BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
φιλε μου εγω ξερεις τι δεν μπορω να καταλαβω? πως ενα προιον το οποιο φτιαχνεται στην χωρα μας και πωλειται απο τον ιδιο του τον κατασκευαστη
κοστιζει 20-25 ευρω παραπανω απο αντοιστιχης ποιοτητας προιοντα τα οποια εχουν εξοδα μεταφορικων συν το κερδος των αντιπροσωπων τους στην ελλαδα.asking.
 
Αν και απο την αρχη που τα δοκιμασα ημουν ο πρωτος που ελεγε τα καλυτερα .. μιας και κατα την γνωμη μου ειναι απο τα καλυτερα ... τα 94 ευρω δεν μου αρεσει καθολου ειδικα στην Ελλαδα του σημερα. Ναι υπαρχουν και ακριβοτερα π.χ. Muller .. αλλα οπως και ολα τα υπολοιπα που κυκλοφορουν (που ολα ειναι φθηνοτερα), ακομη και με πιο "δευτερα ατσαλια" μια χαρα δουλεια κανουν.

Οπως γραφει ο Γιωργος, πιστευω οτι θα πρεπει να υπηρχε και μια δευτερη σειρα πιο οικονομικη .. με πιο φθηνο ατσαλι , χωρις cerakote , ετσι και αλλιως η πατεντα του σκαλιου κανει την δουλεια , ουτε το διαστημικο ατσαλι ουτε το cerakote.
 
φιλε μου εγω ξερεις τι δεν μπορω να καταλαβω? πως ενα προιον το οποιο φτιαχνεται στην χωρα μας και πωλειται απο τον ιδιο του τον κατασκευαστη
κοστιζει 20-25 ευρω παραπανω απο αντοιστιχης ποιοτητας προιοντα τα οποια εχουν εξοδα μεταφορικων συν το κερδος των αντιπροσωπων τους στην ελλαδα.asking.
Ευλογο το ερωτημα σου.
Ουτε εμενα μου αρεσει που πωλουνται στην ιδια τιμη που πωλουνται και στο εξωτερικο. Αν κανω λαθος διορθωστε με. Θα επρεπε στην ελλαδα να πωλουνται φθηνοτερα.
Μην μπαινεις στη διαδικασία να συγκρινεις προιοντα. Η απαντηση μπορει να ειναι το καλυτερο ατσαλι, η πατενταρισμενη (παγιο κοστος για τον κατασκευαστη με αυξανόμενο συντελεστη καθε ετος) εσωτετικη γεωμετρια του, και διάφορα αλλα marketιστικα.
Αν εβγαιναν σε οικονομικοτερη εκδοση αυτο θα ηταν καλο. Αν πωλουνταν φθηνοτερα στη χωρα παραγωγης αυτο θα ηταν καλυτερο, και για μενα το αυτονόητο . Δε ξερω αλλωστε αν αυτο θα εγκυμονουσε κινδυνους να ζημιωθει ο κατασκευαστης απο αποστολες των φθηνοτερων στο εξωτερικο. Δε θα συμφερε ουτε στην τιμη (+ εξοδα αππστολης) αλλα και ο μοναδικος αντιπροσωπος είναι ο κατασκευαστης. Παλι διορθωστε με αν κανω λαθος.
 
κυριε σωτηροπουλε εσεις θεωρειται λογικη την τιμη των 94 ευρω για ενα σωληνακι 10 εκατοστων?
φιλε μου οταν καποια αλλα σολινακια κανουν 100 120 ευρα εκει δεν μας πειραζει και στην ουσια τα αλλα εισαγωμενα ειναι
 
Οι βιοτεχνία τραβαει ζορι χοντρό. Δουλευουν χωρις να εχουν ενα πλανο για το αυριο μιας κ τα πραγματα αλλαζουν καθημερινά. Ναι στην ελλαδα της κρισης ειναι δυσκολο να διαθέσεις λεφτα για τσοκακια αλλα μην ξεχναμε οτι χομπι ειναι και στο κατω κατω μια χαρα δουλεια κανουν κ τα τσοκακια της μανας του. Μην τα θέλουμε όλα
 
Αν και απο την αρχη που τα δοκιμασα ημουν ο πρωτος που ελεγε τα καλυτερα .. μιας και κατα την γνωμη μου ειναι απο τα καλυτερα ... τα 94 ευρω δεν μου αρεσει καθολου ειδικα στην Ελλαδα του σημερα. Ναι υπαρχουν και ακριβοτερα π.χ. Muller .. αλλα οπως και ολα τα υπολοιπα που κυκλοφορουν (που ολα ειναι φθηνοτερα), ακομη και με πιο "δευτερα ατσαλια" μια χαρα δουλεια κανουν.

