Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Με συγχωρείς πολύ, ώρες ώρες είμαι για το πέος. :pΤώρα ξαναδιάβασα αυτό που ρώτησα.
Η σωστή ερώτηση:
Έχει κάνει κανείς δοκιμή φυσίγγι 32 γραμμαρίων με σκάγια νούμερο 10 στα 35 μέτρα με τσοκ κύλινδρο;
Με κύλινδρο μέχρι 25 μέτρα, ανεξαρτήτως νούμερου σκαγιων. Άντε με το 10αρι να πάει λίγο παραπάνω αλλά στα 35 χλωμό να σε καλύψει.
 
Πριν κάποια χρόνια είχα πάρει από το φίλο μου τον Ευριπίδη ένα τσοκ κύλινδρο briley για την μ2 για κανένα περπάτητο κ πρωινό τσίχλα για να ανοίξει λίγο η τουφεκιά κ κανένα ορτύκι στη Μάνη ... Έκανα περπάτητο λοιπόν με τον κύλινδρο αυτό κ 10αρακια ωμέγα... Σφιχτά πήγαινε για κύλινδρος αλλά λίγο βοηθάγε... Είδα ότι φορές που δοκίμασα κ πιο μακρινές τουφέκιες ωστόσο 30-35 οι τσίχλες κάπνιζαν... Αυτό συνέβη αρκετές φορές... Οπότε κ δοκιμάσα στον πίνακα με 9αρια κ 10αρια σε αποστάσεις 20-25-30 κ 35 μέτρα... Αυτό που έδειχνε είναι ότι ακόμα κ στα 35 μέτρα υπήρχε ένα υποτυπώδες κέντρο που θα καπνίζε την τσίχλα... Κάπου υπάρχουν αυτές οι δοκιμές αλλά επειδή δεν είναι μετρημένα τα σκάγια δεν είναι αρχειοθέτημενες, αν τις βρω εύκολα θα τις βάλω... Επίσης υπάρχει δοκιμή με φουλ τσοκ στα 50 μέτρα με euromix 9-10...
Ο κύλινδρος του ευρι έτσι για την ιστορία μου έπεσε σε ένα κυνήγι μπεκάτσας κ χάθηκε... Αντικαταστάθηκε με ένα Seminole spreader που ανοίγε όντως λίγο παραπάνω κ ήταν αυτό ακριβώς που ήθελα...
 
Last edited:
Το spreader το είχα κάμποσα χρόνια στο συρτάρι,με ... μερικα ακόμη....
Το είδα μπροστά μου και το βιδωσα στην κάνη της Μπενελας για τις μαύρες του επόμενου πρωινού.
Δεν το έβγαλα στο περπατητο,είχα όμως μαζί μου και το αγαπημένο "Μ"colonial.
Εκείνη τη μέρα,δεν ξεβιδωθηκε το spreader!
Από 12μ έως και πατημένα 30,ότι έβαζα σε τουφεκιά έπεφτε κι έπεφτε καλά!!
Εννοείται ότι τις επόμενες φορές,βιδωνα...το άλλο!🥴

Υποψη,η Μπενελα ΜΟΥ σκοτώνει ΚΑΛΑ!!😁
 
Μέχρι τα 30μ με καλό φυσίγγι δεν έχει πρόβλημα ο κύλινδρος με πραγματικά 10αρια.
Δεν έχω κάνει δοκιμή σε χαρτί έχω δει όμως πάρα πολλές τουφεκιές.
Είναι πολλά τα σκάγια.
800*0.3 = πολύ περισσότερα από 240 στα 30.
Ένας φίλος κυνηγάει αποκλειστικά με κύλινδρο ακόμα και σε ανοιχτά μέρη.
Δραμεί όμως από καμμία ...

