BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Για τους φίλους που περιμένουν τα τσοκ που έχουν παραγγείλλει:

Για όσουςι έχουν κάνει την παραγγελία τους μέχρι την 18/10 (την προηγούμενη Τετάρτη), τα τσοκ είναι έτοιμα για κεραμική βαφή και laser και θα σταλούν τέλος της επόμενης εβδομάδας. Οι υπόλοιποι θα παραλάβουν δύο εβδομάδες μετά από αυτή την παράδοση.

Οι νέες πατέντες εξελίσσονται ραγδαία!

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστοσ Σωτηρόπουλος
 
Καλησπέρα παλικάρια σήμερα παρέλαβα το brain tm crio plus από ένα συναδέλφο έδω στο φόρουμ έχω το Benelli sbe ii με 18.3 άυλο!Τι άποψη έχετε ; με ζόρισε αρκετά για να το βηδωσω με το χερι δεν βηδωναι και χρειάστηκαι να χρησιμοποιήσω το κλήση του τσοκ.
 
Καλησπέρα παλικάρια σήμερα παρέλαβα το brain tm crio plus από ένα συναδέλφο έδω στο φόρουμ έχω το Benelli sbe ii με 18.3 άυλο!Τι άποψη έχετε ; με ζόρισε αρκετά για να το βηδωσω με το χερι δεν βηδωναι και χρειάστηκαι να χρησιμοποιήσω το κλήση του τσοκ.
Φίλε Black Eagle,
Αυτό δεν είναι φυσιολογικό, θα πρέπει να βιδώνει άνετα με το χέρι. Πιθανότερο όλων είναι να ανήκει σε μία παρτίδα που είχε φτιαχτεί στο παρελθόν με οδηγό ένα συγκεκριμένο όπλο και δεν βίδωνε εύκολα σε όλα τα όπλα (τα σπειρώματα της Benelli δεν είναι και τόσο μεγάλης ακρίβειας, έχω δει όπλο να μην βιδώνουν ούτε τα εργοστασιακά!), μετά από τότε όλα βιδώνουν άνετα.
Μπορείς να μου το στείλεις και να το κάνουμε να βιδώνει κανονικά. Τα BRAIN έχουν ισόβια εγγύηση ικανοποίησης του κατόχου (άσχετα με το ποιός είναι ο αγοραστής), πραγματική και όχι μόνο λόγια!

Φιλικά
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Φίλε Black Eagle,
Αυτό δεν είναι φυσιολογικό, θα πρέπει να βιδώνει άνετα με το χέρι. Πιθανότερο όλων είναι να ανήκει σε μία παρτίδα που είχε φτιαχτεί στο παρελθόν με οδηγό ένα συγκεκριμένο όπλο και δεν βίδωνε εύκολα σε όλα τα όπλα (τα σπειρώματα της Benelli δεν είναι και τόσο μεγάλης ακρίβειας, έχω δει όπλο να μην βιδώνουν ούτε τα εργοστασιακά!), μετά από τότε όλα βιδώνουν άνετα.
Μπορείς να μου το στείλεις και να το κάνουμε να βιδώνει κανονικά. Τα BRAIN έχουν ισόβια εγγύηση ικανοποίησης του κατόχου (άσχετα με το ποιός είναι ο αγοραστής), πραγματική και όχι μόνο λόγια!

Φιλικά
Χρήστος Σωτηρόπουλος
Ευχαρηστω πολυ κυριε Σωτηροπουλε θα επικοινωνησω τηλεφωνικος μαζι σας εντος της ημερας!
 
Άλλο ένα test που αναρτήθηκε στο μεγαλύτερο Αμερικάνικο forum όπου αποδεικνύεται και πάλι η υπεροχή των BRAIN ως προς την ενισχυμέμη περιφέρεια = πιό ομοιόμορφη κατανομή!

