BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
χαχαχααχαχα......οταν γινω αγροτης τοτε θα παρω benelli......
Γιατί ρε Κώστα ;Μήπως φοβάσαι ότι η sx2 δεν θα σκοτώνει τα επιβλαβή που θα σου χλανε τις καλλιέργειες ;.yelling.
Πέρα από την πλάκα την έχω ζηλέψει την sx2 σου με τον κωνο .Στις φασσες και τα παπιά θα είναι θάνατος..pop..pop.
 
Γιατί ρε Κώστα ;Μήπως φοβάσαι ότι η sx2 δεν θα σκοτώνει τα επιβλαβή που θα σου χλανε τις καλλιέργειες ;.yelling.
Πέρα από την πλάκα την έχω ζηλέψει την sx2 σου με τον κωνο .Στις φασσες και τα παπιά θα είναι θάνατος..pop..pop.
χαχααχχαχα....δεν το ειπα για αυτο...εννοούσα οταν γινω αγροτης θα παρω benelli για να φραξω το χωραφι......yelling..sarcastic..sarcastic..shoot..hunter.
 
Γιατί ρε Κώστα ;Μήπως φοβάσαι ότι η sx2 δεν θα σκοτώνει τα επιβλαβή που θα σου χλανε τις καλλιέργειες ;.yelling.
Πέρα από την πλάκα την έχω ζηλέψει την sx2 σου με τον κωνο .Στις φασσες και τα παπιά θα είναι θάνατος..pop..pop.
γιαννη περα απο τον χαβαλε που κανουμε...αν αφησεις στην ακρη το οτι ειναι λιγο βαρια ολα τα υπολοιπα ειναι ενα οπλο που θα επρεπε να το εχεις στην συλλογη σου....κυκλοφορουν μερικα με 500 ευρω και τα θεωρω ευκαιρια!!!
 
Πάντως ρε παιδιά τόσο μεγάλο "καημό" για τα τσοκ αρνητικής σύσφιξης, tulla, spreader, diffusion, καμπάνα κτλ, κτλ, δεν τον καταλαβαίνω. Θα πει κάποιος, το λες εσύ που όταν είχε γίνει ο κακός χαμός με το seminole spreader, πήγες και έδωσες τότε 90€ στον Καλκαντζακο και το πήρες; Σωστό και αυτό αλλά τελικά, οκ.....τίποτα το ιδιαίτερο σε σχέση με τον κύλινδρο.
Ρίξτε με τον κύλινδρο και με ένα από τα παραπάνω τσοκ, μέχρι τα 20 μέτρα, σε διπλανους πίνακες και βάλτε μας τις φωτογραφίες....;)
Να ρωτησω κι εγω κατι (ενημερωτικα περισσοτερο μιας κι εχω benelli).Kατα καιρους εχω διαβασει καλα σχολια για το skeet eu της beretta που θεωρειται bell.....αξιζει η αγορα του (ειναι και ακριβουτσικο 65 ευρω) ή μια χαρα βολευεται καποιος και με το κυλινδρο της beretta.Επαναλαμβανω ρωταω απλα ενημερωτικα....μη παρεξηγηθω οτι θελω να το παιξω ξυπνιος....απλα τωρα τελευταια τι με χει πιασει κι ολο γυροφερνει στο μυαλο μου καραμπινα με συστημα αεριων(beretta unico ή action ή fabarm l4s).:)
 
Προπονησου εσυ και η γρια τωρα και θα συναντηθουμε στο μερος που περνανε ψηλα τα παπια...να κανουμε καμια περιφραξη ρε παιδι μου.buy.
βεβαιως βεβαιως και θα ριξουμε και τα ιδια σμπαρα.....χαχαχαχαχαχα
 
Να ρωτησω κι εγω κατι (ενημερωτικα περισσοτερο μιας κι εχω benelli).Kατα καιρους εχω διαβασει καλα σχολια για το skeet eu της beretta που θεωρειται bell.....αξιζει η αγορα του (ειναι και ακριβουτσικο 65 ευρω) ή μια χαρα βολευεται καποιος και με το κυλινδρο της beretta.Επαναλαμβανω ρωταω απλα ενημερωτικα....μη παρεξηγηθω οτι θελω να το παιξω ξυπνιος....απλα τωρα τελευταια τι με χει πιασει κι ολο γυροφερνει στο μυαλο μου καραμπινα με συστημα αεριων(beretta unico ή action ή fabarm l4s).:)
Εσυ το πηρες αναποδα...πρωτα το σαμαρι και μετα το γαϊδαρο....sarcastic.
Παντος σου ευχομαι με το καλο και στην αποδω οικογενεια..;)
 
Εσυ το πηρες αναποδα...πρωτα το σαμαρι και μετα το γαϊδαρο....sarcastic.
Παντος σου ευχομαι με το καλο και στην αποδω οικογενεια..;)
Κι αμα "κλωτσαει" ο γαιδαρος??τι να το κανω?Τελος παντων....οπως ειπα ενημερωτικα ρωταω....θελω να μαθαινω οσο δυνατον πιο πολλα ετσι ωστε εαν χρειαστω καποια στιγμη κατι, να ειμαι πληρως ενημερωμενος.:)Παντως εαν δε κανω λαθος πρεπει να εχεις beretta a400,το χεις το skeet?κι αν ναι,σε σχεση με το κυλινδρο, τι λεει...Σα να μαστε.off topic.
 
