Καιρός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ποταμια, ρυάκια, ρεματα είναι στεγνά. Ο μετεωρολογικος σταθμος της Στενης έχει καταγράψει για τον Δεκέμβριο....20 χιλιοστά. Αν δεν είχε τις ομίχλες και την υγρασία θα είχε γίνει ο τοπος τσιμέντο.
Και εδώ το ίδιο παρά της βροχές που έρηξε δεν εφτασαν
 
Τα βράδια περιμένουμε τους εξ ανατολών βλαμμένους χέστες.
Εσείς οι δυτικοί, με το φως της μέρας παρακαλώ
Να έρθουν ένα βράδυ χειμωνιάτικο με χιονια και πάγο. Να παγωσουν τα κουφαρια τους για να μην βρωμίσει ο τοπος σάπιο Τούρκο......
 
Ας κανει και καμια βροχη γιατι εδω ποτιζουν ασταμάτητα φετος. Θα πουμε το νερο νερακι....


Χιονομανα......
ούτε συννεφάκι δεν φαίνεται να έχει....ξέχασετο και αυτό....μετά τα Φώτα δείχνει να έρχεται κρύο ....μόνο
 
ούτε συννεφάκι δεν φαίνεται να έχει....ξέχασετο και αυτό....μετά τα Φώτα δείχνει να έρχεται κρύο ....μόνο
Δεν πάμε καθόλου καλά....Δεν φτάνει που ο Δεκέμβριος έχει ντυθεί Απρίλιος θερμοκρασιακα, είναι και τελείως ανυδρος ο φουστης. Τα 20mm της Στενης είναι αστεία. Το έχω ξαναγράψει, το πάνε όλο και πιο πίσω. Ε μέχρι του χρόνου τέτοιες μέρες θα το πετύχουν κάποια στιγμή.
 
Δεν πάμε καθόλου καλά....Δεν φτάνει που ο Δεκέμβριος έχει ντυθεί Απρίλιος θερμοκρασιακα, είναι και τελείως ανυδρος ο φουστης. Τα 20mm της Στενης είναι αστεία. Το έχω ξαναγράψει, το πάνε όλο και πιο πίσω. Ε μέχρι του χρόνου τέτοιες μέρες θα το πετύχουν κάποια στιγμή.
Παμε για μετά τα φώτα?
Στους 13 ο 1 δείχνει κάτι διαφορετικό....ο Ρώσος...
321095286_407567818192823_4273147739441025597_n.jpg
 
Κουβα θα πάει απατος!!!! Κάποια στιγμή αυτό το καιρικό έκτρωμα θα ξεσπάσει. Ελπιζω να μην έχουμε καταστροφές μόνο.
ευτυχώς που δεν έχουμε φαινόμενα όπως στην Αμερική....φαντάσου τι θα γινόταν εδώ....
το έχω ξαναγράψει ότι δεν μπορεί κάτι θα κάνει....δεν γίνεται να φύγει ο χειμώνας έτσι...
 
ευτυχώς που δεν έχουμε φαινόμενα όπως στην Αμερική....φαντάσου τι θα γινόταν εδώ....
το έχω ξαναγράψει ότι δεν μπορεί κάτι θα κάνει....δεν γίνεται να φύγει ο χειμώνας έτσι...
Αν γινόταν εδώ ότι στην Αμερική θα θρηνούσαμε πάρα πολλούς και θα είχε διαλυθεί το σύμπαν. Πέρσι με 25-30 πόντους χιόνι παρελυσε η Αθήνα....
 
Αν γινόταν εδώ ότι στην Αμερική θα θρηνούσαμε πάρα πολλούς και θα είχε διαλυθεί το σύμπαν. Πέρσι με 25-30 πόντους χιόνι παρελυσε η Αθήνα....
Δυστυχώς, υπάρχουν άστεγοι και ανθρώποι που λόγο οικονομικής δυσχέρειας δεν έχουν καθόλου θέρμανση. Ούτε να φανταστώ δεν θέλω, τι θα γινόταν αν στην Ελλάδα είχαμε το χιόνι που έχει τώρα η Αμερική.
 