Το test έγινε με Browning Citori, με την κάτω κάννη όλες οι βολές, στα 37 μέτρα και με φυσίγγια Bronzewing Terminator 7.5, 28grm.
Το πρώτο ποσοστό είναι στον κύκλο των 30 ιντσών (76 εκ) και το δεύτερο στον κύκλο των 20 ιντσών (50 εκ) και η διαφορά είναι η πυκνότητα της περιφέρειας.
Το κάθε ποσοστό είναι ο μέσος όρος από 5 τουφεκιές με το κάθε τσοκ.

Αν και τα BRAIN που δοκιμάστηκαν είναι ελάχιστα πιό σφιχτά σε σχέση με τα περισσότερα από τα άλλα (όλα επιλέχθηκαν ως τα κοντινότερα που έχει ο κάθε κατασκευαστής σε σχέση με τα του ανταγωνισμού), οι αποδόσεις τους ήταν απόλυτα συμβατές και τα αποτελέσματα τα δικαίωσαν και πάλι.

Αν και δεν θεωρώ αυτή την μέθοδο ως απόλυτα σωστή (όπως και τους το έγραψα, κι' ας κολακεύουν τα αποτελέσματα τα τσοκ μου), και πάλι τα BRAIN βγήκαν τα καλύτερα!

Browning Inv + Ext 0.022 54.15% - 28.31% = 25,84 %
Muller inv+ U3 0.022 58.41% - 34.25% = 24,16 %
Brain Inv+ TM 0.024 56.80% - 25.51% = 31,29 %
Carlson Inv+ Mod 0.022 59.65% - 36.21% = 23,44 %

Browning Inv + Ext 0.012 53.45% - 27.15% = 26,30 %
Muller inv + U2 0.012 54.43% - 29.05% = 25,38 %
Brain Inv + MR 0.016 55.40% - 26.13% = 29,27 %
Carlson Inv+L/Mod 0.017 48.65% - 22.78% = 25,87 %

Παρατήρηση που επίσης τους έγαρψα: Όλες οι αποδόσεις (με εξαίρεση το Carlson Inv+L/Mod 0.017) είναι σχεδόν ίδιες , σαν να είναι ανεξάρτητες από την διαφορά σύσφιγξης μεταξύ των δύο τσοκ του κάθε κατασκευαστή, τέτοιες που θεωρητικά θα περίμενε κανείς από ένα ονομαστικό "ντεμί" τσοκ. Αυτή η "αναισθησία" του φυσιγγιού οφείλεται συνήθως στον συγκεντωτήρα (υλικό και σχέδιο). Με κανονικής συμπεριφοράς φυσίγγια, η διαφορά υπέρ των BRAIN θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη.

Φιλικά
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Και προτού αλέκτωρ λαλήσει τρις... και άλλη έγκυρη κριτική για τα BRAIN.

Αυτή τη φορά από τον Γάλλο θεωρούμενο ως ο πλέον ειδικός στα τσοκ V. Camus "... στα δέκα χρόνια που ασχολούμαι με την μελέτη των τσοκ του λειόκαννου, τέτοια απόδοση δεν έχω ξαναδεί ποτέ...απίστευτα τσοκ!..."

Φιλικά
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Σημερινή δοκιμή με νέα montefeltro comfort 4 μαμά vs MR στα 25 μ κ 3 μαμά vs MR στα 35 μέτρα με Β&Ρ ΜΒ32 .
Το ΜR ήταν καλύτερο και από τα δύο τσοκακια μαμά είτε στα 25 αλλά ακόμη κ στα 35 μέτρα





Με αυτό που βλέπω δεν υπάρχει να πάρει κάποιος Brain για τουλάχιστον ανοιχτοτερο του MR. Προσωπικα θα πηγαινα σε τουλάχιστον TM συσφιξη.
 