Kατα καιρους εχω διαβασει καλα σχολια για το skeet eu της beretta που θεωρειται bell....
Πολλά πράγματα έχουν να κάνουν με την ψυχολογία του καθενός. Έχω και γω φίλο που πίνει νερό στο όνομα του skeet της Beretta. Το ερώτημα είναι αν έχει δοκιμάσει να κάνει τις ίδιες τουφεκιες με τον κύλινδρο.
Άλλος φίλος ήταν αρνητικός με τα 28αρια γιατί έλεγε ότι είναι αυστηρά και δεν διορθωναν. Μια μέρα που ήμασταν στο σκοπευτήριο, ρίξαμε μια τουφεκια με φυσιγγι skeet στον πίνακα από τα 32μετρα με 4*. Το αποτέλεσμα ήταν να του πέσει το σαγόνι από αυτό που είδε και να με ρωτήσει τουλάχιστον 5 φορές αν όντως το φυσιγγι αυτό ήταν 24γρ. Ένας πίνακας όνειρο.
Το θέμα λοιπόν είναι, πως τα έχουμε βάλει στο μυαλό μας. Αν κάτι μας δίνει την ψυχολογία τότε θα έχουμε επιτυχία, αν όχι τότε δεν θα έχουμε.
 
Για του λόγου το αληθές, δείτε τις παρακάτω δοκιμές με φυσιγγι διασποράς στα 15 και 20 μέτρα με κύλινδρο και με διασπορεα. Πείτε μου αν με τον διασπορεα θα περνατε ένα πουλί και αν το χανατε με τον κύλινδρο.

Optima Plus Cylinder, Lambro Yellow DISPERSANTE, No.8, 15 meters



Optima Plus Cylinder, Lambro Yellow DISPERSANTE, No.8, 20 meters



Optima Plus Seminole Spreader, Lambro Yellow DISPERSANTE, No.8, 15 meters



Optima Plus Seminole Spreader, Lambro Yellow DISPERSANTE, No.8, 20 meters

 
ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΙΛΟΥΣ:

Έχουμε και λέμε μέσα σε 1 1/2 χρόνο
1) Ατσάλι UDDEHOLM Sweden αύξηση 3,82 ευρώ τα 150 χιλ. και κοπή 0,40 ευρώ = σύνολο 4,42 ευρώ
2) Βίντια Mitsubishi κοπτικών εργαλείων αύξηση 1,7 ευρώ (ανάλωση 1 ανά 3 τσοκ)
3) Cerakote βαφή αύξηση 0,3 ευρώ
Είναι και άλλοι συντελεστές κόστους που έχουν αυξηθεί, δεν πειράζει, αυτοί και μόνο που ανέφερα είναι 6,42 ευρώ και με τον ΦΠΑ είναι 7,96 χωρίς κέρδος καθόλου, δηλ η τιμή θα έπρεπε να πάει στα 96 ευρώ ΧΩΡΙΣ ΚΕΡΔΟΣ, ΚΟΣΤΟΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ ΠΑΤΕΝΤΑΣ ΚΛΠ!!!!!!!!! Αν καταλάβατε καλά, το κέρδος μου έχει μειωθεί πουλώντας στα 94 ευρώ. Και εάν δείτε τις πρώτες μας διαφημίσεις λέγαμε πως από Σεπτέμβρη 2016 θα πάει 97 ευρώ.

Τώρα για την τιμή εδώ και έξω, ε λοιπόν, στην πραγματικότητα οι έξω ωφελούνται την χαμηλή των Ελλήνων! Από την στιγμή που με το ηλεκτρονικό εμπόριο το BRAIN έχει γίνει διεθνές προϊόν, είναι αδύνατο να προσφέρεται σε δύο διαφορετικές τιμές. Όπως εύκολα καταλαβαίνετε, έξω θα μπορούσα να το πουλάω πολύ ακριβώτερα, δεν το κάνω για να μην είναι τόσο ακριβό για τον Έλληνα.

