Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Σταθερά χαμηλά θα εννοείς 🤪
🤣 🤣 🤣
Μπορεί να ανήκουν στην εξαίρεση ότι η κατανομή και η διάτρηση σε τενεκέ δεν λέει την αλήθεια
🤪

View attachment 66820

Τόλη τα έχεις χρησιμοποιήσει σε πλια ?
Σε τι νούμερο και ποιές οι εντυπώσεις σου ?
Εχω ξανά γραψει η περισσότερες πέρδικες τις έχω πάρει με αυτό σε 7αρια.
Έχω την εντύπωση ότι δουλεύει καλά με νορμάλ και μαλακό καιρό. Κυρίως για περάσματα τα πήρα. Πιστεύω ότι το b&p F2 long range 36gr, θα πηγαίνει καλά σε κρύο και υγρασία.
 
Σταθερά χαμηλά θα εννοείς 🤪
🤣 🤣 🤣
Μπορεί να ανήκουν στην εξαίρεση ότι η κατανομή και η διάτρηση σε τενεκέ δεν λέει την αλήθεια
🤪

View attachment 66820

Τόλη τα έχεις χρησιμοποιήσει σε πλια ?
Σε τι νούμερο και ποιές οι εντυπώσεις σου ?
Στα πόσα μέτρα έγινε η βολή;
 
Έχω την εντύπωση ότι δουλεύει καλά με νορμάλ και μαλακό καιρό. Κυρίως για περάσματα τα πήρα. Πιστεύω ότι το b&p F2 long range 36gr, θα πηγαίνει καλά σε κρύο και υγρασία.
Για νορμάλ καιρό είναι οκ. Στα δύσκολα πέφτει λίγο.
Μετρημένο με 5 βαθμούς κ 70%υγρασία στο V1 396m/sec.
Το F236 πάει καλύτερα, έχει κ νίκελ σκάγια
 
τοτε που για να σου δωσει καποιος ΣΩΣΤΟ
σεταπ επρεπε να φιλησεις ''κατουρημενες ποδιές'' )...
Ποτέ δεν κατάλαβα τον λόγο να φιλήσεις κατουρημένες ποδιές, για να σου δώσει κάποιος ένα σετ απ'! !!
Ποτέ δεν κατάλαβα τον λόγο να αντιγράψω ένα φυσίγγιο από έναν άλλο ιδιογομωτή ή εμπορικό!!
Οι αντιγραφές ποτέ δεν θα έχουν σωστό αποτέλεσμα. Ως ιδιογομωτής πειραματίζομαι και φτιάχνω αυτό που θέλω σύμφωνα με τους δικούς μου τρόπους κυνηγίου,τα μέρη μου και τα τουφέκια μου!
Απλά τα πράγματα χωρίς ίντριγκες και έχθρες!
 
Ποτέ δεν κατάλαβα τον λόγο να φιλήσεις κατουρημένες ποδιές, για να σου δώσει κάποιος ένα σετ απ'! !!
Ποτέ δεν κατάλαβα τον λόγο να αντιγράψω ένα φυσίγγιο από έναν άλλο ιδιογομωτή ή εμπορικό!!
Οι αντιγραφές ποτέ δεν θα έχουν σωστό αποτέλεσμα. Ως ιδιογομωτής πειραματίζομαι και φτιάχνω αυτό που θέλω σύμφωνα με τους δικούς μου τρόπους κυνηγίου,τα μέρη μου και τα τουφέκια μου!
Απλά τα πράγματα χωρίς ίντριγκες και έχθρες!
Το καλό φυσίγγι που πιστεύουν αυτή είναι σαν το καλό καρτέρι 😅😅😅
Πρέπει να παρακαλεσεις για να το μάθεις το καλό σετ απ 🚀🚀🚀
 
Για νορμάλ καιρό είναι οκ. Στα δύσκολα πέφτει λίγο.
Μετρημένο με 5 βαθμούς κ 70%υγρασία στο V1 396m/sec.
Το F236 πάει καλύτερα, έχει κ νίκελ σκάγια
Το ίδιο έχω δει και στα mb classic (mb32) και αντίστοιχα στα f2 classic (f2x32). Δυστυχώς δεν βρήκα φέτος εδώ στη Ναύπακτο τα f2 long range ώστε να τα δοκιμάσω. Βέβαια θα μου πεις, φέτος ούτε κρύο έκανε (πλην της τελευταίας εβδομάδας), ούτε θηράματα είχε...
 
Ποτέ δεν κατάλαβα τον λόγο να φιλήσεις κατουρημένες ποδιές, για να σου δώσει κάποιος ένα σετ απ'! !!
Ποτέ δεν κατάλαβα τον λόγο να αντιγράψω ένα φυσίγγιο από έναν άλλο ιδιογομωτή ή εμπορικό!!
Οι αντιγραφές ποτέ δεν θα έχουν σωστό αποτέλεσμα. Ως ιδιογομωτής πειραματίζομαι και φτιάχνω αυτό που θέλω σύμφωνα με τους δικούς μου τρόπους κυνηγίου,τα μέρη μου και τα τουφέκια μου!
Απλά τα πράγματα χωρίς ίντριγκες και έχθρες!
Από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις Νικηφορε...
Να έχεις έναν μπουσουλα για το που θα κινηθείς...
Αυτό που περιγράφει ο Νίκος,ίσχυε!
Κάποιοι πίστευαν ότι κρατάνε τα κλειδιά του παραδείσου...
Είναι νοοτροπία.
Εννοείται ότι το σωστό είναι αυτό που λες!
 
