BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Παιδιά δεν υπάρχει μαγικό τσοκ. Το Brain φτιάχνει την κατανομή και σπάει τα κέντρα. Αυτό κ κάνει κ φαίνεται στη φωτογραφία και ΠΟΛΥ καλύτερα στο κυνήγι. Μην περιμένεις να σου σφίξει....Αν θες σφιχτό πάρε πιο κλειστό νούμερο βρε.
 
Μάλλον δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω. Όσο πιο πολλά σκάγια βάζει το τσοκ στον πίνακα τόσο ποιο πυκνό κέντρο θα έχει. Τώρα εάν έριχνα στα ίδια μέτρα με το ΤΜ η LR δεν θα είχα κέντρα ?
Τάσο μπορεί και τα δύο να βάλουν πχ 70% αλλά το ένα να είναι αλατιερα και το άλλο κέντρο με αραίωση ...ποιο θα προτιμήσεις
 
Καπετάνιο Στην περίπτωση αυτή με το 70% δηλ. την ίδια ποσότητα σκαγιών, φυσικά την αλατιέρα.
Τώρα στην περίπτωση μας είχαμε μια απώλεια σκαγιών ( 45 ), καθόλου αμελητέα για ένα τσοκ που αποδίδει και σαν 3
Τασο μιλα με τον Χρηστο και πεστα τοτ, να δει και τις φωτο ..και βλεπετε απο κει κ επειτα, μην σκας ο ανθρωπος εχει καλο support!
 
Σχετικά με τις τουφεκιές του φίλου tasosmp:

1) Μα μιλάμε για 10% διαφορά στα σκάγια μέσα στον κύκλο! Αυτό σημαίνει αντίστοιχα και 10 % λιγότερη ενίσχυση της περιφέρειας.. Με λίγα λόγια, τα BRAIN κάνουν ακριβώς αυτό που θέλω να κάνουν! Σπένε τα κέντρα και δίνουν μεγαλύτερο περιθώριο σφάλματος στη σκόπευση! Θυμάμαι κάποιον που μου είχε πει κάποτε ότι το εργοστασιακό του βελτιωμένος κύλινδρος έβαζε περισσότερα σκάγια στον στόχο από το BRAIN CR, άρα ήταν και καλύτερο. Ε, τότε και εγώ του είπα πως με αυτή την λογική, ο καλύτερος βελτιωμένος κύλινδρος είναι το...φουλ τσοκ του!
2) Οι τουφεκιές με τα Benelli δεν μπορούν να χαρακτηριστούν και καλές, ειδικά η δεύτερη έχει πολλές συσσωματώσεις αλλά και μεγάλο άδειο κυκλικό τομέα πάνω αριστερά
3) Οι τουφεκιές με τα Benelli έχουν τουλάχιστον τετραπλάσιες συσσωματώσεις σε σύγκριση με των BRAIN. Αυτό σημαίνει και λιγότερα σκάγια στην υπηρεσία μας!
4) Το έχω πει και θα το ξαναπώ όσες φορές και να χρειαστεί: ο πίνακας είναι μία ένδειξη, μόνο η πράξη είναι η απόδειξη της υπεροχής ή όχι. Και όπως πολύ σωστ'α παρατήρησε ό φίλος Vasilis, υπάρχει και ο παράγων "διάτρηση" = φονική ενέργεια = κινητική ενέργεια = μάζα χ ταχύτητα στο τετράγωνο. Τα BRAIN αποδίδουν τουφεκιές με την ίδια φονική ενέργεια σκαγιών και στο κέντρο και στην περιφέρεια , κάτι που παρατηρούν και πολλοί πελάτες μας σε σχέση με τα εργοστασιακά τους που δεν το κάνουν. Το καλύτερο τσοκ τελικά είναι αυτό που σου αυξάνει τον μέσο όρο των επιτυχιών σου, ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ.

