Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στην μεταφορα ναι
Στο γδαρσιμο μια χαρα θα τα καταφερνες
Κανενας δεν γεννηθηκε μαθημενος
Θα κανεις καποια λαθη στην αρχη ειδικα στο σημειο που ξεκινα η κοιλια και ειναι λεπτο, μετα θα προχωρας ανετα
Κ στη σωστή εξαγωγή του πρωκτού,χωρίς δλδ να τα κάνεις σκατα,ο πατέρας μου έχει γδάρει έναν σκασμό γρουνια κ ακόμη να μάθει‼️
 
Κ στη σωστή εξαγωγή του πρωκτού,χωρίς δλδ να τα κάνεις σκατα,ο πατέρας μου έχει γδάρει έναν σκασμό γρουνια κ ακόμη να μάθει‼️
Ευκολο ειναι Τζωνη εκεινο αρκει να σου δειξουν μια φορα πως κοβεις περιμετρικα υο σημειο για να ξεκολησει το χοντρο εντερο

Αστον τον πατερα ετσι θελει ετσι το κανει, καμια φορα ας κανουμε και τα στραβα ματια ;) .love.

Εκει που ο κοσμος φοβαται ειναι στην φουσκα μην την τρυπησει(οχι τοσο στα χοιρινα οσο σε λαγους αρνια κουνελια) και οταν θα αφαιρεσουν την χολη απο το συκωτι

Τους δημιουργει αγχος οτι θα τα σπασουν και θα χαλασει το κρεας….

Ξαναλεω σε ολους
Παροτρυνω ολους
Προσπαθηστε δοκιμαστε σταθειτε διπλα σε ανθρωπους και μαθετε την διαδικασια

Ειναι και ομορφη και απαραιτητη γνωση…
 
Τούρκος χασάπης ξεκοκκαλιζει ολόκληρο αρνί με ένα κοντό 13αρι μαχαίρι (deboning knife).
Το ίδιο μπορεί να γίνει σε κατσίκι, ελάφι, αγριογούρουνο.
Οι Εγγλέζοι χασάπηδες τα ξεκοκκαλισμενα κομμάτια τα τυλίγουν σε ρολο, τα δένουν με σπαγγο και συνήθως γίνονται ψητά στο φούρνο.
 
Τούρκος χασάπης ξεκοκκαλιζει ολόκληρο αρνί με ένα κοντό 13αρι μαχαίρι (deboning knife).
Το ίδιο μπορεί να γίνει σε κατσίκι, ελάφι, αγριογούρουνο.
Οι Εγγλέζοι χασάπηδες τα ξεκοκκαλισμενα κομμάτια τα τυλίγουν σε ρολο, τα δένουν με σπαγγο και συνήθως γίνονται ψητά στο φούρνο.
Αυτο Γιαννη δεν ειναι αρνι ειναι μεριδα .big smile.
Επιπλεον ειναι παγωμενο το κρεας(ετσι πρεπει να ειναι ιδανιξα στον τεμαχισμο)

Καμια σχεση με το ζεστο ακομη κρεας που συνηθως καθαριζουν οι κυνηγοι αγριογιυρουνου

Και τριτον ξεκοκαλιζει δεν ξετομαριαζει

Η τριχα στο γουρούνι ειναι που στομωνει το μαχαιρι οσο και αν ακουγεται παραξενο

Πς-μια χαρα ειναι το 13αρι κασαπομαχαιρο δεν μου κανει εντυπωση

Τετοια προτιμω οταν σφαζω

Μεγαλυτερο χρησιμοποιω κυριως στο κοψιμο του κεφαλιου για ευκολια (στα χοιρινα)
 
Αυτο Γιαννη δεν ειναι αρνι ειναι μεριδα .big smile.
Επιπλεον ειναι παγωμενο το κρεας(ετσι πρεπει να ειναι ιδανιξα στον τεμαχισμο)

Καμια σχεση με το ζεστο ακομη κρεας που συνηθως καθαριζουν οι κυνηγοι αγριογιυρουνου

Και τριτον ξεκοκαλιζει δεν ξετομαριαζει

Η τριχα στο γουρούνι ειναι που στομωνει το μαχαιρι οσο και αν ακουγεται παραξενο

Πς-μια χαρα ειναι το 13αρι κασαπομαχαιρο δεν μου κανει εντυπωση

Τετοια προτιμω οταν σφαζω

Μεγαλυτερο χρησιμοποιω κυριως στο κοψιμο του κεφαλιου για ευκολια (στα χοιρινα)
Όπως είπαν και οι εμπειροτεροι το γδαρσιμο γίνεται με το ζώο ζεστό και η κοπή κρύο και στεγνο.
Η τρίχα είναι σκληρό υλικό αντοχής, φυσικά στομωνει ένα λίγο μαλακό ατσάλι. Κάποτε με τρίχα ουράς αλόγου εδεναν αγκίστρια...
Το 13αρι στα μικρά ζώα μέχρι 20 κιλά είναι πιο ξεκούραστο στον καρπό. Στα μεγάλα ζώα επιβάλλεται 15 και 18 εκ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top