BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Έλειψα ένα τριήμερο ( συν γυναιξί και τέκνοις) και όταν επέστρεψα ιδού τι αντίκρυσα...
IMAG0415.jpg

Ήρθαν!
Ευχαριστώ τον κύριο Σωτηρόπουλο, η δουλειά δείχνει άψογη .well done.
Εντυπώσεις προσεχώς!
Πατριωτη καλοριχτα !!!
 
Έλειψα ένα τριήμερο ( συν γυναιξί και τέκνοις) και όταν επέστρεψα ιδού τι αντίκρυσα...
IMAG0415.jpg

Ήρθαν!
Ευχαριστώ τον κύριο Σωτηρόπουλο, η δουλειά δείχνει άψογη .well done.
Εντυπώσεις προσεχώς!
Καλορίζικα!!! Καλοτούφεκα! Πολύ όμορφα και τα νατουραλ..
 
Παρέλαβα κι εγώ ένα μπελ γιατί δεν είχα το πενταρι. Δοκιμή σε χαρτι δεν έχω κάνει αλλά στις σταρηθρες πηγε μια χαρά. μία ερώτηση: είναι φυσιολογικό να ξυρίζει; Στην πρώτη είσοδο του στην θήκη μου την έσκισε:(. Γενικά έχει πολύ κοφτερές γωνίες. Σκέφτομαι να το λειανω με κανένα γυαλοχαρτο γιατί αρπάζει και χέρια.
 
Παρέλαβα κι εγώ ένα μπελ γιατί δεν είχα το πενταρι. Δοκιμή σε χαρτι δεν έχω κάνει αλλά στις σταρηθρες πηγε μια χαρά. μία ερώτηση: είναι φυσιολογικό να ξυρίζει; Στην πρώτη είσοδο του στην θήκη μου την έσκισε:(. Γενικά έχει πολύ κοφτερές γωνίες. Σκέφτομαι να το λειανω με κανένα γυαλοχαρτο γιατί αρπάζει και χέρια.[/QUO
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με το μπελ! Ξύριζα όλα τα χόρτα και έμπεναν μέσα στην κάννη ή κάθονταν στην μπούκα, του έσπασα τις γωνίες στις εγκοπές για το τσοκόκλειδο με λίγο ψηλό ντουκόχαρτο και όλα καλός!
 
Παρέλαβα κι εγώ ένα μπελ γιατί δεν είχα το πενταρι. Δοκιμή σε χαρτι δεν έχω κάνει αλλά στις σταρηθρες πηγε μια χαρά. μία ερώτηση: είναι φυσιολογικό να ξυρίζει; Στην πρώτη είσοδο του στην θήκη μου την έσκισε:(. Γενικά έχει πολύ κοφτερές γωνίες. Σκέφτομαι να το λειανω με κανένα γυαλοχαρτο γιατί αρπάζει και χέρια.
Τι ενοεις ξυριζει?εχει γρεζια? Στο δικο μου δεν εχω παρατηρησει κατι τετειο
 
Σημερινή δοκιμή του κουμπάρου με το bell σε Benelli montefeltro ... όπως το περίμενα το καταχαρικε με βολές ...των άκρων..και σε κοντινα κ μακρινά. Για εμένα δεν γράφω...γιατί επαναλαμβανόμενες επιτυχίες σε όλες τις αποστάσεις...παύει να είναι τύχη. Μας έμεινε σήμερα μια τραβέρσα μου ... ίσως κ τυχερή...αλλά έπεσε πατσαβούρα...ήταν .....ΑΝΕΤΑ 45-50 μέτρα...ο Κουμπάρος δεν το πίστευε που την είδε!!! Το όριο παρά μια για εμένα βγήκε...αλλά με επιπλέον 10-12 χαμένα Δυστυχώς
 
Τι ενοεις ξυριζει?εχει γρεζια? Στο δικο μου δεν εχω παρατηρησει κατι τετειο
Όχι φίλε panagiotis_xios, δεν μιλάνε για γρέζια (γυαλίζονται πολύ προσεκτικά), μάλιστα ο φίλος που το "πήρε" με ντουκόχαρτο τα έχει αν θυμάμαι καλά σε Perazzi και μου το είχε αναφέρει στο τηλέφωνο μήπως στο μέλλον μπορεί να γίνει κάτι. Απλά επειδή είναι πολύ λεπτό στο στόμιο, οι εγκοπές μπορεί να ενοχλήσουν αν κάποιος δεν τις προσέξει.