Δυστυχώς, υπάρχουν άστεγοι και ανθρώποι που λόγο οικονομικής δυσχέρειας δεν έχουν καθόλου θέρμανση. Ούτε να φανταστώ δεν θέλω, τι θα γινόταν αν στην Ελλάδα είχαμε το χιόνι που έχει τώρα η Αμερική.
κατά τον Αύγουστο θα μας ξεχιονιζαν..
 
Δυστυχώς, υπάρχουν άστεγοι και ανθρώποι που λόγο οικονομικής δυσχέρειας δεν έχουν καθόλου θέρμανση. Ούτε να φανταστώ δεν θέλω, τι θα γινόταν αν στην Ελλάδα είχαμε το χιόνι που έχει τώρα η Αμερική.
Πιο πολλους αστεγους απο την αμερικη δεν εχουμε!! μην λετε απλα για να πειτε !
 
Πιο πολλους αστεγους απο την αμερικη δεν εχουμε!! μην λετε απλα για να πειτε !
Μην θυμώνεις Δημήτρη, στην Αμερική δεν έχω πάει, δεν ξέρω τι γίνεται εκεί. Στην Αθήνα όμως έζησα μερικά χρόνια και την επισκέπτομαι μια φορά κάθε 15 μέρες τουλάχιστον. Ότι βλέπω λέω.
 
Πιο πολλους αστεγους απο την αμερικη δεν εχουμε!! μην λετε απλα για να πειτε !
Η Αμερική έχει 330 εκατομμύρια πληθυσμό. Νομοτελειακα έχει περισσότερους άστεγους και τους έχει παντού. Ας αφήσουμε στην άκρη τον ανθρώπινο παράγοντα και ας τα βάλουμε κάτω σε επιπεδο οργάνωσης. Αν ερχοταν εδώ τέτοια θεομηνία ποιος πιστεύει ότι ΔΕΝ θα διαλυοταν το σύμπαν??? Την στιγμή μάλιστα που οι ΗΠΑ παρελυσαν και έχουν και δεκάδες νεκρούς.
 
Η Αμερική έχει 330 εκατομμύρια πληθυσμό. Νομοτελειακα έχει περισσότερους άστεγους και τους έχει παντού. Ας αφήσουμε στην άκρη τον ανθρώπινο παράγοντα και ας τα βάλουμε κάτω σε επιπεδο οργάνωσης. Αν ερχοταν εδώ τέτοια θεομηνία ποιος πιστεύει ότι ΔΕΝ θα διαλυοταν το σύμπαν??? Την στιγμή μάλιστα που οι ΗΠΑ παρελυσαν και έχουν και δεκάδες νεκρούς.
Θυμάμαι σε χοντρό χιόνι στην Εύβοια που έπεσαν κολόνες της ΔΕΗ και έμειναν χωρια ολόκληρα χωρίς ρεύμα για πάνω από εβδομάδα.
Ολα τα δίκτυα νερού, ρεύματος, δρόμοι, γέφυρες κλπ είναι υπολογισμενα για οικονομικούς λόγους μέχρι μέτριες κακοκαιριες. Άμα κάτσει καμμια χοντρή την κάτσαμε την βάρκα. Θυμηθείτε την τελευταία πλημμυρα στα Βασιλικά της Εύβοιας ή τον νομό Καρδίτσας πριν 3-4 χρονια.
 
Η γεωγραφία μας εγγυάται πως δεν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο εδώ. Η Ευρώπη δεν εκτείνεται στα βόρεια όσο η Αμερική και ως εκ τούτου έχει στα ίδια γεωγραφικά πλάτη πιο ήπιο κλίμα, σημαντικό ρόλο παίζει το ρεύμα του κόλπου που φτάνει έως τα νορβηγικά παραλια και ανεβάζει την θερμοκρασία της ατμόσφαιρας και των βορείων ανέμων, μόνο από την Ρωσία μπορεί να μας έρθει πολύ κρύο αλλά από εκεί ή κάθοδος των ρευμάτων (που σε όλο το βορειο ημισφαίριο κυριαρχεί η δυτική πορεία) , τα οδηγεί από την μαύρη θάλασσα και ανατολικοτερα, και τέλος οι ορεινοί όγκοι στα σύνορα μας εμποδίζουν την σάρωση της χώρας από βορρά, όπως συμβαίνει εύκολα στην πεδινή βόρεια Αμερική.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top