Οπως γραφει ο Γιωργος, πιστευω οτι θα πρεπει να υπηρχε και μια δευτερη σειρα πιο οικονομικη .. με πιο φθηνο ατσαλι , χωρις cerakote , ετσι και αλλιως η πατεντα του σκαλιου κανει την δουλεια , ουτε το διαστημικο ατσαλι ουτε το cerakote.
Αυτο θα το δείξει η αγορα κ πιστευω οτι θα δουμε στο μέλλον κ την ποιο οικονομική σειρά
 
  • Like
Reactions: PPV
Πιστεύω δεν είναι μόνο το κόστος των υλικών αλλά και η επένδυση των μηχανημάτων CNC που πιστέψτε με είναι μεγάλη.
Από εκεί και πέρα είναι οι μελέτες οι πιστοποιήσεις και ένα κάρο ακόμα υποχρεώσεις προς το κράτος σε μια χώρα που δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει αύριο.
Σίγουρα όμως και ο καταναλωτής ζορίζεται να δώσει ένα ποσό κοντά στο 100άρικο ξεκάθαρα πράγματα.
 
Συνάδελφοι το προϊόν προωθείται ως κάτι μοναδικό, κορυφαίο και premium.
Μπορεί να είναι, μπορεί και να μην είναι!
Σίγουρα δεν απευθύνεται στον καθένα!
Υπάρχουν λύσεις πολύ φθηνότερες που ίσως κάνουν την ίδια ή καλύτερη δουλειά!
Την ίδια τακτική εφαρμόζουν κι άλλες εταιρίες όπως η Apple.
Ο Έλληνας κυνηγός σίγουρα θα ζοριστεί να το αγοράσει.
Το προϊόν όμως προσπαθεί να αποκτήσει μερίδιο από την παγκόσμια αγορά.
Αν το καταφέρει δεν τον απασχολεί καθόλου η μικροσκοπική Ελληνική αγορά.
Οι τιμές του βάσει της παγκόσμιας αγοράς είναι ανταγωνιστικές.
Ερωτήσεις τύπου γιατί έχει τόσο? είναι πολύ ακριβά και δεν μπορούμε να τα αγοράσουμε. Έχουμε κρίση. Φιάξε τα με φτηνότερα υλικά για να τα πάρουν όλοι κτλ δεν νομίζω ότι έχουν νόημα. και διώχνουν και τους επαγγελματίες από κοντά μας που πιστεύω ότι κάτι έχουν να δώσουν κι αυτοί σε εμάς.
Αν μια εταιρία είναι καλή, θα πιάσει τον σφυγμό της αγοράς και θα κάνει τις ανάλλογες κινήσεις.
Είναι σαν να πάω να πάρω μία Ferrari και να τους πω γίνεται να μην την περάσετε με κεραμική βαφή αλλά με λαδομπογιά για να μου βγει πιο φτηνά?
Ο κάθε επαγγελματίας παίρνει ότι του αξίζει.
Είναι καλός? Θα μείνει.
Δεν είναι καλός?
Το τελευταίο που θα αγοράσει με τα χρήματα μας θα είναι το λουκέτο. .my man.
 
Πιστεύω δεν είναι μόνο το κόστος των υλικών αλλά και η επένδυση των μηχανημάτων CNC που πιστέψτε με είναι μεγάλη.
Από εκεί και πέρα είναι οι μελέτες οι πιστοποιήσεις και ένα κάρο ακόμα υποχρεώσεις προς το κράτος σε μια χώρα που δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει αύριο.
Σίγουρα όμως και ο καταναλωτής ζορίζεται να δώσει ένα ποσό κοντά στο 100άρικο ξεκάθαρα πράγματα.
για να βγαλουμε την αδεια κοστοσ 160 ευρα φισιγγια εξοπλλισμος βενζινες κλπ κλπ μηπως ειμαστε ακριβοι τα πιτουρα και φτηνοι στα αλευρια
 
