Άρβυλα ( Αγορά )

ευχαριστώ Μάκη
κάπως έτσι το έχω και εγώ στο μυαλό και λεω να τα πάρω . τα δοκίμασα σε ένα μαγαζί εδώ σήμερα και όντος ειναι πολύ στιβαρό το πρώτο, επίσης και αρκετά ψηλό σε σχέση με το άλλο. μου αρέσει που αγκαλιάζει τον αστράγαλο .. δεν πιστεύω να κουράζει που ειναι ψηλό?
δεν νομίζω,έχει και επένδυση γύρω από κεί που αγκαλιάζει την αρχή της κνήμης και θα είναι άνετο
 
Τα πιο άνετα περπατητα κυνηγια τα έχω κάνει με ένα Salomon στο ύψος του δεύτερου. Αν δεν κάνω λάθος ήταν το discovery. Ήταν σαν να φοράω αθλητικά και παταγε αρκετά καλά. Δεν είναι όμως για πολλά βράχια και στ βρεγμένα χόρτα μετά από λίγη ώρα μου έβαζαν νερό. Δεν είχα κάνει και καμμία αδιαβροχοποιηση όμως.
 
ερώτηση...
εχει κάποιος εμπειρία απο μποτάκια salomon?
εχω κανει μια σκέψη για ενα μποτάκι γενικών δραστηριοτήτων αλλα και για κυνήγι.
γενικά θέλω να ειναι σίγουρα στεγανό ,ελαφρύ με σκοπό το πολύ και άνετο περπάτημα αλλα και βόλτα στο βουνό .(πολλα θέλω εεε?.xm..xm.)

δυο υποψήφια ειναι τα παρακάτω . πολύ καλή τιμη σε σχέση με Ελλάδα ( το πρώτο εχει κοντά στα 200 ευρώ εδώ)

https://www.trekkinn.com/outdoor-βουνό/salomon-quest-4d-2-goretex/1099056/p

https://www.trekkinn.com/outdoor-βουνό/salomon-quest-prime-goretex/135933032/p
Χρήστο το 1ο είναι παρόμοιο με αυτό που πήρα πριν ένα μήνα (πήρα το GTX, 195 ευρώ από τερα μαρε). Πιάνει αρκετά ψηλά στο πόδι, η σόλα του δίνει πολύ καλή αίσθηση και κράτημα, είναι ελαφρύ περίπου 650γρ, στεγανό, γενικά όλα καλά. Το περπάτησα σε 4 κυνήγια στο βουνό για λαγό και μου άρεσε πολύ Δοκίμασα και το 2ο που έχεις στο λινκ, ακόμα πιο ελαφρύ, όχι τόσο ογκώδες στο μάτι, πιάνει πιο χαμηλά στο πόδι που το κάνει ακόμα πιο άνετο, ίδια σόλα, απλά εμένα μου φάνηκε ότι μου καθότανε στο πόδι λίγο καλύτερα το 1ο. Για αυτά που ζητάς το 2ο είναι μια χαρά.
 
Καλησπερα παιδια, νεος στο φορουμ και εχω την εξης απορια. Πριν λιγες ημερες αγορασα ενα ζευγαρι αρβυλα aku μετα απο πολυ θετικα λογια τα οποια διαβασα εδω μεσα και ομολογω πως απογοητευτηκα. Απο το πρωτο κυνηγι μπεκατσας κι ολας εβαλαν πολυ υγρασια σε σημειο που ηταν βρεγμενη η καλτσα. Οκ, δεν εσταζε στο 3ωρο που την εβγαλα αλλα ηταν βρεγμενη αρκετα. Τα περασα με ενα σπρει αδιαβροχοποιησης πριν την πρωτη τους εξοδο αλλα απ οτι φανηκε δεν εκανε δουλεια. Ημερομηνια παραγωγης των παπουτσιων ηταν το 2016 αρα λογω παλιοτητας δεν ειναι.
Εχει κανεις ιδεα αν προκειται για προβληματικο ζευγαρι ή απλα πρεπει να το δεχθω οτι ετσι ειναι και να προχωρησω σε αγορα νεου?

Το παπουτσι ειναι το Aku Transalpina GTX
AKU-Transalpina-GTX-Wanderschuhe-Gr-9-schwarz-von-AKU-82642459.jpg
 
Καλησπερα παιδια, νεος στο φορουμ και εχω την εξης απορια. Πριν λιγες ημερες αγορασα ενα ζευγαρι αρβυλα aku μετα απο πολυ θετικα λογια τα οποια διαβασα εδω μεσα και ομολογω πως απογοητευτηκα. Απο το πρωτο κυνηγι μπεκατσας κι ολας εβαλαν πολυ υγρασια σε σημειο που ηταν βρεγμενη η καλτσα. Οκ, δεν εσταζε στο 3ωρο που την εβγαλα αλλα ηταν βρεγμενη αρκετα. Τα περασα με ενα σπρει αδιαβροχοποιησης πριν την πρωτη τους εξοδο αλλα απ οτι φανηκε δεν εκανε δουλεια. Ημερομηνια παραγωγης των παπουτσιων ηταν το 2016 αρα λογω παλιοτητας δεν ειναι.
Εχει κανεις ιδεα αν προκειται για προβληματικο ζευγαρι ή απλα πρεπει να το δεχθω οτι ετσι ειναι και να προχωρησω σε αγορα νεου?

