Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Να υποθέσω ότι ο συγκεκριμένος κυνηγά αγριόχοιρο πηγαίνοντας στον κυνηγότοπο με τα πόδια, μόνος του και χρησιμοποιώντας ρόπαλα και πέτρες με έναν μόνο σκύλο τον οποίο έχει εκπαιδεύσει ο ίδιος ?
Θα είχε ενδιαφέρον η απάντηση του.
Ρώτησε τον.
 
Πόσα κιλά το κάνετε αυτό??? Εύβοια εχει χτυπηθεί...μόλις μου έστειλαν την φωτογραφία..View attachment 58448
Αν καθότανε ένας μπροστά ή δίπλα από το ζώο θα μπορούσε να γίνει εκτίμηση. Είναι σαν τη φωτο που κρατάει ο άλλος τον σαργο με τεντωμενο χερι και μοιάζει με δεινόσαυρο.
 
Δεν γνωρίζω πολλά από γουρούνια αλλά αυτό που είπε ο Βασίλης πριν.... έχει πολύ μεγάλο δόντι.....αν δεν είναι μοντάζ εγώ υπολογίζω 200-220 κιλά ζων βάρος..... και τα πόδια του φαίνονται σαν μικροί κορμοί.... δείτε το μπροστινό σε σχέση με τον κορμό που στηρίζουν το κεφάλι
 
Last edited:
Θα είχε ενδιαφέρον η απάντηση του.
Ρώτησε τον.
Δεν με ενδιαφέρει τι θα απαντήσει ... αν με ενδιέφερε ίσως ρωτούσα.
Απλά αντέστρεψα τα επιχειρήματά του και είδες τι νόημα βγήκε.

Για τις φωτό και το fb έχει απόλυτο δίκιο ... (για εμένα πάντα)

Αυτό που διαφεύγει από όλους μας (και από εμένα πολλές φορές) είναι ότι θεωρούμε πως οι άλλοι έχουν την ίδια ηλικία με εμάς, τα ίδια βιώματα, τις ίδιες ανησυχίες, τάσεις αυτοπροβολής, την ίδια αδρεναλίνη κτλ
Δεν μπορώ να περιμένω έναν 20χρονο να σκέφτεται όπως ένας 50χρονος.
Και εκεί πάντα χαλάει η σούπα.

Τα γουρούνια ανήκουν στα επιβλαβή, κυνηγιούνται όλο τον χρόνο από κυνηγούς ή συνεργεία, με κάθε νόμιμο μέσο.
Αν αυξηθούν το πιθανότερο είναι ότι θα τα πιάσει καμιά ασθένεια και θα πεθάνουν κατά 10άδες χιλιάδες.
 
Δεν με ενδιαφέρει τι θα απαντήσει ... αν με ενδιέφερε ίσως ρωτούσα.
Απλά αντέστρεψα τα επιχειρήματά του και είδες τι νόημα βγήκε.

Για τις φωτό και το fb έχει απόλυτο δίκιο ... (για εμένα πάντα)

Αυτό που διαφεύγει από όλους μας (και από εμένα πολλές φορές) είναι ότι θεωρούμε πως οι άλλοι έχουν την ίδια ηλικία με εμάς, τα ίδια βιώματα, τις ίδιες ανησυχίες, τάσεις αυτοπροβολής, την ίδια αδρεναλίνη κτλ
Δεν μπορώ να περιμένω έναν 20χρονο να σκέφτεται όπως ένας 50χρονος.
Και εκεί πάντα χαλάει η σούπα.

Τα γουρούνια ανήκουν στα επιβλαβή, κυνηγιούνται όλο τον χρόνο από κυνηγούς ή συνεργεία, με κάθε νόμιμο μέσο.
Αν αυξηθούν το πιθανότερο είναι ότι θα τα πιάσει καμιά ασθένεια και θα πεθάνουν κατά 10άδες χιλιάδες.
Ειρωνεία διέκρινα.Όχι επιχειρήματα.
Τον άνθρωπο, δεν τον γνωρίζω, προσωπικά.Τον γνωρίζω, μέσα από κάποια κυνηγετικά έντυπα,που αρθρογραφεί.Ξέρω ότι έχει τρέλα με το γουρούνι.
Συμφωνώ, σε αρκετά, απ'οσα λέει.
Ειλικρινά, θα με ενδιέφερε η απάντηση του,σ'αυτά που έγραψες.
Και το χειρότερο, ξέρεις ποιο είναι:
Ότι υπάρχουν πολλοί πενηντάχρονοι,που σκέφτονται και κυρίως πράττουν ,ως εικοσάχρονοι.
 
