Περί Ταχυτήτων

ΤΟΥΦΕΚΙΈς ΠΑΤΆΤΕς

το οξύμωρο είναι ότι υποτίθεται (έτσι διαφημίζεται) ότι είναι "εξαιρετικές" βολές,
ναι εξαιρετικές βολές για το ρεβυθοβόλο του Ντόναλντ ντακ κι όχι για λειόκανο

θα σας στείλω με π.μ. από που είναι γιατί δεν θέλω να θίξω τον φίλο που τις έκανε....
 
όλες μαα όλες οι βολές είναι ΓΙΑ Τ" ΑΝΑΘΕΜΑ

ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ

ΟΛΕΣ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΕΣ


Η ΕΛΑΧΙΣΤΗ v10 EPREPE NA EINAI STA 320 M/Δ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ

Ηταν εμφανες απο τις αποκλισεις ταχυτητων και bar....ΕΝΑς αχταρμας ηταν ολα....

Oταν στο ειπα....ειχες τους λογους σου...και ''εκρυβες λογια'' φιλε !!!!
 
δειτε λίγο
συνταγή Α
P 595 Bars v2,5: 415.2 m/s V10: 301,6 m/s
Pmax 747 Bars v2,5: 417.8 m/s V10: 288,9 m/s
η Pmin κρατάει μεγαλύτερη V10 από την Pmax (βέβαια τα 300 μ/δ είναι χάλια απόδοση ούτως ή άλλως)

σε όλες τις συνθέσεις
το ευρος διακύμανσης της V10 είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ από το της V1!!!!!!! ενώ έπρεπε να είναι μικρότερο!!!!!
συνταγή Β
ΕΥΡΟΣ V2,5: 10,7 m/s ΕΥΡΟΣ V10: 33,1 m/s
συνταγή Ε
ΕΥΡΟΣ V2,5: 7,1 m/s ΕΥΡΟΣ V10: 29,8 m/s

30 μ/δ από φυσίγγι σε φυσίγγι είναι απαράδεκτο ακόμα και για εμπορικό!
 
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ:
1 το παν είναι η σωστή ισορροπία στην σύνθεσή μας
2 έχουμε μεγάλες πιέσεις = μεγάλες παραμορφώσεις = μεγάλες αρχικές = ΑΘΛΙΕΣ μένουσες
3 τρώμε πολύ κουτόχορτο
4 δυστυχώς η μέτρηση αρχικών ταχ. δεν είναι πανάκεια δεν μπορούμε να βασιζόμαστε μόνο εκεί
5. ακόμα πιο πολύ δυστυχώς η μέτρηση v10 είναι σχεδόν αδύνατη για τον ερασιτέχνη, λάθος μου που το ενθάρρυνα
(Έκανα πατέντες με παλέτα ξύλινη _ κι όχι λαμαρίνα που απάντησα λανθασμένα βιαστικά αλλού - και τοίχο ξερολιθιάς με τσιμεντόλιθους, είχα σχεδόν πάντα θέματα με σκάγια που έβρισκαν στην παλέτα ή στον ξερότοιχο, την παλέτα έπρεπε να την επιδιορθώνω κάθε λίγο, χωρια που είχα εξοστρακισμούς στην ξερολιθιά, σε μια περίπτωση σκάγι χτύπησε τον ταχογράφο ευτυχώς χωρίς ζημιά. Ήμουν τυχερός που με τις αλχημείες μου δεν έκοψα τους βραχίονες του Κρόνυ.
Στα δράμια και ειδικά στα μονόβολα πήγε καλύτερα το πράγμα. Δεν έκανα πολλές μετρήσεις, έχω γύρω στις 30 μετρήσεις V10 στα τεφτέρια μου.)
 
Last edited:
το θέμα το ξεκίνησα με έναν σκοπό:
να σας δείξω τι εννοώ όταν λέω αναφωνώ: ΑΕΙΜΝΗΣΤΕ ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΕ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ!

επέμενε στην V10 ΚΑΙ είχε ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ, να είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει!
 
το θέμα το ξεκίνησα με έναν σκοπό:
να σας δείξω τι εννοώ όταν λέω αναφωνώ: ΑΕΙΜΝΗΣΤΕ ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΕ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ!

επέμενε στην V10 ΚΑΙ είχε ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ, να είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει!

Σιγουρα καλα τα λες...καλα τα ελεγε και ο συγχωρεμενος.....!!!