Με αυτό που βλέπω δεν υπάρχει να πάρει κάποιος Brain για τουλάχιστον ανοιχτοτερο του MR. Προσωπικα θα πηγαινα σε τουλάχιστον TM συσφιξη.
κατοχος μρ και μπελ σε μπενελλι μ2 ακομα δεβ εχεις δει τιποτα φιλε με το μρ 40μετρα ο λαγος δεν ειπε το ονομα του το μπελ σε πρωινες τσιχλες και παπια απλλα δολοφονος
 
Το ιδανικό είναι τι βολεύει τον καθένα,εμενει πχ μου αρέσουν τα πολύ σφιχτά κέντρα:)
Ε άμα σε βολεύουν τα σφιχτά....εγω αλλου τα θέλω τα σφιχτά....στο κυνήγι ...λονγκ ρειντζ θα ήθελα υψηλές συγκεντρώσεις κ ισοκατανομή...κ ενώ αυτο που ζητάς εσυ πολλά τσοκ...στο δίνουν αυτο που ζητάω εγώ ...μονο η brain το ισχυρίζεται!
 
Το ιδανικό είναι τι βολεύει τον καθένα,εμενει πχ μου αρέσουν τα πολύ σφιχτά κέντρα:)
Ασφαλώς και το ιδανικό είναι ότι βολεύει τον καθένα! Όμως για να το δούμε λίγο αυτό με τα πυκνά κέντρα.

Δηλαδή σε βολεύει να έχεις ως αποτελεσματική επιφάνεια στην τουφκιά σου μόνο το κεντρικό 1/3 της: Με τα συμβατικά τσοκ(και τα φρένου) χρησιμοποιείς μόνο τα 2/3 των σκαγιών του φυσιγγιού σου που μαζεύονται στο κέντρο (αυτό σημαίνει "πυκνό κέντρο", η περιφέρεια να έχει μόνο το 1/3) ή μήπως .....απλά σου αρέσει να βλέπεις το θήραμα να τρώει πολλά σκάγια; Και το δεύτερο είναι αποδεκτό (δίνει εμπιστοσύνη στον κυνηγό).

Τώρα, με πυκνό κέντρο, πρέπει να κάνεις μονίμως κεντρική σκόπευση ακριβείας καθώς δεν μπορείς να υπολογίζεις στην περιφέρεια της κάθε τουφεκιάς σου. Πόσοι μπορούν να πουν πως το καταφέρνουν αυτό;;;; Μπορείς να υπολογίσεις πόσα θηράματα έχεις χάσει για κάθε εντυπωσιακή τουφεκιά που έχεις κάνει με σφιχτό κέντρο; Από πόσα θηράματα έχεις παραιτηθεί χάριν του "σκασίματος" σε όσα κυνήγια έχεις κάνει μέχρι σήμερα;

Από την άλλη, αν ντε και καλά θες πολλά σκάγια, μπορείς να τα έχεις και με BRAIN τσοκ αρκεί να πας μιά βαθμίδα στενότερο! Όμως τώρα, και τα πολλά σκάγια θα βλέπεις στο θήραμα αλλά και η αποτελεσματική επιφάνεια της τουφεκιάς σου θα είναι μεγαλύτερης διαμέτρου από αυτή του πυκνού κέντρου! Το λέμε και στο site ότι όσο χαμηλώτερου σκοπευτικού επιπέδου είναι ο κυνηγός, τόσο μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας θα δει, ο πολύ καλός κάνει περισσότερες φορές κεντρική σκόπευση και έτσι θα δει μικρότερο ποσοστό αύξησης επιτυχιών. όμως ΟΛΟΙ θα έχουν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ, αυτό δεν σημαίνει εξάλλου και το "βολεύει";;;; Τα BRAIN τα χρησιμοποιούν και Παγκόσμιοι Πρωταθλητές Κυνηγετικού Όπλου, ακόμα και αυτοί ξέρουν ότι χρειάζονται την έξτρα βοήθεια!

Κλείνοντας να πω πως το να βάλουμε 15 -20 σκάγια στο θήραμα είναι απόλύτα άχρηστο! Τρις ή τετράκις εις θάνατον είναι ποινές για κακούργους, εμείς το θήραμα, θέλουμε να το σκοτώσουμε μόνο .... μία φορά, 3-4 σκάγια είναι υπεραρκετά, ειδικά όταν αυτό σημαίνει και περισσότερα θηράματα!

Φιλικά
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top