BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Δεν εμεινες ευχαριστημενος φιλε μου βλητικα απο την 391 στο χαρτι?.off topic.
απο τις κατανομες σε διαφορα φυσιγγια μ αυτο το τσοκ δεν εμεινα ευχαριστημενος στον πινακα σε σχεση με τα μαμα. νομιζω οτι μπορεις να δεις αυτο που λεω στις βλητ. δοκιμες στη σελ. 120 αν δεν κανω λαθος γιατι δεν θυμαμαι ακριβως. απο την 391 τη συγκεκριμενη ειμαι ευχαριστημενος αλλα κυνηγαω την 302 γι αλλους λογους
 
απο τις κατανομες σε διαφορα φυσιγγια μ αυτο το τσοκ δεν εμεινα ευχαριστημενος στον πινακα σε σχεση με τα μαμα. νομιζω οτι μπορεις να δεις αυτο που λεω στις βλητ. δοκιμες στη σελ. 120 αν δεν κανω λαθος γιατι δεν θυμαμαι ακριβως. απο την 391 τη συγκεκριμενη ειμαι ευχαριστημενος αλλα κυνηγαω την 302 γι αλλους λογους
Ναι εχεις δικιο τωρα το θυμηθηκα ειχα σχολιασει κιωλας στις συγκεκριμενες φωτο οπου ειχες ανεβασει...
 
σημερα αποφασισα να παρω την 391 μετα απο πολυ καιρο για ν αρχισω να δινω ευκαιριες στο tm.πουλια δεν ειχε αλλα πηρα 2 στα 25-30 μετρα σποσταση και εξεπλαγην με τη δυναμη που τιναχτηκαν τα πουλια. και λεω οτι ενοιωσα εκπληξη γιατι ενω αυτα που ειδα στον πινακα δεν μ αρεσανε καθολου σημερα ειδα αλλα πραματα εστω και απο 2 τουφεκιες απο τις οποιες βεβαια δεν μπορω να βγαλω ασφαλες συμπερασμα αλλα ειναι μια αρχη. ειδικα η πρωτη ηταν τραβερσα στα 25 μετρα και την πετυχα την ωρα που εστριβε. παιδια την βρηκα 3 μετρα πανω απ το εδαφος και οταν πηγε ο σκυλος να την βρει και δεν την εβρισκε ειδα πουπουλα και πεφτανε πανω απο ενα δεντρακι κοιταω και ητανε πανω σ ενα κλαδι αλλα 3 μετρα πιο πανω απο εκει που την τουφεκισα.βεβαια το πουλι πεντακαθαρο χωρις αιματα.γι αυτο τελικα ο πινακας λεει τη μιση αληθεια.μετα απο κι αλλες εξοδους θα σας γραψω πιο ασφαλη συμπερασματα
Φίλε evripidis302,
Σχετικά με τις παρατηρήσεις σου για το ΤΜ στον πίνακα και στο κυνήγι, θα ήθελα να αναφέρω πως, όπως έχω πει και σε προηγούμενα σχόλιά μου, ο πίνακας είναι ο πιό αξιόπιστος τρόπος να αξιολογήσουμε την τουφεκιά μας, αρκεί να κάνουμε τις δοκιμές μας σωστά δηλ υπό τις ίδιες συνθήκες με αυτές που θα χρησιμοποιήσουμε τον κάθε τύπο φυσιγγιού. Η καλύτερη κάννη ή το καλύτερο τσοκ να χρησιμοποιηθούν, μπορεί να δώσουν τελείως αλλοπρόσαλα αποτελέσματα, από άριστα έως χάλια, αυτά όμως θα ισχύουν και στο κυνήγι με τις ίδιες καιρικές συνθήκες (θερμοκρασία, υγρασία, βαρομετρική πίεση, υψόμετρο κλπ). Να πω εδώ πως στις δοκιμές στον πίνακα, σπάνια κάποιος να ζεστάνει πρώτα την κάννη του για ρεαλιστικά αποτελέσματα σε κυνήγια σε πολυάριθμα θηράματα (τσίχλα φέτος κλπ), σε κυνήγια με πολύ λίγες τουφεκιές (μπεκάτσα , πέρδικα) τα φυσίγγια πρέπει να δοκιμάζονται με κρύα κάννη αλλά εκεί και οι γομώσεις είναι αρκετά εξειδικευμένες σε σχέση με πχ τα τσιχλοφύσιγγα. Τώρα, για την δύναμη που σε εξέπληξε, αυτό που παρατήρησες, αν και τα πουλιά δεν ήσαν σμπαράλια από ότι κατάλαβα, έχει να κάνει με το ότι οι τουφεκιές με τσοκ BRAIN χαρακτηρίζονται από το ότι τα σκάγια της (εμπλουτισμένης) περιφέρειας έχουν ακριβώς την ίδια φονική ενέργεια με αυτά του κέντρου, κάτι που τα συμβατικά τσοκ δεν μπορούν να καταφέρουν. Τα BRAIN όντως δίνουν μεγαλύτερη ταχύτητα στην γόμωση (λόγω διπλού φαινομένου venturi) αλλά αυτή η διαφορά είναι της τάξης του 2 - 2,5 %, δηλ μη πρακτικά σημαντική η και αισθητή για τον κυνηγό καθώς, στο ίδιο κουτί φυσιγγιών την ίδια ώρα δοκιμασμένα όλα, το πιό αργό από το πιό γρήγορα θα έχει σίγουρα διαφορά τουλάχιστον 4 -6 % και αυτό σε πολύ ποιοτικούς κατασκευαστές, σε ...άσε μην πω ονόματα, έχω δει μέχρι και 13%! Στον τομέα των τσοκ, με τα BRAIN έχουμε φτάσει σε κορυφαία τεχνολογικά επίπεδα (sorry που μιλάω έτσι για τα τσοκ μου!), στον τομέα των φυσιγγιών έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μας... Επί τη ευκαιρία, θα ήθελα να υχαριστήσω και σένα για τα καλά λόγια.
 
