Γνώμες Φυσιγγίων

Για να με ειλικρινης στο μυαλο μου εισαι
Απορω μαλιστα που δεν το χει κανει ακομη κανενας αλλος και να το παρουσιασει ,ουτε καν καν καποιος στο εμποριο εστω και με πλαστικο καλυκα
Τουλαχιστον δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου

Με F2 ειναι σωστα;
Ναι με f2 x36 είναι εγώ το έχω με ΜΒ36
 
Σε ευχαριστω αδερφε αλλα ειμαι Κυπρο
Δεν γινονται αποστολες φυσιγγιων
Επιπλεον εγω το ριχνω σε νουμερο 5 και 6
Ξερω το θεωρειτε υπερβολη πολλα παιδια και το σεβομαι αλλα κατι ξερω παραπανω για τον τοπο μου , τα κυνηγια του(μικτο κυνηγι περδικας λαγου) και τα θελω του οπως εχουν γινει σημερα
Χρυσανθε τι είδες στο θυραμα με αυτά σε Ν5 ήσουν ευχαριστημένος
 
Χρυσανθε τι είδες στο θυραμα με αυτά σε Ν5 ήσουν ευχαριστημένος

Χρυσανθε τι είδες στο θυραμα με αυτά σε Ν5 ήσουν ευχαριστημένος
Το 7 αρι μια χαρα κραταει μια περδικα
Το θεμα εδω ειναι οτι τα πουλια ειναι πολυ νευρικα λογο πολυκοσμιας και μεγαλων αγελων ιχνηλατων καθως και ξηρασιας
Περπατας και τα βηματα σου στην πετρα που σπαει ακουγονται 30 μετρα μπροστα
Επιπλεον παντα τα επιτρεπομενα εχουν πολυ κοντα απαγορευμενες
Τα πουλια σπανια στο σηκωμα θα πανε παραλληλα στην επομενη κορφη για να τα ξανασηκωσεις
Θα πανε κατευθειαν απαγορευμενο
Επιπλεον λογο ξηρασιας ειτε δεν στεκουν στην φερμα ειτε συνεχως ποδαρωνουν
Τα σκυλια πονταριυν συνεχεια και συχνα δεν προλαβαινεις να δεις πουλι
Οταν φερμαρουν πιο πιθανο ειναι να εχεις το σηκωμα στα 20-25 μετρα παρα μπροστα σου
Και αυτο γιατι ξερουν πια λογω των συνεχομενων ποντερισματων οτι τα πουλια ειναι νευρικα
Μονο εαν βρεξει καλα και ειμαστε μετα τον πρωτο μηνα απο την εναρξη μπορεις να απολαυσεις ηρεμα πουλια και φερμες του μισαωρου
Επομενως οι βολες πλεον δεν ειναι κοντινες με την σημασια της λεξης
φαντασου να ριξω σε περδικα με 7αρι ενω πιο πανω πιο μπροστα και πιο κατω απο εμενα στα 50-100 μετρα ειναι αλλοι ενω στον κατηφορο καπου θα ξεκινα απαγορευμενο
Εαν δεν πεσει συκο το πουλι η θα υο καρπωθει καποιος αλλος(που σπανια κυνηγα περδικα) η θα παει απαγορευμενο
Πολλες φορες εχω αλλανει τοπο λογο πολυκοσμιας
Ειτε λογο μεγαλων ομαδων στον λαγο(20 ατομα μεσος ορος να εχουν κλεισει μια περιοχη) ειτε λογο ατομων που στεκουν για να τους στειλεις περδικες πανω τους

Οποταν με το 5αρι εχω τον απαραιτητο κυκλο αλλα πιο μεγαλη διατρηση(κοινα σκαγια οχι επιχάλκωμε α κλπ)
Εαν πετυχω το πουλι ακομη και να μην ειμαι εντελως κεντρο θα το κρατησει εκει που θα την φαει δεν θα συνεχισει
Για μενα πλεον ειναι το αγαπημενο μου σκαγι ακριβως γιατι δεν θελω να ανεβαινω πανω απο 36 γρ και να χω δυναμη βολης χωρις υπερβολες αλλα και τον απαραιτητο ογκο βολης

Εαν παλι βρω λαγο τον κραταω μια χαρα ενω το 7αρι ισως με περιορισει
Ετσι ειμαι καλυμμενος