Πιστευω ομως....Επειδη το V-10 εναι πολυ δυσκολο να μετρηθει....
Με V1,5 - + την διατρηση που θα δωσει το φυσιγγιο μπορουμε να εχουμε μια εικονα πολυ καλυτερη...ΟΧΙ
απο το V10....αλλα απο το σκετο V1,5.
 
ακολουθεί η ρίψις βόμβας!
1. συνταγή Γ (30γρ #8) M.O. v2,5: 400,6 m/s / M.O. V10: 298,9 m/s / ΕΥΡΟΣ V10: 11,5 m/s

2. συνταγή ΣΤ (33γρ #8) M.O. v2,5: 421,1 m/s / M.O. V10: 302,9 m/s ΕΥΡΟΣ V10: 19,7 m/s


Σύγκριση των 2 ανωτέρω ΣΤ 20 μ/δλ παραπάνω αρχική , στα 10 μέτρα έπεσε στα 4 μ/δλ , και το εύρος της ΣΤ διπλάσιο από της Γ!

Σημαίνει ...αμελητέα διαφορά στην διάτρηση, και σταθερότερο φυσιγγιο το Γ! ...νομίζω!

Να πέσουμε στα 380 vs 420? θα είναι έστω περίπου 20 μ/δλ διαφορά στα 10 μέτρα (~ 278 μ/δλ ) και εύρος της ΣΤ περίπου τετραπλάσιο της Γ?

Περιττό να αναφέρουμε οτι μεθερμηνευόμενα τα παραπάνω συνάγουν σε αδιαμφισβήτητη υπεροχή της Γ με έστω 380 μ/δλ, σε κατανομή, & λιγότερα κενά, ποιοτικότερη δηλαδή τουφεκιά, λόγω λιγότερων παραμορφωμένων σκαγιών...

Υ.Γ1 : καλύτερη διάτρηση η ΣΤ σαφώς , αλλα η Γ σταθερότερη π.χ. φανταστικό παράδειγμα η ΣΤ 1/3 των εισερχόμενων σκαγιών έστω 80 φύλλα, η Γ 2/3 η ολα τα εισερχόμενα έστω 60 φύλλα, συμπεριλαμβανομένης της λιγότερης διαφοράς διατήρησης των πλευρικών σκαγιών από τα κεντρικά , που ευθύνονται σε τραυματισμούς μόνον...

Υ.Γ2:
καλύτερη διάτρηση η ΣΤ σαφώς = βάλε αντί 8αρια - 7αρια και ξεμπέρδεψες...

Εδώ στο πλοίο πάμε να τσικνίσουμε! και του χρόνου φίλοι!.big smile.
 
Καλημέρα
Θα ήθελα να σχολιάσουμε τα πεντασταδιακα φυσίγγια 56.5 κ αν αυτά υπερέχουν των υπόλοιπων κ γιατί.
Εγω πχ από τις λίγες δοκιμές που έχω κάνει σε θηραματα με 34-36γρ νο7, 6,5, πιστεύω ότι υπερεχουν σε κακές καιρικές συνθήκες.
Ποια είναι η γνώμη σας?
 
1. συνταγή Γ (30γρ #8) M.O. v2,5: 400,6 m/s / M.O. V10: 298,9 m/s / ΕΥΡΟΣ V10: 11,5 m/s

2. συνταγή ΣΤ (33γρ #8) M.O. v2,5: 421,1 m/s / M.O. V10: 302,9 m/s ΕΥΡΟΣ V10: 19,7 m/s


Σύγκριση των 2 ανωτέρω ΣΤ 20 μ/δλ παραπάνω αρχική , στα 10 μέτρα έπεσε στα 4 μ/δλ , και το εύρος της ΣΤ διπλάσιο από της Γ!

Σημαίνει ...αμελητέα διαφορά στην διάτρηση, και σταθερότερο φυσιγγιο το Γ! ...νομίζω!

Να πέσουμε στα 380 vs 420? θα είναι έστω περίπου 20 μ/δλ διαφορά στα 10 μέτρα (~ 278 μ/δλ ) και εύρος της ΣΤ περίπου τετραπλάσιο της Γ?

Περιττό να αναφέρουμε οτι μεθερμηνευόμενα τα παραπάνω συνάγουν σε αδιαμφισβήτητη υπεροχή της Γ με έστω 380 μ/δλ, σε κατανομή, & λιγότερα κενά, ποιοτικότερη δηλαδή τουφεκιά, λόγω λιγότερων παραμορφωμένων σκαγιών...