Για το ακριβό ατσάλι και μιά πιό φτηνή σειρά:
Όχι, το ακριβό ατσάλι δεν το βάζω από σνομπισμό ή άλλο παρόμοιο και για αυτό δεν θα το αλλάξω με τίποτα και ποτέ!. Το συγκεκριμένο ατσάλι που χρησιμοποιώ έχει τέτοια χαρακτηριστικά διάδρασης με την γόμωση όταν περνάει από μέσα που δεν έχει κανένα άλλο στον κόσμο. Πόσοι από εσάς δεν έχετε δει να βγαίνουν τουφεκιές χάλια σε θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν ή κοντά στους 60 βαθμούς (τόσο πάει η κάννη μετά από λίγες τουφεκιές και τον χειμώνα), να κάνουν θόρυβο περίεργο ("κλαφ" και όχι "μπαμ"!) και μετά να λέτε πως έφταιγε το φυσίγγι κλπ. Το φτηνό ατσάλι του τσοκ σας έφταιγε, να είστε σίγουροι για αυτό! Όσο αγοράζω εγώ τα 150 χιλ την ακατέργαστη μπάρα ατσαλιού για το κάθε BRAIN, τόσο πουλάει ΛΙΑΝΙΚΗ ο Carlson's με συσκευασία τελειωμένο τσοκ! Η εταιρεία που φτιάχνει τα τσοκ για την Beretta την Benelli και σχεδόν όλους του Ιταλούς μου είχε κάνει προσφορά να παραδίδει τσοκ έτοιμα με επινικέλωση και συσκευασία με τιμή για μένα ....3,5 ευρώ, έ, τόσο κοστίζει το κάθε εργοστασιακό σας τσοκ από φτηνό ατσάλι (και σας τα πουλάνε 45 - 60 ευρώ!) και για αυτό ελάχιστοι αρκούνται στα εργοστασιακά!

Με 6 ευρώ κάποια οικογένεια στην Ελλάδα μπορεί να τραφεί για μιά ολόκληρη ημέρα. Ξέρω που βρίασκομαι, δεν έχω καβαλήσει το καλάμι. Από την άλλη, ένα τσοκ BRAIN με 6 ευρώ διαφορά κόστους εφάπαξ για την αγορά του, θα σας προσφέρει πολύ καλύτερα αποτελέσματα για τα πολύ περισσότερα χρήματα που ξοδεύετε στα κυνήγια που κάνετε, τα αποτελέσματά σας θα είναι καλύτερα, η απόλαυση από το χόμπυ σας μεγαλύτερη, θα ξοδεύετε λιγότερα φυσίγγια κλπ και αυτά όχι σε ένα κυνήγι αλλά για όλα τα επόμενα.

Υπάρχουν και πολύ ακριβώτερα τσοκ στον κόσμο που πολλά πωλούνται και στην χώρα μας. Και ΟΛΑ είναι ένα κωνικό και ένα παράλληλο, στην πραγματικότητα ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ αλλά παριστάνουν τα διαφορετικά (ξεχνάνε όμως όλοι να πούνε σε τι διαφέρει το δικό τους). Το εσωτερικό profile BRAIN είναι το μόνο πρωτότυπο στον κόσμο και αποδίδει μακράν το άριστο αποτέλεσμα ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΕΞΑΝΤΛΗΤΙΚΑ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΧΩΡΕΣ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΝΩΣΤΑ!

Η BRAIN είναι μία Εληνική επιχείρηση, όμως δεν θέλω να τα αγοράζουν οι πατριώτες μου επειδή είναι Ελληνικά αλλά γιατί είναι ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. Και έτσι θα συνεχίσω. Σε λίγο καιρό θα εμφανίσω άλλη μία τρελή πατέντα στον τομέα των τσοκ (ούτε πάει ο νους σας), θα προστεθεί και μία σειρά από τιτάνιο και τον χειμώνα (ελπίζω) και το κοντάκι BRΑΙN. Στην έκθεση της Νυρεμβέργης τον Μάρτιο του 2018, θέλω να τους κάνω όλους να παραμιλάνε με τους τρελούς Έλληνες.

Αυτά όμως δεν γίνονται με φτηνό ατσάλι κλπ.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος

ΥΓ Ερώτηση: εάν έβγαζα ένα συμβατικό όπως όλα τα άλλα, απλό, χωρίς την πατέντα BRAIN, από κοινό ανθρακούχο ατσάλι επινικελωμένο στα 30 ευρώ, θα το αγοράζατε;
Βγάλε ένα με το ατσάλι των carlsons ....και την πατεντα ...εννοειτα....ποσο θα κοστιζε κ ποσο υποδεέστερο θα ήταν?
 