Το παπουτσι ειναι το Aku Transalpina GTX
AKU-Transalpina-GTX-Wanderschuhe-Gr-9-schwarz-von-AKU-82642459.jpg
Βασιλη ισως να ιδρωσαν τα ποδια σου υπερβολικα και σου φανηκε.Το εχω αντιμετωπισει και εγω.Ειναι ποιοτηκα τα παπουτσια εκτος και αν επεσες σε καμια αστοχια υλικου.
 
Βασιλη ισως να ιδρωσαν τα ποδια σου υπερβολικα και σου φανηκε.Το εχω αντιμετωπισει και εγω.Ειναι ποιοτηκα τα παπουτσια εκτος και αν επεσες σε καμια αστοχια υλικου.

Δεν ίδρωσαν τα πόδια μου,ηταν νερό και το κατάλαβα ειδικά οταν έπλυνα το παπούτσι αφού γύρισα για να καθαρίσει απο λάσπες. Το έπλυνα χαμηλά για να δω αν παίρνει απο εκει ή μόνο απο την γλώσσα ψηλά και έγινε μούσκεμα για τα καλά μεσα... Τι να πω,δεν ξερω. Παίρνει νερό μετα απο ωρα απλα δεν κολυμπάει το πόδι σου. Αλλα οπως και να εχει 160 ευρώ και να ειναι μούσκεμα το πόδια σου ειναι αμαρτία...
 
φιλε δεν ειναι στεγανο... ειναι αδιαβροχο εχει διαφορα δες αυτα που θα παρω εγω λεει στεγανο
τα στεγανα εχουν γλωσσα απο δερμα και μεβρανη+ goretex i kapia αλλη πατεντα ...
 
Καλοφόρετα και να τα λιώσεις με υγεία στα κυνηγοτόπια, φίλε μου!!!


Ξέμεινα και 'γω απο άρβυλα φέτος και έψαχνα μια οικονομική λύση στην τιμή των 30-40 Ευρώ... ίσα-ίσα να βγάλω τη χρονιά...
Κοίταζα για κανα Κινέζικο...ακόμα και τις προσφορές στο LIDL....sarcastic.
Μπήκα τυχαία προχτές στην ιστοσελίδα της ALFAGAME και είδα κάτι φθηνές προσφορές στα 30-40 Ευρώ...
Πήρα τον ιδιοκτήτη της εταιρίας -κ. Ασπρογέρακα- και μετά από συζήτηση κατέληξα τελικά στα ALFATREKK μοντέλο Labo στην τιμή των 59 Ευρώ...
Ισπανικής κατασκευής, με αδιάβροχο δέρμα Σουετ...
Φαίνονται να έχουν αρκετά ποιοτική κατασκευή, για την τιμή τους...
20161013_174451.jpg
20161013_174502.jpg

20161013_174818.jpg
20161013_174629.jpg

20161014_072855.jpg


Τα φόρεσα λίγο χθες το απόγευμα μέσα στην πόλη και για λίγο στο κυνήγι σήμερα το πρωί και τα είδα αρκετά άνετα, ζεστά και ελαφριά στο πόδι...
Κρατάνε καλά τον αστράγαλο και φαίνεται και η σόλα αρκετά αντιολισθητική...
Τώρα να τα δούμε και από θέμα αντοχής τι θα βγούνε...
Το ΠΣΚ 14-16 βρισκομαι στη Βραυρωνα Αττικης για ενα συνεδριο.
Το θετικο ειναι οτι πηγα στο καταστημα survival.gr , στο Μοναστηρακι, και πηρα μποτακια AKU ZENITH II ,με 153€. :)
Το αρνητικο ειναι οτι γινεται χαμος απο περασματα σε Ξανθη-Κομοτηνη .buy buy.
κι εγω ειμαι κλεισμενος στο ξενοδοχειο και φοραω τα μποτακια για να "στρωσουν" και να παρουν φορμα στο ποδι μου...:p
image hosting 10mb limit
Καλοφορετα τα πατουμενα παιδια, να'στα γέροι να τα καψεται στο περπάτημα. Σπύρο ότι πρέπει είναι τα πατουμενα για το βουνό μας, ξέρεις όταν με το καλό βρεθούμε να ψάχνουμε τις νεράιδες........sarcastic.
 
φιλε δεν ειναι στεγανο... ειναι αδιαβροχο εχει διαφορα δες αυτα που θα παρω εγω λεει στεγανο
τα στεγανα εχουν γλωσσα απο δερμα και μεβρανη+ goretex i kapia αλλη πατεντα ...

Κι εγώ αυτό γνωρίζω. Για να περιμένεις να μην μπει νερό μέσα, πρέπει να είναι στεγανό κι όχι αδιάβροχο.
 