Συν τη φορολογία που φτάνει ουσιαστικά στο 50% ίσως για τον επιχειρηματία, δηλαδή 94 πουλάει, αλλά τα 48 θα μπουν στην τσέπη του...
Επίσης το τσοκ δεν είναι ένα προϊόν ευρείας κατανάλωσης, δηλαδή δεν θα πουλήσει 1.000.000 κομμάτια για να το έχει σε τιμή ένα ευρώ το ένα... Πόσα να πουλήσει στην Ελλάδα; Και άλλα πόσα στο εξωτερικό μέχρι να μαθευτεί; Δεν γίνεται να έχουμε και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Απλώνουμε μέχρι εκεί που φτάνουμε, ο επιχειρηματίας θα κρίνει αν αυτή η τιμή τον συμφέρει ή όχι, όχι εμείς που θα το θέλαμε αλλά δεν μπορούμε. Και εγώ θα ήθελα μια Benelli με 300 ευρώ γτ τόσα μπορώ να δώσω, τι να κάνω, να στείλω μεηλ κάντε την πιο φτηνή, χωρίς βαφές κλπ για να μπορέσω και εγώ να πάρω; Πολύ απλά δεν θα πάρω μέχρι να μπορέσω...
 
Συνάδελφοι το προϊόν προωθείται ως κάτι μοναδικό, κορυφαίο και premium.
Μπορεί να είναι, μπορεί και να μην είναι!
Σίγουρα δεν απευθύνεται στον καθένα!
Υπάρχουν λύσεις πολύ φθηνότερες που ίσως κάνουν την ίδια ή καλύτερη δουλειά!
Την ίδια τακτική εφαρμόζουν κι άλλες εταιρίες όπως η Apple.
Ο Έλληνας κυνηγός σίγουρα θα ζοριστεί να το αγοράσει.
Το προϊόν όμως προσπαθεί να αποκτήσει μερίδιο από την παγκόσμια αγορά.
Αν το καταφέρει δεν τον απασχολεί καθόλου η μικροσκοπική Ελληνική αγορά.
Οι τιμές του βάσει της παγκόσμιας αγοράς είναι ανταγωνιστικές.
Ερωτήσεις τύπου γιατί έχει τόσο? είναι πολύ ακριβά και δεν μπορούμε να τα αγοράσουμε. Έχουμε κρίση. Φιάξε τα με φτηνότερα υλικά για να τα πάρουν όλοι κτλ δεν νομίζω ότι έχουν νόημα. και διώχνουν και τους επαγγελματίες από κοντά μας που πιστεύω ότι κάτι έχουν να δώσουν κι αυτοί σε εμάς.
Αν μια εταιρία είναι καλή, θα πιάσει τον σφυγμό της αγοράς και θα κάνει τις ανάλλογες κινήσεις.
Είναι σαν να πάω να πάρω μία Ferrari και να τους πω γίνεται να μην την περάσετε με κεραμική βαφή αλλά με λαδομπογιά για να μου βγει πιο φτηνά?
Ο κάθε επαγγελματίας παίρνει ότι του αξίζει.
Είναι καλός? Θα μείνει.
Δεν είναι καλός?
Το τελευταίο που θα αγοράσει με τα χρήματα μας θα είναι το λουκέτο. .my man.
Συν τη φορολογία που φτάνει ουσιαστικά στο 50% ίσως για τον επιχειρηματία, δηλαδή 94 πουλάει, αλλά τα 48 θα μπουν στην τσέπη του...
Επίσης το τσοκ δεν είναι ένα προϊόν ευρείας κατανάλωσης, δηλαδή δεν θα πουλήσει 1.000.000 κομμάτια για να το έχει σε τιμή ένα ευρώ το ένα... Πόσα να πουλήσει στην Ελλάδα; Και άλλα πόσα στο εξωτερικό μέχρι να μαθευτεί; Δεν γίνεται να έχουμε και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Απλώνουμε μέχρι εκεί που φτάνουμε, ο επιχειρηματίας θα κρίνει αν αυτή η τιμή τον συμφέρει ή όχι, όχι εμείς που θα το θέλαμε αλλά δεν μπορούμε. Και εγώ θα ήθελα μια Benelli με 300 ευρώ γτ τόσα μπορώ να δώσω, τι να κάνω, να στείλω μεηλ κάντε την πιο φτηνή, χωρίς βαφές κλπ για να μπορέσω και εγώ να πάρω; Πολύ απλά δεν θα πάρω μέχρι να μπορέσω...

