BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Κύριε Χρήστο θα ήθελα να σας ρωτήσω για την συμπεριφορά των brain σε όπλα με μεγάλους κώνους προσαρμογής που υποτίθεται ότι μαζεύουν τα περιφερειακά σκάγια, ειδικά για τα ανοικτά τσοκ.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Φίλε Birdhunter,
Με τα BRAIN, το μήκος του κώνου προσαρμογής αλλά και άλλα χαρακτηριστικά της κάννης όπως ο αυλός κλπ δεν παίζουν κανένανα ιδιαίτερο ρόλο καθώς όλη η διαμόρφωση, το "χτίσιμο" της τουφεκιάς γίνεται μέσα στα BRAIN, μεταξύ των 3 τομέων τους (βλέπε σχήμα σε Αρχική σελίδα https://brainchokes.com/).
 
Μετά από επανειλλημένες προτροπές αρκετών μελών του HL που με επισκέφθηκαν και αγόρασαν τα τσοκ BRAIN που παράγω, αποφάσισα να παρουσιάσω αυτή την καινοτόμο εξέλιξη στην βλητική των λειόκαννων όπλων (Choke-in-Choke / Τσοκ μέσα στο Τσοκ) και μέσα από αυτό το forum.
Εδώ να αναφέρω πως το site BRAIN (www.brainchokes.com) είναι έτοιμο και περιμένει τους φίλους που είχαν εκδηλώσει την επιθυμία να έχουν πλήρη πληροφόρηση γύρω από τα BRAIN Chokes να το επισκεφθούν.
Θα χαρώ να απαντήσω σε κάθε ερώτηση, απορία ή σχόλιο σχετικά με την τεχνολογία BRAIN και τις διαφορές από τα άλλα τσοκ (συμβατικής σχεδίασης κωνικού - παράλληλου εσωτερικού προφίλ).
Επί τη ευκαιρία θα ήθελα να ευχαριστήσω και όλους τους φίλους που έγραψαν στα τόσο καλά σχόλια μετά από τις δοκιμές που έκαναν με τα τσοκ μου.
Κ. Σωτηροπουλε καλως ηρθατε σε τουτη την ΚΑΛΗ παρεα. Ειχαμε συναντηθει τυχαια πριν πολλα χρονια στο σκοπευτηριο Μαλακασας. Εν μεσω πειραγματων με φιλο μου με πλησιασατε και αφου μου υποδειξατε ενα τεστ με τα χερια με συμβουλευσατε να μην κλεινω ματι οταν τουφεκαω. Καποιες συγκεκριμενες τουφεκιες ηταν αποτυχια. Μετα τις συμβουλες ομως διορθωθηκα παρα πολυ. Θα επιδιωξω να μιλησουμε καποια στιγμη για καποιο τσοκ.
 
Για τις κατανομες οκ κατανοητό....οσον αφορά την συγκέντρωση τώρα...τα ποσοστά ειναι τα στάνταρ της κάθε σύσφιξης η παραπάνω???πχ το tight long...στο 70% ?αυτη την απορία εχω!
Φίλε johnnyp,
Εάν δεις στο site https://brainchokes.com/dinatotites_epilogis/, θα δεις ποιές συμβατικής σχεδίασης συσφίγξεις αντιστοιχούν σε κάθε βαθμίδα BRAIN, πχ το TL που ρωτάς, αντιστοιχεί και στα δύο συμβατικά τσοκ φουλ και έξτρα φουλ. Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει πως η ωφέλιμξ επιφάνεια του TL είναι τουλάχιστον ίση ή και μεγαλύτερη από την ωφέλιμη επιφάνεια καθενός από αυτά στις αποστάσεις που αυτά θεωρείται πως αποδίδουν ιδανικά. Τα ποσοστά που συνηθίζουμε να ανφέρουμε είναι ένας τρόπος μέτρησης της πυκνότητας, ο καλύτερος μέχρι τώρα για τα συμβατικής σχεδίασης τσοκ. Πχ "70%" σημαίνει πως το τσοκ αυτό βάζει σε κύκλο 30 ιντσών = 76 εκ που βρίσκεται σε απόσταση 40 γυαρδών = 36,5 μέτρα το 70% των σκαγιών που περιέχει η γόμωσή μας. Να μην αρχίσω τώρα να λέω περί διαφορών στα ποσοστά των διαφορετικών γομώσεων με το ίδιο τσοκ και χαθούμε τελείως...Να πω όμως πως το ποσοστό εκφρασμένο κατ αυτόν τον μονοσήμαντο τρόπο είναι πολύ απλουστευτικό, η ωφέλιμη επιφάνει (χωρίς κενά ικανά να επιτρέψουν στον στόχο να διαφύγει) δεν μετριέται έτσι και σαφώς δεν ικαλύπτει την περίπτωση των BRAIN που αυξάνουν την ωφέλιμη επιφάνει τουλάχιστον κατά 80% σε σχέση με τα συμβατικά. Για αυτό και τα συμβατικά τσοκ αποδίδουν "ιδανικά" σε ένα φάσμα αποστάσεων από 5 - 8 μέτρα ανά βαθμίδα τσοκαρίσματος ενώ τα BRAIN σε 20 - 22 μέτρα αντίστοιχα!
 
