Cal.36

View attachment 89300
Από σήμερα κάτοχος και εγώ του συγκεκριμένου διαμετρήματος !!! Ένα ταπεινό μπαικαλακι προστέθηκε στην συλλογή μου !!
Κάνε και δοκιμή με τα μονόβολα του Κύργια. Θα πάθεις πλάκα από την δύναμη του "μικρού" διαμετρήματος.
Dcim 1.pngDcim 2.jpg
 
Παιδιά καλησπέρα. Σήμερα με φίλους με τα ίδια όπλα κάναμε δοκιμή στα 100 και 150 μέτρα με μονόβολα Slug στην πάνω κάνη (με Τσοκ Cyl) και μονόβολα μπίλιας στην κάτω κάνη (με Τσοκ IC).
Πάθαμε πλάκα με την ευθυβολία των όπλων. Ρίχνουν λες και έχουν ραβδωτή κάνη. Απόκλιση 2.5cm (το μονόβολο Slug) και 5cm (το μονόβολο μπίλιας) στα 150 μέτρα. Με τσόκ Cyl και το μονόβολο μπίλιας έχει απόκλιση 2.5cm.

Dcim 3.jpg
 
Παιδιά καλησπέρα. Σήμερα με φίλους με τα ίδια όπλα κάναμε δοκιμή στα 100 και 150 μέτρα με μονόβολα Slug στην πάνω κάνη (με Τσοκ Cyl) και μονόβολα μπίλιας στην κάτω κάνη (με Τσοκ IC).
Πάθαμε πλάκα με την ευθυβολία των όπλων. Ρίχνουν λες και έχουν ραβδωτή κάνη. Απόκλιση 2.5cm (το μονόβολο Slug) και 5cm (το μονόβολο μπίλιας) στα 150 μέτρα. Με τσόκ Cyl και το μονόβολο μπίλιας έχει απόκλιση 2.5cm.

View attachment 89381
Δοκίμασε το foster της Winchester θα δεις διαφορά με το club, εγώ είχα δει.
 
Παιδιά καλησπέρα. Σήμερα με φίλους με τα ίδια όπλα κάναμε δοκιμή στα 100 και 150 μέτρα με μονόβολα Slug στην πάνω κάνη (με Τσοκ Cyl) και μονόβολα μπίλιας στην κάτω κάνη (με Τσοκ IC).
Πάθαμε πλάκα με την ευθυβολία των όπλων. Ρίχνουν λες και έχουν ραβδωτή κάνη. Απόκλιση 2.5cm (το μονόβολο Slug) και 5cm (το μονόβολο μπίλιας) στα 150 μέτρα. Με τσόκ Cyl και το μονόβολο μπίλιας έχει απόκλιση 2.5cm.

View attachment 89381
Δηλαδή πιο ευθύβολο από ένα καλό AR 15 με διόπτρα,μαλιστα
 
Παιδιά καλησπέρα. Σήμερα με φίλους με τα ίδια όπλα κάναμε δοκιμή στα 100 και 150 μέτρα με μονόβολα Slug στην πάνω κάνη (με Τσοκ Cyl) και μονόβολα μπίλιας στην κάτω κάνη (με Τσοκ IC).
Πάθαμε πλάκα με την ευθυβολία των όπλων. Ρίχνουν λες και έχουν ραβδωτή κάνη. Απόκλιση 2.5cm (το μονόβολο Slug) και 5cm (το μονόβολο μπίλιας) στα 150 μέτρα. Με τσόκ Cyl και το μονόβολο μπίλιας έχει απόκλιση 2.5cm.

View attachment 89381
Σίγουρα????
 
Εάν είναι πραγματικά τά μέτρα, η ακρίβεια είναι καλύτερη από ενός ραβδωτού, νά υποθέσω ότι το όπλο στηριζόταν σε πολύ καλή σταθερή βάση...
Εννοείται σε σταθερή βάση. Ένα ραβδωτό πιστεύω θα είχε αρκετές βολές στο λευκό κέντρο. Μετά την ρύθμιση της διόπτρας εμείς δεν μπορέσαμε να βρούμε κέντρο. Οι 3 καλύτερες βολές είναι αυτές που έχω σημειώσει με τα αντίστοιχα τσοκ και βλήματα. Θα δοκιμάσω και με τα foster της Winchester που είπε ο φίλος παραπάνω και θα επανέλθω.
 
