεν ειναι πανακια...σου δινει μια εικονα αλλα δεν ειναι κινητος στοχος ωστε να δεις πως συμπεριφερεται στην πραγματικοτητα η στηλη των σκαγιων...
Μου εχει τυχει αρκετες φορες φυσιγγια που στον πινακα δεν σου γεμιζουν το ματι στο κυνηγοτοπο να σε αφηνουν με το στομα ανοιχτο.
 
Καλο στο χαρτι χαλια στο κυνηγι ΝΑΙ
Χαλια στο χαρτι κ καλο στο κυνηγι....με τπτ
Μαλλον εισαι λαθος σε αυτο φιλε μου...και πιστεψε με εχω κανει αρκετες δοκιμες με το οπλο μου σε χαρτι και τα αποτελεσματα ηταν ακρως απελπιστικα για τα μετρα οπου δοκιμαζα και ομως με τα ιδια φυσιγγια στο κυνηγι ολοι μου ελεγαν τι κανεις εκει ρε φιλε....off topic.
 
Μαλλον εισαι λαθος σε αυτο φιλε μου...και πιστεψε με εχω κανει αρκετες δοκιμες με το οπλο μου σε χαρτι και τα αποτελεσματα ηταν ακρως απελπιστικα για τα μετρα οπου δοκιμαζα και ομως με τα ιδια φυσιγγια στο κυνηγι ολοι μου ελεγαν τι κανεις εκει ρε φιλε....off topic.
Εγώ δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να βγω για κυνήγι με άθλια στο χαρτί φυσίγγια!
 
Δες στο μάδημα πόσα σκάγια έχει, μάλλον 1 τυχερό στο κεφάλι, λαιμό κτλ. Ο πίνακας είναι όλοι η αλήθεια.
Οπως και να είναι 1-2-3 δεν μπορεί σε όλα τα πουλιά και για πραγματικά μακρινές βολές να έπεφταν ξερά...
 
Εγώ δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να βγω για κυνήγι με άθλια στο χαρτί φυσίγγια!
Είπα πως δεν θα με πάρει από κάτω επειδή τα αποτελέσματα ήταν τόσο χάλια και όμως δικαιώθηκα στο κυνήγι έναντι του χαρτιου
 
Μου θύμησες φίλο μου, σκοπευτή που κυνηγούσε με 2 άστρα και φυσίγγια για τα κλάματα, ρίχνει σε απόσταση 5 μέτρα σε τσίχλα και μου λέει ΕΙΔΕΣ πως έπεσε ? όταν ξέρεις να σκοπεύεις. Του λέω εάν ήσουν κέντρο θα το είχες διαλύσει, αλλά από το πέσιμο συμπεραίνω ότι θα έχει πάρει κάποιο σκάγι στην τύχη, όταν το μάδησα αυτό είχε συμβεί. Το περιστατικό είχε επαναληφθεί και άλλες φορές.
 
Μου θύμησες φίλο μου, σκοπευτή που κυνηγούσε με 2 άστρα και φυσίγγια για τα κλάματα, ρίχνει σε απόσταση 5 μέτρα σε τσίχλα και μου λέει ΕΙΔΕΣ πως έπεσε ? όταν ξέρεις να σκοπεύεις. Του λέω εάν ήσουν κέντρο θα το είχες διαλύσει, αλλά από το πέσιμο συμπεραίνω ότι θα έχει πάρει κάποιο σκάγι στην τύχη, όταν το μάδησα αυτό είχε συμβεί. Το περιστατικό είχε επαναληφθεί και άλλες φορές.
Πες πως 'παντα' στα μακρινά πουλιά τύχαινε να έχω ακαριαιες καταβολές έστω με ένα σκαι...στα μακρινά πιάτα όμως και με ανοιχτό τσοκ πως έκανα τα πιάτα πραγματικά χώμα;.off topic.
 
.off topic. παιδια!!! Επειδη εχω δοκιμασει και το BELL + CR + ΜR(παλιο) + ΤΜ πιστευω για νορμαλ περπατητά τσιχλας , ορτυκι - μπεκατσα (και "μαυρες") με το BELL κανουμε αριστη δουλεια , να θελουμε τσοκακι κλασσικο 4* , θα επερνα το MR(νεο) και για κλασσικες καρτεροβολες το ΤΜ .... τωρα μιαλω προσωπικα και για τους νορμαλ κυνηγους , αυτοι που θελουν να κατεβαζουν πουλια στα 50+ ... ας κοιταξουν τα πιο κλειστα, με λιγα λογια αν ειχα να διαθεσω λεφτα για 2 τσοκακια μονο και αναλογος το ειδος κυνηγιου μου θα επαιζα στους εξης συνδυασμους :
ΤΜ + BELL ή ΤΜ + MR , προσωπικα ειμαι στο ΤΜ + MR μιας κ εχω το seminole spreader απο παλια , αλλα και να μην το ειχα παλι εκει θα επαιζα, μιας και τα περπατητα τσιχλας που κανω ειναι ανοιχτα και θελω τα παραπανω μετρα του MR εν σχεση με το BELL , αν χρειαστει δουλευω μεσοταπο (ή διασπορας) και ειμαι μια χαρα με το MR
 
