Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Φίλε Georgie! Άλλο πράγμα να διαφωνεί κάποιος με κάτι,που μπορεί κ από πλευρά του να έχει δίκιο,και άλλο ο εριστικός αμφισβητίας! Ο πρώτος θεωρώ ότι μπορεί να προάγει το "θέμα" μέσω της διαφωνίας.Τον άλλον... Απλά τον αγνοείς! Η γνώση παντού κ πάντοτε πληρώνετε!!!! Είτε άμεσα είτε έμμεσα από το κόστος των λαθών σού!
Στο δια ταύτα... Εγώ ως νέος στο φόρουμ,ειδικά σε θέματα ιδιογόμωσης που δεν είχα ασχοληθεί ποτέ, είμαι υπόχρεος στο Νίκο (κ ας με βρίζει τώρα) και σε 3-4 ανθρώπους ακόμα,που ανιδιοτελώς έχουν απαντήσεις στις μαλακίες (ερωτήσεις 🤣🤣) μου! Τώρα αν ένα σεταπ δεν είναι καλύπτει τις ανάγκες μου είναι άλλο θέμα... Ούτε θα ζητήσω τα ρέστα,ούτε ξινήσω τα μούτρα! Είναι και θέμα χαρακτήρα κ ποιότητας ανθρώπου!
.shake hands.
 
Κοιτάξτε το ότι ένα σετ απ' που δουλεύει στο δικό μου όπλο δεν δουλεύει στο δικό σου δεν είναι κάτι περίεργο.Εκτος αν έχουμε ολόιδιες κανες.Γιατι το καλό φυσίγγι το ρίχνουν όλα τα όπλα ισχύει ως ένα ποσοστό.
 
Αποδοχή ποτέ δεν θα έχεις Νικόλα (αν αυτό επιδιώκεις)μία το ένα θα ξενίζει μία το άλλο θα ξυνιζει. Αποδοχή θα έχεις μόνο από άτομα που δεν έχουν ιδέα από ιδιογομωση,δοκιμάζοντας στο θηραμα κατ ευθείαν.

Γιωργο μου , δεν ψαχνω ουτε για παρασημα ουτε για μπραβο !!!
Εχω κανει αρκετα λαθη στο παρελθον σε θεματα ιδιογομωσης ( τοτε που για να σου δωσει καποιος ΣΩΣΤΟ
σεταπ επρεπε να φιλησεις ''κατουρημενες ποδιές'' )....και μεσα απο τα λαθη μου εμαθα !!!
Και επειδη γνωριζω πολυ καλα τους κινδυνους....πανω απο ολα εχω την ασφαλεια των φυσιγγιων μου !!!
Και επισεις επειδη παλι πιστευω οτι η γνωση πρεπει να μοιραζεται...γι'αυτο εγραφα και τα σεταπ αναλυτικα
επανω στον στοχο...για να βοηθησω νεους ιδιογομωτες...
Καποιοι το ''ειδαν'' αλλιως....Εχω ακουσει κατα καιρους.... ( βρισιες ) οτι δεν μπορεις να φανταστεις ...για
να ειμαι ειλικρινης....οπως ειμαι παντα....η διευθυνση πηρε μέτρα....και την ευχαριστω γι'αυτο...
Ωστοσο δοκιμασμενο σεταπ σε ''ειδικο'' φυσιγγιο δεν ξανα γραφω σε στοχο....Τα σεταπ θα δινω με ΠΜ
φιλε !!!
 
Φίλε Georgie! Άλλο πράγμα να διαφωνεί κάποιος με κάτι,που μπορεί κ από πλευρά του να έχει δίκιο,και άλλο ο εριστικός αμφισβητίας! Ο πρώτος θεωρώ ότι μπορεί να προάγει το "θέμα" μέσω της διαφωνίας.Τον άλλον... Απλά τον αγνοείς! Η γνώση παντού κ πάντοτε πληρώνετε!!!! Είτε άμεσα είτε έμμεσα από το κόστος των λαθών σού!
Στο δια ταύτα... Εγώ ως νέος στο φόρουμ,ειδικά σε θέματα ιδιογόμωσης που δεν είχα ασχοληθεί ποτέ, είμαι υπόχρεος στο Νίκο (κ ας με βρίζει τώρα) και σε 3-4 ανθρώπους ακόμα,που ανιδιοτελώς έχουν απαντήσεις στις μαλακίες (ερωτήσεις 🤣🤣) μου! Τώρα αν ένα σεταπ δεν είναι καλύπτει τις ανάγκες μου είναι άλλο θέμα... Ούτε θα ζητήσω τα ρέστα,ούτε ξινήσω τα μούτρα! Είναι και θέμα χαρακτήρα κ ποιότητας ανθρώπου!