Ποτέ δεν κατάλαβα τον λόγο να φιλήσεις κατουρημένες ποδιές, για να σου δώσει κάποιος ένα σετ απ'! !!
Ποτέ δεν κατάλαβα τον λόγο να αντιγράψω ένα φυσίγγιο από έναν άλλο ιδιογομωτή ή εμπορικό!!
Οι αντιγραφές ποτέ δεν θα έχουν σωστό αποτέλεσμα. Ως ιδιογομωτής πειραματίζομαι και φτιάχνω αυτό που θέλω σύμφωνα με τους δικούς μου τρόπους κυνηγίου,τα μέρη μου και τα τουφέκια μου!
Απλά τα πράγματα χωρίς ίντριγκες και έχθρες!

Μιλαω για το 1989 που ειχα γρασσο ακομα στα ματια σε θεματα ιδιογομωσης...
Αγορασα τοτε μια ΜΕΚ 600 απο εναν ιδιογομωτη....και οτι σεταπ ( 3-4 σεταπ ) που μου ειχε πει ηταν
αχρηστα....με Α1 τα σεταπ τοτε...
Και οταν επιασα στα χερια μου ( εκεινη την εποχη ) και την SIPE...ε' εκει ηταν που μπερδεψα εντελως
τα μπουτια μου....
Πως λοιπον να μην ρωτησω ??
Αλλωστε δεν το θεωρουσα υποτιμητικο να ρωταω.....Το μονο λαθος μου ηταν οτι δεν ειχα σκεφτει
οτι ''ολα τα δαχτυλα του χεριου δεν ειναι ιδια''....
Οταν το πηρα χαμπαρι αρχησα να πειρατιζομαι ....και ετσι εμαθα !!!

ΥΓ. Ιδιογομωτες λεγονται και αυτος που εχει γρασσο στα ματια....και αυτος με χωρις γρασσο...
Η διαφορά τεραστια ομως !!!
 
Μιλαω για το 1989 που ειχα γρασσο ακομα στα ματια σε θεματα ιδιογομωσης...
Αγορασα τοτε μια ΜΕΚ 600 απο εναν ιδιογομωτη....και οτι σεταπ ( 3-4 σεταπ ) που μου ειχε πει ηταν
αχρηστα....με Α1 τα σεταπ τοτε...
Και οταν επιασα στα χερια μου ( εκεινη την εποχη ) και την SIPE...ε' εκει ηταν που μπερδεψα εντελως
τα μπουτια μου....
Πως λοιπον να μην ρωτησω ??
Αλλωστε δεν το θεωρουσα υποτιμητικο να ρωταω.....Το μονο λαθος μου ηταν οτι δεν ειχα σκεφτει
οτι ''ολα τα δαχτυλα του χεριου δεν ειναι ιδια''....
Οταν το πηρα χαμπαρι αρχησα να πειρατιζομαι ....και ετσι εμαθα !!!

ΥΓ. Ιδιογομωτες λεγονται και αυτος που εχει γρασσο στα ματια....και αυτος με χωρις γρασσο...
Η διαφορά τεραστια ομως !!!
Το γράσσο από τα μάτια πως το βγάζουμε 🤔🤔🤔😅😅😅 κόλλησαν τα βλέφαρα μου 😂🤣😂
 
Εντριβή πρωί βράδυ,με ελαφρύ πάτημα,τρία πάτερ ημών και καμφορά στην τσέπη,μέσα απ'την καζάκα...Για πιο δραστικό ,κοίτα εδώ...View attachment 66826
Προσευχή για να μην με Πάρουν οι νεράιδες 😂😂😂
Αντε να το κάνω ο ντενεκες τρουπαει;;;;
 
Ποτέ δεν κατάλαβα τον λόγο να αντιγράψω ένα φυσίγγιο από έναν άλλο ιδιογομωτή ή εμπορικό!!
Οι αντιγραφές ποτέ δεν θα έχουν σωστό αποτέλεσμα.
Δέν έχουν σωστό αποτέλεσμα όταν δέν γνωρίζει αυτός που αντιγράφει
καλή γραμματική .
Για παράδειγμα το CSB 1 1.70 X32 το φτιάχνουν (έφτιαχναν) με μεγάλη επιτυχία
2-3 εργοστάσια στην Ελλάδα καί 2-3 στην Κύπρο .
Τόφτιαξα κι'εγώ δέν είναι ντροπή . Καί με UEE καί με 688 καί με cx2000 θερίζει
με όποιο 21mm βύσμα του βάλεις (Ζ2Μ ,GT ,BIORIENTABILE κλπ κλπ )
Aυτό είναι δέν υπάρχει άλλο .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top