Παρουσίαση Φυσιγγίων

Ειπαμε να μην κανει λακουβα προς τα κατω. Προς τα πανω ειπαμε? .sarcastic.

20230211_230544.jpg

Ο πυραυλος σε μερικα ξεπερναει ελαχιστα το υψος ρελιου

Αρνητικα εγω βρηκα:1ον συγγεντρωτηρας(ηθελε πιο μικρο ενα μεγεθος), 2ον κλεισιμο(αλλα πως να κλεισει με 9χιλ. κενο χωρο)
 
Ειπαμε να μην κανει λακουβα προς τα κατω. Προς τα πανω ειπαμε? .sarcastic.

View attachment 66746

Ο πυραυλος σε μερικα ξεπερναει ελαχιστα το υψος ρελιου

Αρνητικα εγω βρηκα:1ον συγγεντρωτηρας(ηθελε πιο μικρο ενα μεγεθος), 2ον κλεισιμο(αλλα πως να κλεισει με 9χιλ. κενο χωρο)
Όταν τα έριξες πως σου φάνηκαν.
 
Όταν τα έριξες πως σου φάνηκαν.
Εριξα 3 φυσιγγια εγω και 1 ο πατερας. Του πατερα επεσε αλλα την κυνηγαγα ζωντανη.
Εμενα 2 μου πηγαν βαρεμενες στο λογγο. Η αλλη δεν πηρε σκαι.

Πρεπει να ειναι καλο αλλα για πρωι με υγρασια😉(ξερεις εσυ) ειναι δυνατο. Λαθος μου που εριξα το απογευμα
 
Κατι μου βρωμαει βλεποντας το συγγεντρωτηρα.....εβαζε τετοιους η πυρκαλ???? Τασσοοοοοο μολογα
View attachment 66741View attachment 66742View attachment 66743View attachment 66744View attachment 66745

Δυστυχως το παχυμετρο τα επαιξε οποτε δεν ξερουμε τελικο υψος κλεισιματος. Σιγουρα πανω απο 58.00 συγκρινοντας το με αλλα δικα μου μετρημενα
Εβαζε διαφορα βυσματα...
 

Τέτοιο κλείσιμο ούτε εγώ 😅😅😅
Τα εχει σφάξει κάποιος; ;;
Τα πειρα από φίλο να τα δοκιμάσω σε ντενεκε.

Για τα σκουπιδια.....σφαχτα ...παρε τα υλικα και κλεισε δικα σου.....Εαν δεν εχεις σεταπ θα σου δωσω
εγω.
 
Για τα σκουπιδια.....σφαχτα ...παρε τα υλικα και κλεισε δικα σου.....Εαν δεν εχεις σεταπ θα σου δωσω
εγω.
Ευχαριστώ!!! Αλλά θα τα ρίξω ένα σε ντενεκε και ένα σε χαρτί να δω τι σκ@τ@ κάνουν απορία έχω. Στο βουνό τα είδα που τα έριχνε ο φιλος ήταν κλαφτα.
 
Κατι μου βρωμαει βλεποντας το συγγεντρωτηρα.....εβαζε τετοιους η πυρκαλ???? Τασσοοοοοο μολογα
View attachment 66741View attachment 66742View attachment 66743View attachment 66744View attachment 66745

Δυστυχως το παχυμετρο τα επαιξε οποτε δεν ξερουμε τελικο υψος κλεισιματος. Σιγουρα πανω απο 58.00 συγκρινοντας το με αλλα δικα μου μετρημενα
Οκ....
Gualandi συγκεντρωτηρας..
Κάπου στο '11-12 είναι η παρτιδα, την ίδια πυριτιδα είχα βρει κ στα ideal, μάλλον προκειται για κάποια απο τις Prima.....
Εβαζε διαφορα βυσματα...
Aπο ένα σημείο κ μετα ναι, ισχυει.....
Παλιό derby...

IMG_20230212_145502.jpg

και η δευτερη σε ενα ζευγαρι πρασινοκεφαλα.
Aμαν... Αυτό πονεσε.....
Καλυτερα να τους έριχνες τρεις κ να είχες αστόχησε.....
 
Οκ....
Gualandi συγκεντρωτηρας..
Κάπου στο '11-12 είναι η παρτιδα, την ίδια πυριτιδα είχα βρει κ στα ideal, μάλλον προκειται για κάποια απο τις Prima.....

Aπο ένα σημείο κ μετα ναι, ισχυει.....
Παλιό derby...

View attachment 66841


Aμαν... Αυτό πονεσε.....
Καλυτερα να τους έριχνες τρεις κ να είχες αστόχησε.....
Ναι πόνεσε αυτό η αλήθεια ειναι😅
 
Κατι μου βρωμαει βλεποντας το συγγεντρωτηρα.....εβαζε τετοιους η πυρκαλ???? Τασσοοοοοο μολογα
View attachment 66741View attachment 66742View attachment 66743View attachment 66744View attachment 66745

Δυστυχως το παχυμετρο τα επαιξε οποτε δεν ξερουμε τελικο υψος κλεισιματος. Σιγουρα πανω απο 58.00 συγκρινοντας το με αλλα δικα μου μετρημενα

Οκ....
Gualandi συγκεντρωτηρας..
Κάπου στο '11-12 είναι η παρτιδα, την ίδια πυριτιδα είχα βρει κ στα ideal, μάλλον προκειται για κάποια απο τις Prima.....