Πάντως ρε παιδιά τόσο μεγάλο "καημό" για τα τσοκ αρνητικής σύσφιξης, tulla, spreader, diffusion, καμπάνα κτλ, κτλ, δεν τον καταλαβαίνω. Θα πει κάποιος, το λες εσύ που όταν είχε γίνει ο κακός χαμός με το seminole spreader, πήγες και έδωσες τότε 90€ στον Καλκαντζακο και το πήρες; Σωστό και αυτό αλλά τελικά, οκ.....τίποτα το ιδιαίτερο σε σχέση με τον κύλινδρο.
Ρίξτε με τον κύλινδρο και με ένα από τα παραπάνω τσοκ, μέχρι τα 20 μέτρα, σε διπλανους πίνακες και βάλτε μας τις φωτογραφίες....;)
Εγω το εχω ριξει το BL στον πίνακα σε σχεςη με το 5* μαμά της unico είδα μικρότερη διασπορά με οτι και εαν έριξα , μαλλινοταπα έριξα , με διασπορεα σαν του ασπρογερακα έριξα , με 28 gr έριξα , με 32 gr έριξα με 34gr έριξα , με τα direct έριξα μεγαλύτερη διασπορά στα 15 και 20 μέτρα δεν είδα ,τωρα στο κυνήγι εαν εισαι και σκοπευτικα καλος το οτι σκουπίζει απο τα 15 μεχρι και τα 35 μου φενεται λογικό μιας και η κατανομή του ειναι στον πίνακα σαν να ρίχνω με 4 και κατι αστρα , εγω ομως το Τσόκ θα το ηθελα με μεγαλύτερη διασπορά στα 15 και 20 κατι που δεν το είδα στον πίνακα σε σχεςη με το μαμά 5* το οτι εχει καλύτερη κατανομή στα 30 μέτρα σε σχεςη με το 5 αυτο ειναι λογικατατο μιας και στα 20 ετςι και αλλιώς εχει κλειστές κατανομές σε σχεςη με το 5.Αυτη ειναι η προσωπική μου άποψη και ξερω πως δεν ειναι σύμφωνοι πολυ φίλοι απο εδω μεσα και αυτο ειναι απόλυτα φυσιολογικό μιας και ο κάθε ενας αντιλαμβάνεται διαφορετικά το τι βλέπει, εγω σέβομαι όλες τις απόψεις απλα παραθέτω και την δίκη μου, και κατι τελευταίο ως προς τα περιφερειακά σκαγια και την δύναμη που κρατανε εγω το BL το ηθελα με μεγαλύτερη διασπορά στα κοντινά σε σχεςη με το 5 αρι μου μιας και τα περιφερειακά σκαγια στα 20 με οτι και εαν ρίξεις στην μπεκάτσα 100% έχουν την κινητική ενέργεια να την καταβάλουν , το θέμα της κινητικής ενέργειας των περιφερειακών σκαγιων ειναι σημαντικο και σοβαρός παράγοντας για να επιλέξεις Τσόκ σε μακρινές τουφεκιες και σε ανθεκτικά πουλιά στα καρτερια και εκει οντως το λεγόμενο πλεονέκτημα των brain ως προς το οτι καταφέρνει σαν Τσόκ να κρατάει περισσοτερα περιφερειακά σκαγια για μεγαλύτερη αποσταση με μεγαλύτερη κινητική ενέργεια ειναι πλεονέκτημα
Για του λόγου το αληθές, δείτε τις παρακάτω δοκιμές με φυσιγγι διασποράς στα 15 και 20 μέτρα με κύλινδρο και με διασπορεα. Πείτε μου αν με τον διασπορεα θα περνατε ένα πουλί και αν το χανατε με τον κύλινδρο.