Τώρα, ναι, υπάρχουν και κυνηγοί και σκοπευτές που πραγματικά θέλουν πυκνά κέντρα. έτσι έχουν συνηθίσει, νοιώθουν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση όταν βλέπουν να "σκάνε" οι στόχοι τους και αυτό τους ανεβάζει την ψυχολογία, άρα και την απόδοση. Απόλυτα θεμιτό και κατανοητό, για αυτούς τα BRAIN δεν κάνουν, φίλοι του συναφιού μας είναι και αυτοί και τους σέβομαι και εκτιμώ όσο όλους μας. Όπως είναι όμως απόλυτα θεμιτό και να χαίρομαι και εγώ που πέτυχα αυτό που προσπαθούσαν οι βλητικοί σε όλο τον κόσμο τα τελευταια εκατό και βάλε χρόνια, να σπάσω τα κέντρα και να φτιάξω τα πίο "φιλικά"και αποδοτικά τσοκ που υπάρχουν για τους κυνηγούς και σκοπευτές....

Καλή Ανάσταση

Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Σωστά όσα γράφτηκαν... αλλά δεν νομίζω ένα τσοκ μπορεί να βελτιώσει η να χειροτερεψει διατρηση αυτό είναι καθαρά θέμα κανης αυλου κονου φυσσιγγιου. Όταν φτάσει το σκαγι στο τσοκ η ενέργεια και η σφαιρικοτητα είναι δεδομένα που δεν αλλάζουν...
 
Παραθέτω άλλες 2 foto με το 3 μαμά Benelli και το TM brain με άλλο όπλο άλλο φυσίγγιο και άλλη ημέρα στα 30 μετρα.
Σε αυτή την περιπτωση για εμενα είναι καλυτερο το ΤΜ από το μαμα τσοκ.
Μηπως εδώ στην περιπτωση του Benelli chokes, Σπανε τα κέντρα και δίνουν μεγαλύτερο περιθώριο σφάλματος στη σκόπευση!
BELIS-3-_BEELLIt_2.jpg

BELIS-_BRAIN_-_TM-_7.jpg

Καλή Ανάσταση
Φιλικα παντα
tasosmp
 
Σωστά όσα γράφτηκαν... αλλά δεν νομίζω ένα τσοκ μπορεί να βελτιώσει η να χειροτερεψει διατρηση αυτό είναι καθαρά θέμα κανης αυλου κονου φυσσιγγιου. Όταν φτάσει το σκαγι στο τσοκ η ενέργεια και η σφαιρικοτητα είναι δεδομένα που δεν αλλάζουν...
Οχι μόνο κάννης, αυλού, κώνου και φυσιγγιού φίλε Nikws7 αλλά ΣΑΦΩΣ και τσοκ!
Δηλ με την ίδια κάννη, αν αλλάξεις τσοκ, τότε μετράει και η διαμόρφωσή του:
1) Τα τσοκ φρένου προφανώς και μειώνουν ταχύτητα άρα πέφτει και η ενέργεια
2) Η σύσφιγξη στομίου μετράει και στα συμβατικά πάρα πολύ και, πίστεψέ με, είναι πολύ δύσκολο να βρεις πχ. 3άρι "μαμά" ίδιο ακριβώς με άλλο του ίδιου τύπου (ειδικά για όλα τα διάσημα ιταλικά εργοστάσια, τα τσοκ τα φτιάχνει η ίδια εταιρεία σε τιμή με την συσκευασία 3,5 ευρώ, βγάλε μόνος σου συμπέρασμα!)
3) Τα BRAIN αυξάνουν την ταχύτητα των σκαγιών κατά μέσο όρο κατά 2% (δες και στο site) λόγω διπλού venturi effect, 'αρα λόγω μεγαλύτερης ταχύτηττας έχουν και μεγαλύτερη ενέργεια
4) Τα BRAIN διαμορφώνουν έτσι την τουφεκιά που,λόγω διπλού lateral shock της γόμωσης, διαλύονται όλες οι συσσωματώσεις και έτσι έχεις όλα τα εξερχόμενα από την κάννη με πιό σφαιρικό σχήμα = καλύτερη αεροδυναμική = μεγαλύτερην ενέργεια
5) Τα BRAIN προκαλούν ανάπτυξη της τουφεκιάς τέτοια που τα κεντρικά σκάγια δεν "καλύπτουν" τα πίσω τους και έτσι δεν υπάρχουν έντονες διαφορές ταχύτητας κατά την πορεία τους μέσα στον χώρο.
Φιλικά
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Οχι μόνο κάννης, αυλού, κώνου και φυσιγγιού φίλε Nikws7 αλλά ΣΑΦΩΣ και τσοκ!
Δηλ με την ίδια κάννη, αν αλλάξεις τσοκ, τότε μετράει και η διαμόρφωσή του:
1) Τα τσοκ φρένου προφανώς και μειώνουν ταχύτητα άρα πέφτει και η ενέργεια
2) Η σύσφιγξη στομίου μετράει και στα συμβατικά πάρα πολύ και, πίστεψέ με, είναι πολύ δύσκολο να βρεις πχ. 3άρι "μαμά" ίδιο ακριβώς με άλλο του ίδιου τύπου (ειδικά για όλα τα διάσημα ιταλικά εργοστάσια, τα τσοκ τα φτιάχνει η ίδια εταιρεία σε τιμή με την συσκευασία 3,5 ευρώ, βγάλε μόνος σου συμπέρασμα!)
3) Τα BRAIN αυξάνουν την ταχύτητα των σκαγιών κατά μέσο όρο κατά 2% (δες και στο site) λόγω διπλού venturi effect, 'αρα λόγω μεγαλύτερης ταχύτηττας έχουν και μεγαλύτερη ενέργεια
4) Τα BRAIN διαμορφώνουν έτσι την τουφεκιά που,λόγω διπλού lateral shock της γόμωσης, διαλύονται όλες οι συσσωματώσεις και έτσι έχεις όλα τα εξερχόμενα από την κάννη με πιό σφαιρικό σχήμα = καλύτερη αεροδυναμική = μεγαλύτερην ενέργεια
5) Τα BRAIN προκαλούν ανάπτυξη της τουφεκιάς τέτοια που τα κεντρικά σκάγια δεν "καλύπτουν" τα πίσω τους και έτσι δεν υπάρχουν έντονες διαφορές ταχύτητας κατά την πορεία τους μέσα στον χώρο.
Φιλικά
Χρήστος Σωτηρόπουλος
Καλημερα κυριε Σωτηροπουλε ηθελα να ρωτησω τα τσοκ που βγαζετε με συσφυξη 12/10-14/10 μπορουν να ριξουν ατσαλινα
 