Συμφωνώ και με τον Γιώργο και τον Βασίλη απόλυτα.
Δεν έχω να προσθέσω κάτι.
 
Αν και απο την αρχη που τα δοκιμασα ημουν ο πρωτος που ελεγε τα καλυτερα .. μιας και κατα την γνωμη μου ειναι απο τα καλυτερα ... τα 94 ευρω δεν μου αρεσει καθολου ειδικα στην Ελλαδα του σημερα. Ναι υπαρχουν και ακριβοτερα π.χ. Muller .. αλλα οπως και ολα τα υπολοιπα που κυκλοφορουν (που ολα ειναι φθηνοτερα), ακομη και με πιο "δευτερα ατσαλια" μια χαρα δουλεια κανουν.

Οπως γραφει ο Γιωργος, πιστευω οτι θα πρεπει να υπηρχε και μια δευτερη σειρα πιο οικονομικη .. με πιο φθηνο ατσαλι , χωρις cerakote , ετσι και αλλιως η πατεντα του σκαλιου κανει την δουλεια , ουτε το διαστημικο ατσαλι ουτε το cerakote.
Τολη δεν θεωρω οτι μας πειραζει τοσο πολυ η αυξηση των 6 ευρω....ναι θα συμφωνησω οτι θα επρεπε να υπαρχει μια φθηνοτερη σειρα να καλυπτει ολα τα γουστα....ουτε τα 88 ειναι λιγα στην ελλαδα του σημερα....καλο θα ηταν να το κοιταξει λιγο καλυτερα ο κ.Σωτηρόπουλος αυτο....πιστευω οτι αν εβγαζε ενα τσοκακι οπως ειπες με φθηνοτερο ατσαλι και χωρις κεραμικη επιστρωση κοντα στα 60 ευρω θα ηταν μανα....
 
Επισης να μην ξεχναμε και κατι βασικο που κανει μονο ο χρηστος με τα brain μιας καο του δινετε και η δυνατοτητα....εγω δεν εχω δει πουθενά να αγοραζεις τσοκ και αμα δεν σου κανει να στο αλλαζει με κατι αλλο που θα σε καλυψει....
 
Εγώ θα περιμένω να πάνε στα 110 ευρώ για να πάρω κάνα δύο-τρία μαζί... Εκτός της πλάκας .. θα έπρεπε τουλάχιστον στην Ελλάδα σαν ελληνικών προϊόντων να είναι πιο φτηνό για τους Έλληνες καταναλωτές.. δεν μπορεί να πουλας στη Γαλλία 94 ευρώ και 94 το παίρνεις κατευθείαν από κατασκευαστή και στην Ελλάδα.. Τι να πω δεν ξέρω απλά εκεί που ήταν να πάρουμε 2 ..3 θα πάρουμε ένα.. ένα φθηνό τσοκ αν δεν σου βγει η τουφέκια οπως θέλεις από το τσοκ λες δεν γ******* ok.. σε ένα τσοκ όμως όπως τα mulle που κάνουν 150 ευρώ δεν λες Δεν γ******* λες την έφαγα την π*****
 
ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΙΛΟΥΣ:

Έχουμε και λέμε μέσα σε 1 1/2 χρόνο
1) Ατσάλι UDDEHOLM Sweden αύξηση 3,82 ευρώ τα 150 χιλ. και κοπή 0,40 ευρώ = σύνολο 4,42 ευρώ
2) Βίντια Mitsubishi κοπτικών εργαλείων αύξηση 1,7 ευρώ (ανάλωση 1 ανά 3 τσοκ)
3) Cerakote βαφή αύξηση 0,3 ευρώ
Είναι και άλλοι συντελεστές κόστους που έχουν αυξηθεί, δεν πειράζει, αυτοί και μόνο που ανέφερα είναι 6,42 ευρώ και με τον ΦΠΑ είναι 7,96 χωρίς κέρδος καθόλου, δηλ η τιμή θα έπρεπε να πάει στα 96 ευρώ ΧΩΡΙΣ ΚΕΡΔΟΣ, ΚΟΣΤΟΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ ΠΑΤΕΝΤΑΣ ΚΛΠ!!!!!!!!! Αν καταλάβατε καλά, το κέρδος μου έχει μειωθεί πουλώντας στα 94 ευρώ. Και εάν δείτε τις πρώτες μας διαφημίσεις λέγαμε πως από Σεπτέμβρη 2016 θα πάει 97 ευρώ.

