Cal.36

Επειδή το διαμέτρημα είναι μικρό (10mm το μονόβολο Slug, 9mm το δίβολο), έχει τέλεια διείσδυση και καθαρή πληγή όταν καθαρίζεις το ζώο.
Φαίνεται μικρό ζώο, όπως και να έχει είναι εντυπωσιακό που έπεσε με 36αρι
 
Σε ρωτάω γιατί έχω ρίξει πριν πολλά χρόνια ένα μονόβολο B&P μάγκνουμ ( νομίζω )σε σιδερένια πόρτα από αυτές που βάζουμε στα αυλάκια για να σταματάμε ή να εκτρεπουμε το νερό και μπήκε μέσα μισό δάχτυλο αλλά δεν τρύπησε. Με saiga 36 Άρι το έριξα. Όταν το είδα αυτό λέω μόνο για κοτσιφια κάνει αυτό το διαμέτρημα. Αν είχα ρίξει ένα απλό μονόβολο στη διπλάσια απόσταση θα του είχε κάνει καθαρή τρύπα. Μπράβο σου πάντως, οι πληροφορίες σου πολύτιμες!
Νομιζω οτι αυτη η πορτα εχει λαμαρινα πανω απο 3χιλιοστα παχος
 
Magnum μονόβολο ή απλό;
Απλό.
Απίστευτη αξιοπιστία, δύναμη, ευθυβολία. Με φυσίγγια Cal36/.410 Kirgias Club μονόβολα και δίβολα.
Διάτρηση θερμοσίφωνα με πάχος λαμαρίνας 3mm στα 30 μέτρα. Τα μονόβολα έχουν βγεί και από την πίσω πλευρά.
Προσέξτε τη συγκέντρωση του δίβολου στην 1η φωτογραφία πάνω δεξιά (1cm διασπορά σε βολή 30 μέτρων).
 

Attachments

  • εικόνα_Viber_2024-04-29_09-31-53-855.jpg
    εικόνα_Viber_2024-04-29_09-31-53-855.jpg
    245,3 KB · Προβολές: 24
  • εικόνα_Viber_2024-04-29_09-31-59-472.jpg
    εικόνα_Viber_2024-04-29_09-31-59-472.jpg
    227,9 KB · Προβολές: 24
  • IMG-e610a89838adc5ce322322c728cc0af6-V.jpg
    IMG-e610a89838adc5ce322322c728cc0af6-V.jpg
    236,3 KB · Προβολές: 24
Απλό.
Απίστευτη αξιοπιστία, δύναμη, ευθυβολία. Με φυσίγγια Cal36/.410 Kirgias Club μονόβολα και δίβολα.
Διάτρηση θερμοσίφωνα με πάχος λαμαρίνας 3mm στα 30 μέτρα. Τα μονόβολα έχουν βγεί και από την πίσω πλευρά.
Προσέξτε τη συγκέντρωση του δίβολου στην 1η φωτογραφία πάνω δεξιά (1cm διασπορά σε βολή 30 μέτρων).
https://alagiannis.gr/el/fysiggia/232--club-410-slug-c36.html
 
Απλό.
Απίστευτη αξιοπιστία, δύναμη, ευθυβολία. Με φυσίγγια Cal36/.410 Kirgias Club μονόβολα και δίβολα.
Διάτρηση θερμοσίφωνα με πάχος λαμαρίνας 3mm στα 30 μέτρα. Τα μονόβολα έχουν βγεί και από την πίσω πλευρά.
Προσέξτε τη συγκέντρωση του δίβολου στην 1η φωτογραφία πάνω δεξιά (1cm διασπορά σε βολή 30 μέτρων).
Μπροστά έχει 4 τρύπες ο θερμοσίφωνας και πίσω 2 τρύπες και 4 βαθουλώματα σύνολο.
Τα διαμπερές από τα μονόβολα είναι;
 
Μπροστά έχει 4 τρύπες ο θερμοσίφωνας και πίσω 2 τρύπες και 4 βαθουλώματα σύνολο.
Τα διαμπερές από τα μονόβολα είναι;
Οι δύο βολές αριστερά είναι από τα μονόβολα με τις δύο εξόδους στην επόμενη φωτογραφία. Οι δύο βολές εισόδου δεξιά είναι από το δίβολο που μπήκε αλλά κόπηκε σε 4 κομμάτια και έκανε τα βαθουλώματα. Δεν μπόρεσαν όμως να τρυπήσουν το πίσω τμήμα. Το παραμόρφωσαν μόνο.
 
Φαίνεται μικρό ζώο, όπως και να έχει είναι εντυπωσιακό που έπεσε με 36αρι
Εγώ και άλλοι τρεις κυνηγάμε τα αγριογούρουνα μόνο με 36αρι. Φαντάσου ότι χτυπάμε τόσα πολλά που οι οικογένειές μας δεν χρειάζονται άλλο κρέας. Μαγειρευτά στην κατσαρόλα, ψημένα στον φούρνο, την γάστρα, και στα κάρβουνα. Πάνω από 30 κάθε χρόνο τα κάνουμε κιμά (αφού τα ξεκοκαλίσουμε).
 
