BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Καλημέρα σας κύριοι συγκυνηγοί και κύριε Σωτηρόπουλε.
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Γνωρίζω πως για μονόβολα έχετε συγκεκριμένο τσοκ. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως, αν παραστεί ανάγκη να χρησιμοποιήσουμε μονόβολο, και δεν υπάρχει η δυνατότητα να αλλάζουμε τσοκ, θα υπάρξει πρόβλημα με την υπόλοιπη σειρά σας.? Ευχαριστώ.
 
δοκιμη σημερα με το 930, οπως εγραψα και σε αλλο θεμα (Σκοπευτικα φυσιγγια) υπηρχε λιγο βιασυνη λογο οτι ειχε κοσμο ...και καποιες βολες μου εφυγαν λιιιιγο αριστερα (και μια Αριστερα επανω), απλα δεν μπορουσα να επαναλαβω γιατι περιμενε κοσμος για sporting.

Εριξα με 28γρμ Sigma 3 + Κενταυρο 8αρι και 2 φυσιγγια 34γρμ LAMBRO A1 SPECIALE 5αρι. Με τα Brain TM , MR , FL και μαμα (extended) ΙΜ (2*) , 3*

Οπως εχω ξαναγραψει ...τα Brain μου αρεσουν ,φτιαχνουν την κατανομη οπως θα δειτε.




























images hosting
 
Αγαπητοί φίλοι του H/L,
Έχω αρκετό καιρό να γράψω απαντήσεις σε κάποιους από σας που είχαν την ευγένεια να ζητήσουν την γνώμη μου αλλά, κυριολεκτικά, δεν προλαβαίνω να "σηκώσω κεφάλι"! Ζητάω συγγνώμη αλλά δεν το κάνω από αγένεια ή αδιαφορία. Μας πήρανε χαμπάρι και από Αμερική, Γαλλία, Ολλανδία, Αυστραλία, Αγγλία, Ισλανδία (330 χιλιάδες κάτοικοι όλοι και όλοι και να δείτε τι τουφέκια έχουν, να σας φύγει η ψυχή!), ε, ο χρόνος παράδοσης έχει πάει στους 2 μήνες (οφείλω ακόμα από την έκθεση!) και παλεύω να τον ξαναφέρω στις 10 μέρες (θα το πετύχω αρχές Ιουλίου συν θεώ). Μετά από τότε, θα απαντάω σε καθημερινή σχεδόν βάση (παράλληλα με την εξέλιξη του κοντακιού).
Ευχαριστώ γιά την κατανόηση
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Καλημέρα σας κύριοι συγκυνηγοί και κύριε Σωτηρόπουλε.
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Γνωρίζω πως για μονόβολα έχετε συγκεκριμένο τσοκ. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως, αν παραστεί ανάγκη να χρησιμοποιήσουμε μονόβολο, και δεν υπάρχει η δυνατότητα να αλλάζουμε τσοκ, θα υπάρξει πρόβλημα με την υπόλοιπη σειρά σας.? Ευχαριστώ.
'Οχι φίλε Ευθύμη, κανένα πρόβλημα (εκτός από τα ελάχιστα τσοκ που γράφουν να μην ρίχνονται από full ή extra full)
Χρήστοσ Σωτηρόπουλος
 
Απλά για πληροφόρηση των φίλων μας: Ηνωμένες Πολιτείες, Αγγλία, Καναδάς, Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία, Ισλανδία, Γαλλία, Ολλανδία, Πορτογαλία.
Από 9 χώρες του εξωτερικού μέχρι στιγμής μας έχουν ανακαλύψει κυνηγοί και σκοπευτές και έχουμε εξάγει τα BRAIN Chokes. Και οι κριτικές στα forums...ούτε να τους είχαμε πληρώσει για να τα πουν! Και προχωράμε....
 
Απλά για πληροφόρηση των φίλων μας: Ηνωμένες Πολιτείες, Αγγλία, Καναδάς, Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία, Ισλανδία, Γαλλία, Ολλανδία, Πορτογαλία.
Από 9 χώρες του εξωτερικού μέχρι στιγμής μας έχουν ανακαλύψει κυνηγοί και σκοπευτές και έχουμε εξάγει τα BRAIN Chokes. Και οι κριτικές στα forums...ούτε να τους είχαμε πληρώσει για να τα πουν! Και προχωράμε....
Κυριε Σωτηροπουλε καλημερα. Ελπιζω να ειστε καλα. Αν θελετε παραθεστε καποια απο αυτα τα φορουμ εδω. Θα βοηθησει και το δικο μας φορουμ αυτη η κινηση.
 
.....
Μια τοποθέτηση θα την ηθελα εδω....περιμενα το brain bx πολυ καλυτερο και τελικα με απογοητευσε...χαλια κατανομη σε σχεση με το kicks
το φρενατο προσωπικα νομιζω οτι παντα θα υπερτερει αλλα ειναι σιγουρα και τι παει στ οπλο. επισης το gemini μην το αδικησει κανεις γιατι δεν χρησιμοπ. το ported
 
Καλημέρα! Δεν μπορούμε να βγάλουμε κανένα συμπέρασμα για κανένα τσοκάκι από τα 3! Το χαρτί που χρησιμοποιεί είναι μικρό! Και δεν μπορούμε να δούμε ούτε το κέντρο ούτε την διάμετρο καμίας τουφεκιάς!! Μόνο σε 1χ1 χαρτί θα δούμε την πραγματικότητα!
 
