BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Γιωργο ξερεις ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟ υπερμαχος των BRAIN ειμαι (οτι εινα γαμιστερα εινα ιη αληθεια) ...πιστευω το UFO ειναι μια κατηγορια μονο του αστο. Δυστυχως τα αμερικανακια παρουσιαζουν συσφιξεις γαλοπουλας και τα αποθεωνουν σε στατικο στοχο .... οποτε η κυνηγετικη δοκιμη ειναι δυσκολη ρε φιλε ... μονο στην πραξη το βλεπεις αυτο , αλλα κ παλι δεν ειναι ευκολα συγκρισιμο , ποσο μαλλον να πεισεις τον αλλο.
 
Ευκαιρία να επισυνάψω και 2-3 φωτογραφίες από κάποιες δοκιμές που έκανα με το Bell και την 391, τον Μάιο νομίζω στη Μαλακάσα , σε Πίνακα 1χ1. Ο καιρός ζεστός αλλά όχι σαν τώρα βέβαια ...

Επισυνάπτω μια φωτό στα 20 μέτρα, με Cheditte Tordo 32 gr , Νο 9


και άλλη μια με το ίδιο φυσίγγι, στα 30 μέτρα


Και μια ακόμα στα 30 μέτρα με Speed 34gr, no 9 , ήθελα να δώ εάν υπάρχει διαφορά με ένα πιό συγκεντρωτικό φυσίγγι

 
Ευκαιρία να επισυνάψω και 2-3 φωτογραφίες από κάποιες δοκιμές που έκανα με το Bell και την 391, τον Μάιο νομίζω στη Μαλακάσα , σε Πίνακα 1χ1. Ο καιρός ζεστός αλλά όχι σαν τώρα βέβαια ...

Επισυνάπτω μια φωτό στα 20 μέτρα, με Cheditte Tordo 32 gr , Νο 9


και άλλη μια με το ίδιο φυσίγγι, στα 30 μέτρα


Και μια ακόμα στα 30 μέτρα με Speed 34gr, no 9 , ήθελα να δώ εάν υπάρχει διαφορά με ένα πιό συγκεντρωτικό φυσίγγι

Τι συμπεράσματα εχεις βγάλει φίλε μου απο τις παραπάνω εικόνες;
 
Ακόμα μια , την ίδια μέρα, με τσoκάκι Briley Spectrum IC, φυσίγγι F2 Classic αν θυμάμαι καλά γιατί δεν έχω το μπλοκάκι με τις σημειώσεις μπροστά μου, Νο 9 πάντα , στα 30 μέτρα

Με βάση τις παραπάνω φωτογραφίες, μια χαρά το βρίσκω το Bell στα 30 μέτρα .... αυτό που δεν δοκίμασα είναι βολή στα 20m με το IC , ή ακόμα και στα 15 m , για να δούμε εάν όντως ανοίγει νωρίτερα και περισσότερο το Bell;);)
 
o προορισμος του bell ειναι να εχει περισσοτερη συγκεντρωση απο τον βελτιωμενο κυλινδρο???
προσωπικα μου αρεσει περισσοτερο η τουφεκια με τα τεσσερα αστρα .....το μπελ επρεπε να ανοιγει περισσοτερο αλλωστε αυτος ειναι ο σκοπος του
 
Θα ήθελα όποτε μπορέσετε, να μας βάλετε δύο φωτογραφίες από αυτά τα τεστ. Με ενδιαφέρει πολύ η επικράτηση του Brain (συγνώμη αλλά δεν γνωρίζω την αντίστοιχη ονοματολογία ) έναντι του Muller UFO H2O.
Επειδή έχω κάνει πάρα πολλές δοκιμές στον πίνακα με αυτό το τσοκ από τα 50 μέτρα και πάνω, θεωρώ ότι δύσκολα θα βρεθεί choke που σε νούμερα σκαγιών από το 1 ως το 4, να βγάζει τέτοιες κυνηγητικές συγκεντρώσεις μέχρι τα 80 μέτρα.
Επειδή ποτέ όμως δεν λέω ποτέ και επειδή προσωπικά δεν σσχολούμαι με choke κάτω από τις συσφιξεις 9/10 ως 11-12/10, θα ήθελα πολύ να δω την κυνηγητική επικράτηση του αντίστοιχου Brain , ώστε να το προμηθευτώ αμέσως. Χρησιμοποιώ την λέξη κυνηγητική επικράτηση γιατί δεν με ενδιαφέρουν κάτι choke στυλ γαλοπούλας με string 20 και 30 μέτρα. Έχω δοκιμάσει τέτοια σε νερό και με αφήνουν αδιάφορο.
Με εκτίμηση,
Σιλιβιστρας Γιώργος
Τα καινουργια γαλοτσοκ δεν το κανουν αυτο....ο milvus εφερε περσι δυο τσοκ που βγαζουν ντουφεκιες πιτσα
 
o προορισμος του bell ειναι να εχει περισσοτερη συγκεντρωση απο τον βελτιωμενο κυλινδρο???
προσωπικα μου αρεσει περισσοτερο η τουφεκια με τα τεσσερα αστρα .....το μπελ επρεπε να ανοιγει περισσοτερο αλλωστε αυτος ειναι ο σκοπος του
Ώπα φίλε ARKAN79,!!!!!!!! Για να ξέρουμε τι βλέπουμε και όχι να λέμε απλά σχόλια πρώτης εντύπωσης:

1) Η φωτό του BELL στα 20 μέτρα με την φωτό στα 30 μέτρα έχουν ΕΛΑΧΙΣΤΗ διαφορά στον κύκλο των 75 εκατοστών. Αυτό σημαίνει πως το BELL κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ ότι υπόσχεται, δηλ ανοίγει νωρίς και κρατάει την τουφεκιά για πολύ μεγαλύτερη απόσταση από οποιοδήποτε συμβατικό. Και, από ότι μπορείς να δεις, έχει και άλλα μέτρα ακόμα (35+ εύκολα)!

2) Η τουφεκιά με το IC το Briley είναι ΣΑΦΩΣ πιό αραιή και με αρκετά λιγότερα σκάγια ενώ έχει και μπόλικα μεγάλα κενά. Κλασική τουφεκιά συμβατικού τσοκ 4* μετά τα 25 μέτρα, ήδη έχει εξαντλήσει τα μέτρα της, ούτε συζήτηση για μεγαλύτερη απόσταση...

Τώρα, στο τεστ 10 βολών με το καθένα ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ (σωστός o Grieko13) στα 18 μέτρα (20 γυάρδες) του Αμερικάνου βλητικού που ανέφερα προχθές, το BELL έβγαλε την πιό ανοικτή τουφεκιά και από το Muller U0 αλλά και από το Briley Cylinder οπότε φαντάσου πόσο πιό ανοικτό είναι σε σχέση με το IC. Και βέβαια έβγαλε και το λιγότερο πυκνό κέντρο αλλά και την πιό αποτελεσματική συγκέντρωση...

Αλλά αντί να μιλάω εγώ, ας μιλήσει καλύτερα ένας φίλος, ο Παναγιώτης από την Χαλκίδα, που μου έστειλε σήμερα το μεσημέρι αυτό το μήνυμα στο F/B :
"Χθες παρελαβα το bell, και σημερα το πρωι το δοκιμασα στα 25 μ με φυσιγγι ιδιογομωσης 28 γρ νουμ 9 και οπλο beretta es 100.
Μου αποτυπωσε στον πινακα ακριβως αυτο για το οποιο το πηρα. Μπραβο κ. Σωτηροπουλε. Περιμενω την εξελιξη και για το κοντακι."

ΠΑΝΤΑ φιλικά (και το εννοώ απόλυτα!)
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
εγω θα ηθελα να το δω το bell και με ενα χοντρουτσικο σκαγι στα κοντινα.....σιμα ειναι και ερχεται και θα κανω τις πρωτες δοκιμες...
Το θες για παπακια στο σουρουπο εεεεε;; απλα παρε ενα μπενελλι!

Σοβαρα τωρα και εγω θα ηθελα να δω μια τετοια δοκιμή. Τσοκακι Bell, swing και πατημα!
 
Το θες για παπακια στο σουρουπο εεεεε;; απλα παρε ενα μπενελλι!

Σοβαρα τωρα και εγω θα ηθελα να δω μια τετοια δοκιμή. Τσοκακι Bell, swing και πατημα!
χαχαχααχαχα......οταν γινω αγροτης τοτε θα παρω benelli......
 
τουφεκια 4 αστρων φαινεται να ειναι και οχι bell........ειναι προφανες οτι το τσοκ δεν κανει αυτο που υποσχεται.sarcastic.

Φιλε μου πίστεψε με κανει και με το παραπάνω αμα.κυνηγησεις με αυτο το τσοκ περπάτημα τσιχλα αλλα και μπεκάτσα με μαλινη θα τριβεις τα ματια σου .sarcastic..pop.
Φιλικα πάντα
 
Πάντως ρε παιδιά τόσο μεγάλο "καημό" για τα τσοκ αρνητικής σύσφιξης, tulla, spreader, diffusion, καμπάνα κτλ, κτλ, δεν τον καταλαβαίνω. Θα πει κάποιος, το λες εσύ που όταν είχε γίνει ο κακός χαμός με το seminole spreader, πήγες και έδωσες τότε 90€ στον Καλκαντζακο και το πήρες; Σωστό και αυτό αλλά τελικά, οκ.....τίποτα το ιδιαίτερο σε σχέση με τον κύλινδρο.
Ρίξτε με τον κύλινδρο και με ένα από τα παραπάνω τσοκ, μέχρι τα 20 μέτρα, σε διπλανους πίνακες και βάλτε μας τις φωτογραφίες....;)
 
Μου φαινεται θες και εσυ ενα σπαρο απο τα καλα.....και θα ερθεις στα ισια σου.sarcastic..sarcastic.για να μη σου πω που θα κανεις να κοιμηθεις και καμια βδομαδα.big smile..big smile..big smile.
πηρες αποφαση να γινεις αγροτης γειτονα????χαχαχαχααχαχαχα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top