Κ. Σωτηροπουλε καλως ηρθατε σε τουτη την ΚΑΛΗ παρεα. Ειχαμε συναντηθει τυχαια πριν πολλα χρονια στο σκοπευτηριο Μαλακασας. Εν μεσω πειραγματων με φιλο μου με πλησιασατε και αφου μου υποδειξατε ενα τεστ με τα χερια με συμβουλευσατε να μην κλεινω ματι οταν τουφεκαω. Καποιες συγκεκριμενες τουφεκιες ηταν αποτυχια. Μετα τις συμβουλες ομως διορθωθηκα παρα πολυ. Θα επιδιωξω να μιλησουμε καποια στιγμη για καποιο τσοκ.
Φίλε Κώστα 63,
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και θα χαρώ να τα ξαναπούμε!
 
Φίλε johnnyp,
Εάν δεις στο site https://brainchokes.com/dinatotites_epilogis/, θα δεις ποιές συμβατικής σχεδίασης συσφίγξεις αντιστοιχούν σε κάθε βαθμίδα BRAIN, πχ το TL που ρωτάς, αντιστοιχεί και στα δύο συμβατικά τσοκ φουλ και έξτρα φουλ. Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει πως η ωφέλιμξ επιφάνεια του TL είναι τουλάχιστον ίση ή και μεγαλύτερη από την ωφέλιμη επιφάνεια καθενός από αυτά στις αποστάσεις που αυτά θεωρείται πως αποδίδουν ιδανικά. Τα ποσοστά που συνηθίζουμε να ανφέρουμε είναι ένας τρόπος μέτρησης της πυκνότητας, ο καλύτερος μέχρι τώρα για τα συμβατικής σχεδίασης τσοκ. Πχ "70%" σημαίνει πως το τσοκ αυτό βάζει σε κύκλο 30 ιντσών = 76 εκ που βρίσκεται σε απόσταση 40 γυαρδών = 36,5 μέτρα το 70% των σκαγιών που περιέχει η γόμωσή μας. Να μην αρχίσω τώρα να λέω περί διαφορών στα ποσοστά των διαφορετικών γομώσεων με το ίδιο τσοκ και χαθούμε τελείως...Να πω όμως πως το ποσοστό εκφρασμένο κατ αυτόν τον μονοσήμαντο τρόπο είναι πολύ απλουστευτικό, η ωφέλιμη επιφάνει (χωρίς κενά ικανά να επιτρέψουν στον στόχο να διαφύγει) δεν μετριέται έτσι και σαφώς δεν ικαλύπτει την περίπτωση των BRAIN που αυξάνουν την ωφέλιμη επιφάνει τουλάχιστον κατά 80% σε σχέση με τα συμβατικά. Για αυτό και τα συμβατικά τσοκ αποδίδουν "ιδανικά" σε ένα φάσμα αποστάσεων από 5 - 8 μέτρα ανά βαθμίδα τσοκαρίσματος ενώ τα BRAIN σε 20 - 22 μέτρα αντίστοιχα!
Του χρόνου...πρωτα ο θεός!ένα τσοκ θα το πάρουμε...τωρα long range θα είναι...tight long ...ειδωμεν....το δικό μου ζητούμενο ειναι η τουφεκια η μακρινή...36μετραplus να έχει συγκέντρωση κ ισοκατανομή!!!!
 