Παραθέτω άλλες 2 foto με το 3 μαμά Benelli και το TM brain με άλλο όπλο άλλο φυσίγγιο και άλλη ημέρα στα 30 μετρα.
Σε αυτή την περιπτωση για εμενα είναι καλυτερο το ΤΜ από το μαμα τσοκ.
Μηπως εδώ στην περιπτωση του Benelli chokes, Σπανε τα κέντρα και δίνουν μεγαλύτερο περιθώριο σφάλματος στη σκόπευση!
BELIS-3-_BEELLIt_2.jpg

BELIS-_BRAIN_-_TM-_7.jpg

Καλή Ανάσταση
Φιλικα παντα
tasosmp
Βρε Τάσο,
όχι, πιό λίγα σκάγια δεν σημαίνει σπασμένο κέντρο! Αν δεις προσεκτικά τις δύο αυτές τουφεκιές, η Benelli έχει πιό πυκνή συγκέντρωση και ας έχει λιγότερα σκάγια στον κύκλο, σε πυκνές ομάδες και με κενά (κάτω αριστερά ειδικά), ενώ η BRAIN έχει σαφώς καλύτερη κατανομή. Όσο για τις συσσωματώσεις, ΟΚ για τον μαρκαδόρο αλλά, με τον ίδιο μαρκάρισες και τις δύο προηγούμενες (πάντως όντως μπορεί να έχει γίνει όπως το λες), όμως σε αυτές, στη Benelli έχει 8 που βγάζουν μάτι και στην BRAIN... ίσως να υπάρχει 1!
Η ΠΛΑΚΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΜΕ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΤΑ ΤΣΟΚ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩ ...ΤΑ BRAIN ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ BENELLI (μου την έχουν κάνει αυτή την πλάκα και μετά μου λέγανε συγχαρητήρια που δεν την πάτησα!)
Καλή Ανάσταση
Φιλικά
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top