Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παιδια απορια. Ειχα μια συζητηση με φιλο κυνηγο για τα αγριογουρουνα στην Πελοποννησο. προσωπικα δεν τα κυνηγαω και οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες στο ζητημα. Ο πλυθησμος τους τα τελευταια χρονια εχει ξεφυγει. Αυτο ειναι γεγονος.Υπαρχει η αποψη οτι τα συγκεκριμενα γουρουνια ΟΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ειναι υβριδια απο καποια αρχικα ζευγαρια που απελευθερωθηκαν τα τελη του 80'. Μου εκανε αρκετη εντυπωση και το εχω ακουσει και απο αλλους. Σε τι βαθμο ισχυει?
Αυτό μπορεί να στο απαντήσει μόνο ένας επιστήμονας στο είδος, θηραματολογος κλπ. Έχουν χτυπηθεί και γουρούνια παρδαλά. Προσωπικά έχω δει μόνο τα γουρούνια της Πελοποννήσου. Θέλω να πω όμως ότι ο πληθυσμός τους δεν έχει ξεφύγει, όπως σε άλλες περιοχές. Φέτος ακούγονται παράπονα, ότι δεν υπάρχει η πληθώρα που υπήρχε παλαιότερα.
 
Παιδια απορια. Ειχα μια συζητηση με φιλο κυνηγο για τα αγριογουρουνα στην Πελοποννησο. προσωπικα δεν τα κυνηγαω και οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες στο ζητημα. Ο πλυθησμος τους τα τελευταια χρονια εχει ξεφυγει. Αυτο ειναι γεγονος.Υπαρχει η αποψη οτι τα συγκεκριμενα γουρουνια ΟΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ειναι υβριδια απο καποια αρχικα ζευγαρια που απελευθερωθηκαν τα τελη του 80'. Μου εκανε αρκετη εντυπωση και το εχω ακουσει και απο αλλους. Σε τι βαθμο ισχυει?
Για την Πελοπόννησο 100%.

https://go-outdoor.gr/yvridismos-agriogourounou/
 
και σε ενα σημερινο κυνηγι και απογευματινο τεμαχισμα τον χοιρον,,,,,ολα με σεβασμω και λεπτωμεριααααα ;) δυο 30ανταρια θυλικα και κανα 2 3 ακωμη χτυπημενα αλα χαμενααα:confused: ΥΓ ΔΥΣΤΙΧΩς ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΥΤΟ ΤΑ ΕΧΗ ΑΥΤΑΑΑΑ,,
:confused::confused:
 
Last edited by a moderator:
και σε ενα σημερινο κυνηγι και απογευματινο τεμαχισμα τον χοιρον,,,,,ολα με σεβασμω και λεπτωμεριααααα ;) δυο 30ανταρια θυλικα και κανα 2 3 ακωμη χτυπημενα αλα χαμενααα:confused: ΥΓ ΔΥΣΤΙΧΩς ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΥΤΟ ΤΑ ΕΧΗ ΑΥΤΑΑΑΑ,,
:confused::confused:exxon gas stations in my area
 
και σε ενα σημερινο κυνηγι και απογευματινο τεμαχισμα τον χοιρον,,,,,ολα με σεβασμω και λεπτωμεριααααα ;) δυο 30ανταρια θυλικα και κανα 2 3 ακωμη χτυπημενα αλα χαμενααα:confused: ΥΓ ΔΥΣΤΙΧΩς ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΥΤΟ ΤΑ ΕΧΗ ΑΥΤΑΑΑΑ,,
:confused::confused:
 
Last edited by a moderator:
Για την Πελοπόννησο 100%.

https://go-outdoor.gr/yvridismos-agriogourounou/
Ναι ουσιαστικα επιβεβαιωνει την υποθεση. Ωραιο αρθρο αναλυτικο.
Έτσι όπως είναι γραμμένο στο άρθρο (υβρίδια βρέθηκαν και στους πληθυσμούς της Πελοποννήσου), εννοεί ότι υπάρχουν στην Πελοπόννησο και άγριογούρουνα που δεν είναι υβρίδια. Δεν λέει ότι όλα τα αγριογούρουνα της Πελοποννήσου είναι υβρίδια. Αν θυμάμαι καλά (από πολύ παλαιότερο άρθρο, που ελπίζω να βρω) οι πρώτες απελευθερώσεις έγιναν από το δασαρχείο με επιλεγμένα άγρια ζώα, που δεν ήταν υβρίδια. Ο υβριδισμός ακολούθησε, με τα διάφορα εκτρεφόμενα που ζούσαν σε ανοιχτούς σταύλους, σχεδόν ελεύθερα σε μικρές εκτροφές γύρω από χωριά.
 
Έτσι όπως είναι γραμμένο στο άρθρο (υβρίδια βρέθηκαν και στους πληθυσμούς της Πελοποννήσου), εννοεί ότι υπάρχουν στην Πελοπόννησο και άγριογούρουνα που δεν είναι υβρίδια. Δεν λέει ότι όλα τα αγριογούρουνα της Πελοποννήσου είναι υβρίδια. Αν θυμάμαι καλά (από πολύ παλαιότερο άρθρο, που ελπίζω να βρω) οι πρώτες απελευθερώσεις έγιναν από το δασαρχείο με επιλεγμένα άγρια ζώα, που δεν ήταν υβρίδια. Ο υβριδισμός ακολούθησε, με τα διάφορα εκτρεφόμενα που ζούσαν σε ανοιχτούς σταύλους, σχεδόν ελεύθερα σε μικρές εκτροφές γύρω από χωριά.
Ουσιαστικα απο οτι καταλαβα λεει οτι ειναι Υβριδια με την στενη εννοια αλλα οτι ο υβριδισμος αν και υφισταται στο DNA παυει να ειναι αμεσα ανιχνευσιμος μετα απο 5 γεναιες και θεωρειται το γουρουνι αγριο. Βεβαια υπαρχει συνεχεις υβριδισμος αφου η επιμηξεια δεν εχει ποτε σταματησει στην πελοπονησσο και αρα παρε το αυγο και κουρευτο.
 
@sakis pointer οι φωτογραφίες σβήνονται λογω περιεχομένου. Έχουμε πει ότι ανεβάζουμε φωτογραφίες οι οποίες έχουν κάποια κυνηγετική αισθητική.
Μαζί σας 100%! Η απαγόρευση εισόδου σε τι βοηθά?
Δε θα μπορούσατε με το σβήσιμο να του κάνετε μια σύσταση και να τελειώσει το ζήτημα?
 
Μαζί σας 100%! Η απαγόρευση εισόδου σε τι βοηθά?
Δε θα μπορούσατε με το σβήσιμο να του κάνετε μια σύσταση και να τελειώσει το ζήτημα?
Έχουν γίνει συστάσεις κατ' επανάληψη χωρίς ανταπόκριση.
Το forum λειτουργεί με κανόνες τους οποίους πρέπει να ακολουθούμε όλοι.
Όποιος δεν θέλει να τους ακολουθήσει και επιμένει να ακολουθεί τους δικούς του κανόνες δεν μπορεί να είναι μέλος της κοινότητας.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top