Ενα φιλαρακι με παροτρινε για ενα φουσεκι στα 40 γρ το γερμανικο μεγαλυτερο αδερφακι του waidmanshell που ομως ειναι μαλακο και θα το δοκιμασω γιατι μετρα η αποψη του(αν βρεθει)

Θα παρω ενα κουτακι ετσι για δοκιμη

Θα ειναι η πρωτη φορα στην ζωη μου που θα δοκιμασω 40 γρ φυσιγγι
 
Χρυσανθε τι είδες στο θυραμα με αυτά σε Ν5 ήσουν ευχαριστημένος
Οχι απλα ευχαριστημενος
Υπερευχαριστημενος
Αυτο δεν σημαινει οτι θα εισαι και εσυ φιλε
Εσυ κυνηγας αλπικο
Ύποθετβ σημαίνει πανω απο 1000 μετρα υψομετρο
Πρεπει να δεις τις δικες σου παραμετρους
Εσυ μπορει να μην δεις αλλο κυνηγο ολη μερα μπροστα σου
Για μενα ειναι συχνο να ξεκινησω να βρω τα πουλια να τα βαλω μπροστα και οταν γυρω την ραχη να βρω πολυκοσμια και να κατεβω να φυγω
Περδικα δεν χαλαλιζω σε κανεναν που θα σταθει στον κατηφορο……
Θα αλλαξω μερος
Πολυ συχνα πουλια κανω κοντα στο μεσημερι που εχουν φυγει οι περισσοτεροι και μπορω να κυνηγησω οπως πρεπει
Γαμησι με τις θερμοκρασιες μας αλλα το κυνηγι ετσι ειναι
Οποιος δεν μπορει να προσαρμοστει στον τοπο και στα πραγματα οπως αρμοζει η ιδια η φυση κυνηγα και βαραει μονο τυχαια
Σε ολα τα κυνηγια θα ξεχωριζουν τα σκυλια και οι κυνηγοι που μπορουν να βλεπουν να παρατηρουν και να προσαρμοζονται
Ετσι κανει και το θηραμα
Δεν πα να κυνηγας τσιχλα που πολλοι θεωρουν απλο πραμα
Πρεπει να μπορεις να δεις!!!!

Ο καιρος που περπατουσες απλα και βαρουσες η στεκοσουν οπου να ναι και περνουσαν θηραματα ειναι παρελθον…..
 
Πολλες φορες εχω αλλανει τοπο λογο πολυκοσμιας
Ειτε λογο μεγαλων ομαδων στον λαγο(20 ατομα μεσος ορος να εχουν κλεισει μια περιοχη) ειτε λογο ατομων που στεκουν για να τους στειλεις περδικες πανω τους

Δηλαδή,μέρες λαγού,αδειάζει το χωριό!!!!
Για λαγό μ ένα λόχο!
Να φανταστώ και κανά-δυο αγροτικά σκυλιά?!
Ώ ρε μαύρε τι τραβάς κ εσύ!
 
Το 7 αρι μια χαρα κραταει μια περδικα
Το θεμα εδω ειναι οτι τα πουλια ειναι πολυ νευρικα λογο πολυκοσμιας και μεγαλων αγελων ιχνηλατων καθως και ξηρασιας
Περπατας και τα βηματα σου στην πετρα που σπαει ακουγονται 30 μετρα μπροστα
Επιπλεον παντα τα επιτρεπομενα εχουν πολυ κοντα απαγορευμενες
Τα πουλια σπανια στο σηκωμα θα πανε παραλληλα στην επομενη κορφη για να τα ξανασηκωσεις
Θα πανε κατευθειαν απαγορευμενο
Επιπλεον λογο ξηρασιας ειτε δεν στεκουν στην φερμα ειτε συνεχως ποδαρωνουν
Τα σκυλια πονταριυν συνεχεια και συχνα δεν προλαβαινεις να δεις πουλι
Οταν φερμαρουν πιο πιθανο ειναι να εχεις το σηκωμα στα 20-25 μετρα παρα μπροστα σου
Και αυτο γιατι ξερουν πια λογω των συνεχομενων ποντερισματων οτι τα πουλια ειναι νευρικα
Μονο εαν βρεξει καλα και ειμαστε μετα τον πρωτο μηνα απο την εναρξη μπορεις να απολαυσεις ηρεμα πουλια και φερμες του μισαωρου
Επομενως οι βολες πλεον δεν ειναι κοντινες με την σημασια της λεξης
φαντασου να ριξω σε περδικα με 7αρι ενω πιο πανω πιο μπροστα και πιο κατω απο εμενα στα 50-100 μετρα ειναι αλλοι ενω στον κατηφορο καπου θα ξεκινα απαγορευμενο
Εαν δεν πεσει συκο το πουλι η θα υο καρπωθει καποιος αλλος(που σπανια κυνηγα περδικα) η θα παει απαγορευμενο
Πολλες φορες εχω αλλανει τοπο λογο πολυκοσμιας
Ειτε λογο μεγαλων ομαδων στον λαγο(20 ατομα μεσος ορος να εχουν κλεισει μια περιοχη) ειτε λογο ατομων που στεκουν για να τους στειλεις περδικες πανω τους

