Παρουσίαση Φυσιγγίων

Καλημέρα....... Έφτιαξα το παρακάτω φυσίγγι από ιδιογομωτικη ανησυχία,κάτι σαν πείραμα γιατί πραγματικά δεν ξέρω αν θα μπορούσε να είναι χρήσιμο στο κυνήγι της Πέρδικας και της μπεκατσας λόγω αυξημένου βάρους γόμωσης........
Προσωπικά κυνηγώ αυτά τα θηράματα με δίκανο και γνώσεις 32-33 γραμμαρίων.......
Κάλυκας superfiocchi 12/70
Καψουλι 616
Πυρίτιδα mb36 1,95 gr
Σκάγια 38 gr No 7
Βυσματωση κουβετ+.μάλλινη γνήσια 14mm+ χαρτάκι 1mm
Κλείσιμο 6* 57,80mmView attachment 70224
Και τα δυο καλα,αυτο δηνη ρεστα ομως.δοκιμασετο και θαδης
 
Καλημέρα....... Έφτιαξα το παρακάτω φυσίγγι από ιδιογομωτικη ανησυχία,κάτι σαν πείραμα γιατί πραγματικά δεν ξέρω αν θα μπορούσε να είναι χρήσιμο στο κυνήγι της Πέρδικας και της μπεκατσας λόγω αυξημένου βάρους γόμωσης........
Προσωπικά κυνηγώ αυτά τα θηράματα με δίκανο και γνώσεις 32-33 γραμμαρίων.......
Κάλυκας superfiocchi 12/70
Καψουλι 616
Πυρίτιδα mb36 1,95 gr
Σκάγια 38 gr No 7
Βυσματωση κουβετ+.μάλλινη γνήσια 14mm+ χαρτάκι 1mm
Κλείσιμο 6* 57,80mmView attachment 70224
το τελειο για περδικα μπεκατσα.
 
Φοβάμαι ότι θα έχει ισχυρό λάκτισμα......
Όχι απαραίτητα... Το λάκτισμα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και όχι μόνο από το βάρος γόμωσης. Κυρίως από τις αρχικές, τη βυσματωση, τον κώνο, κτλ. Αν η απόδοση είναι ικανοποιητική, τότε το παραπάνω βάρος γόμωσης δεν είναι πρόβλημα!😉
 
Φοβάμαι ότι θα έχει ισχυρό λάκτισμα......
ωραίες επιλογές και τα δύο Βαγγέλη για μπεκάτσα θα πήγαινα στο 2 2,05 στο πρώτο και στο δεύτερο θα αφηνα ολα το ίδιο εκτος απο το καψυλι που θα εβαζα ενα 2000 η 688 ανάλογα τον καιρο.
 
Καλημέρα....... Έφτιαξα το παρακάτω φυσίγγι από ιδιογομωτικη ανησυχία,κάτι σαν πείραμα γιατί πραγματικά δεν ξέρω αν θα μπορούσε να είναι χρήσιμο στο κυνήγι της Πέρδικας και της μπεκατσας λόγω αυξημένου βάρους γόμωσης........
Προσωπικά κυνηγώ αυτά τα θηράματα με δίκανο και γνώσεις 32-33 γραμμαρίων.......
Κάλυκας superfiocchi 12/70
Καψουλι 616
Πυρίτιδα mb36 1,95 gr
Σκάγια 38 gr No 7
Βυσματωση κουβετ+.μάλλινη γνήσια 14mm+ χαρτάκι 1mm
Κλείσιμο 6* 57,80mmView attachment 70224
Βαγγέλη, αυτό θα θερίζει και στα παπιά το σούρουπο και το ξημέρωμα. Με ένα τσοκ 4*, ήδη ακούω το πλατς και κοιτάζω στο σκοτάδι το νερό να δω που κάνει κύκλους.
 
Βαγγέλη, αυτό θα θερίζει και στα παπιά το σούρουπο και το ξημέρωμα. Με ένα τσοκ 4*, ήδη ακούω το πλατς και κοιτάζω στο σκοτάδι το νερό να δω που κάνει κύκλους.

Εγω μονο μια τρυπα στο νερο βλεπω Βασιλη μου....ουτε κυκλους ουτε τιποτα αλλο φιλε !!!

ΜΒ36 - 616 -1,95Χ38 - Ν7 - με 14 χιλιοστα μαλλινη στα 57,8....και στον βαλτο ?? Και με κρυο....ασε την
υγρασια....
Βατραχοπεδιλα εχεις φιλε ?? :D
 
Εγω μονο μια τρυπα στο νερο βλεπω Βασιλη μου....ουτε κυκλους ουτε τιποτα αλλο φιλε !!!

