Παλιά φυσίγγια

Ο Αλεξανδρος Σαριτζογλου είναι παλιός κατασκευαστής με έδρα στον Πειραιά..
Τι μου θύμησες ρε Στέφανε για το Ατλας..Δεν γνώριζα ότι παράγεται ακόμα το κατασκεύαζε κάποιος Σακελλαριου Κώστας..Θυμαμε πιτσιρικάς το είχα βρει πετάμενο...Διάφανος καλυκας atlas daedalus (Δαίδαλος)Τώρα βλέπω οτι υπάρχει και ίκαρος..Εκτός αν αυτός που τα έριξε τα ειχε από παλιά..
.well done. είσαι αρχηγός!
Η περιοχή είναι κοντά στον Πανακτο που φτιάχνονται τα Άτλας και πρέπει να κυνηγάνε αρκετοί πειραιωτες αφού είναι γεμάτη κάλυκες Σαριτζογλου και Alectoris διαφόρων γραμμαρίων. ;)
 
αφού είναι γεμάτη κάλυκες Σαριτζογλου
Άρα θα γεμίζει ακόμα..Είχα διαβάσει ότι παλιά είχε έρθει να τον συναντησει ο ίδιος ο martignoni από Ιταλία..Για να δει με τα μάτια του ποιός αγοραζει τόσα πολλά υλικά γομωσης!
Ιδιαίτερα φημισμένος για τα τσιχλοφυσιγγα του..
 
Τα Atlas του Σακελλαρίου ρε παιδιά πρέπει να έχουν σταματήσει, φτιάχνονταν στην Ελευσίνα και τα αγοράζαμε από το pet-shop που διατηρούσε ο κος Σακελλαρίου. Όταν πήρε σύνταξη ο άνθρωπος πούλησε την επιχείρηση αλλά σταμάτησαν τα φυσίγγια, τουλάχιστον όταν έγινε η "ανταλλαγή" εκεί είχα μείνει (στο ότι φυσίγγια FINITO) καθώς είχα αγοράσει τις τελευταίες κούτες ο ίδιος. Πολύ καλό φυσίγγι για όλο το χειμώνα (έβγαζε και το semi magnum "apollo", πολύ δυνατό και αυτό).

(πραγματικά ΤΕΛΕΙΟ φυσίγγι για τα δεδομένα μου!! η διαδρομή μέχρι και την Ελευσίνα φαινόταν παιχνιδάκι τότε για αγορά φυσσιγιών!!! κλαψ κλαψ)
 
Συμπληρώνοντας στα "από πάνω", βλέποντας ξανά την φωτογραφία στο κουτί του Σακελλαρίου, αναγράφει με μαρκαδόρο, μεταξύ άλλων, "D20". Τα atlas ήταν γεμισμένα με Α1. Συνεπώς μάλλον το κουτί είχε χρησιμοποιηθεί για "μπαλαντέρ", είτε για άλλου τύπου εμπορικά φυσίγγια, είτε για προϊόντα ιδιογόμωσης.
Υ.Γ.: με τρελλάνατε στην πιθανότητα να κυκλοφορούν ακόμα τα "Σακελλαρίου" χαχαχα
 
Συμπληρώνοντας στα "από πάνω", βλέποντας ξανά την φωτογραφία στο κουτί του Σακελλαρίου, αναγράφει με μαρκαδόρο, μεταξύ άλλων, "D20". Τα atlas ήταν γεμισμένα με Α1. Συνεπώς μάλλον το κουτί είχε χρησιμοποιηθεί για "μπαλαντέρ", είτε για άλλου τύπου εμπορικά φυσίγγια, είτε για προϊόντα ιδιογόμωσης.
Υ.Γ.: με τρελλάνατε στην πιθανότητα να κυκλοφορούν ακόμα τα "Σακελλαρίου" χαχαχα
Ως εργοστάσιο γράφει Πανακτος Βοιωτίας. Η φώτο είναι τραβηγμένη 5-6 χλμ απο εκει και σίγουρα το κουτί ειναι τελευταία πεταμένο. Όντως εγραφε D20 πανω. Ίσως γεμίζει για την πάρτη του και έχει κουτιά παλιά..
 
Ωραίος ο Τάσος, πρώτη φορά βλέπω remington διασποράς και από την παλιά φουρνιά μάλιστα. Αναρωτιέμαι τι διασπορεα έχει μέσα αλλά αυτά τα φυσίγγια δεν σφαζονται.
Δυστηχως Κωνσταντίνε το εχω ενα και μοναδικό..Αν το είχα διπλό θα το άνοιγα γιατί και εγώ εχω την ίδια περιέργεια..Όσο μπορώ να διακρίνω απο εξω έχει μεγάλο ποτήρι το κυαθιο(3 εκ)!!!και τα σκάγια δεν εξέχουν καθόλου!!Υποψιάζομαι οτι μεσα πρέπει να υπάρχει ενσωματωμένος σταυρος.Κλεισιμο 8αρι σε κάλυκα remington peters..
 