Φιλικά

Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Τι ενοεις ξυριζει?εχει γρεζια? Στο δικο μου δεν εχω παρατηρησει κατι τετειο
εννοώ ότι οι γωνίες των εγκοπών για το τσοκοκλειδο είναι κοφτερές σαν ξυράφι. Πιστεύω ότι ως ένα από τα πολύ ακριβά τσοκ της αγοράς οφείλει στον εαυτό του πιο προσεγμένο φινίρισμα κι έλεγχο (εφόσον δεν είναι κάτι που συμβαίνει σε όλα τα τσοκ ως επιλογή του κατασκευαστή - οποτε παω και πασο-). Αν είναι όλα έτσι ΟΚ εχω αδικο, γι αυτο αλλωστε και ρωτησα
 
Πρώτες εντυπώσεις σήμερα στο καρτέρι. Μπορώ να πω ότι σου εμπνέουν μια σιγουριά τα Brain. Ακόμη και σε δυο περιπτώσεις με κοψόφτερες με την δεύτερη τουφεκιά έπεσαν σαν πατσαβούρες οι τσίχλες. Περισσότερο δούλεψα το TM και ήταν εντυπωσιακό το βεληνεκές. Μονο με τα 2* του δίκαννου θα έριχνα σε απόσταση τέτοια σε τσίχλα και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις. Σε πρώτη φάση πολύ ευχαριστημένος. Το MR θα το δω καλύτερα στο περπατητό που δούλευα κυριως 4*. Προσεχώς νεότερα!
 
Πρώτες εντυπώσεις σήμερα στο καρτέρι. Μπορώ να πω ότι σου εμπνέουν μια σιγουριά τα Brain. Ακόμη και σε δυο περιπτώσεις με κοψόφτερες με την δεύτερη τουφεκιά έπεσαν σαν πατσαβούρες οι τσίχλες. Περισσότερο δούλεψα το TM και ήταν εντυπωσιακό το βεληνεκές. Μονο με τα 2* του δίκαννου θα έριχνα σε απόσταση τέτοια σε τσίχλα και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις. Σε πρώτη φάση πολύ ευχαριστημένος. Το MR θα το δω καλύτερα στο περπατητό που δούλευα κυριως 4*. Προσεχώς νεότερα!
Πιστεύω το mr θα σου φανεί πιο κλειστό από το κλασικό 4* ...αν είχες το Bell θα ήσουν πολύ πολύ καλύτερος σε setup. Προσωπικά σε εμένα τον Mr μου δουλεύει πιο πολύ σαν 3* ....βέβαια έχω κάνει και κώνο στο όπλο.
 
Πιστεύω το mr θα σου φανεί πιο κλειστό από το κλασικό 4* ...αν είχες το Bell θα ήσουν πολύ πολύ καλύτερος σε setup. Προσωπικά σε εμένα τον Mr μου δουλεύει πιο πολύ σαν 3* ....βέβαια έχω κάνει και κώνο στο όπλο.
Θα δείξει. Ελπίζω να μη μας τα χαλάσει ο καιρός την Κυριακή και να το κάνουμε το κλασικό περπατητό οπότε θα έχω καλύτερη άποψη. Εγώ δεν εχω πειράξει το όπλο(ακόμα δεν το εχω τουφεκίσει καλά καλά, δύο μήνες το έχω!)
 
Πρως αποφυγή παρεξήγισης το τσοκ bell που έχω είναι απολύτος άψωγο και τέλεια φινιρισμένο! Ούτε γρέζια ούτε προχηρη μηχανουργικη δουλειά!

Κι εγώ δεν είπα αυτό. Είπα ότι θα μπορούσε να έχει φινιριστει για να μην κόβει. Θα μου πεις "ρε μεγάλε τόσο κοπος σου είναι να δώσεις δύο με ένα ντουκοχαρτακι;". Όχι δεν είναι, παραδώσαμε σημασία. Προς θεού μην βγει δυσφήμιση, μια γνώμη που μπορεί να είναι σωστή μπορεί και λάθος είπαμε. Εύχομαι τα brain chokes να πηγαίνουν συνέχεια σούζα όπως πάνε τώρα και καλύτερα!!!
 