Optima Plus Cylinder, Lambro Yellow DISPERSANTE, No.8, 15 meters



Optima Plus Cylinder, Lambro Yellow DISPERSANTE, No.8, 20 meters



Optima Plus Seminole Spreader, Lambro Yellow DISPERSANTE, No.8, 15 meters



Optima Plus Seminole Spreader, Lambro Yellow DISPERSANTE, No.8, 20 meters

 
Εγω το εχω ριξει το BL στον πίνακα σε σχεςη με το 5* μαμά της unico είδα μικρότερη διασπορά με οτι και εαν έριξα , μαλλινοταπα έριξα , με διασπορεα σαν του ασπρογερακα έριξα , με 28 gr έριξα , με 32 gr έριξα με 34gr έριξα , με τα direct έριξα μεγαλύτερη διασπορά στα 15 και 20 μέτρα δεν είδα ,τωρα στο κυνήγι εαν εισαι και σκοπευτικα καλος το οτι σκουπίζει απο τα 15 μεχρι και τα 35 μου φενεται λογικό μιας και η κατανομή του ειναι στον πίνακα σαν να ρίχνω με 4 και κατι αστρα , εγω ομως το Τσόκ θα το ηθελα με μεγαλύτερη διασπορά στα 15 και 20 κατι που δεν το είδα στον πίνακα σε σχεςη με το μαμά 5* το οτι εχει καλύτερη κατανομή στα 30 μέτρα σε σχεςη με το 5 αυτο ειναι λογικατατο μιας και στα 20 ετςι και αλλιώς εχει κλειστές κατανομές σε σχεςη με το 5.Αυτη ειναι η προσωπική μου άποψη και ξερω πως δεν ειναι σύμφωνοι πολυ φίλοι απο εδω μεσα και αυτο ειναι απόλυτα φυσιολογικό μιας και ο κάθε ενας αντιλαμβάνεται διαφορετικά το τι βλέπει, εγω σέβομαι όλες τις απόψεις απλα παραθέτω και την δίκη μου, και κατι τελευταίο ως προς τα περιφερειακά σκαγια και την δύναμη που κρατανε εγω το BL το ηθελα με μεγαλύτερη διασπορά στα κοντινά σε σχεςη με το 5 αρι μου μιας και τα περιφερειακά σκαγια στα 20 με οτι και εαν ρίξεις στην μπεκάτσα 100% έχουν την κινητική ενέργεια να την καταβάλουν , το θέμα της κινητικής ενέργειας των περιφερειακών σκαγιων ειναι σημαντικο και σοβαρός παράγοντας για να επιλέξεις Τσόκ σε μακρινές τουφεκιες και σε ανθεκτικά πουλιά στα καρτερια και εκει οντως το λεγόμενο πλεονέκτημα των brain ως προς το οτι καταφέρνει σαν Τσόκ να κρατάει περισσοτερα περιφερειακά σκαγια για μεγαλύτερη αποσταση με μεγαλύτερη κινητική ενέργεια ειναι πλεονέκτημα
Και πιθανον εαν το φυσίγγι δεν ειχε διασπορεα να βλέπαμε ακομα πιο όμορφες κατανομές με το μαμά 5 , πάντως και το Seminole ειναι καλό πολυ κοντά
Εγω το εχω ριξει το BL στον πίνακα σε σχεςη με το 5* μαμά της unico είδα μικρότερη διασπορά με οτι και εαν έριξα , μαλλινοταπα έριξα , με διασπορεα σαν του ασπρογερακα έριξα , με 28 gr έριξα , με 32 gr έριξα με 34gr έριξα , με τα direct έριξα μεγαλύτερη διασπορά στα 15 και 20 μέτρα δεν είδα ,τωρα στο κυνήγι εαν εισαι και σκοπευτικα καλος το οτι σκουπίζει απο τα 15 μεχρι και τα 35 μου φενεται λογικό μιας και η κατανομή του ειναι στον πίνακα σαν να ρίχνω με 4 και κατι αστρα , εγω ομως το Τσόκ θα το ηθελα με μεγαλύτερη διασπορά στα 15 και 20 κατι που δεν το είδα στον πίνακα σε σχεςη με το μαμά 5* το οτι εχει καλύτερη κατανομή στα 30 μέτρα σε σχεςη με το 5 αυτο ειναι λογικατατο μιας και στα 20 ετςι και αλλιώς εχει κλειστές κατανομές σε σχεςη με το 5.Αυτη ειναι η προσωπική μου άποψη και ξερω πως δεν ειναι σύμφωνοι πολυ φίλοι απο εδω μεσα και αυτο ειναι απόλυτα φυσιολογικό μιας και ο κάθε ενας αντιλαμβάνεται διαφορετικά το τι βλέπει, εγω σέβομαι όλες τις απόψεις απλα παραθέτω και την δίκη μου, και κατι τελευταίο ως προς τα περιφερειακά σκαγια και την δύναμη που κρατανε εγω το BL το ηθελα με μεγαλύτερη διασπορά στα κοντινά σε σχεςη με το 5 αρι μου μιας και τα περιφερειακά σκαγια στα 20 με οτι και εαν ρίξεις στην μπεκάτσα 100% έχουν την κινητική ενέργεια να την καταβάλουν , το θέμα της κινητικής ενέργειας των περιφερειακών σκαγιων ειναι σημαντικο και σοβαρός παράγοντας για να επιλέξεις Τσόκ σε μακρινές τουφεκιες και σε ανθεκτικά πουλιά στα καρτερια και εκει οντως το λεγόμενο πλεονέκτημα των brain ως προς το οτι καταφέρνει σαν Τσόκ να κρατάει περισσοτερα περιφερειακά σκαγια για μεγαλύτερη αποσταση με μεγαλύτερη κινητική ενέργεια ειναι πλεονέκτημα
Εγω το εχω ριξει το BL στον πίνακα σε σχεςη με το 5* μαμά της unico είδα μικρότερη διασπορά με οτι και εαν έριξα , μαλλινοταπα έριξα , με διασπορεα σαν του ασπρογερακα έριξα , με 28 gr έριξα , με 32 gr έριξα με 34gr έριξα , με τα direct έριξα μεγαλύτερη διασπορά στα 15 και 20 μέτρα δεν είδα ,τωρα στο κυνήγι εαν εισαι και σκοπευτικα καλος το οτι σκουπίζει απο τα 15 μεχρι και τα 35 μου φενεται λογικό μιας και η κατανομή του ειναι στον πίνακα σαν να ρίχνω με 4 και κατι αστρα , εγω ομως το Τσόκ θα το ηθελα με μεγαλύτερη διασπορά στα 15 και 20 κατι που δεν το είδα στον πίνακα σε σχεςη με το μαμά 5* το οτι εχει καλύτερη κατανομή στα 30 μέτρα σε σχεςη με το 5 αυτο ειναι λογικατατο μιας και στα 20 ετςι και αλλιώς εχει κλειστές κατανομές σε σχεςη με το 5.Αυτη ειναι η προσωπική μου άποψη και ξερω πως δεν ειναι σύμφωνοι πολυ φίλοι απο εδω μεσα και αυτο ειναι απόλυτα φυσιολογικό μιας και ο κάθε ενας αντιλαμβάνεται διαφορετικά το τι βλέπει, εγω σέβομαι όλες τις απόψεις απλα παραθέτω και την δίκη μου, και κατι τελευταίο ως προς τα περιφερειακά σκαγια και την δύναμη που κρατανε εγω το BL το ηθελα με μεγαλύτερη διασπορά στα κοντινά σε σχεςη με το 5 αρι μου μιας και τα περιφερειακά σκαγια στα 20 με οτι και εαν ρίξεις στην μπεκάτσα 100% έχουν την κινητική ενέργεια να την καταβάλουν , το θέμα της κινητικής ενέργειας των περιφερειακών σκαγιων ειναι σημαντικο και σοβαρός παράγοντας για να επιλέξεις Τσόκ σε μακρινές τουφεκιες και σε ανθεκτικά πουλιά στα καρτερια και εκει οντως το λεγόμενο πλεονέκτημα των brain ως προς το οτι καταφέρνει σαν Τσόκ να κρατάει περισσοτερα περιφερειακά σκαγια για μεγαλύτερη αποσταση με μεγαλύτερη κινητική ενέργεια ειναι πλεονέκτημα
Πάντως και του Seminole
Για του λόγου το αληθές, δείτε τις παρακάτω δοκιμές με φυσιγγι διασποράς στα 15 και 20 μέτρα με κύλινδρο και με διασπορεα. Πείτε μου αν με τον διασπορεα θα περνατε ένα πουλί και αν το χανατε με τον κύλινδρο.