Ε
.off topic. παιδια!!! Επειδη εχω δοκιμασει και το BELL + CR + ΜR(παλιο) + ΤΜ πιστευω για νορμαλ περπατητά τσιχλας , ορτυκι - μπεκατσα (και "μαυρες") με το BELL κανουμε αριστη δουλεια , να θελουμε τσοκακι κλασσικο 4* , θα επερνα το MR(νεο) και για κλασσικες καρτεροβολες το ΤΜ .... τωρα μιαλω προσωπικα και για τους νορμαλ κυνηγους , αυτοι που θελουν να κατεβαζουν πουλια στα 50+ ... ας κοιταξουν τα πιο κλειστα, με λιγα λογια αν ειχα να διαθεσω λεφτα για 2 τσοκακια μονο και αναλογος το ειδος κυνηγιου μου θα επαιζα στους εξης συνδυασμους :
ΤΜ + BELL ή ΤΜ + MR , προσωπικα ειμαι στο ΤΜ + MR μιας κ εχω το seminole spreader απο παλια , αλλα και να μην το ειχα παλι εκει θα επαιζα, μιας και τα περπατητα τσιχλας που κανω ειναι ανοιχτα και θελω τα παραπανω μετρα του MR εν σχεση με το BELL , αν χρειαστει δουλευω μεσοταπο (ή διασπορας) και ειμαι μια χαρα με το MR
Εγώ αυτο που δεν καταλαβαίνω....Mr έως 40μετρα?τοτε το tm ειναι ως 50?σωστά?ωραία....τι ποσοστό συγκέντρωσης βγάζει στα 50 μετρα?????απο φουλ?70% απο mode 65?αυτο με την ενισχυμένη περιφέρεια καλό!αλλά δίνει απόσταση στη τουφεκια????διότι η τουφεκια όπως ξέρουμε πρώτα χάνει απο συγκέντρωση κ μετα από διατρηση....αυτο θα ήθελα να ξέρω!πολλές καλημερες στο φόρουμ!!!
 
Ο πίνακας θα δώσει το αποτύπωμα της τουφεκιας ...που με βάση αυτο θα δούμε ποσοστά συγκέντρωσης-κατανομής...με ίδια φυσίγγια διαφορετικά τσοκ...με στόχο την αξιολόγηση των τσοκ!όλα τα φυσίγγια ως 25 μετρα ειναι οκ....στα 36-45 όμως????όσοι παπαιατζιδες στην Ελλάδα θέλουν την ακραία τουφέκι απο το συνδυασμό τσοκ-φυσιγγι...απλα τα πραγματα
 
Ε
Εγώ αυτο που δεν καταλαβαίνω....Mr έως 40μετρα?τοτε το tm ειναι ως 50?σωστά?ωραία....τι ποσοστό συγκέντρωσης βγάζει στα 50 μετρα?????απο φουλ?70% απο mode 65?αυτο με την ενισχυμένη περιφέρεια καλό!αλλά δίνει απόσταση στη τουφεκια????διότι η τουφεκια όπως ξέρουμε πρώτα χάνει απο συγκέντρωση κ μετα από διατρηση....αυτο θα ήθελα να ξέρω!πολλές καλημερες στο φόρουμ!!!
οπως εγραψες ...... ΕΩΣ 40μετρα, δε ειναι για 40 μετρα ουτε θα βαρας σοριδον στα 40μ, ποσες φορες σε περπατητα εχουμε παρει με 4* πουλια εκει , αρκετες εγω, τωρα τυχερα ή μη μικρη σημασια εχει, το ΤΜ ειναι ανετα για βολες 35+ , τωρα το + ...αν ειναι +10 ή +15 , πεζουν πολλοι παραγοντες ρολο. Το ποσοτο που λες παραπανω ..εχεις δει πολλα full να βγαζουν 70% στο 50μ? Εγω κανενα παντως
 
Εγώ δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να βγω για κυνήγι με άθλια στο χαρτί φυσίγγια!
Συνηθως αυτο το καταλαβεινεις εκ των υστερων...δηλαδη κυνηγας πρωτα με τα φυσιγγια και υστερα τα δοκιμαζεις στον πινακα και ανακαλυπτεις τι κενα αφηνουν...
ομως στο κυνηγι ηταν σωστα με καθαρα σκοτωματα.
Την ατρακτο των σκαγιων σε μια τραβερσα δεν μπορει να την αποτυπωσει ο πινακας γιατι απλα ειναι σταθερος...οποτε μην εισαι απολυτος.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top