Φίλε evripidis302,
Σχετικά με τις παρατηρήσεις σου για το ΤΜ στον πίνακα και στο κυνήγι, θα ήθελα να αναφέρω πως, όπως έχω πει και σε προηγούμενα σχόλιά μου, ο πίνακας είναι ο πιό αξιόπιστος τρόπος να αξιολογήσουμε την τουφεκιά μας, αρκεί να κάνουμε τις δοκιμές μας σωστά δηλ υπό τις ίδιες συνθήκες με αυτές που θα χρησιμοποιήσουμε τον κάθε τύπο φυσιγγιού. Η καλύτερη κάννη ή το καλύτερο τσοκ να χρησιμοποιηθούν, μπορεί να δώσουν τελείως αλλοπρόσαλα αποτελέσματα, από άριστα έως χάλια, αυτά όμως θα ισχύουν και στο κυνήγι με τις ίδιες καιρικές συνθήκες (θερμοκρασία, υγρασία, βαρομετρική πίεση, υψόμετρο κλπ). Να πω εδώ πως στις δοκιμές στον πίνακα, σπάνια κάποιος να ζεστάνει πρώτα την κάννη του για ρεαλιστικά αποτελέσματα σε κυνήγια σε πολυάριθμα θηράματα (τσίχλα φέτος κλπ), σε κυνήγια με πολύ λίγες τουφεκιές (μπεκάτσα , πέρδικα) τα φυσίγγια πρέπει να δοκιμάζονται με κρύα κάννη αλλά εκεί και οι γομώσεις είναι αρκετά εξειδικευμένες σε σχέση με πχ τα τσιχλοφύσιγγα. Τώρα, για την δύναμη που σε εξέπληξε, αυτό που παρατήρησες, αν και τα πουλιά δεν ήσαν σμπαράλια από ότι κατάλαβα, έχει να κάνει με το ότι οι τουφεκιές με τσοκ BRAIN χαρακτηρίζονται από το ότι τα σκάγια της (εμπλουτισμένης) περιφέρειας έχουν ακριβώς την ίδια φονική ενέργεια με αυτά του κέντρου, κάτι που τα συμβατικά τσοκ δεν μπορούν να καταφέρουν. Τα BRAIN όντως δίνουν μεγαλύτερη ταχύτητα στην γόμωση (λόγω διπλού φαινομένου venturi) αλλά αυτή η διαφορά είναι της τάξης του 2 - 2,5 %, δηλ μη πρακτικά σημαντική η και αισθητή για τον κυνηγό καθώς, στο ίδιο κουτί φυσιγγιών την ίδια ώρα δοκιμασμένα όλα, το πιό αργό από το πιό γρήγορα θα έχει σίγουρα διαφορά τουλάχιστον 4 -6 % και αυτό σε πολύ ποιοτικούς κατασκευαστές, σε ...άσε μην πω ονόματα, έχω δει μέχρι και 13%! Στον τομέα των τσοκ, με τα BRAIN έχουμε φτάσει σε κορυφαία τεχνολογικά επίπεδα (sorry που μιλάω έτσι για τα τσοκ μου!), στον τομέα των φυσιγγιών έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μας... Επί τη ευκαιρία, θα ήθελα να υχαριστήσω και σένα για τα καλά λόγια.
Μηπως πρεπει να ξαναμπειτε στα παλια σας "λημερια" :) Brain τσοκ και Αινσταιν φυσιγγι !!! .fff.
 