Μέχρι 8άρια σε mod έχω ρίξει στα 36,5μ
Jordan 32gr

Jordan red 8 mod.jpg
 
Πριν αρκετά χρόνια είχα βρει σε προσφορά μια ποσότητα από nsi 206 formula 32gr no10.Λογω καλης τιμής ειχα πάρει. 1000 φυσίγγια.Με χειμωνιάτικες συνθήκες φοβούμενος το ψιλό σκάγι δεν το δούλεψα.Το επόμενο όμως καλοκαίρι μου μπήκε η ιδέα να το ρίξω σε τρυγόνι.
Να μη σας τα πολυλογω με kicks.35 σε μεικτό κυνήγι φάσσα τρυγόνι έναρξη τα πουλιά σκαγανε κυριολεκτικά και σε μακρινές αποστάσεις ...ήταν όλα διαλυμένα...κεφάλια λαιμοί κλπ όλα διαλυμένα...μειονέκτημα σοβαρό στο φαγητό εσπαγες τα δόντια και έτσι το σταμάτησα σαν νούμερο.
 
Με συγχωρείς πολύ, ώρες ώρες είμαι για το πέος. :pΤώρα ξαναδιάβασα αυτό που ρώτησα.
Η σωστή ερώτηση:
Έχει κάνει κανείς δοκιμή φυσίγγι 32 γραμμαρίων με σκάγια νούμερο 10 στα 35 μέτρα με τσοκ κύλινδρο;
Υπάρχει το κλάσμα : τραυματίζω / σκοτώνω. Παίρνει τιμές πάνω και κάτω από ένα (1)
Στην τσίχλα είναι αδικαιολόγητο να είναι πάνω από 1 . Τέτοιες τιμές επιτρέπουμε στον εαυτό μας μόνο στα παπιά (απελπισμένοι) ή στις φάσσες (αντικοινωνικοί )
 
Το spreader το είχα κάμποσα χρόνια στο συρτάρι,με ... μερικα ακόμη....
Το είδα μπροστά μου και το βιδωσα στην κάνη της Μπενελας για τις μαύρες του επόμενου πρωινού.
Δεν το έβγαλα στο περπατητο,είχα όμως μαζί μου και το αγαπημένο "Μ"colonial.
Εκείνη τη μέρα,δεν ξεβιδωθηκε το spreader!
Από 12μ έως και πατημένα 30,ότι έβαζα σε τουφεκιά έπεφτε κι έπεφτε καλά!!
Εννοείται ότι τις επόμενες φορές,βιδωνα...το άλλο!🥴

Υποψη,η Μπενελα ΜΟΥ σκοτώνει ΚΑΛΑ!!😁
Αγαπημένο τσοκ, που έκανε κουλά πράγματα στο κυνήγι. Έχω διάφορα περιστατικά που μου είχαν κάνει εντύπωση αλλά το πλέον εντυπωσιακό ήταν όταν μία πολύ κρύα χειμωνιάτικη μέρα είχα μπει στην Παραλίμνη με βάρκα και είχα μαζί μου μόνο B&P Winter 5αρια. Παπιά τελικά δεν είχε αλλά είχε πολύ παιχνίδι από μπεκατσινια. Μην έχοντας ψιλοτερα σκάγια, έβαλα απλά το Spreader στο όπλο και τα πλάκωσα. Κάποια στιγμή πέρασε ένα σφυριχταρι ΜΑΚΡΙΑ και του έριξα με το Spreader δύο απανωτές τουφεκιές μπας και! Η πρώτη το πατσαβουριασε και η δεύτερη απλά πέρασε από πάνω του όσο έπεφτε!

Υ.γ. το πουλάς μήπως;🙄
 
Υπάρχει το κλάσμα : τραυματίζω / σκοτώνω. Παίρνει τιμές πάνω και κάτω από ένα (1)
Στην τσίχλα είναι αδικαιολόγητο να είναι πάνω από 1 . Τέτοιες τιμές επιτρέπουμε στον εαυτό μας μόνο στα παπιά (απελπισμένοι) ή στις φάσσες (αντικοινωνικοί )
όριο.png
n το πλήθος των εύστοχων βολών

(δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα λέμε, αν δεν έχει και του χρόνου πουλιά :rolleyes:)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top