Οποταν με το 5αρι εχω τον απαραιτητο κυκλο αλλα πιο μεγαλη διατρηση(κοινα σκαγια οχι επιχάλκωμε α κλπ)
Εαν πετυχω το πουλι ακομη και να μην ειμαι εντελως κεντρο θα το κρατησει εκει που θα την φαει δεν θα συνεχισει
Για μενα πλεον ειναι το αγαπημενο μου σκαγι ακριβως γιατι δεν θελω να ανεβαινω πανω απο 36 γρ και να χω δυναμη βολης χωρις υπερβολες αλλα και τον απαραιτητο ογκο βολης

Εαν παλι βρω λαγο τον κραταω μια χαρα ενω το 7αρι ισως με περιορισει
Ετσι ειμαι καλυμμενος

Ενα φιλαρακι με παροτρινε για ενα φουσεκι στα 40 γρ το γερμανικο μεγαλυτερο αδερφακι του waidmanshell που ομως ειναι μαλακο και θα το δοκιμασω γιατι μετρα η αποψη του(αν βρεθει)

Θα παρω ενα κουτακι ετσι για δοκιμη

Θα ειναι η πρωτη φορα στην ζωη μου που θα δοκιμασω 40 γρ φυσιγγι
40 γραμμάρια και με τη ζέστη του νησιού σου...μου φαίνεται λίγο υπερβολή Χρύσανθε...
Μου θυμίζει ένα μέρος του νησιού μου, που στα Σεπτεμβριανά τρυγονομπασίματα, κάποιοι έριχναν Σεμί μάγκνουμ 6αρια μπας και κατεβάσουν κάνα τρυγονι από τα μπουλουκια που πετούσαν στα 100 μέτρα...
Το αποτέλεσμα γνωστό...

Υποκειμενικό το θέμα των φυσιγγίων και η όποια επιλογή σεβαστή...

Απλά...Η άποψή μού...Η ζέστη με βαριές γομώσεις δεν είναι λύση για τις μακρινές ντουφεκιές...
 
Δηλαδή,μέρες λαγού,αδειάζει το χωριό!!!!
Για λαγό μ ένα λόχο!
Να φανταστώ και κανά-δυο αγροτικά σκυλιά?!
Ώ ρε μαύρε τι τραβάς κ εσύ!
Αληθινη εικονα
Φευγω απο το σπιτι για κυνηγι
Ειμαι στο αλτ μες στο χωριο ακομη
Ειναι στροφη και βλεπω φωτα και ακουω μαρσαρισμα οποταν καθυστερω να περασει αυτος που ερχετε
Εμφανιζεται μπορστα μου ενα παλιο αγροτικο με καγγελα ψηλα πισω και αυτοσχεδιο πατο να χωριζει ολη την καροτσα σε δυο οροφους
Τιγκα στα σκυλια και οι δυο οροφοι της καροτσας
Στο πλαι στα καγγελα μια ξυλινη επιγραφη ασπρη με κοκκινα γραματα
Ο χαρος βγηκε παγανια
Δεν θα το ξεχασω ποτε!

Καταλαβαινεις λοιπον
Εχω μετρησει πολλες φορες 30 σκυλια αμολημενα
Εχω φτασει σε λαγο πριν το σηκωμα πανω κατω 100 μετρα και μια τετοια παρεα ερχετε και παρκαρει ψηλα στο δρομο και αμολα ενα τετοιο κοπαδι
Περνω τα σκυλια υα δενω και λεω στον κουμπαρο μου
Ο λαγος ειναι εκει κατσε να τον δεις που θα φυγει και παμε αλλου
Με το αμολημα στα ενα-δυο λεπτα πριν καν στησουν οπλα ο λαγος βγαινει(απο την φασαρια οχι απο σκυλι συγκεγριμενο) και πιανει μονοπατι
Εγω εφυγα αυτοι προσπαθουσαν να μαζεψουν το κοπαδι