Τώρα για την τιμή εδώ και έξω, ε λοιπόν, στην πραγματικότητα οι έξω ωφελούνται την χαμηλή των Ελλήνων! Από την στιγμή που με το ηλεκτρονικό εμπόριο το BRAIN έχει γίνει διεθνές προϊόν, είναι αδύνατο να προσφέρεται σε δύο διαφορετικές τιμές. Όπως εύκολα καταλαβαίνετε, έξω θα μπορούσα να το πουλάω πολύ ακριβώτερα, δεν το κάνω για να μην είναι τόσο ακριβό για τον Έλληνα.

Για το ακριβό ατσάλι και μιά πιό φτηνή σειρά:
Όχι, το ακριβό ατσάλι δεν το βάζω από σνομπισμό ή άλλο παρόμοιο και για αυτό δεν θα το αλλάξω με τίποτα και ποτέ!. Το συγκεκριμένο ατσάλι που χρησιμοποιώ έχει τέτοια χαρακτηριστικά διάδρασης με την γόμωση όταν περνάει από μέσα που δεν έχει κανένα άλλο στον κόσμο. Πόσοι από εσάς δεν έχετε δει να βγαίνουν τουφεκιές χάλια σε θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν ή κοντά στους 60 βαθμούς (τόσο πάει η κάννη μετά από λίγες τουφεκιές και τον χειμώνα), να κάνουν θόρυβο περίεργο ("κλαφ" και όχι "μπαμ"!) και μετά να λέτε πως έφταιγε το φυσίγγι κλπ. Το φτηνό ατσάλι του τσοκ σας έφταιγε, να είστε σίγουροι για αυτό! Όσο αγοράζω εγώ τα 150 χιλ την ακατέργαστη μπάρα ατσαλιού για το κάθε BRAIN, τόσο πουλάει ΛΙΑΝΙΚΗ ο Carlson's με συσκευασία τελειωμένο τσοκ! Η εταιρεία που φτιάχνει τα τσοκ για την Beretta την Benelli και σχεδόν όλους του Ιταλούς μου είχε κάνει προσφορά να παραδίδει τσοκ έτοιμα με επινικέλωση και συσκευασία με τιμή για μένα ....3,5 ευρώ, έ, τόσο κοστίζει το κάθε εργοστασιακό σας τσοκ από φτηνό ατσάλι (και σας τα πουλάνε 45 - 60 ευρώ!) και για αυτό ελάχιστοι αρκούνται στα εργοστασιακά!

Με 6 ευρώ κάποια οικογένεια στην Ελλάδα μπορεί να τραφεί για μιά ολόκληρη ημέρα. Ξέρω που βρίασκομαι, δεν έχω καβαλήσει το καλάμι. Από την άλλη, ένα τσοκ BRAIN με 6 ευρώ διαφορά κόστους εφάπαξ για την αγορά του, θα σας προσφέρει πολύ καλύτερα αποτελέσματα για τα πολύ περισσότερα χρήματα που ξοδεύετε στα κυνήγια που κάνετε, τα αποτελέσματά σας θα είναι καλύτερα, η απόλαυση από το χόμπυ σας μεγαλύτερη, θα ξοδεύετε λιγότερα φυσίγγια κλπ και αυτά όχι σε ένα κυνήγι αλλά για όλα τα επόμενα.

Υπάρχουν και πολύ ακριβώτερα τσοκ στον κόσμο που πολλά πωλούνται και στην χώρα μας. Και ΟΛΑ είναι ένα κωνικό και ένα παράλληλο, στην πραγματικότητα ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ αλλά παριστάνουν τα διαφορετικά (ξεχνάνε όμως όλοι να πούνε σε τι διαφέρει το δικό τους). Το εσωτερικό profile BRAIN είναι το μόνο πρωτότυπο στον κόσμο και αποδίδει μακράν το άριστο αποτέλεσμα ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΕΞΑΝΤΛΗΤΙΚΑ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΧΩΡΕΣ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΝΩΣΤΑ!