Ειρωνεία διέκρινα.Όχι επιχειρήματα.
Τον άνθρωπο, δεν τον γνωρίζω, προσωπικά.Τον γνωρίζω, μέσα από κάποια κυνηγετικά έντυπα,που αρθρογραφεί.Ξέρω ότι έχει τρέλα με το γουρούνι.
Συμφωνώ, σε αρκετά, απ'οσα λέει.
Ειλικρινά, θα με ενδιέφερε η απάντηση του,σ'αυτά που έγραψες.
Δεν ειρωνεύτηκα ούτε εσένα ούτε αυτόν.

Τα επιχειρήματα τα δικά του τα οποία έγραψε μάλιστα στο fb σε κοινή θέα ποιά ήταν ;
Ότι αγόρασαν σκυλιά από Τουρκία ;
Ότι κυνηγούσαν το καπρί από πίσω με τα αυτοκίνητα για πολλά χιλιόμετρα ; :) πως θα φανεί αυτό σε έναν άσχετο με το κυνήγι ; ότι το έσκασαν στο τρέξιμο ; μήπως γίνεται αυτός πολέμιος του κυνηγιού με την κοτσάνα αυτή που έγραψε ;
Ότι ο πανέξυπνος κάπρος ξέφυγε της παγάνας και έπρεπε αμέσως να κάνουν συμβούλιο και brainstorming για το πως έφυγε ώστε να αναδιατάξουν τα καρτέρια την επόμενη φορά ;
Ότι έκαναν ράλυ για να κλείσουν το γουρούνι, ενώ έπρεπε να τρέξουν πχ με τα πόδια ή να τα μαζέψουν και να φύγουν ;
Ή ότι τα ηλεκτρονικά μέσα εντοπισμού των σκύλων μας, διασύρουν το κυνήγι ;

Δεν θα λύσω εγώ το θέμα της "αντρίκιας" κάρπωσης γουρουνιών στην Ελλάδα.
Οτιδήποτε είναι νόμιμο μου φτάνει.
Το ηθικό εξαρτάται από τον καθένα μας.


Και το χειρότερο, ξέρεις ποιο είναι:
Ότι υπάρχουν πολλοί πενηντάχρονοι,που σκέφτονται και κυρίως πράττουν ,ως εικοσάχρονοι.
Σε αυτό έχεις δίκιο.

Ps
Κάτι άσχετο
https://go-outdoor.gr/yvridismos-agriogourounou/
 
Κάτι άσχετο
Καλημέρα, καθόλου άσχετο, ο υβριδισμος σε οποιονδήποτε άγριο και αμόλυντο πληθυσμό είναι καταστροφικος. Φαντάσου να απελευθερωναν (ίσως και να το έκαναν οι φωστήρες των δασαρχείων), υβρίδια φασιανού στο δέλτα του Νέστου, θα εξαφανιζόταν ο μόνος πληθυσμός αρχέγονου κολχικου φασιανού στην Ευρώπη. Για παράδειγμα τα κρι κρι της Κρήτης λόγω υβριδισμού με ημερα γίδια δεν αναγνωριζονραι ως αγριο τροπαιοφορο θήραμα από τις περισσότερες διεθνείς κυνηγετικες οργανώσεις .
 
Δεν γνωρίζω πολλά από γουρούνια αλλά αυτό που είπε ο Βασίλης πριν.... έχει πολύ μεγάλο δόντι.....αν δεν είναι μοντάζ εγώ υπολογίζω 200-220 κιλά ζων βάρος..... και τα πόδια του φαίνονται σαν μικροί κορμοί.... δείτε το μπροστινό σε σχέση με τον κορμό που στηρίζουν το κεφάλι
Ρώτησα αυτόν που μου έστειλε την φωτογραφία για το τι κιλά του είπαν. 165 καθαρό μου είπε. Αν είναι αλήθεια , τα 200-220 που λες μέσα είναι...
 
Ρώτησα αυτόν που μου έστειλε την φωτογραφία για το τι κιλά του είπαν. 165 καθαρό μου είπε. Αν είναι αλήθεια , τα 200-220 που λες μέσα είναι...
Άμα ήταν 220 κιλά ζώο πες τους δεν θα καθοντουσαν 2 μέτρα πίσω του!Τρικαβαλο τους έπαιρνε άνετα!
 
Πάντα η νοστιμιά στα μικρά είναι....άλλο να φας τσιπούρα 400σια κ άλλο τρίκιλη ‼️
Ρε συ δεν ξέρω αν φταίει ο υβριδισμος αλλά ακόμη και στο κάρβουνο δεν είναι μόνο νοστιμότατα αλλά και σχετικά τρυφερά για άγριο ζωντανο. Όσο για τις τσιπούρες αυτές οι μισοκιλες είναι μαμησετα....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top