Ωραίος ο Τάσος!! Είτε το πιστευεις είτε οχι δεν ειχα ξαναδει κανενα απ αυτα! Το λαμπρο το χω σε αλλο καλυκα ενω εσυ super fiocchi (ξερεις καθολου πότε έβγαινε ετσι? ) κ το baikal σε μαύρο.να τα χιλιασεις!:ρ
 
Ωραίος ο Τάσος!! Είτε το πιστευεις είτε οχι δεν ειχα ξαναδει κανενα απ αυτα! Το λαμπρο το χω σε αλλο καλυκα ενω εσυ super fiocchi (ξερεις καθολου πότε έβγαινε ετσι? ) κ το baikal σε μαύρο.να τα χιλιασεις!:ρ
Ευχαριστω!
Οχι δεν γνωρίζω ποτέ ακριβώς γεμιζοταν σε καλυκα fiocchi..
Γέμιζε σε lambro italy και lambro france συνήθως..
Πάντως ο καλυκας super fiocchi ήταν στην μόδα αυτές τις εποχές..
 
Δυστηχως Κωνσταντίνε το εχω ενα και μοναδικό..Αν το είχα διπλό θα το άνοιγα γιατί και εγώ εχω την ίδια περιέργεια..Όσο μπορώ να διακρίνω απο εξω έχει μεγάλο ποτήρι το κυαθιο(3 εκ)!!!και τα σκάγια δεν εξέχουν καθόλου!!Υποψιάζομαι οτι μεσα πρέπει να υπάρχει ενσωματωμένος σταυρος.Κλεισιμο 8αρι σε κάλυκα remington peters..
Τάσο από ένα σύντομο ψάξιμο είδα ότι σε παλιά χαρτινα αλλά και σε πιο καινούργια scatter loads υπήρχε μαλινη τάπα και τα σκάγια χωρισμένα με χαρτακι σε τρεις διαβαθμισεις, τώρα αυτό που έχεις έχει ολοσωμη πλαστική , ευτυχώς που είναι διαφανές αν το φεξεις με ένα φακό μπορεί να φανεί κατι.
 
Τάσο από ένα σύντομο ψάξιμο είδα ότι σε παλιά χαρτινα αλλά και σε πιο καινούργια scatter loads υπήρχε μαλινη τάπα και τα σκάγια χωρισμένα με χαρτακι σε τρεις διαβαθμισεις, τώρα αυτό που έχεις έχει ολοσωμη πλαστική , ευτυχώς που είναι διαφανές αν το φεξεις με ένα φακό μπορεί να φανεί κατι.
Δυστηχως δεν φαίνεται τίποτα το δοκίμασα..Αν είχε στρογγυλά χαρτάκια θα φαινόταν ωποσδηποτε..Αυτό που βλεπω ειναι ο συγκεντρωτηρας κ τα σκαγια μονο για αυτό πιστεύω οτι στο κέντρο θα εχει κάποιο είδος σταυρου..Ολα δείχνουν οτι κάποια στιγμή θα το γέμιζαν και ετσι..
 
Δυστηχως δεν φαίνεται τίποτα το δοκίμασα..Αν είχε στρογγυλά χαρτάκια θα φαινόταν ωποσδηποτε..Αυτό που βλεπω ειναι ο συγκεντρωτηρας κ τα σκαγια μονο για αυτό πιστεύω οτι στο κέντρο θα εχει κάποιο είδος σταυρου..Ολα δείχνουν οτι κάποια στιγμή θα το γέμιζαν και ετσι..
Ευχαριστώ φίλε Τασο για τον κοπο που εκανες. Αυτό σκέφτομαι και εγώ κάποιο σταυροειδη διασπορεα αν ήταν χωρισμένο σε τμήματα θα φαινόταν, πρόσεχε το γιατί είναι φυσίγγι που δεν το βλέπεις συχνά.
 
Ευχαριστώ φίλε Τασο για τον κοπο που εκανες. Αυτό σκέφτομαι και εγώ κάποιο σταυροειδη διασπορεα αν ήταν χωρισμένο σε τμήματα θα φαινόταν, πρόσεχε το γιατί είναι φυσίγγι που δεν το βλέπεις συχνά.
Κανένας κόπος δεν έγινε..
Γράψε στο Google remington shurshot scatter load..θα δεις το συγκεκριμένο στις images..Αν το μεγενθυνης ίσως δεις οτι προκειται για ολόσωμο συγκεντρωτηρας..Το έχουν βάλει αγγελία..
 
Κανένας κόπος δεν έγινε..
Γράψε στο Google remington shurshot scatter load..θα δεις το συγκεκριμένο στις images..Αν το μεγενθυνης ίσως δεις οτι προκειται για ολόσωμο συγκεντρωτηρας..Το έχουν βάλει αγγελία..
Ευχαριστώ Τάσο το είδα,στο σφυρί το έχουνε βγάλει είναι σε πληστηριασμο οποίος δώσει το μεγαλύτερο ποσο το παίρνει, γιαυτό σου λέω σαν τα μάτια σου .
 
Last edited:
Back
Top