Παρέλαβα κι εγώ ένα μπελ γιατί δεν είχα το πενταρι. Δοκιμή σε χαρτι δεν έχω κάνει αλλά στις σταρηθρες πηγε μια χαρά. μία ερώτηση: είναι φυσιολογικό να ξυρίζει; Στην πρώτη είσοδο του στην θήκη μου την έσκισε:(. Γενικά έχει πολύ κοφτερές γωνίες. Σκέφτομαι να το λειανω με κανένα γυαλοχαρτο γιατί αρπάζει και χέρια.
Θεωρώ ότι το θέμα με τις κοφτερές εγκοπές για το τσοκόκλειδο τις έχουν όλα τα τσοκ (ανεξαρτήτως μάρκας), κι όχι μόνο τα Brain ή μόνο το BL. Απλά στο BL επειδή είναι πολύ λεπτό στο στόμιο, το φαινόμενο είναι λίγο πιο έντονο. Πάντως όλα τα έσω-έξω τσοκ μπορεί να σκίσουν θήκες ... ή να "ξυρίζουν και να μαζεύουν χόρτα" αν κρατούμε τις κάννες χαμηλά ... Κανείς κατασκευαστής δεν στρογγυλεύει τις γωνίες των εγκοπών, από όσο έχω δει, κι από την προσωπική μου εμπειρία:
Έχω μια θήκη μονοκόμματη (καραμπίνας) απλή, από nylon/cordura, που τη χρησιμοποιώ και για τη μεταφορά του σ/π για να μην το λύνω-δένω συνέχεια. Αυτή όμως είναι στενή και το φερμουάρ δεν φτάνει μέχρι την άκρη της, οπότε το όπλο πρέπει να μπει "σπρωχτό" σε αυτό το τμήμα της. Από τότε που έβαλα εσω-έξω τσοκ (τα BRILEY, πολύ πριν πάρω και τα BRAIN) οι εγκοπές τους μάγκωναν στην εσωτερική επένδυση με κίνδυνο να την σκίσουν (ίσως και να την έχουν σκίσει σε κάποια σημεία, που δεν μπορώ να δω). Γι' αυτό όταν πάω να βάλω το όπλο, τυλίγω τις κάννες στο μπροστινό τμήμα τους με ένα κομμάτι νάυλον (από σακούλα ή μουσαμά) για να γλυστράνε μέσα χωρίς να μαγκώνουν την επένδυση ... .yel.
Βέβαια θα μπορούσα να πάρω μια θήκη που το φερμουάρ να φτάνει μέχρι τέρμα στη άκρη της, αλλά ... "ουδέν μονιμότερον του προσωρινού" .... .sarcastic..hit.
 
Προς όλους τους ανωτέρω φίλους :

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια για το τέλειο φινίρισμα καθώς και για την διευκρίνιση ότι όλων των κατασκευαστών τα τσοκ έχουν εγκοπές που "κόβουν".

Ναι, θα μπορούσα να "παχύνω" την εξωτερική διάμετρο αλλά θα υπήρχε πρόβλημα στην περίπτωση τοποθέτησης σε σούπερ ποζέ, θα ακουμπούσαν μεταξύ τους με αποτέλεσμα πιθανή εκτροπή της βολής (συμβαίνει ακόμα και με την ελάχιστη επαφή!).

Όμως τα BRAIN οφείλουν να είναι καλύτερα από όλα τα άλλα τσοκ σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς, όχι μόνο στην βλητική απόδοση. Γι΄αυτό και θα το μελετήσω και θα βρω τον τρόπο να μην κόβουν οι εγκοπές. Θα χρειαστώ όμως κάποιο χρόνο για αυτή την εξέλιξη (που μπορεί να φαίνεται "ένα τίποτα" αλλά στην πραγματικότητα να θέλει πολλή δουλειά).

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Ε, λοιπόν, αυτό που υποσχέθηκα το πραγματοποίησα. Από εδώ και πέρα όλα τα τσοκ ανά τον κόσμο με εγκοπές θα σκίζουν θήκες κλπ, τα BRAIN όχι!
Τα BRAIN είναι πλέον τα καλύτερα που υπάρχουν ακόμα και ως προς αυτή την λεπτομέρεια.
Δύο επιπλέον νέα (και πολύ ακριβά!) κοπτικά εργαλεία για το CNC καθώς και ένας νέος προγραμματισμός της φάσης κατασκευής των εγκοπών και οι άκρες τους είναι πλέον στρογγυλεμένες!
Όλα τα τσοκ που θα παραδίδονται από εδώ και πέρα, θα έχουν αυτή την νέα εξέλιξη ενσωματωμένη.
Καλόριχτα.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Χαιρετώ όλα τα μέλη του HL.
Θα ήθελα να ρωτήσω τον κ.Χρήστο Σωτηρόπουλο για το BX. Φαίνεται για ένα ιδιαίτερο τσοκάκι που εύκολα τραβάει τα βλέμματα επάνω του. Ωστόσο ,με εξαίρεση τη δοκιμή που υπάρχει στην ιστοσελίδα των BRAIN, όλες οι υπόλοιπες δοκιμές που έγιναν από μέλη του forum αλλά και από άλλους, ουδεμία σχέση έχουν με αυτό που θα περίμενε κανείς από ένα τόσο κλειστό τσοκ. Κύριε Σωτηρόπουλε πως το εξηγείται εσείς αυτό; Μήπως το συγκεκριμένο τσοκ απευθύνεται για χρήση μαλλινόταπων φυσιγγιών,καθώς ο συγκεντρωτήρας ενδέχεται να επηρεάζει αρνητικά τη τουφεκιά;
Ευχαριστώ τον κ.Σωτηρόπουλο για το χρόνο του.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top