Υ.Γ1 : καλύτερη διάτρηση η ΣΤ σαφώς , αλλα η Γ σταθερότερη π.χ. φανταστικό παράδειγμα η ΣΤ 1/3 των εισερχόμενων σκαγιών έστω 80 φύλλα, η Γ 2/3 η ολα τα εισερχόμενα έστω 60 φύλλα, συμπεριλαμβανομένης της λιγότερης διαφοράς διατήρησης των πλευρικών σκαγιών από τα κεντρικά , που ευθύνονται σε τραυματισμούς μόνον...

Υ.Γ2:
καλύτερη διάτρηση η ΣΤ σαφώς = βάλε αντί 8αρια - 7αρια και ξεμπέρδεψες...

Εδώ στο πλοίο πάμε να τσικνίσουμε! και του χρόνου φίλοι!.big smile.
δεν τίθεται θέμα σύγκρισης κάπτα-Γιάννη
μαύρα χάλια και οι δύο
σαν να κάνουμε διαγωνισμό ομορφίας με πρωταγωνίστριες την Γεωργία Βασιλειάδου και την Ταυγέτη
.pray to God.
η "καλύτερη" διάτρηση της ΣΤ στα 10 μ, πάω στοίχημα ότι θα καταστεί χειρότερη στα 25μ

αυτά τα φυσίγγια όλες οι συνταγές είναι 20-25 μ άντε να πω βαριά 30 μα ΠΟΛΥ βαρια.no.
 
Καλημέρα
Θα ήθελα να σχολιάσουμε τα πεντασταδιακα φυσίγγια 56.5 κ αν αυτά υπερέχουν των υπόλοιπων κ γιατί.
Εγω πχ από τις λίγες δοκιμές που έχω κάνει σε θηραματα με 34-36γρ νο7, 6,5, πιστεύω ότι υπερεχουν σε κακές καιρικές συνθήκες.
Ποια είναι η γνώμη σας?
αυτό Στέλιο ίσως είναι καλύτερο να τεθεί στο θέμα της ιδιογόμωσης

με τετοιες V1,5 & V10 είτε 5σταδιακά είτε 50ασταδιακά χάλια αποτελέσματα θα έχεις σε όποιες καιρικές συνθήκες
 
Καλημέρα
Θα ήθελα να σχολιάσουμε τα πεντασταδιακα φυσίγγια 56.5 κ αν αυτά υπερέχουν των υπόλοιπων κ γιατί.
Εγω πχ από τις λίγες δοκιμές που έχω κάνει σε θηραματα με 34-36γρ νο7, 6,5, πιστεύω ότι υπερεχουν σε κακές καιρικές συνθήκες.
Ποια είναι η γνώμη σας?
Εγώ αυτό που είδα σε περίπου 1000 φυσίγγια 32-34 γρ ν8-9σκάγια και περίπου 100 ν4-5-6 με τα 5 στάδια είδα τα πουλιά να δέχονται τα σκάγια με περισσότερη δύναμη σε πιο πολλά μέτρα από ότι στα δύο στάδια.
 
δεν τίθεται θέμα σύγκρισης κάπτα-Γιάννη
μαύρα χάλια και οι δύο
σαν να κάνουμε διαγωνισμό ομορφίας με πρωταγωνίστριες την Γεωργία Βασιλειάδου και την Ταυγέτη
.pray to God.
η "καλύτερη" διάτρηση της ΣΤ στα 10 μ, πάω στοίχημα ότι θα καταστεί χειρότερη στα 25μ

αυτά τα φυσίγγια όλες οι συνταγές είναι 20-25 μ άντε να πω βαριά 30 μα ΠΟΛΥ βαρια.no.
Δεν μπορώ να καταλάβω την τοποθέτηση σου ως προς την Γ... τουλάχιστον την "υποθετική" των 380 μ/δλ...

Να επανατοποθετηθώ λοιπόν επί του Cal.16 που το ξέρω...

Ο πίνακας ταχυτήτων - ενέργειας είναι αυτός...

NewPicture9_zps25c214c6.jpg

Το θήραμα Πέρδικα και την κυνηγάμε σε νησί με ~ 30 C...έναρξη...

Δοκιμάζουμε γομώσεις στο χαρτί Νο 7 1/2 σκάγια , μια 26,5 γρ. με 365 μ/δλ(1200 πόδια/δλ) και μια 30 γρ με 405 μ/δλ(1330 πόδια/δλ)...

Έστω με 7/10 τσόκ στα 36,5 μέτρα (40 γιάρδες), αν εφαρμόσουμε την μέθοδο Oberfell & Thomson , ποια τουφεκιά θα είναι καλύτερη?