Optima Plus Cylinder, Lambro Yellow DISPERSANTE, No.8, 15 meters



Optima Plus Cylinder, Lambro Yellow DISPERSANTE, No.8, 20 meters



Optima Plus Seminole Spreader, Lambro Yellow DISPERSANTE, No.8, 15 meters



Optima Plus Seminole Spreader, Lambro Yellow DISPERSANTE, No.8, 20 meters

πάντως και του Seminole ειναι πολυ καλη η τουφεκια και το λεω διοτι με το Seminole στα 20 μέτρα μου φαίνεται οτι εισαι ενα κλικ αριστερά ισως να κάνω και λαθος ομως , εαν εχω δικιο ομως και το Seminole ειναι εξαιρετικό και ισως ενα Τσικ να ειναι καλυτερο του μαμά 5* ολα αυτα βεβαια απο φωτό που γυαλίζουν και γενικά δεν βλεπουμε τα πράγματα και τοςο καθαρά , εσυ που τα είδες απο πρώτο χέρι τι συμπεράσματα έβγαλες . Οποτε πας Μαλακάσα εαν θες στείλε ενα μυνημα να έρθω να τα πούμε και απο κοντά να πιούμε καφεδάκι , εχθές ημουν Μαλακάσα , εσυ πας συχνά ;
 
Όχι φίλε μου δεν πάω συχνά, ειδικά τώρα που αρχίζει το κυνήγι.
Όντως μου έχει φύγει ένα κλικ αριστερά. Αυτό που είδα εγώ είναι ότι αν πάρεις το πουλί με τον διασπορεα θα το πάρεις και με τον κύλινδρο και το ανάποδο. Αν το χάσεις με το ένα, θα το χάσεις και με το άλλο.
 
ΠΡΟΣ Altair Lusso, PAIN και johnnyp,:

Κατ αρχήν, για να εξηγήσω μερικά πράγματα γύρω από το BRAIN BELL αλλά και για να καταλαβαίνουμε όλοι για τι μιλάμε όταν συζητάμε σχετικά με τα ανοιχτά τσοκ, παραθέτω (σε υπερβολικές διαστάσεις για να διευκολυνθεί η κατανόηση) τα σχήματα των εσωτερικών προφίλ όλων των ανοικτών τσοκ.
INNER-PROFILE.jpg

Το μείζον πρόβλημα στην κατανόηση μιάς τουφεκιάς στον πίνακα (2 διαστάσεις) είναι πως στην πραγματικότητα δείχνει ελάχιστα πράγματα, πρακτικά δείχνει το που τουφεκάει το όπλο / τσοκ / γόμωση και δίνει μία πολύ αχνή εικόνα της πραγματικής αποτελεσματικότητας της τουφεκιάς, ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!
Πολλοί βλέπουν την κάθε τουφεκιά σαν μία περιφέρεια την οποία οριοθετούν έτσι που να περικλείει όλα τα σκάγια. Ενστικτωδώς αυτό κάνουν οι περισσότεροι και εδώ που τα λέμε, η πρώτη λογική εγκεφαλική επεξεργασία, αυτό διατάζει. Ας πάρουμε για παράδειγμα οι τουφεκιές του φίλου Alltair Lusso πιό πάνω.
Όμως πάντα, τα προβλήματα είναι δύο:
1) πρέπει να δούμε τι διάμετρο (=κύκλο) σχηματίζει η ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ επιφάνεια τη τουφεκιάς (αυτή που δεν έχει κενά, συσωματώσεις, με ικανή πυκνότητα κλπ)
2) πρέπει να μετρήσουμε πόση κινητική ενέργεια κουβαλάνε τα σκάγια και ειδικά τα περιφερειακά. Πιό πάνω αναφέρθηκε πως σε μικρές αποστάσεις και τα περιφερειακά έχουν αρκετή δύναμη, όμως δεν είναι έτσι. Κάντε το τεστ με τον βρεμένο τηλεφωνικό κατάλογο, έναν κέντρο και το άλλον δίπλα στα 50 εκ και μετά πείτε μου αριθμό σελίδων που τρυπήθηκαν στον καθένα.
Στις τουφεκιές του φίλου Alltair Lusso, οι αποδόσεις με προσεκτική παρατήρηση αποδεικνύονται σχεδόν σχεδόν ταυτόσημες, κάτι που δεν εκπλήσσει καθώς κύλινδρος και Spreader πραγματικά αποδίδουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια αποτελέσματα. Βέβαια εδώ πρέπει να επισημάνω και 2 άλλα σημεία, το ότι με το κάθε τσοκ ρίχτηκε από μία μόνο τουφεκιά (για την ελάχιστη αξιοπιστία θέλει minimum 5 - 7, αλλά ο μη επαγγελματίας δεν θέκει και να φάει την ζωή του στον πίνακα!) και ότι το φυσλιγγι της δοκιμής ήταν διασποράς όπου η βλητική συμπεριφορά αυτών των φυσιγγιών ελάχιστα έχει να κάνει με το τσοκ που βάλλονται καθώς η αντίδρασή τους στον χώρο ξεκινάει ΑΦΟΥ φύγουν από το στόμιο της κάννης.