Για ποιον λογο να σε βρισω φιλαρα μου ???
Εφοσον τα ''μπινελικια'' στα λεω απο το Βαιπερ ή απο το τηλεφωνο !!! :p :D😍
 
Κοιτάξτε το ότι ένα σετ απ' που δουλεύει στο δικό μου όπλο δεν δουλεύει στο δικό σου δεν είναι κάτι περίεργο.Εκτος αν έχουμε ολόιδιες κανες.Γιατι το καλό φυσίγγι το ρίχνουν όλα τα όπλα ισχύει ως ένα ποσοστό.

Γιωργο μου....ενας ιδιογομωτης μπορει πολυ ευκολα το ετοιμο σεταπ να το ταιριαξει στο οπλο του !!!
Ασε που πιστευω....το καλο φυσιγγιο δεν διαλεγει οπλα φιλε....Οι αποκλισεις στο καλο φυσιγγιο ειναι
ειναι μικρες απο οπλο σε οπλο !!!
Αυτο πιστευω εγω....
Με την ΤΕΚΝΑ που μου χαρησες.....εκλεισα...τον Αδη με τα λειψανα φιλε!!!!

Και παλι σε ευχαριστω πολυ....και να σε εχει παντα καλα η Παναγιά φιλαρα μου !!! :) :cool:
 
Last edited:
δοκιμάζοντας στο θηραμα κατ ευθείαν.
Υπάρχουν προυποθέσεις Γιώργο γι αυτό
Πχ το πιο απλό, δεν πας σε μέρος που ξέρεις ότι θα ρίξεις πράμα, με φυσίγγι προς δοκιμή.
Αν πας σε μέρος που θα ρίξεις λίγα , δεν είναι αξιόπιστη δοκιμή.
Αυτό πιστεύω και το έκανα και εγώ, όχι όμως σε μεγάλα θηράματα.
 
Υπάρχουν προυποθέσεις Γιώργο γι αυτό
Πχ το πιο απλό, δεν πας σε μέρος που ξέρεις ότι θα ρίξεις πράμα, με φυσίγγι προς δοκιμή.
Αν πας σε μέρος που θα ρίξεις λίγα , δεν είναι αξιόπιστη δοκιμή.
Αυτό πιστεύω και το έκανα και εγώ, όχι όμως σε μεγάλα θηράματα.
Μαζη με σχεδιαγραμα .big smile.
 
Υπάρχουν προυποθέσεις Γιώργο γι αυτό
Πχ το πιο απλό, δεν πας σε μέρος που ξέρεις ότι θα ρίξεις πράμα, με φυσίγγι προς δοκιμή.
Αν πας σε μέρος που θα ρίξεις λίγα , δεν είναι αξιόπιστη δοκιμή.
Αυτό πιστεύω και το έκανα και εγώ, όχι όμως σε μεγάλα θηράματα.
Εγώ σαν μέτρο σύγκρισης έχω τα κορακοειδη (καρακάξες και καργιες). Επειδή ξέρω 5-6 σημεία που θα τις βρω σε καλό αριθμό όλο το χρόνο, αν για κάποιο φυσιγγι έχω αμφιβολίες, πηγαίνω και ρίχνω. Εννοείται βέβαια ότι λαμβάνω υπόψιν τις εκάστοτε κλιματολογικές συνθήκες που επικρατούν... Έτσι τα συμπεράσματα θεωρώ ότι είναι αρκετά ασφαλή (για εμένα προσωπικά)
 
Υπάρχουν προυποθέσεις Γιώργο γι αυτό
Πχ το πιο απλό, δεν πας σε μέρος που ξέρεις ότι θα ρίξεις πράμα, με φυσίγγι προς δοκιμή.
Αν πας σε μέρος που θα ρίξεις λίγα , δεν είναι αξιόπιστη δοκιμή.
Αυτό πιστεύω και το έκανα και εγώ, όχι όμως σε μεγάλα θηράματα.
Εννοώ καραδοκιμασμένα Βασιλη .
 
