Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το μπεκατσίνι όμως Γιάννη σπάνια ξεπετιέται απο τα πόδια σου, οπως το ορτύκι, συνήθως πετάει από τα 20-25 μετρα- οπότε η 1η ντουφεκιά βγαίνει στα 25-30 μ.-εως και έξω τιρου τα πιο αγριεμένα...
Παω πασο τοτε δεν το ηξερα νομιζα πετιοταν πολυ κοντα...
 
Αν σηκωνετε μπεκατσινια στα 15 μέτρα είναι πολύ καλά δεν χρειάζεστε τίποτα παραπάνω από ένα 9ακι ή 8ακι απλό.
Εγώ οποτε εχουμε πάει με τον Αρι για μπεκατσινια μόνο μια φορά τα πετύχαμε να σηκώνονται κοντά. Σχεδόν πάντα σηκώνονται από 20-30 μέτρα.
 
Παω πασο τοτε δεν το ηξερα νομιζα πετιοταν πολυ κοντα...

Αυτο που συνηθως σηκωνεται απο τα ποδια σου σαν ορτυκι ειναι το κουφομπεκατσινι. Ειναι πιο μικρο και με κοντη μυτη και
το κυνηγι του απαγορευεται
 
Εγώ οποτε εχουμε πάει με τον Αρι για μπεκατσινια μόνο μια φορά τα πετύχαμε να σηκώνονται κοντά. Σχεδόν πάντα σηκώνονται από 20-30 μέτρα.
Για να πετιούνται κοντά πρέπει να βοηθάει η βλάστηση και ο καιρός και είναι ελάχιστες αυτές οι μέρες...
Στο ξεπέταγμα το 80% των αποστάσεων που τα ντουφεκαω είναι 25-35 μ.
Σ'αυτες τις αποστασεις πιστεύεις Γιώργο το 7,5 θα έχει τόση διαφορά απο το Νο 8?
Αυτο που συνηθως σηκωνεται απο τα ποδια σου σαν ορτυκι ειναι το κουφομπεκατσινι. Ειναι πιο μικρο και με κοντη μυτη και
το κυνηγι του απαγορευεται
Σωστός!
Οπως και το διπλομπεκατσινο (τσουκέτα) που είναι πιο ''βαρύ'' στο πέταμα απο το κοινό μπεκατσίνι...
απαγορεύεται και αυτό...
αλλα και τα 2 τα ξεχωρίζεις τόσο από το πέταμα όσο και απο το μέγεθος...
 
H χαρα του καθε αρχαριου ηταν το κουφομπεκατσινο τα χρονια που επιτρεποταν Τασο. Σχετικα αργο πεταγμα και ισιο, το ακρως αντιθετο του μπεκατσινιου.
Και όχι μόνο του αρχάριου κυνηγού αλλα και του αρχάριου σκύλου φερμας...
Αν δεν το ''μούτριζε'' δεν πέταγε...
Συγγνώμη για το .off topic.
 
Γιώργο το 7,5 θα έχει τόση διαφορά απο το Νο 8?
Κοίτα, έτσι όπως ακούγεται όχι, άλλα επειδή αυτό το κυνήγι έχει πολλές ιδιαιτεροτητες, πιστεύω πως ειδικά στην δεύτερη τουφεκια είναι απαραίτητο με 2* ή φουλ. Εγώ πάλι από τα λίγα κυνήγια που του έχω κάνει, φαντάζομαι ότι αν το κυνηγούσα πιο συστηματικά δεν θα ήμουν από αυτούς που θα το τουφεκαγαν στο σήκωμα. Γι'αυτό κάνω λόγο για τέτοιο συνδιασμο, έχω δει τι προσκοπευση θέλει σε αυτές τις αποστάσεις, ειδικά αν η τροχιά του είναι λοξά εξερχόμενη που το 28 σε 7,5 για μένα θα είχε προτεραιοτητα.
 
H χαρα του καθε αρχαριου ηταν το κουφομπεκατσινο τα χρονια που επιτρεποταν Τασο. Σχετικα αργο πεταγμα και ισιο, το ακρως αντιθετο του μπεκατσινιου.
Αμάν αμάν αμάν τελικά είχε δίκιο ο Αρις σε μια ερώτηση που του είχα κάνει κάποτε...Τελικά κουφομπεκατσινο χτύπησα..Αυτά τα χαρακτηριστικά είχε συν ότι πετάχτηκε απο πολύ κοντά..
Που να το ξέρω..Εδώ δεν έχει υδρόβια κλπ κ μάλιστα απορώ που βρεθηκε..
 