Μιλήσαμε σήμερα μέσω e-mails με τον κο Χρήστο Σωτηρόπουλο. Ως έμπειρος σε θέματα βλητικής, λόγω πρώην βίου μου στις ΕΔ, κατάλαβα ότι "έμπλεξα" με σοβαρό επαγγελματία και έμπειρο ερευνητή. Αναμενόμενο ήταν να σκεφτεί πρωτοπόρα σε θέματα σύσφιξης και διαμόρφωσης του βλητικού αποτελέσματος σε λειόκαννο όπλο. Δηλώνω υποψήφιος αγοραστής.
Θανάσης
 
Μιλήσαμε σήμερα μέσω e-mails με τον κο Χρήστο Σωτηρόπουλο. Ως έμπειρος σε θέματα βλητικής, λόγω πρώην βίου μου στις ΕΔ, κατάλαβα ότι "έμπλεξα" με σοβαρό επαγγελματία και έμπειρο ερευνητή. Αναμενόμενο ήταν να σκεφτεί πρωτοπόρα σε θέματα σύσφιξης και διαμόρφωσης του βλητικού αποτελέσματος σε λειόκαννο όπλο. Δηλώνω υποψήφιος αγοραστής.
Θανάσης
Θανάση Καλώς Ήρθες στην παρέα μας! Αν θέλεις μπορείς να μας πεις δυο λόγια για σένα εδώ: http://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-235#post-169665
 
Με νούμερο 9 κ της μαμάς να είχες πάλι τα ίδια αποτελέσματα θα είχες φίλε μου!το θέμα τσοκ...κρινετε στον πίνακα ...ετσι ούτως ώστε να διαπιστωθεί η οποία διαφορα με το εργοστασιακο....προσωπικα δεν θα πέταγα δεκάρα...σε τέτοιες συσφίξεις....η μακρινή τουφεκια κανει τη διαφορα που ειναι κ το ζητούμενο....εκεί οπου το στενό τσοκ δίνει μεν συγκεντωση αλλα άθλιες κατανομες...εκει θέλω να δω τα οποί συγκριτικά τεστ έναντι συμβατικών η μη για να δούμε μετα βεβαιοτητως την ανωτερωτητα
 
Με νούμερο 9 κ της μαμάς να είχες πάλι τα ίδια αποτελέσματα θα είχες φίλε μου!το θέμα τσοκ...κρινετε στον πίνακα ...ετσι ούτως ώστε να διαπιστωθεί η οποία διαφορα με το εργοστασιακο....προσωπικα δεν θα πέταγα δεκάρα...σε τέτοιες συσφίξεις....η μακρινή τουφεκια κανει τη διαφορα που ειναι κ το ζητούμενο....εκεί οπου το στενό τσοκ δίνει μεν συγκεντωση αλλα άθλιες κατανομες...εκει θέλω να δω τα οποί συγκριτικά τεστ έναντι συμβατικών η μη για να δούμε μετα βεβαιοτητως την ανωτερωτητα
Γιανη θα διαφωνησω μαζι σου δε ξερω τι λενε οι πινακες εγω βλεπω τιγινεται στο κυνηγι τετοιες επιδοσεις με 5* μαμα δεν τις ειχα στοπερπατητοουτε με 4*
φιλικα παναγιωτης
 
.shoot..shoot..shoot.
IMG_3499.jpg

IMG_3499.jpg

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα
Εγω μόλις πήρα το δικό μου δωράκι για τον αγιο Βαλεντίνο και ανυπομονώ να έρθει το αύριο να παμε παρεούλα για άγρια παιχνίδια Σάββατο βραδυ θα έχετε εντυπώσεις
Ευχαριστώ πολυ τον κ Χριστο τα λόγια ειναι περιττά .......!
Ενα φοβερός άνθρωπος και σωστοσ Επαγγελματίας
To be continued.........
 
.shoot..shoot..shoot.
IMG_3499.jpg

IMG_3499.jpg

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα
Εγω μόλις πήρα το δικό μου δωράκι για τον αγιο Βαλεντίνο και ανυπομονώ να έρθει το αύριο να παμε παρεούλα για άγρια παιχνίδια Σάββατο βραδυ θα έχετε εντυπώσεις
Ευχαριστώ πολυ τον κ Χριστο τα λόγια ειναι περιττά .......!
Ενα φοβερός άνθρωπος και σωστοσ Επαγγελματίας
To be continued.........
Καλορίζικο και καλές τουφεκιές!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top