Last edited:
Απλό.
Απίστευτη αξιοπιστία, δύναμη, ευθυβολία. Με φυσίγγια Cal36/.410 Kirgias Club μονόβολα και δίβολα.
Διάτρηση θερμοσίφωνα με πάχος λαμαρίνας 3mm στα 30 μέτρα. Τα μονόβολα έχουν βγεί και από την πίσω πλευρά.
Προσέξτε τη συγκέντρωση του δίβολου στην 1η φωτογραφία πάνω δεξιά (1cm διασπορά σε βολή 30 μέτρων).
Πολύ ωραίο το δικανακι σου!! Έχω και εγώ ένα YILDIZ sp 36αρι. Και εγώ έχω πάρει γουρούνια με το 36αρι με 5αβολα Remington
 
Πολύ ωραίο το δικανακι σου!! Έχω και εγώ ένα YILDIZ sp 36αρι. Και εγώ έχω πάρει γουρούνια με το 36αρι με 5αβολα Remington
Απλά τα μονόβολα και δίβολα φυσίγγια του Κύργια κοστίζουν πολύ λιγότερα χρήματα (12,50€ η 25δα) και έχουν φοβερή απόδοση και αξιοπιστία.
 
Εγώ και άλλοι τρεις κυνηγάμε τα αγριογούρουνα μόνο με 36αρι. Φαντάσου ότι χτυπάμε τόσα πολλά που οι οικογένειές μας δεν χρειάζονται άλλο κρέας. Μαγειρευτά στην κατσαρόλα, ψημένα στον φούρνο, την γάστρα, και στα κάρβουνα. Πάνω από 30 κάθε χρόνο τα κάνουμε κιμά (αφού τα ξεκοκαλίσουμε).
Θα μας βάλεις σε έξοδα μου φαίνεται 😋 τι τσοκ έχεις πάνω στο όπλο για μονόβολα και τι για τα διβολα; Τι μάρκα είναι το πόζε; Είναι μάγκνουμ; Σε τι αποστάσεις τουφεκας κατά μέσο όρο;
 
Θα μας βάλεις σε έξοδα μου φαίνεται 😋 τι τσοκ έχεις πάνω στο όπλο για μονόβολα και τι για τα διβολα; Τι μάρκα είναι το πόζε; Είναι μάγκνουμ; Σε τι αποστάσεις τουφεκας κατά μέσο όρο;
Αδερφε εσυ μην πεις οτι επεσες απο την σκαλα
Να πεις απο την σκαλωσια :p .sarcastic.
 
Απλό.
Απίστευτη αξιοπιστία, δύναμη, ευθυβολία. Με φυσίγγια Cal36/.410 Kirgias Club μονόβολα και δίβολα.
Διάτρηση θερμοσίφωνα με πάχος λαμαρίνας 3mm στα 30 μέτρα. Τα μονόβολα έχουν βγεί και από την πίσω πλευρά.
Προσέξτε τη συγκέντρωση του δίβολου στην 1η φωτογραφία πάνω δεξιά (1cm διασπορά σε βολή 30 μέτρων).
Χαρά στο κουράγιο σου όταν πρωτοβγήκες με 36άρι για αγριόχοιρο!.shake hands.Οι περισσότεροι κυνηγοί και με 20 cal να τους πεις να πάνε για γουρούνια,δεν θα ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ θεωρώντας ''μικρό'' το 20άρι....think.
 
Θα μας βάλεις σε έξοδα μου φαίνεται 😋 τι τσοκ έχεις πάνω στο όπλο για μονόβολα και τι για τα διβολα; Τι μάρκα είναι το πόζε; Είναι μάγκνουμ; Σε τι αποστάσεις τουφεκας κατά μέσο όρο;
Εσυ που εισαι του pump action θα σου ελεγα για moss a500 cal 410;)
Οχι οτι το akkar ειναι ασχημο εγω το παω με χιλια
 
Last edited:
Εσυ που εισαι του pum action θα σου ελεγα για moss a500 cal 410;)
Οχι οτι το akkar ειναι ασχημο εγω το παω με χιλια
Κοίτα το πόζε που βλέπω είναι πανέμορφο και φαίνεται ποιοτικό ΑΛΛΆ, είναι τουρκικής κατασκευής και προσωπικά με χαλάει. Οπότε ναι, θα πήγαινα στην επαναληπτική που είναι μια ασφαλής επιλογή για μένα.
 
Κοίτα το πόζε που βλέπω είναι πανέμορφο και φαίνεται ποιοτικό ΑΛΛΆ, είναι τουρκικής κατασκευής και προσωπικά με χαλάει. Οπότε ναι, θα πήγαινα στην επαναληπτική που είναι μια ασφαλής επιλογή για μένα.
Στην αγγλια εχει περαση η συγκεκριμενη επαναληπτικη οπως κ σε δικαννο τα yldiz επισης τουρκικο σε 410
Το μειον για μενα στην επαναληπτικη ειναι οτι βαινει με 61 ποντους καννη
 
Last edited:
Στην αγγλια εχει παραση η συγκεκριμενη επαναληπτικη οπως κ σε δικαννο τα yldiz επισης τουρκικο σε 410
Το μειον για μενα στην επαναληπτικη ειναι οτι βαινει με 61 ποντους καννη
Επειδή τά έχω και τά δύο όπλα, το Mossberg δεν υστερεί σκοπευτικά ούτε βλητικα σέ σχέση με το δίκανο. Απλα το δικανακι έχει άλλα χαρίσματα (επιλογή κάνης, φυσιγγίου,τσοκ, βάρος)
 
Το μειον για μενα στην επαναληπτικη ειναι οτι βαινει με 61 ποντους καννη
Για μένα το μείον της Mossberg δεν είναι η 61 π. κάννη ... αλλά το φουλ τσοκ. Πιστεύω ότι ένα μεσαίο τσοκάρισμα είναι πιο χρήσιμο. Είτε για σκάγια (αφού αυτό το διαμέτρημα είναι κυρίως για μικρά θηράματα, σε μικρές-μεσαίες αποστάσεις, με ψιλά σκάγια), είτε για μονόβολα.
 
Back
Top