Κοίτα, έτσι όπως ακούγεται όχι, άλλα επειδή αυτό το κυνήγι έχει πολλές ιδιαιτεροτητες, πιστεύω πως ειδικά στην δεύτερη τουφεκια είναι απαραίτητο με 2* ή φουλ. Εγώ πάλι από τα λίγα κυνήγια που του έχω κάνει, φαντάζομαι ότι αν το κυνηγούσα πιο συστηματικά δεν θα ήμουν από αυτούς που θα το τουφεκαγαν στο σήκωμα. Γι'αυτό κάνω λόγο για τέτοιο συνδιασμο, έχω δει τι προσκοπευση θέλει σε αυτές τις αποστάσεις, ειδικά αν η τροχιά του είναι λοξά εξερχόμενη που το 28 σε 7,5 για μένα θα είχε προτεραιοτητα.
Θα δοκιμαστεί επί του πεδίου...
 
Αμάν αμάν αμάν τελικά είχε δίκιο ο Αρις σε μια ερώτηση που του είχα κάνει κάποτε...Τελικά κουφομπεκατσινο χτύπησα..Αυτά τα χαρακτηριστικά είχε συν ότι πετάχτηκε απο πολύ κοντά..
Που να το ξέρω..Εδώ δεν έχει υδρόβια κλπ κ μάλιστα απορώ που βρεθηκε..
Τασο πηρες κιτρινη καρτα.. Το νου σου! .buy.ζ.sarcastic.
 
Σε ασσο και τρια τσοκ δουλευει το σκιτοφυσιγγο;
Φυσικά και αν είσαι πάνω στο πουλί κάνει και αλλιώτικα σκοτωματα. Απλά θα βγάζει στενές κατανομές.
.xm.Λογικά ο συνδυασμός, ψιλά σκάγια (Νο 9,5), στενά τσοκ και υψηλές ταχύτητες που συνήθως έχουν τα skeetοφύσιγγα, θα έπρεπε να προάγει την παραμόρφωση των σκαγιών και λογικά το ''σκορποσκαγιασμα''...
Μαλλον η χαμηλή στήλη σκαγιών και τα σκληρά σκοπευτικά σκάγια, ίσως και το καλής ποιοτητας βύσμα, τα κανει να βγάζουν σφιχτές ντουφεκιές...
 
H χαρα του καθε αρχαριου ηταν το κουφομπεκατσινο τα χρονια που επιτρεποταν Τασο. Σχετικα αργο πεταγμα και ισιο, το ακρως αντιθετο του μπεκατσινιου.

Και όχι μόνο του αρχάριου κυνηγού αλλα και του αρχάριου σκύλου φερμας...
Αριστο θηραμα για το σκυλο φερμας κ πολυ ωραιο κυνηγι που αδικα απαγορευεται... .fiurius.

φαντάζομαι ότι αν το κυνηγούσα πιο συστηματικά δεν θα ήμουν από αυτούς που θα το τουφεκαγαν στο σήκωμα.
Γι αυτο σε λεω εγω "slow-motion"... .yelling..sarcastic..sarcastic.
To 28αρη στο μπεκατσινι θελει λιγο πιο σφιχο τσοκαριμσα, γενικα τα σκοπευτικα φυσιγγια ειναι κ για μενα λιγο "αυστηρα" στην σκοπευση, εχουν "λιγοτερη" περιφερεια κ πιο πυκνο κεντρο, πραγμα ομως που δεν ειναι μονο θεμα τσοκαρισματος απο προσωπικη αποψη αλλα λογω συμπεριφορας των συγκεκριμενων φυσιγγιων... Οταν προσπαθεις να ανοιξεις κ αλλο την περιφερεια, χανεις κ απο το κεντρο κ θυσιαζεις τη συνοχη της κανατομης... Εγω θα επαιζα με 28αρη ν9 κ 4 αστρα για πρωτη τουφεκια κ 28αρη ν7,5 για δευτερη σε 2 αστρα...
 
Σημερα ειχα ραντεβου στο Κερατσινι και περασα απο ΚΕΝΤΑΥΡΟ να παρω κανα σπορτινγκ στις 13.00 και ηταν κλειστος ..xm.
Μηπως ανοιγει μονο απογευμα ??
 
Σημερα ειχα ραντεβου στο Κερατσινι και περασα απο ΚΕΝΤΑΥΡΟ να παρω κανα σπορτινγκ στις 13.00 και ηταν κλειστος ..xm.
Μηπως ανοιγει μονο απογευμα ??
Όχι μέχρι τις 14¨00 είναι ανοιχτός και τα απογεύματα μετά τις 17:00. Θα έπεσες στην περίπτωση.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top