Η BRAIN είναι μία Εληνική επιχείρηση, όμως δεν θέλω να τα αγοράζουν οι πατριώτες μου επειδή είναι Ελληνικά αλλά γιατί είναι ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. Και έτσι θα συνεχίσω. Σε λίγο καιρό θα εμφανίσω άλλη μία τρελή πατέντα στον τομέα των τσοκ (ούτε πάει ο νους σας), θα προστεθεί και μία σειρά από τιτάνιο και τον χειμώνα (ελπίζω) και το κοντάκι BRΑΙN. Στην έκθεση της Νυρεμβέργης τον Μάρτιο του 2018, θέλω να τους κάνω όλους να παραμιλάνε με τους τρελούς Έλληνες.

Αυτά όμως δεν γίνονται με φτηνό ατσάλι κλπ.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος

ΥΓ Ερώτηση: εάν έβγαζα ένα συμβατικό όπως όλα τα άλλα, απλό, χωρίς την πατέντα BRAIN, από κοινό ανθρακούχο ατσάλι επινικελωμένο στα 30 ευρώ, θα το αγοράζατε;
 
Last edited:
δεν θα ηθελα να διαφωνησω με κανενα απλα θελω να πω το εξης. κανουμε ενα χομπι τ οποιο ειναι ακριβο εξ ορισμου. η αγορα σ αυτο το χομπι ειναι συγκεκριμενη και περιορισμενη. δε λεω οτι 94 ευρω ειναι λιγα αλλα ας σκεφτουμε λιγο. πολλοι αλλαζουν οπλα καθε χρονο σχεδον αλλοι καθε 2 αλλοι τα κραταμε κ. λ. π ποσα δινουμε εκει?? επι 5 χρονια συντηρουσα 2 σκυλους. ρωτηστε με ποσα εδινα σε τροφες εμβολια κ. α. θελω να πω οτι οπως κανεις δεν με υποχρεωσε να εχω σκυλους κανεις δεν με υποχρεωνει να παρω brain. υπαρχουν αλλα τσοκ στη μιση τιμη που κανουν καλη δουλεια. πολλοι δινουν 150 ευρω στα muller.υπαρχουν για ολα τα γουστα και ολες τις τσεπες. μιλαμε για ενα προιον που σου δινει ισοβια εγγυηση και οντως αν δεν σου κανει στο αλλαζει. οταν εχει βγει εξω στις αγορες δεν νομιζω να ριξει ποιοτητα κατασκευης γιατι αν το βγαλει με φτηνοτερα υλικα και κανει π. χ 60 ευρω και γινουν καποιες ζημιες τι θα λεμε? εμενα για παραδειγμα περυσι κοπηκε στα 2 ενα τσοκ carlson στο μπαικαλ οπως το ξεβιδωσα απ τη κανη πληρωμενο 72 ευρω ενω αμερικη κανει 30 η 35 δολαρια. πηρα στο μαγαζι που το αγορασα μου ειπε για αστοχια υλικου κι επουδενι λογος γι αλλαγη. να το δουμε λεει να στειλουμε e-mail στην εταιρεια και φεξε μου και γλυστρησα. ποσοι μηνες λετε να περνουσαν?? εδω αν συμβει αυτο δεν νομιζω να περασουν μηνες σε μια αναλογη περιπτωση. ειναι πολλα που παιζουν ρολο.περυσι που παραγγειλα το tm για μπενελι αλλαξα οπλο πηρα τηλ. γι αλλαγη το εστειλα πισω και σε 2 μερες ειχα tm για μπερετα. ξαναλεω οτι τα 94 δεν ειναι λιγα αλλα παιρνει οποιος θελει. αν δεν θελουμε δεν παιρνουμε
 