Ευτυχως τεινει να λιγοστεψει αυτο το πραμα πλεον αλλα ακομη σε καποιες περιοχες δυστυχως υπαρχει

Καποιοι δεν ειναι κυνηγοι
Ειναη κατι αλλο
Ο κυνηγος εξασκει ενα προσταγμα που ειναι στο ντι εν ει του ανθρωπου
Ακοκη και οταν ηταν λογος τροφης δεν εκανε καταστροφες

Αυτοι απλα περνουν ενα οπλο και προσπαθουν να γεμισουν την φωτο που θα ποσταρουν το βραδυ….
 
40 γραμμάρια και με τη ζέστη του νησιού σου...μου φαίνεται λίγο υπερβολή Χρύσανθε...
Μου θυμίζει ένα μέρος του νησιού μου, που στα Σεπτεμβριανά τρυγονομπασίματα, κάποιοι έριχναν Σεμί μάγκνουμ 6αρια μπας και κατεβάσουν κάνα τρυγονι από τα μπουλουκια που πετούσαν στα 100 μέτρα...
Το αποτέλεσμα γνωστό...

Υποκειμενικό το θέμα των φυσιγγίων και η όποια επιλογή σεβαστή...

Απλά...Η άποψή μού...Η ζέστη με βαριές γομώσεις δεν είναι λύση για τις μακρινές ντουφεκιές...
Οχι εναρξη Σπυρο
Για μετα προς τα τελη Δεκεμβρη
 
40 γραμμάρια και με τη ζέστη του νησιού σου...μου φαίνεται λίγο υπερβολή Χρύσανθε...
Μου θυμίζει ένα μέρος του νησιού μου, που στα Σεπτεμβριανά τρυγονομπασίματα, κάποιοι έριχναν Σεμί μάγκνουμ 6αρια μπας και κατεβάσουν κάνα τρυγονι από τα μπουλουκια που πετούσαν στα 100 μέτρα...
Το αποτέλεσμα γνωστό...

Υποκειμενικό το θέμα των φυσιγγίων και η όποια επιλογή σεβαστή...

Απλά...Η άποψή μού...Η ζέστη με βαριές γομώσεις δεν είναι λύση για τις μακρινές ντουφεκιές...
40 γρ στην πέρδικα αλλα τόσα για μπεκάτσα άλλα τόσα για λαγό ....μάλλον όταν αστοχουμε φταινε τα λίγα γραμμάρια ??????? Τα 40 γρ άντε να τα καταλάβω για καμία χυνα με 1σους και 2ρια σκαγια....σε ολλα τα άλλα θηράματα είναι καρά υπερβολές.....(γνώμη μου) Με ένα καλό φυσηγγι 34 γρ. Βαράς τα παντα
 
40 γρ στην πέρδικα αλλα τόσα για μπεκάτσα άλλα τόσα για λαγό ....μάλλον όταν αστοχουμε φταινε τα λίγα γραμμάρια ??????? Τα 40 γρ άντε να τα καταλάβω για καμία χυνα με 1σους και 2ρια σκαγια....σε ολλα τα άλλα θηράματα είναι καρά υπερβολές.....(γνώμη μου) Με ένα καλό φυσηγγι 34 γρ. Βαράς τα παντα
Σεβαστη Λιακο απολυτα η θεση σου και την ιυοθετω

Αλλα δεν μου ειπε το φιλαρακι να πηγαινω με 40 για περδικα ουτε με επιασε απο τον λαιμο

Μου ειπε αφου δεν βρισκεις το 36αρι και βρισκεις το 40 αρι δοκιμασε το ειναι μαλακο.δεν χανεις κατι

Ειναι ενα παλικαρι ατοφιος κυνηγος με πολλες γνωσεις και κυριως εμπειριες και μου εκανε μια προταση και την στηριξε και την επιβεβαιωσα κιολας ψαχνοντας

Δεν με επιασε απο τον λαιμο μα τα δοκιμασω ουτε και θα τον κρινω κιολας που μου εκανε μια προταση

Μου εδωσε μια εναλλακτικη ο ανθρωπος σε περιπτωση που δεν βρω το 36αρι και μου εξηγησε μαλιστα και με τι τσοκ θα δουλεψει καλυτερα