Ευχαριστώ για την συμβουλή: "Ρύθμιση της διόπτρας με Laser Bullet .410 με την πάνω κάνη μόνο και πάντα με αυτή οι μακρινές βολές". Βρήκα δύο εκδόσεις.
 

Attachments

  • 21yCPc0ncHL._AC_UF1000,1000_QL80_FMwebp_.webp
    21yCPc0ncHL._AC_UF1000,1000_QL80_FMwebp_.webp
    8,5 KB · Προβολές: 14
  • 21v-9ZnwzNL._AC_UF1000,1000_QL80_FMwebp_.webp
    21v-9ZnwzNL._AC_UF1000,1000_QL80_FMwebp_.webp
    10,1 KB · Προβολές: 14
  • 61Lda25gCAL._AC_UF1000,1000_QL80_FMwebp_.webp
    61Lda25gCAL._AC_UF1000,1000_QL80_FMwebp_.webp
    17,6 KB · Προβολές: 14
Ευχαριστώ για την συμβουλή: "Ρύθμιση της διόπτρας με Laser Bullet .410 με την πάνω κάνη μόνο και πάντα με αυτή οι μακρινές βολές". Βρήκα δύο εκδόσεις.
Νικο
Ρωτας αν θα μπορεσεις να το κανεις με αυτο η ετσι το εκανες;

Ο πιο γρηγορος και αποτελσματικος τροπος να ρυθμισεις μια διοπτρα καλης ποιοτητας εαν εχεις σταθερο χερι και μια α εμπειρια ειναι να κανεις βολη με το οπλο οσο γινεται ακινητο
Ακολουθως με το οπλο ακινητο να μεταφερεις τον νηματοσταυρο κινοντας τα κομβια στο σημειο που επεσε η βολιδα σου
 
Νικο
Ρωτας αν θα μπορεσεις να το κανεις με αυτο η ετσι το εκανες;

Ο πιο γρηγορος και αποτελσματικος τροπος να ρυθμισεις μια διοπτρα καλης ποιοτητας εαν εχεις σταθερο χερι και μια α εμπειρια ειναι να κανεις βολη με το οπλο οσο γινεται ακινητο
Ακολουθως με το οπλο ακινητο να μεταφερεις τον νηματοσταυρο κινοντας τα κομβια στο σημειο που επεσε η βολιδα σου
Μου είπαν άτομα που είναι γνώστες αρχικά να το κάνω με το φυσίγγι Leiser με τσοκ C και μόνο με την πάνω κάνη. Μετά μικρή διόρθωση στο σταυρόνημα με βολές.
 
Μου είπαν άτομα που είναι γνώστες αρχικά να το κάνω με το φυσίγγι Leiser με τσοκ C και μόνο με την πάνω κάνη. Μετά μικρή διόρθωση στο σταυρόνημα με βολές.
Γινεται αρκει το lazer να ειναι καλης ποιοτητας και ευθυβολο ωστε να βλεπεις την κουκιδα στα 150 μετρα ενω ειναι μερα και να μην ´´χανεί´´
 
Το θέμα είναι αν στα 100 μέτρα( δεν το συζητάω για τα 150) έχει την απαιτούμενη κινητική ενέργεια για να σκοτώσει αυτό το μονοβολακι μιας και η μάζα του είναι πολύ μικρή φαντάζομαι. Δηλαδή πάει αλλά σκοτώνει; Ιδού η απορία
 
Το θέμα είναι αν στα 100 μέτρα( δεν το συζητάω για τα 150) έχει την απαιτούμενη κινητική ενέργεια για να σκοτώσει αυτό το μονοβολακι μιας και η μάζα του είναι πολύ μικρή φαντάζομαι. Δηλαδή πάει αλλά σκοτώνει; Ιδού η απορία
Φίλοι στην Ιταλία που χρησιμοποιούν μόνο το συγκεκριμένο διαμέτρημα για το κυνήγι αγριογούρουνου μιλούν για βολές στα 400 μέτρα. Μου είπαν επίσης για τον γκιουλέκα στην Ελλάδα.
 

Attachments

  • Screenshot_20240728-212943_Chrome.jpg
    Screenshot_20240728-212943_Chrome.jpg
    100,8 KB · Προβολές: 38
  • Screenshot_20240728-212908_Chrome.jpg
    Screenshot_20240728-212908_Chrome.jpg
    100 KB · Προβολές: 38
  • 84818-IMG_20200609_1934301.webp
    84818-IMG_20200609_1934301.webp
    10,3 KB · Προβολές: 36
Back
Top