Aπο ένα σημείο κ μετα ναι, ισχυει.....
Παλιό derby...

View attachment 66841


Aμαν... Αυτό πονεσε.....
Καλυτερα να τους έριχνες τρεις κ να είχες αστόχησε.....
Ελα όμως που ΔΕΝ είναι Gualandi ο συγκεντρωτήρας !!!! ;)
Από πότε άραγε άρχισε ο Καρδαράς να παράγει συγκεντρωτήρες "τύπου Gualandi" ??? Εγώ δεν έχω ιδέα !!!
Και πότε σταμάτησε η ΠΥΡΚΑΛ την παραγωγή φυσιγγίων ??? Ούτε αυτό το θυμάμαι !!! :(
Γι' αυτό δεν υπονοώ τίποτα ... Μπορεί να είναι φυσιολογικό ... :cool: Είναι ???????????
 
Ελα όμως που ΔΕΝ είναι Gualandi ο συγκεντρωτήρας !!!! ;)
Από πότε άραγε άρχισε ο Καρδαράς να παράγει συγκεντρωτήρες "τύπου Gualandi" ??? Εγώ δεν έχω ιδέα !!!
Και πότε σταμάτησε η ΠΥΡΚΑΛ την παραγωγή φυσιγγίων ??? Ούτε αυτό το θυμάμαι !!! :(
Γι' αυτό δεν υπονοώ τίποτα ... Μπορεί να είναι φυσιολογικό ... :cool: Είναι ???????????
Όσο για την πυρίτιδα μήπως πρόκειται για διβασικη μάλλον s4 η sipe........ Από την ογκομετρια πηγαίνω σε αυτό το συμπέρασμα...... Δεν ξεχωρίζω από την φωτό εάν η πυρίτιδα έχει κολλημένα μεταξύ τους φυλλιδια......
 
Όσο για την πυρίτιδα μήπως πρόκειται για διβασικη μάλλον s4 η sipe........ Από την ογκομετρια πηγαίνω σε αυτό το συμπέρασμα...... Δεν ξεχωρίζω από την φωτό εάν η πυρίτιδα έχει κολλημένα μεταξύ τους φυλλιδια......
Όχι Βαγγέλη.Ειναι κάποια granular Μπορεί και gm3....
 
Ελα όμως που ΔΕΝ είναι Gualandi ο συγκεντρωτήρας !!!! ;)
Από πότε άραγε άρχισε ο Καρδαράς να παράγει συγκεντρωτήρες "τύπου Gualandi" ??? Εγώ δεν έχω ιδέα !!!
Και πότε σταμάτησε η ΠΥΡΚΑΛ την παραγωγή φυσιγγίων ??? Ούτε αυτό το θυμάμαι !!! :(
Γι' αυτό δεν υπονοώ τίποτα ... Μπορεί να είναι φυσιολογικό ... :cool: Είναι ???????????
Απο ότι φάνηκε εδωσα βιαστική απάντηση γιατί είχα μείνει πίσω στα πυρκαλ δεκαετίας 90 κ πιο μετά που είχαν gualandi(το εγραφαν οι συγκεντρωτηρες)...
Συν ότι βλέποντας αυτή την πυριτιδα δεν μου πηγε ο νους προς τα εκεί.........

Αν θυμάμαι καλά το 2013 έκλεισε η Πυρκαλ...

Να κ μια άλλη περιπτωση με διασπορεα καρδαρα(όπως μου το επιβεβαιωσες) στα Πυρκαλ διασποράς....
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πλαστικά-κυάθια-συγκεντρωτήρες-και-παραδοσιακές-βυσματώσεις.2040/page-12#post-42470
 
Last edited:
Διπλή αφλογιστία με 616.Η πρωτη σε τσιχλα και η δευτερη σε ενα ζευγαρι πρασινοκεφαλα.
View attachment 66835
Είναι καθαρά θέμα βελόνας,βάση της αποτύπωσης που φαίνεται στο καψύλι. Πολύ λίγο το βάθος.
Κοίτα την διαδρομή της βελόνας για τυχόν σκουπίδια εάν δεν είναι αστοχία κατασκευαστή.
 
Λουκακου 33gr(32 βρηκα) απο Μεσσηνη
View attachment 66834
Διπλή αφλογιστία με 616.Η πρωτη σε τσιχλα και η δευτερη σε ενα ζευγαρι πρασινοκεφαλα.
View attachment 66835View attachment 66836
Συγγεντρωτηρας 24αρης
View attachment 66837

Εχει και συνεχεια....
Λουκακου 33gr(32 βρηκα) απο Μεσσηνη
View attachment 66834
Διπλή αφλογιστία με 616.Η πρωτη σε τσιχλα και η δευτερη σε ενα ζευγαρι πρασινοκεφαλα.
View attachment 66835View attachment 66836
Συγγεντρωτηρας 24αρης
View attachment 66837

Εχει και συνεχεια....
Σπάνια φταίει το φυσίγγι σε τέτοια αφλογιστία . Φταίει η βρωμια στο όπλο.
Το παθαίνω και γω αυτές τις τελευταίες μέρες της σαιζόν , που το όπλο μου περιμένει σε δυο βδομαδες το μοναδικό 😜καθάρισμα που δέχεται μέσα στη χρονιά 🤪🤪
 
Back
Top