Και το σεβομαι

Μακαρι ολοι να βοηθουσαμε οπως κανει αυτος στην κυνηγετικη του πορεια
 
Το 7 αρι μια χαρα κραταει μια περδικα
Το θεμα εδω ειναι οτι τα πουλια ειναι πολυ νευρικα λογο πολυκοσμιας και μεγαλων αγελων ιχνηλατων καθως και ξηρασιας
Περπατας και τα βηματα σου στην πετρα που σπαει ακουγονται 30 μετρα μπροστα
Επιπλεον παντα τα επιτρεπομενα εχουν πολυ κοντα απαγορευμενες
Τα πουλια σπανια στο σηκωμα θα πανε παραλληλα στην επομενη κορφη για να τα ξανασηκωσεις
Θα πανε κατευθειαν απαγορευμενο
Επιπλεον λογο ξηρασιας ειτε δεν στεκουν στην φερμα ειτε συνεχως ποδαρωνουν
Τα σκυλια πονταριυν συνεχεια και συχνα δεν προλαβαινεις να δεις πουλι
Οταν φερμαρουν πιο πιθανο ειναι να εχεις το σηκωμα στα 20-25 μετρα παρα μπροστα σου
Και αυτο γιατι ξερουν πια λογω των συνεχομενων ποντερισματων οτι τα πουλια ειναι νευρικα
Μονο εαν βρεξει καλα και ειμαστε μετα τον πρωτο μηνα απο την εναρξη μπορεις να απολαυσεις ηρεμα πουλια και φερμες του μισαωρου
Επομενως οι βολες πλεον δεν ειναι κοντινες με την σημασια της λεξης
φαντασου να ριξω σε περδικα με 7αρι ενω πιο πανω πιο μπροστα και πιο κατω απο εμενα στα 50-100 μετρα ειναι αλλοι ενω στον κατηφορο καπου θα ξεκινα απαγορευμενο
Εαν δεν πεσει συκο το πουλι η θα υο καρπωθει καποιος αλλος(που σπανια κυνηγα περδικα) η θα παει απαγορευμενο
Πολλες φορες εχω αλλανει τοπο λογο πολυκοσμιας
Ειτε λογο μεγαλων ομαδων στον λαγο(20 ατομα μεσος ορος να εχουν κλεισει μια περιοχη) ειτε λογο ατομων που στεκουν για να τους στειλεις περδικες πανω τους

Οποταν με το 5αρι εχω τον απαραιτητο κυκλο αλλα πιο μεγαλη διατρηση(κοινα σκαγια οχι επιχάλκωμε α κλπ)
Εαν πετυχω το πουλι ακομη και να μην ειμαι εντελως κεντρο θα το κρατησει εκει που θα την φαει δεν θα συνεχισει
Για μενα πλεον ειναι το αγαπημενο μου σκαγι ακριβως γιατι δεν θελω να ανεβαινω πανω απο 36 γρ και να χω δυναμη βολης χωρις υπερβολες αλλα και τον απαραιτητο ογκο βολης

Εαν παλι βρω λαγο τον κραταω μια χαρα ενω το 7αρι ισως με περιορισει
Ετσι ειμαι καλυμμενος

Ενα φιλαρακι με παροτρινε για ενα φουσεκι στα 40 γρ το γερμανικο μεγαλυτερο αδερφακι του waidmanshell που ομως ειναι μαλακο και θα το δοκιμασω γιατι μετρα η αποψη του(αν βρεθει)

Θα παρω ενα κουτακι ετσι για δοκιμη

Θα ειναι η πρωτη φορα στην ζωη μου που θα δοκιμασω 40 γρ φυσιγγι
Συνέχισε με το φυσιγγακι που ξέρεις το 36 γρ είναι μια πολύ καλή γόμωση από όλες τις απόψεις από εκεί και επάνω αρχίζεις τις μεγάλες ουρές στη τουφεκιά τις μικρότερες ταχύτητες τις περισσότερες αλλοιώσεις σκαγιων και την μεγαλύτερη ανάκρουση.Οσο περνάνε τα χρόνια και με συνεχή παρακολούθηση των φυσιγγίων και κυνηγώντας έχω καταλήξει πως ιδανικό φυσίγγι για μικρά πτερωτά είναι τα 30 άντε 31 γρ ασχέτως αν ρίχνω 32 και για μεγαλύτερα πτερωτά τα 36 .
 