ΜΒ36 - 616 -1,95Χ38 - Ν7 - με 14 χιλιοστα μαλλινη στα 57,8....και στον βαλτο ?? Και με κρυο....ασε την
υγρασια....
Βατραχοπεδιλα εχεις φιλε ?? :D
Νίκο το νο7 τα ζεματάει, γιατί ρίχνεις κοντά. Επιπλέον, όλες σχεδόν οι τουφεκιές, γίνονται σε μικρά παπιά που δεν "κρατούν" σκάγια. Εμείς τα λέμε "σγαντζίδια". Οι Κατοχιανοί και οι Νιχωρίτες, (καρκαμπάδες).
 
Νίκο το νο7 τα ζεματάει, γιατί ρίχνεις κοντά. Επιπλέον, όλες σχεδόν οι τουφεκιές, γίνονται σε μικρά παπιά που δεν "κρατούν" σκάγια. Εμείς τα λέμε "σγαντζίδια". Οι Κατοχιανοί και οι Νιχωρίτες, (καρκαμπάδες).
Έχει δίκιο ο Νίκος .......τα φυσίγγια για να σκοτώνουν θέλουνε 14χιλιοστα κενού χώρου απάτητο βύσμα αλεύρι οπωσδήποτε και κλείσιμο 56,50 με Ι2s ........ Αυτά σκοτώνουν......... Αυτά που έφτιαξα εγώ είναι για την Ανάσταση .......για κρότο.....κι αν περισσέψουν μερικά κράτησε τα για τις Απόκριες του χρόνου ,κανένα γάμο κλπ
 
Νίκο το νο7 τα ζεματάει, γιατί ρίχνεις κοντά. Επιπλέον, όλες σχεδόν οι τουφεκιές, γίνονται σε μικρά παπιά που δεν "κρατούν" σκάγια. Εμείς τα λέμε "σγαντζίδια". Οι Κατοχιανοί και οι Νιχωρίτες, (καρκαμπάδες).

ΟΚ.....Συμφωνω οσον αφορα το κοντα ( κοντα και μεχρι 20 μετρα σκοτωνει και το αμμοχαλικο ) και το
μικρα παπια...
Και εαν σου τυχει μεγαλο τι θα κανεις ??
Το σεταπ για μενα ...και χωρις ΙΧΝΟΣ αντιπαραθεσης ειναι ολο λαθος....Λαθος καψουλι.... λαθος δοσολογια,,,λαθος
χιλιοστα σε αμορτισερ...λαθος υψος κλεισιματος...
Ετσι το βλεπω εγω....Ισως να κανω λαθος...αλλα αναρωτιεμαι για ποιον καιρο ειναι φτιαγμενο να δουλεψει φιλε !!!
Σε κρυο...σε νορμαλ καιρο ...αρχη σεζον με ζεστη ?? Σε ποιον απο ολους ??
 
ΟΚ.....Συμφωνω οσον αφορα το κοντα ( κοντα και μεχρι 20 μετρα σκοτωνει και το αμμοχαλικο ) και το
μικρα παπια...
Και εαν σου τυχει μεγαλο τι θα κανεις ??
Το σεταπ για μενα ...και χωρις ΙΧΝΟΣ αντιπαραθεσης ειναι ολο λαθος....Λαθος καψουλι.... λαθος δοσολογια,,,λαθος
χιλιοστα σε αμορτισερ...λαθος υψος κλεισιματος...
Ετσι το βλεπω εγω....Ισως να κανω λαθος...αλλα αναρωτιεμαι για ποιον καιρο ειναι φτιαγμενο να δουλεψει φιλε !!!
Σε κρυο...σε νορμαλ καιρο ...αρχη σεζον με ζεστη ?? Σε ποιον απο ολους ??
Νικολα, το 616 1.95×38 ειναι πανω απο 405m/s...γιατι να μη δουλεψει ανω των 20m...;;;
Δεν το καταλαβαινω...
 
Δλδ μονο η ταχυτητα μετραει σε ενα σεταπ Κωστή ??
Οχι βεβαια αλλα:
Αν με Νο7 τουφεκισει πρασινοκεφαλο ή ψαλιδα ή σφυριχταρι, δεν θα παισει;;;
Το πολυτραυματικό σοκ πηγε περιπατο στην προκειμένη περιπτωση;;
Απορία μου ολο αυτο.
 
Οχι βεβαια αλλα:
Αν με Νο7 τουφεκισει πρασινοκεφαλο ή ψαλιδα ή σφυριχταρι, δεν θα παισει;;;
Το πολυτραυματικό σοκ πηγε περιπατο στην προκειμένη περιπτωση;;
Απορία μου ολο αυτο.

Ακου....για να μην εχεις αποριες....Βγαλε ογκομετρια...ή ακομα καλυτερα κλεισε ενα φυσιγγιο ριχτο ...ταχογραφησε το
και κοιτα εαν ειναι καλυτερο απο οποιο αλλο δικο σου σεταπ...
Δεν θα βαλω βαλω δικο μου...για ευνοητους λογους...
 
Back
Top