Αυτό ακριβώς! Αυτό εννοώ όταν λέω να βολεύει σαν αίσθηση - προσκοπευση. Το πρόβλημα αυτό της σταθερότητας το λύνουν τα αμερικάνικα στα χοντρά σκάγια. Στα ψιλά σκάγια που έχουν και τη μεγαλύτερη κατανάλωση, τα πιο σταθερά που έχω ρίξει είναι της Β&Ρ. Βέβαια για να έχω περίπου τα ίδια αποτελέσματα σε όλους τους καιρούς, δουλεύω 2 τύπους: νορμάλ καιρός και υγρασία Β&Ρ mb classic. Κρύο και αυξημένη υγρασία F2 classic.
Τα μονα στεθεροτατα εδω και χρονια
 
Τα μονα σταθεροτατα εδω και χρονια
Σταθερά χαμηλά θα εννοείς 🤪
🤣 🤣 🤣
Μπορεί να ανήκουν στην εξαίρεση ότι η κατανομή και η διάτρηση σε τενεκέ δεν λέει την αλήθεια
🤪

MB Long range.jpg

Τόλη τα έχεις χρησιμοποιήσει σε πλια ?
Σε τι νούμερο και ποιές οι εντυπώσεις σου ?
 
Σταθερά χαμηλά θα εννοείς 🤪
🤣 🤣 🤣
Μπορεί να ανήκουν στην εξαίρεση ότι η κατανομή και η διάτρηση σε τενεκέ δεν λέει την αλήθεια
🤪

View attachment 66820

Τόλη τα έχεις χρησιμοποιήσει σε πλια ?
Σε τι νούμερο και ποιές οι εντυπώσεις σου ?
Τι Νο ειναι?
 
Σταθερά χαμηλά θα εννοείς 🤪
🤣 🤣 🤣
Μπορεί να ανήκουν στην εξαίρεση ότι η κατανομή και η διάτρηση σε τενεκέ δεν λέει την αλήθεια
🤪

View attachment 66820

Τόλη τα έχεις χρησιμοποιήσει σε πλια ?
Σε τι νούμερο και ποιές οι εντυπώσεις σου ?
Τα έχω σε #5. Ένα παπί πήρα (κιρκιρι) αρκετά μακριά. Ήθελα να τα ρίξω στις φασσες, αλλά δεν... Είναι μαλακό φυσίγγι. Τα B&P mg2 mythos 36gr τα έχεις δοκιμάσει? Έχουν καλά χαρακτηριστικά σύμφωνα με τα λεγόμενα της εταιρίας.
 
Σταθερά χαμηλά θα εννοείς 🤪
🤣 🤣 🤣
Μπορεί να ανήκουν στην εξαίρεση ότι η κατανομή και η διάτρηση σε τενεκέ δεν λέει την αλήθεια
🤪

View attachment 66820

Τόλη τα έχεις χρησιμοποιήσει σε πλια ?
Σε τι νούμερο και ποιές οι εντυπώσεις σου ?
Εχω ξανά γραψει η περισσότερες πέρδικες τις έχω πάρει με αυτό σε 7αρια.
 
Σταθερά χαμηλά θα εννοείς 🤪
🤣 🤣 🤣
Μπορεί να ανήκουν στην εξαίρεση ότι η κατανομή και η διάτρηση σε τενεκέ δεν λέει την αλήθεια
🤪

View attachment 66820

Τόλη τα έχεις χρησιμοποιήσει σε πλια ?
Σε τι νούμερο και ποιές οι εντυπώσεις σου ?
To mb32 σε 6αρι μου αρεσε πολυ μετα στα κρυα δε ξερω τι κανει
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top