Συνέχισε με το φυσιγγακι που ξέρεις το 36 γρ είναι μια πολύ καλή γόμωση από όλες τις απόψεις από εκεί και επάνω αρχίζεις τις μεγάλες ουρές στη τουφεκιά τις μικρότερες ταχύτητες τις περισσότερες αλλοιώσεις σκαγιων και την μεγαλύτερη ανάκρουση.Οσο περνάνε τα χρόνια και με συνεχή παρακολούθηση των φυσιγγίων και κυνηγώντας έχω καταλήξει πως ιδανικό φυσίγγι για μικρά πτερωτά είναι τα 30 άντε 31 γρ ασχέτως αν ρίχνω 32 και για μεγαλύτερα πτερωτά τα 36 .
Δεν υπαρχει Γιαννη
Ουτε για δειγμα
 
Συνέχισε με το φυσιγγακι που ξέρεις το 36 γρ είναι μια πολύ καλή γόμωση από όλες τις απόψεις από εκεί και επάνω αρχίζεις τις μεγάλες ουρές στη τουφεκιά τις μικρότερες ταχύτητες τις περισσότερες αλλοιώσεις σκαγιων και την μεγαλύτερη ανάκρουση.Οσο περνάνε τα χρόνια και με συνεχή παρακολούθηση των φυσιγγίων και κυνηγώντας έχω καταλήξει πως ιδανικό φυσίγγι για μικρά πτερωτά είναι τα 30 άντε 31 γρ ασχέτως αν ρίχνω 32 και για μεγαλύτερα πτερωτά τα 36 .
Δεν είναι πάντα κακό η μεγάλη ουρά...
 
Δεν είναι πάντα κακό η μεγάλη ουρά...
Όταν εμπροστοβαρας το θέμα είναι ότι η πλειοψηφία μένει πίσω εχθές το βράδυ έβλεπα είναι ανάλογο βιντεάκι που παρουσίαζε ο σπύρος σσπρογέρακας που είναι και φίλος το χρυσή μπεκάτσα και έλεγε πόσο ωφέλιμο είναι ότι δημιουργεί το φυσίγκι του λόγω των δύο διαφορετικών νούμερο σκαγιών μεγάλη ουρά ναι ρε Σπύρο μου αλλά το θέμα είναι ότι δεν προλαβαίνεις να τουφεκίσεις καν όχι να τουφεκίσεις και μπροστά για να πάρει το πουλί ουρά μετά
 
Όταν εμπροστοβαρας το θέμα είναι ότι η πλειοψηφία μένει πίσω εχθές το βράδυ έβλεπα είναι ανάλογο βιντεάκι που παρουσίαζε ο σπύρος σσπρογέρακας που είναι και φίλος το χρυσή μπεκάτσα και έλεγε πόσο ωφέλιμο είναι ότι δημιουργεί το φυσίγκι του λόγω των δύο διαφορετικών νούμερο σκαγιών μεγάλη ουρά ναι ρε Σπύρο μου αλλά το θέμα είναι ότι δεν προλαβαίνεις να τουφεκίσεις καν όχι να τουφεκίσεις και μπροστά για να πάρει το πουλί ουρά μετά
Δεν είναι στημένο το θήραμα, ανάλογα που θα σηκωθεί και που θα κατευθυνθεί.
 
Στις κοντινές-μεσαίες αποστάσεις (τις περισσότερες κυνηγετικές δλδ) οι ανοιχτοτερες κατανομές τόσο κατά πλάτος όσο και κατά μήκος...βοηθάνε...

Στις μακρινές, στα όρια του βεληνεκούς, οι πιο κόμπακτ-μαζεμενες κατανομές, είναι πιο αποτελεσματικές...

Ένα άλλο που παραβλεπουμε, είναι ότι οι πιο πυκνές κατανομές, διατηρούν καλύτερες μένουσες ταχύτητες...πράγμα σημαντικό στις ντουφεκιές ορίου...
Εξ ου και μια βαρύτερη γόμωση...συνήθως....κρατάει μεγαλύτερες μενουσες από μια ελαφρύτερη...σε ισορροπημένες γομώσεις πάντα...

Πέραν το όποιον τεχνικών δεδομένων...ή αλήθεια είναι ότι ο ψυχολογικός παράγοντας, παίζει σημαντικό ρόλο στην σκόπευση....Με το φυσίγγι που νοιώθουμε άνετοι και σίγουροι, κατά κανόνα, θα έχουμε και μεγαλύτερες επιτυχίες...
 
Back
Top