Προς όποιους φίλους δεν βαριούνται:
κάνετε "like" - "follow" στην σελίδα μας BRAIN Chokes στο Facebook (https://www.facebook.com/BRAIN.chokes/) για να μπορείτε να μαθαίνετε πριν από όλους τους άλλους όλες τις εξελίξεις (το BRAIN κοντάκι πιστεύω πως θα αποτελέσει πραγματική επανάσταση στα όπλα καθώς θα σβήνει κυριολεκτικά την ανάκρουση ακόμα και από super magnum!), τα video που παράγονται καθώς και πολλά άλλα νέα που σύντομα θα αναρτηθούν. Τα video θα αναρτώνται και στο site μας (www.brainchokes.com)
goose.png
 
Στα δυο τελευταία κυνήγια....
Τελικά αποφάσισα να προσπαθήσω να μειώσω τα μπινελικια όσο μπορώ, άρα πάω και εγω για Bell ;)
ΦΙΛΕ Μένιο.
Αφού κατάληξες σε ..Καμπάνα (bell) έχε το νου σου.
Αν δεν δουλέψει, με όλο το θάρρος, μπες μέσα για ....εξομολόγηση. .pop.
Για να παρεις συγχώρεση απο τα ...μπινελικια .sarcastic.
 
Προς όποιους φίλους δεν βαριούνται:
κάνετε "like" - "follow" στην σελίδα μας BRAIN Chokes στο Facebook (https://www.facebook.com/BRAIN.chokes/) για να μπορείτε να μαθαίνετε πριν από όλους τους άλλους όλες τις εξελίξεις (το BRAIN κοντάκι πιστεύω πως θα αποτελέσει πραγματική επανάσταση στα όπλα καθώς θα σβήνει κυριολεκτικά την ανάκρουση ακόμα και από super magnum!), τα video που παράγονται καθώς και πολλά άλλα νέα που σύντομα θα αναρτηθούν. Τα video θα αναρτώνται και στο site μας (www.brainchokes.com)
goose.png
BRAIN κοντάκι !!!!!!!!!!!!!!!!!! κανα BRAIN φυσιγγακι με σωστα υλικα που δεν θα αλλαζουν καθε μηνα δεν εχει το προγραμμα???
 
ANTE μακαρι φιλε πανο να βρεις πουλακια και να το ματωσεις το καινουργιο σου τσοκ;););)
Βικτωρα τις κυριακες το γύρισα στην τσιχλα να ρίξουμε και καμια τουφεκια με το BELL της έκαψα.pop., ειπα στη beretta να μην παρω το ιδιο θα σας πω εντυπώσεις πρωτα ο θεός την Κυριακή.hunter.
 
Περπατητο σήμερα με Α400 και CR παρολο που δεν την ξέρω καλα σαν οπλο δεν εχω ριξει πάνω απο 300 τουφεκιες Εντάξει οτι και να πω ειναι λιγο .pop.μιλαμε για πολυ.pop. φοβερες τουφεκιες ωραια σκότωμα τα με βολεύει καλύτερα σαν τσοκ σε περπατητο που εχει πυκνά και πιο ανοικτα μερη οι 2φιλοι που ηταν μαζί μου το καλοκαίρι θα το παρουν.sarcastic.
Κυριε χρηστο συνχαρητηρια και παλι κανουν οτι λένε.εμεινε το ΤΜ να το δούμε στην περδικα του χρόνου πρωτα ο θεος αν και με αυτα που ειδα σήμερα νομίζω ότι πηρα πολυ σφικτο χαχα
 
Κύριε Χρήστο θα ήθελα να σας ρωτήσω για την συμπεριφορά των brain σε όπλα με μεγάλους κώνους προσαρμογής που υποτίθεται ότι μαζεύουν τα περιφερειακά σκάγια, ειδικά για τα ανοικτά τσοκ.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Βικτωρα τις κυριακες το γύρισα στην τσιχλα να ρίξουμε και καμια τουφεκια με το BELL της έκαψα.pop., ειπα στη beretta να μην παρω το ιδιο θα σας πω εντυπώσεις πρωτα ο θεός την Κυριακή.hunter.
και γω πανο εχω παρει το bell αλλα ακομη δεν το ματωσα οπως θελω.... ξερεις εσυ;););)
 
.hit..hit..hit..hit.
Φίλε tolis1 και λοιποί που λέτε καλά λόγια γιά την καραμπίνα Kalliston και για τα ομόνυμα φυσίγγια: σας ευχαριστώ πολύ για ότι λέτε για τα πρώτα ¨δημιουργήματά" μου στον τομέα των όπλων!. Τη Kalliston την σχεδίασα και την παρήγαγα το 1995 και ταυτόχρονα και τα φυσίγγια, πραγματικά πρωτοπορειακά για την εποχή τους. Τώρα όμως, με τα τσοκ BRAIN έχουμε ανέβει πολλά επίπεδα σε καινοτομία. Και που να δείτε το κοντάκι.....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top