Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παραειναι χοντρο!!!Μιλαμε για πολλαααα bars αν ειναι "σκοπευτικη"!!
η csb 1 δεν είναι σκοπευτικη φιλε , ειναι πυριτιδα με ονομαστικο φορτιο 32 , αν είναι η csb1 P δουλευει ανετα 34 , το κακο με τις csb είναι ότι οπτικα από τον υπολογιστη είναι τρομερα δυσκολο να τις ξεχωρισεις , μπορει να κανω λαθος
 
η csb 1 δεν είναι σκοπευτικη φιλε , ειναι πυριτιδα με ονομαστικο φορτιο 32 , αν είναι η csb1 P δουλευει ανετα 34 , το κακο με τις csb είναι ότι οπτικα από τον υπολογιστη είναι τρομερα δυσκολο να τις ξεχωρισεις , μπορει να κανω λαθος
Δεν τις γνωριζω,Μητσο!
Την PSB1 εχω δοκιμασει....
 
Παιδια ανοιξα τα φυσιγγια του sigma 3 .... τα υλικα ΑΡΙΣΤΑ .... τα σκαγια τελεια , οι συγκεντρωτηρες απο τα λιγα που ξερω ειναι Β&Ρ δεν ξερω ο μεσοταπος τι ειναι, πυριτιδα PSB μαλλον , μου χε πει αλλα δεν θυμαμαι ποια Ισπανικη. αυτο που μου εκανε εντυπωση εινα ιοτι οι συγκεντρωτηρες ηταν προκομμενοι!!
Ζυγισα τα εξης :
................................
27,4 grm , 1,8 πυριτιδα κανονικο 28 γρμ
27,3 grm , 1,8 πυριτιδα μεσοταπο 28γρμ



...............................................................................

Παιδιά τυπογραφικο λάθος
Τα σκοπευτικά είναι 1,40
....όχι 1,8
Αχ ρε Τόλη, αυτός ο δαίμων του ... πληκτρολογίου, τι φωτιές πήγε να ανάψει !!! .sarcastic.
Αν είναι 1,40 γρ. το πιο πιθανό είναι ότι πρόκειται για την CSB-5 (σκοπευτική Χ28), ταιριάζει και το χρώμα (γκριζο-σταχτί). Αν είναι πράγματι αυτή, και με συγκεντρωτήρα απ' ότι βλέπω Β&Ρ Ζ2Μ 24, τότε πραγματικά θα είναι και γ@μώ τα φυσίγγια !!! Και τα σκάγια φαίνονται πολύ καλά, σφαιρικά και ομοιόμορφα ... .well done.
Την ίδια συνταγή γέμιζα κι εγώ κι έριχνα στο σκοπευτήριο 2-3 χρόνια, καθώς και 24αρια με την "αδερφή της" τη CSB-6 που είναι πράσινη (μόνο φέτος δεν γέμισα, από τη μια η έλλειψη χρόνου, από την άλλη το ότι ξέμεινα από υλικά και λόγω capital control δεν ξαναπήρα ... κι έτσι ρίχνω έτοιμα) ...
 
Tωρα κατι γινεται.....με ακριβως την ιδια συνταγη γεμιζει και ο Κενταυρος το 28αρι του.

με διαφορά στον κάλυκα και ίσως το καψούλι, δεν θυμάμαι
Σωστά, κάλυκα Fiem με 686 και λίγο παραπάνω μπαρούτη ... 1,45 γρ.
 
για ποιο λογο είναι πολύ δυσκολο αυτό φιλε ?
E για φυσιγγι εμπορικο που στοχευει στο κερδος ψιλοδυσκολο ειναι... Ειναι ασυμφορη η πυριτιδα στο 1,80 για 28 γρ... Για εναν τρελαμενο ιδιογομωτη που πειραματιζεται ειναι ευκολοτερο...
 
Παιδια σημερα δοκιμασα στο Σχιστο στον πινακα και σε 2 πουλες τα sigma 3 κανονικο και μεσοταπο. Οπως ειχα γραψει και στις πρωτες βολές σε χαρτονι ....ειναι πολυ καλα φυσιγγια , απο τα NSI prima δεν θα τα ξεχωριζα ,και ειναι και ισως πιο γρηγορα, απο ανακρουση τα ιδια μου φανηκαν , το μεσοταπο ομως ...ειναι κλειστο μεσοταπο .... κραταει μετρα , μια βολη που το ριξα στα 37μ με το brain TM ..... μια χαρα κατανομη εκανε ...και ο δισκος εσπαγε και το πουλακι επεφτε! Και αν η τιμουλα ειναι στα 5 ...τι αλλο θελουμε! Παντως απο τα super kill sporting μου αρεσαν πολυ περισσοτερο τα sigma

Φωτογραφιες εχω αναρτησει στο "ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ AFTERMARKET CHOKE...."
 
Last edited:
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, ξέρει κάποιος αν μπορώ να αγοράσω φυσίγγια απο άλλο κράτος μέλος ΕΕ και να τα φέρω στην Ελλάδα ? Το ότι μπορώ πρακτικά να το κάνω το ξέρω, αλλα δεν γνωρίζω αν είναι νόμιμη όλη η ιστορία.
 
Nαι, αυτο ειναι ενα θεμα. Ξεκινα ρωτωντας στο καταστημα που θα τα ψωνισεις αν μπορουν να βγουν εκτος χωρας
 
Nαι, αυτο ειναι ενα θεμα. Ξεκινα ρωτωντας στο καταστημα που θα τα ψωνισεις αν μπορουν να βγουν εκτος χωρας
Δεν τους εμπιστεύομαι, και δεν θέλω να μπλέξω στα καλά καθούμενα. Αν και δεν με έχουν ελέγξει ποτέ στην επιστροφή, ούτε υπάρχει κάποιος να ελέγξει δηλαδή, ωστόσο θέλω να είμαι τυπικός όσο αυτό είναι δυνατών.
 
Δεν τους εμπιστεύομαι, και δεν θέλω να μπλέξω στα καλά καθούμενα. Αν και δεν με έχουν ελέγξει ποτέ στην επιστροφή, ούτε υπάρχει κάποιος να ελέγξει δηλαδή, ωστόσο θέλω να είμαι τυπικός όσο αυτό είναι δυνατών.
Διονύση το ποιο πρακτικό είναι να ρωτήσεις στο "τελωνείο" που θα περάσεις μπαίνοντας !
μιας και τούς ίδιους θα συναντήσεις και στην επιστροφή σου ;)
 
Διονύση το ποιο πρακτικό είναι να ρωτήσεις στο "τελωνείο" που θα περάσεις μπαίνοντας !
μιας και τούς ίδιους θα συναντήσεις και στην επιστροφή σου ;)
Δεν συναντάω κανέναν ποτέ σε αντίθεση με τους έλεγχους στο πήγαινε. Περνάει όποιος θέλει και φέρνει ότι θέλει. Αυτό με το τελωνείο το ξερω (αν και επιφυλάσσομαι) άλλα έλεγα μήπως γνωρίζει κανείς την νομοθεσία (αν υπάρχει)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top