Τα zenith της ιδιας εταιρειας πχ ειναι στεγανα? Ρωταω μιας κ βλεπω οτι τα εχουν αρκετα παιδια απο εδω μεσα. Γιατι στο επισημο site της Aku δεν βλεπω καποια διαφορα με τα transalpina στα χαρακτηριστικα εκτος του οτι ειναι δερμα και τα αλλα cordura
 
εγω παιδια ισως το εχω ξαναγραψει εχω τα berretta cavia..η αληθεια ειναι οτι δεν το περιμενα... εχουν βγει σκυλια.... δεν εχουν ανοιξει πουθενα.... δεν μου βαζουν νερα... ειναι λιγο σκληρα στην αρχη..
 
Τα zenith της ιδιας εταιρειας πχ ειναι στεγανα? Ρωταω μιας κ βλεπω οτι τα εχουν αρκετα παιδια απο εδω μεσα. Γιατι στο επισημο site της Aku δεν βλεπω καποια διαφορα με τα transalpina στα χαρακτηριστικα εκτος του οτι ειναι δερμα και τα αλλα cordura

εμενα τα ζενιθ στον 1.5 χρονο που τα εχω δεν εχουν βαλει νερο. αλλα η σολα τους στο τελος της σεζον θα παει για αλλαγη
 
Τα zenith της ιδιας εταιρειας πχ ειναι στεγανα? Ρωταω μιας κ βλεπω οτι τα εχουν αρκετα παιδια απο εδω μεσα. Γιατι στο επισημο site της Aku δεν βλεπω καποια διαφορα με τα transalpina στα χαρακτηριστικα εκτος του οτι ειναι δερμα και τα αλλα cordura
Βασίλη θα ψάξεις για άρβυλα που στα χαρακτηριστικά τους ή στην περιγραφή τους αναφέρονται ως "στεγανά" .
 
Μιας που ειμαι και εγώ σε αναζήτηση και απο τις κρητικές που έχω διάβαση άλλα και γνώμες συναδέρφων , καταλήγω στο συμπέρασμα οτι τα άρβυλα που έχουν δέρμα παντού και μάλιστα μονοκόμματο είναι πολύ ποιο αξιόπιστα όσο αφορά την στεγανότητα απο εκείνα με συνθετικό υλικό.
Ασχετα με την περιγραφή που κάνει κάθε εταιρία η ποια για μενα έχει μια πονηριά που σε εξαπατά !! Τι παει να πει "αδιάβροχο"? τι "στεγανό" ?τι "υδροφοβικό"? και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. τελος πάντων για την κάθε περιγραφή η εταιρία οφείλει να ενημερώνει τι ακριβός εννοεί ...
επιπλέον η διαδικασία της περιποίησης - αδιαβροχοποίησης είναι σαφώς ευκολότερη και αποδοτικότερη στα δερμάτινα..
Αυτός είναι και ο λόγος που πάγωσα την αγορά των salomon αν και μου αρέσουν πολύ ..αν τελικά πάρω αυτά για τα πλεονέκτημα που έχουν , θα ξέρω οτι στην συνεχή επαφή με το νερό θα νοήσω δροσιά.
 
Απο την στιγμη που το αρβυλο ειναι εφοδιασμενο με μεμβρανη core-tex οπως το παπουτσι του φιλου Βασιλη,δεν πρεπει να βαζει ουτε σταγονα νερο. Χωρις να εχει σημασια αν ειναι δερμα η cordura επισης δεν εχει σημασια αν αναφερετε σαν στεγανο η αδιαβροχο.Η core-tex κανει ολη την δουλεια.
 
Απο την στιγμη που το αρβυλο ειναι εφοδιασμενο με μεμβρανη core-tex οπως το παπουτσι του φιλου Βασιλη,δεν πρεπει να βαζει ουτε σταγονα νερο.
Δεν έχω αγοράσει ποτέ ακριβά άρβυλα..Άλλα αυτό που πιστεύω ειναι ότι δεν ειναι ακριβώς έτσι τα πράγματα..Αργά η γρήγορα θα μπασουν νερο..
Μόνο με γαλοτσες είμαστε σίγουροι(κ αυτές να ειναι καλής ποιότητας..)
 
Δεν έχω αγοράσει ποτέ ακριβά άρβυλα..Άλλα αυτό που πιστεύω ειναι ότι δεν ειναι ακριβώς έτσι τα πράγματα..Αργά η γρήγορα θα μπασουν νερο..
Μόνο με γαλοτσες είμαστε σίγουροι(κ αυτές να ειναι καλής ποιότητας..)
Τασο η συγκεκριμενη μεμβρανη ειναι οτι καλητερο κυκλοφορει στην παγκοσμια αγορα οσον αφορα αδιαβροχοποιηση και διαπνοη και ο κοσμος την πληρωνει χρυσαφι για αυτον το σκοπο.Σε εμενα προσωπικα δεν εβαλε το παπουτσι νερο ποτε αν και τον τελευταιο χρονο τα δουλευα με σκισμενο δερμα η μεμβρανη συνεχιζε να κανει την δουλεια της:)
 
Back
Top