Οι φίλοι που έχουν αντίθετη άποψη με τα ευρήματα του Pain απλά έχουν μορφώσει την άποψή τους μετά από ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ χρήση στην πράξη με το BRAIN BELL. Εκεί έχει φανεί η μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα και πιό κοντά από σε σχέση με 5* αλλά και πιό μακρυά σε σχέση με το το4*. Όταν ΟΛΟΙ ανφέρουν αυτά τα ευρήματα, θηράματα κοντά που δεν τα διέλυσαν, θηράματα σε όλες τις αποστάσεις που κατάλαβαν ότι θα το έχαναν και όμως το πήραν, σκοπευτές που με το BELL έχουν ανέβει κατηγορίες σε πολλές χώρες, ε, αυτοί απλά αποδεικ΄νυει το ότι το BELL κάνει αυτά για τα οποία και σχεδιάστηκε, περισσότερες επιτυχίες από όλα τα άλλα και με όχι πάντα απόλυτα σωστή σκόπευση!

Και συμφωνώ με το σχόλιο του Altair Lusso για την καλή ψυχολογία, αυτή όμως θα μας βοηθήση να πάρουμε τα περισσότερα που μπορούμε από τον δεδομένο εξοπλισμό που έχουμε, αν όμως αυτός είναι ανεπαρκής...

Για τον φίλο johnnyp, μόλις στην σελίδα 28 ο evripidis302 μιλάει για ένα Carlson's που του άνοιξε στα δύο (μιάς και μίλησες να βάλω το ατσάλι του συγκεκριμένου κατασκευαστή). Όμως το κύριο πρόβλημα δεν θα είναι η αντοχή αλλά η απόδοση σε θερμοκρασίες έστω και λίγο πέρα από τις ιδανικές. Λίγο κάτω από το 0 ή μετά από κάποια σχετικά έντονη χρήση που θα ζεστάνει την κάννη, ε, εκεί τα απλά ατσάλια απλά δεν "πάνε"... Και εντάξει, να έχω την πατέντα BRAIN στα τσοκ αυτά, θα ήταν σαν να έχεις ένα super car με λάστιχα της πλάκας !

Φιλικά
Χρ'ηστος Σωτηρόπουλος
 
ΠΡΟΣ Altair Lusso, PAIN και johnnyp,:

Κατ αρχήν, για να εξηγήσω μερικά πράγματα γύρω από το BRAIN BELL αλλά και για να καταλαβαίνουμε όλοι για τι μιλάμε όταν συζητάμε σχετικά με τα ανοιχτά τσοκ, παραθέτω (σε υπερβολικές διαστάσεις για να διευκολυνθεί η κατανόηση) τα σχήματα των εσωτερικών προφίλ όλων των ανοικτών τσοκ.
INNER-PROFILE.jpg

