Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Πολλά ακούγονται.:D
Μην ακους φιλε....δοκιμασε πρωτα κ θα εκπλαγεις ευχαριστα....με το Νο9½ το οποιο εχει ελαχιστη διαφορα με το Ν10, εχω παρει πουλια αρκετα μακρια...τσιχλες κ μπεκατσίνια κ με μισόταπα κιολας...
 
Το νούμερο 10 μέχρι ποια απόσταση θεωρείτε ότι είναι ικανοποιητικό για τσίχλα; Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.
με ασσο ,δυο, τσοκ μεχρι 35,40 μετρα αναλογα και τον καιρο για να μην παιρνεις ζωντανα πουλια.το 10 αρι ειναι ιδανικο για περπατητο .,και παλι" αναλογα" τον καιρο γιατι δεν εχουν αρκετοι κινητικη ενεργεια για πιο μακρια,για να μπορεσει να καταβαλει το θηραμα ακαριαια παρα την πληθωρα τον σκαγιων.
 
Μέχρι 35 σίγουρα, ίσως και παραπάνω.
Εγώ συμφωνώ μαζί σου, αν ρωτήσεις όμως κάτι ειδήμονες του ελληνικού κυνηγετικού τύπου, θα σου πουν κατηγορηματικα ( αυτοί δεν δέχονται αμφισβήτηση από ΚΑΝΕΝΑΝ), μέχρι τα 25 μέτρα
 
Εγώ συμφωνώ μαζί σου, αν ρωτήσεις όμως κάτι ειδήμονες του ελληνικού κυνηγετικού τύπου, θα σου πουν κατηγορηματικα ( αυτοί δεν δέχονται αμφισβήτηση από ΚΑΝΕΝΑΝ), μέχρι τα 25 μέτρα
Τελικά,να πιστεύουμε τους ειδήμονες η όχι?
 
Το 10αρι στην τσίχλα, από τη στιγμή που την σκοτώνει ακαριαία εντός του "τίρου" που λέμε, έως τα 35 μέτρα, είναι το νούμερο της. Οι Ιταλοί χρησιμοποιούν έως και νο 12, ενώ και στην Κύπρο προτιμούν τα πολύ ψιλά νο 10 και νο 11. Το νο 9 δίνει αρκετά μέτρα παραπάνω, ίσως περισσότερα από ότι μπορεί να εκμεταλλευτεί ένας μέτριος σκοπευτής. Το νο 8 είναι απλά υπερβολή. Όλα αυτά σε φυσιολογικές καιρικές συνθήκες. Σε πολύ κρύο μπορούμε να κατέβουμε ένα νούμερο κάτω από τη συνηθισμένη επιλογή μας.

Την τσίχλα δεν είναι δύσκολο να την σκοτώσεις, δύσκολο να την πετύχεις είναι. Τα περισσότερα λαβωμένα πουλιά είναι αποτέλεσμα λίγων τραυμάτων λόγω χοντρού νούμερου.

Επίσης βλέπουμε και το φαινόμενο κάποια μεσαία νούμερα να τραυματίζουν πουλιά, ενώ τα πιο ψιλά και τα πιο χοντρά να σκοτώνουν. Π.χ. να έχουμε πολλά λαβωμένα με νο 8 και εάν πάμε σε νο 7 ή νο 6 (λόγω μικτού κυνηγιού τσίχλας φασσας) να έχουμε ακαριαία σκοτώματα. Υποθέτω ότι το υπερβολικά χοντρό σκάι κάνει τόσο μεγάλο τραύμα που δεν απαιτείται πλέον να πλήξει ζωτικό όργανο. Απλά πλέον παίζουμε Λόττο λόγω πολύ λίγων σκαγιων και αναγκαστικά κλείνουμε τσοκ για να το αντισταθμίσουμε όσο γίνεται.
 
Last edited:
Τα περισσότερα λαβωμένα πουλιά είναι αποτέλεσμα λίγων τραυμάτων λόγω χοντρού νούμερου.
Απλά πλέον παίζουμε Λόττο
δεν συμφωνω ,απλα σκεψου και στα παπια τι νουμερο βαζεις για να εχεις ολες της αποστασεις.[ποσα πουλια τραυματιζονται με ψιλα σκαγια που ειναι περα τον οριον τους ,μην ξεχναμε την δυναμη κρουσης και εννοειται παιζει και ρολο ο καιρος.]
 
