Cal.36

Επειδή τά έχω και τά δύο όπλα, το Mossberg δεν υστερεί σκοπευτικά ούτε βλητικα σέ σχέση με το δίκανο. Απλα το δικανακι έχει άλλα χαρίσματα (επιλογή κάνης, φυσιγγίου,τσοκ, βάρος)
Δεν ειπα οτι υστερει καπου απλα πρωσοπικα θα ηθελα να εχει μια 71" εστω 66' εκατοστα καννη νομιζω εβγαινε κ μια εκδοση με τσοκ
αλλα τωρα απο τι ειδα στο σελιδα τις εταιρια βγαζει εκδοσεις με διαφορτιικη συσφηξη με σταθερο τσοκ αλλα παλι κοντες
 
Για μένα το μείον της Mossberg δεν είναι η 61 π. κάννη ... αλλά το φουλ τσοκ. Πιστεύω ότι ένα μεσαίο τσοκάρισμα είναι πιο χρήσιμο. Είτε για σκάγια (αφού αυτό το διαμέτρημα είναι κυρίως για μικρά θηράματα, σε μικρές-μεσαίες αποστάσεις, με ψιλά σκάγια), είτε για μονόβολα.
τωρα απο τι ειδα στο σελιδα τις εταιρια βγαζει εκδοσεις με διαφορτιικη συσφηξη με σταθερο τσοκ
https://www.mossberg.com/firearms/action/pump.html?mb_gauge=.410+Bore
 
Για μένα το μείον της Mossberg δεν είναι η 61 π. κάννη ... αλλά το φουλ τσοκ. Πιστεύω ότι ένα μεσαίο τσοκάρισμα είναι πιο χρήσιμο. Είτε για σκάγια (αφού αυτό το διαμέτρημα είναι κυρίως για μικρά θηράματα, σε μικρές-μεσαίες αποστάσεις, με ψιλά σκάγια), είτε για μονόβολα.

Εγώ προτίμησα το Akkar Churchill 836 γιατί έχει 5 χρόνια εγγύηση, είναι όλο από ατσάλι και έχει βάρος 2,5 Kg. Μέχρι σήμερα έχω ρίξει χιλιάδες φυσίγγια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Προσέξτε την άμεση ανάκληση που έκανε η ίδια η εταιρεία για το προβληματικό της όπλο 410.
"Mossberg is voluntarily initiating a recall to protect the safety of its customers because if a user prematurely releases a shotshell while loading or unloading, the unretained shotshell could potentially contact the Bolt Lock Button inside the loading port and detonate".
https://www.mossberg.com/sa410-recall
 
Εγώ προτίμησα το Akkar Churchill 836 γιατί έχει 5 χρόνια εγγύηση, είναι όλο από ατσάλι και έχει βάρος 2,5 Kg. Μέχρι σήμερα έχω ρίξει χιλιάδες φυσίγγια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Προσέξτε την άμεση ανάκληση που έκανε η ίδια η εταιρεία για το προβληματικό της όπλο 410.
"Mossberg is voluntarily initiating a recall to protect the safety of its customers because if a user prematurely releases a shotshell while loading or unloading, the unretained shotshell could potentially contact the Bolt Lock Button inside the loading port and detonate".
https://www.mossberg.com/sa410-recall
Το συγκεκριμένο δεν είναι γνήσιο Mossberg αλλά τουρκικής κατασκευής όπλο εισαγωγής της Mossberg με το λογότυπο της επάνω σαν ποίο φθηνή σειρά. Ότι Mossberg λέγεται Mossberg international είναι κατασκευής τουρκιας από την khan arms νομίζω.
 
Το συγκεκριμένο δεν είναι γνήσιο Mossberg αλλά τουρκικής κατασκευής όπλο εισαγωγής της Mossberg με το λογότυπο της επάνω σαν ποίο φθηνή σειρά. Ότι Mossberg λέγεται Mossberg international είναι κατασκευής τουρκιας από την khan arms νομίζω.
Πολύ καλή παρατήρηση Χρήστο
 
View attachment 89300
Από σήμερα κάτοχος και εγώ του συγκεκριμένου διαμετρήματος !!! Ένα ταπεινό μπαικαλακι προστέθηκε στην συλλογή μου !!
Με υγεια
Θα το χαρεις
Λιγο σκληρη η σκανδαλη , θα πρεπει να την συνηθισεις
Κανε ενα ελεγχο οτι κτυπαει κεντρο
Ορισμενα εριχναν καπως χαμηκα
Εγω το εφερα βαζοντας πιο ψηκα την ακιδα με τεφλον
Λογικα εχει σταθερο τσοκ 2
Κτυπα πολυ πιο μακρια απο οσο νομιζει ο πληστος κοσμος
Το δουκευω κυριως με 14 γρ ν9 για τις κουρουνες
 

Attachments

  • IMG_5323_Original.jpeg
    IMG_5323_Original.jpeg
    812,4 KB · Προβολές: 41
  • IMG_2938.jpeg
    IMG_2938.jpeg
    646,8 KB · Προβολές: 41
Back
Top