Στο κυνηγι το ζητουμενο η τσαντα δεν ειναι; Και μενα μ'αρεσει ενα εντυπωσιακο σκοτωμα, θα προτιμησω ομως ενα τσοκ που θα κανει αυτα που ισχυριζεται, και θα ειναι αποτελεσματικο στο κυνηγι .
 
Στο κυνηγι το ζητουμενο η τσαντα δεν ειναι; Και μενα μ'αρεσει ενα εντυπωσιακο σκοτωμα, θα προτιμησω ομως ενα τσοκ που θα κανει αυτα που ισχυριζεται, και θα ειναι αποτελεσματικο στο κυνηγι .
με τη διαφορα ομως να κανει αυτο που ισχυριζεται ετσι??αυτη τη στιγμη αυτο που ισχυριζεται 100% το κανει το φρενατο παντα προσωπικη μου αποψη γιατι οταν πληρωνεις κατι περιμενεις να ειναι καλυτερο απο το εργοστασιακο η οχι???
 
Με την ευκαιρία αυτού του video να πω μερικά πράγματάκια. Πρώτον ξέρετε όλοι την άποψή μου για το τι μπορεί να σημαίνει ή δοκιμή σε πίνακα, 2 διαστάσεις και ελάχιστα αντιπροσωπευτικά συμπεράσματα ως προς την πραγματική απόδοση. Σε πείραμα που έγινε πριν από χρόνια, μετά την τοποθέτηση ενδιάμεσου πίνακα που έκρυβε την μισή ακριβώς επιφάνεια ενός άλλου πίνακα στο βάθος, η τουφεκιά στον απομακτυσμένο πίνακα δεν εόχε σχήμα μισιφέγγαρου (ημικυκλικό) όπως μπορεί να περίμενε κάποιος αλλά κανονικότατο κυκλικό απλά με λιγότερα σκάγια! Με λίγα λόγια, η πορεία του κάθε ξεχωριστού σκαγιού δεν είναι ευθύγραμμη αλλά ελικοειδής, σαν "τυρμπουσόν"! Μόνο η βιντεοσκόπηση με ειδικές κάμερες ή (επειδή αυτές κοστίζουν, πιστέψτε με ακόμα και να τις νοικιάσεις) η παρατήσρηση σε ελεγχόμενες συνθήκες (ίδιοι στόχοι, ίδια πορεία, ίδια φυσίγγια, τουφεκιές στο ίδιο σημείο κλπ) και εξαγωγή μέσων όρων μετά από μεγάλο αριθμό βολών. Όλα τα άλλα είναι για να κουβεντιάζουμε σε επίπεδο καφενείου. Πίνακες έχω και εγώ στο site μου αλλά και πάλι δεν σημαίνουν πολλά.

Τώρα σχετικά με το τι είδα στο video αυτό: έναν γάλλο ερασιτέχνη δοκιμαστή που έριξε από μία βολή με κάθε τσοκ σε χαρτιά 20 χ 40 το πολύ (ο τενεκές που τουφέκαγαν οι παλιοί! πολύ σωστή η παρατήρηση που φίλου PPV) και που η τουφεκιά με το BRAIN του έχει φύγει φανερά πάνω δεξιά! Παρ'όλα αυτά αυτός το θεωρεί αυτό δοκιμή! Δεν αντέχει στην παραμικρή κριτική, έχω δει πολύ πιό σοβαρές προσπάθειες δικών μας.

Και μιά και μιλάμε για τεστ, να σας πληροφορήσω πως στην Γαλλία, μετά από τεστ που έγιναν με τσοκ όλων σχδόν των κατασκευαστών, τα BRAIN βγήκαν τα καλύτερακαι έτσι ο πολλές φορές Πρωταθλητής Κόσμου FITASC Spotring και εφέτος Πενευρωπαϊκός, ο Christophe Auvret (σκοπευτής της GUERINI) αλλά και ο Πανευρωπαϊκός πέρυσι στο Compak Sporting, Matthieu Delmas (σκοποευτής της KRIEGHOFF), αποφάσισαν και χρησιμοποιούν πλέον BRAIN Chokes, χωρίς να τους πληρώνω ή τίποτε άλλο, επειδή θέλουν οι ίδιοι να έχουν τον πιό αποτελεσματικό εξοπλισμό!

Όσο για τα σχόλια των φίλων πιό πάνω...μα ναι, αυτό ήθελα να πετύχω, κέντρο με μόνο τα απαραίτητα σκάγια και έτσι ενισχυμένη περιφέρεια που να επιτρέπει μεγαλύτερο σφάλμα σκόπευσης! Αυτό που λένε όλοι για τα BRAIN: φιλικά τσοκ. Τα πυκνά κέντρα βάζουν απλά υπερβολικά πολλά σκάγια, εξ'ού και τα "καπνίσματα". όμως αυτό σημαίνει και κάποιες (αρκετές) άλλες χαμένες τουφεκιές που δεν ήμαστα;ν κατάκεντρα... Το να βάλουμε ένα σκασμό σκάγια παραπάνω από τα 3 απαραίτητα στο πουλί δεν λέει και τίποτα. Τρις ή τετράκις εις θάνατον είναι ποινές δικαστηρίου για κακούργους, εμάς μας φτάνει να σκοτώσουμε το θήραμά μας...μία φορά. Έχω ένα δωμάτιο γεμάτο κύπελλα από σκοπευτικούς αγώνες και Πρωταθλήματα αλλά και πάλι, έχουν υπάρξει περιπτώσεις που εάν είχα BRIAN τσοκ θα είχα πάρει κάποια πιάτα και κάποια πουλιά που ακόμα με "πειράζει" η ανάμνησή τους.

Φιλικά
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top