Το τουφέκι μας είναι 2,720 γρ. βάρος...

Στο κυνήγι ...ποια θα δωσει το λιγότερο λάκτισμα, που θα έχει την μικρότερη αναπήδηση κάννης (σημαντικότατος παράγοντας για την δεύτερη που θα ακολουθήσει...!)...

Νομίζω η απάντηση είναι οφθαλμοφανής...και τι θα κερδίσουμε χρησιμοποιώντας αυτήν των 30 γρ. με 405 μ/δλ, ....τα 0.16 της ποδολίβρας? αξίζει μπροστά σ' αυτά που θα χάσουμε?

Υ.Γ1:
πάλι Θεωρία...
Τα σκάγια τα οποία αντιστοιχούν στο 1 προς 5.000 του βάρους του πυροβολούμενου θηράματος και εφ’ όσον θα πλήξουν αυτό στο σημείο βολής με ταχύτητα πάνω από από170 μ. το δευτερόλεπτο, θα το καταβάλλουν επί τόπου. Απαραίτητη προϋπόθεση βέβαια είναι τετραπλό τραύμα πάνω στο πουλί, διότι αν βληθεί μόνο με ένα σκάγι θα προκληθεί ισχυρή διείσδυση στο σώμα, αλλά δεν εξασφαλίζεται η άμεση καταβολή του αν δεν βληθεί σε ζωτικό σημείο.

Στον πίνακα βλέπουμε , για το Νο 7 1/2 στις 40 γιάρδες (36,5 μετρα) μέννουσα ταχύτητα για 1200 π/δλ(365 μ/δλ) αρχικη στα 36,5 μετρα μέννουσα 657 π/δλ (205,74 μ/δλ) και για 1330 π/δλ(405 μ/δλ) αρχικη στα 36,5 μέτρα μένουσα 705 π/δλ (214,88 μ/δλ)

Υ.Γ2: ... και άμα κρυώσει ο καιρός? άντε κάντα 28 γρ. Νο 6 με την ίδια ταχύτητα...και πιο χοντρά...πιο καλή τουφεκιά λιγότερες παραμορφώσεις...
 
Last edited:
Καλημέρα
Θα ήθελα να σχολιάσουμε τα πεντασταδιακα φυσίγγια 56.5 κ αν αυτά υπερέχουν των υπόλοιπων κ γιατί.
Εγω πχ από τις λίγες δοκιμές που έχω κάνει σε θηραματα με 34-36γρ νο7, 6,5, πιστεύω ότι υπερεχουν σε κακές καιρικές συνθήκες.
Ποια είναι η γνώμη σας?

Στελαρα μην εχεις αμφιβολιες για το 5σταδιακο και κλεισιμο στα 56,5 χιλιοστα!!!

Νυχτα με την Ημερα με το κλεισιμο των 2 σταδιων.... στα 57.7-8-58 χιλιοστα !!!!

Περισσοτερα στο ΘΕΜΑ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗΣ....φιλε !!!
 
καπετάνιο θα ψάξω τα τεφτέρια μου να σου δώσω παραδείγματα

η Γ εαν είχε 380 μ/δ θα ήταν Ζ
μιλάμε πάντα για τις συγκεκριμμένες συνταγές και το τι αυγά έβαψαν
η Γ τα πήγε χάλια όπως και οι άλλες
M.O. P 600 Bars M.O. v2,5: 400,6 m/s M.O. V10: 298,9 m/s
ΕΥΡΟΣ P 103 Bars ΕΥΡΟΣ V2,5: 6,3 m/s ΕΥΡΟΣ V10: 11,5 m/s
για να είναι αποδεκτή έπρεπε να έχει:
M.O. V10: >325+ m/s
ΕΥΡΟΣ V10: < 5- m/s

ο πίνακας σου είναι καλός θα τον δω με την ησυχία μου .shake hands.
 
Στελαρα μην εχεις αμφιβολιες για το 5σταδιακο και κλεισιμο στα 56,5 χιλιοστα!!!

Νυχτα με την Ημερα με το κλεισιμο των 2 σταδιων.... στα 57.7-8-58 χιλιοστα !!!!

Περισσοτερα στο ΘΕΜΑ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗΣ....φιλε !!!
Νικόλα το 5σταδιακο το χρησιμοποιω μόνο για καλικες 76 και σε 70 μόνο με πολύ αργές μπαρουτες κάτω από 35 γρ πιστεύω δεν περνεις και τίποτα ιδιαίτερο
 
Back
Top