Τώρα για την τιμή εδώ και έξω, ε λοιπόν, στην πραγματικότητα οι έξω ωφελούνται την χαμηλή των Ελλήνων! Από την στιγμή που με το ηλεκτρονικό εμπόριο το BRAIN έχει γίνει διεθνές προϊόν, είναι αδύνατο να προσφέρεται σε δύο διαφορετικές τιμές. Όπως εύκολα καταλαβαίνετε, έξω θα μπορούσα να το πουλάω πολύ ακριβώτερα, δεν το κάνω για να μην είναι τόσο ακριβό για τον Έλληνα.
Πάνω σε αυτό θα ηθελα να κάνω μια απλή και ίσως αφελής ερώτηση???οι μεγάλες εταιρείες του εξωτερικού όποιες και αν είναι κάνουν το ίδιο για την μικρή ελληνική αγορά???επωφελουμαστε εμείς εδώ σαν καταναλωτές από τη χαμηλή τιμή της χώρας παραγωγής??? Εδώ λοιπόν τίθεται ένα δεοντολογικό καταναλωτικο ερώτημα και η απάντηση είναι στην κρίση του καθενός....
 
Σαφώς και όλες οι απόψεις είναι σεβαστές. Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον evripidis302. Πραγματικά το μεράκι αυτό που έχουμε για το κυνήγι θα γίνει ακόμη δυσκολότερο για πολλούς από εμάς εξαιτίας των καταστάσεων. Πιάνω τον εαυτό μου πολλές φορές διαβάζοντας ειδικά τις ενότητες του forum για ένδυση και ταξίδια να ζηλεύω τους φίλους που μπορούν και κάνουν αυτό που θέλουν. Μέσα από αυτό το forum (μετά από 34 συνεχόμενα έτη κυνηγιού) έμαθα να αναζητώ την καλύτερη σκόπευση, τα μέτρα ενός όπλου( κάποτε άλλαζα τα όπλα χωρίς να ξέρω το γιατί) και να προσπαθήσω για καλύτερα αποτελέσματα όχι στην παραπάνω κάρπωση αλλά στην ηθική ικανοποίηση ότι μπορώ ακόμη καλύτερα. Στην ενότητα browning έχω αναφερθεί ότι εξαιτίας των φτωχών αποτελεσμάτων σε πίνακα απο τα εργοστασιακά τσόκ ήμουν στην αναζήτηση εξωεργοστασιακα τσόκ. Κατέληξα στο brain (bell)και το οποίο παρήγγειλα αρχές Ιουνίου λόγω όμως απρόβλεπτων παραγόντων δεν έστειλα τα χρήματα. Την περασμένη Δευτέρα δέχθηκα ένα τηλεφώνημα από τον κ. Σωτηρόπουλο αν ισχύει ακόμη η παραγγελία μου. Καθόλα άψογος για μία ακόμη φορά, δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι δεν γνωρίζει τις οικονομικές δυσκολίες που έχουμε. Πιάνομαι απο τα λόγια του evripidis302 << θελω να πω οτι οπως κανεις δεν με υποχρεωσε να εχω σκυλους κανεις δεν με υποχρεωνει να παρω brain. υπαρχουν αλλα τσοκ στη μιση τιμη που κανουν καλη δουλεια. πολλοι δινουν 150 ευρω στα muller>>.Αποφάσισα να πάρω τελικά το τσόκ γνωρίζοντας εξ αρχής ότι τα χρήματα αυτά προοριζόταν για το διήμερο (της πέρδικας) στο απέναντι νησί.
 
Να πουμε κατι τελευταιο και θα βαλω και τον εαυτο μου μέσα..... Ισως σε ολους μας να υπαρχει στο μυαλο μας η αμφιβολια ελληνικο προιον και καλο γίνεται?? Πως γίνεται ενα ελληνικο προιον να ειναι σε τιμη ιδιο με ενα αμερικανικο???ειναι ισαξιο??μπα μωρε δεν νομιζω....αυτες ειναι κάποιες σκεψεις που κανουμε βλεποντας τις τιμες των brain....αν για παραδειγμα ενα πατερνμαστερ το βρισκαμε στην ιδια τιμη στην ελλαδα θα δειχναμε δυστυχως προτίμηση στον αμερικανό και οχι στο ελληνικο προιον...εγω θα περιμενω αρχες σεπτεμβρη το τσοκακι μπελ για την αμερικανα μου....το διλημα μου ειναι τι θα ειναι η καινουργια σειρα και κατα ποσο θα ειναι καλυτερη της σημερινης.....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top