Το μείζον πρόβλημα στην κατανόηση μιάς τουφεκιάς στον πίνακα (2 διαστάσεις) είναι πως στην πραγματικότητα δείχνει ελάχιστα πράγματα, πρακτικά δείχνει το που τουφεκάει το όπλο / τσοκ / γόμωση και δίνει μία πολύ αχνή εικόνα της πραγματικής αποτελεσματικότητας της τουφεκιάς, ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!
Πολλοί βλέπουν την κάθε τουφεκιά σαν μία περιφέρεια την οποία οριοθετούν έτσι που να περικλείει όλα τα σκάγια. Ενστικτωδώς αυτό κάνουν οι περισσότεροι και εδώ που τα λέμε, η πρώτη λογική εγκεφαλική επεξεργασία, αυτό διατάζει. Ας πάρουμε για παράδειγμα οι τουφεκιές του φίλου Alltair Lusso πιό πάνω.
Όμως πάντα, τα προβλήματα είναι δύο:
1) πρέπει να δούμε τι διάμετρο (=κύκλο) σχηματίζει η ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ επιφάνεια τη τουφεκιάς (αυτή που δεν έχει κενά, συσωματώσεις, με ικανή πυκνότητα κλπ)
2) πρέπει να μετρήσουμε πόση κινητική ενέργεια κουβαλάνε τα σκάγια και ειδικά τα περιφερειακά. Πιό πάνω αναφέρθηκε πως σε μικρές αποστάσεις και τα περιφερειακά έχουν αρκετή δύναμη, όμως δεν είναι έτσι. Κάντε το τεστ με τον βρεμένο τηλεφωνικό κατάλογο, έναν κέντρο και το άλλον δίπλα στα 50 εκ και μετά πείτε μου αριθμό σελίδων που τρυπήθηκαν στον καθένα.
Στις τουφεκιές του φίλου Alltair Lusso, οι αποδόσεις με προσεκτική παρατήρηση αποδεικνύονται σχεδόν σχεδόν ταυτόσημες, κάτι που δεν εκπλήσσει καθώς κύλινδρος και Spreader πραγματικά αποδίδουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια αποτελέσματα. Βέβαια εδώ πρέπει να επισημάνω και 2 άλλα σημεία, το ότι με το κάθε τσοκ ρίχτηκε από μία μόνο τουφεκιά (για την ελάχιστη αξιοπιστία θέλει minimum 5 - 7, αλλά ο μη επαγγελματίας δεν θέκει και να φάει την ζωή του στον πίνακα!) και ότι το φυσλιγγι της δοκιμής ήταν διασποράς όπου η βλητική συμπεριφορά αυτών των φυσιγγιών ελάχιστα έχει να κάνει με το τσοκ που βάλλονται καθώς η αντίδρασή τους στον χώρο ξεκινάει ΑΦΟΥ φύγουν από το στόμιο της κάννης.

Οι φίλοι που έχουν αντίθετη άποψη με τα ευρήματα του Pain απλά έχουν μορφώσει την άποψή τους μετά από ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ χρήση στην πράξη με το BRAIN BELL. Εκεί έχει φανεί η μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα και πιό κοντά από σε σχέση με 5* αλλά και πιό μακρυά σε σχέση με το το4*. Όταν ΟΛΟΙ ανφέρουν αυτά τα ευρήματα, θηράματα κοντά που δεν τα διέλυσαν, θηράματα σε όλες τις αποστάσεις που κατάλαβαν ότι θα το έχαναν και όμως το πήραν, σκοπευτές που με το BELL έχουν ανέβει κατηγορίες σε πολλές χώρες, ε, αυτοί απλά αποδεικ΄νυει το ότι το BELL κάνει αυτά για τα οποία και σχεδιάστηκε, περισσότερες επιτυχίες από όλα τα άλλα και με όχι πάντα απόλυτα σωστή σκόπευση!

Και συμφωνώ με το σχόλιο του Altair Lusso για την καλή ψυχολογία, αυτή όμως θα μας βοηθήση να πάρουμε τα περισσότερα που μπορούμε από τον δεδομένο εξοπλισμό που έχουμε, αν όμως αυτός είναι ανεπαρκής...

Για τον φίλο johnnyp, μόλις στην σελίδα 28 ο evripidis302 μιλάει για ένα Carlson's που του άνοιξε στα δύο (μιάς και μίλησες να βάλω το ατσάλι του συγκεκριμένου κατασκευαστή). Όμως το κύριο πρόβλημα δεν θα είναι η αντοχή αλλά η απόδοση σε θερμοκρασίες έστω και λίγο πέρα από τις ιδανικές. Λίγο κάτω από το 0 ή μετά από κάποια σχετικά έντονη χρήση που θα ζεστάνει την κάννη, ε, εκεί τα απλά ατσάλια απλά δεν "πάνε"... Και εντάξει, να έχω την πατέντα BRAIN στα τσοκ αυτά, θα ήταν σαν να έχεις ένα super car με λάστιχα της πλάκας !

Φιλικά
Χρ'ηστος Σωτηρόπουλος
Ένα σούπερ καρ ειναι ένα σούπερ καρ αλλά με τεράστιες διαφορες εν συγκρίσει με ένα άλλο σούπερ καρ....οι διαστασεις στα λαστιχα ιδιες κ η ποιοτητες λογω ανταγωνισμου στα ιδια πλαισια.....αυτος δε που αγοραζει σουπερ ....δεν κολλαει στα λαστιχα....στο θεμα μας...αν τα μέταλλα του τσοκ επιδρούν τόσο στην τουφεκια φαντάζομαι επίδραση που θα τρώει απο την κυρίως κάνη....anyway θεωρώ ότι κάποιες μαρκες τσοκς που έχουν επικρατήσει ,το πραξαν με σοβαρό λόγο...carlsons muller kicks ...και...συμπερασματικα παντα....αξιοπιστια κ ανταγωνιστικές τιμές κατά τη γνώμη μου μπορούν να βαδισουν χέρι χέρι....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top