Το 10αρι στην τσίχλα, από τη στιγμή που την σκοτώνει ακαριαία εντός του "τίρου" που λέμε, έως τα 35 μέτρα, είναι το νούμερο της. Οι Ιταλοί χρησιμοποιούν έως και νο 12, ενώ και στην Κύπρο προτιμούν τα πολύ ψιλά νο 10 και νο 11. Το νο 9 δίνει αρκετά μέτρα παραπάνω...
Αρα που πλεονεκτει το 10 ενταντι του 9 ?? Τι θα μας δώσει περισσοτερο??

Ρωταω γιατι χρησιμοποιώ αποκλειστικα #9 στην τσιχλα, αν και για καποιο λογο παντα υπηρχαν σκεψεις και για το 10αρακι...
 
Εγώ συμφωνώ μαζί σου, αν ρωτήσεις όμως κάτι ειδήμονες του ελληνικού κυνηγετικού τύπου, θα σου πουν κατηγορηματικα ( αυτοί δεν δέχονται αμφισβήτηση από ΚΑΝΕΝΑΝ), μέχρι τα 25 μέτρα
Στα 20-25 μέτρα ερριξα σε τρυγόνι με NSI sipe n10, ήμουν για ορτυκια, και τουλάχιστον 4 ή 5 10ακια το ξεπέρασαν από την άλλη μεριά.Φυσικά σκοτώνουν τσίχλα έως τα 35μ αρκεί να βρεις την προσκοπευση, γιατί θέλουν αισθητά παραπάνω από το ν8. Έτσι την παθαίνουν οι περισσότεροι και σου λένε ότι δεν σκοτώνουν.
Αρκετα χρόνια τωρα γνωστός μου κυνηγάει τσίχλα αποκλειστικά με RC 32 n12 με κύλινδρο ακόμα και παγωμένα πρωινά κοντά στους 0.Αυτος ρίχνει μέχρι 30μ για να τις βρίσκει εύκολα. Τα δοκίμασα, για να δω αν γεμίζει η τσίχλα σκάγια και δεν τρώγεται. Κανένα σχεδόν σκαγι δεν υπήρχε μέσα τους, μόνο σπασμένα πόδια φτερά και λαιμός!
 
Αρα που πλεονεκτει το 10 ενταντι του 9 ?? Τι θα μας δώσει περισσοτερο??

Ρωταω γιατι χρησιμοποιώ αποκλειστικα #9 στην τσιχλα, αν και για καποιο λογο παντα υπηρχαν σκεψεις και για το 10αρακι...
Περισσότερα σκάγια και δυνατότητα να έχεις πιο ανοιχτό τσοκ. Αυτό είναι το πλεονέκτημα του νο 10. Με μόνο περιορισμό τις πολύ μακρινές βολές.
 
Αρα που πλεονεκτει το 10 ενταντι του 9 ?? Τι θα μας δώσει περισσοτερο??

Ρωταω γιατι χρησιμοποιώ αποκλειστικα #9 στην τσιχλα, αν και για καποιο λογο παντα υπηρχαν σκεψεις και για το 10αρακι...
Καλά είσαι,πολύ καλά!
Αν είχες την ευχέρεια να πας στο
# 9,5(Φ2.00mm),30 γρμ οροφή,θα ήταν ακόμη καλυτερα!
Το #10 για μαύρες, κοντινά απογευματινά και "ξηλωμα"είναι θεουλης!
Μόνο τα χτυπημένα να βλέπεις που είναι πεντακάθαρα λες και πήγαν από καρδιά κι έχουν 7-8 σκάγια πάνω τους,θα καταλάβεις....
 
Το νούμερο 10 μέχρι ποια απόσταση θεωρείτε ότι είναι ικανοποιητικό για τσίχλα; Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.
Κυνηγαω τσιχλα, αποκλειστικα με 10αρι. Ειναι ομως μεχρι το πολυ τα 40 μετρα, αποσταση που με καλυπτει προσωπικα και σε καρτερι και σε περπατητο. Δεν το ριχνω με πιο κλειστο τσοκ απο τα 3 αστρα. Δοκιμασε μια φορα ενα κουτι. Πιστευω θα σε εκπληξει ευχαριστα.
 
Last edited:
Εγινε κανόνας πλέον όσοι έχουν γίνει γνωστοί στον χώρο μας και αλλού , με τον καιρό να έχουν αποκτήσει το αλάθητο του παπα. Συνήθως πρόκειται για ανθρώπους που αντίθετα με αυτό που θα περίμενε κανείς, ΔΕΝ έχουν βαθιά γνώση του αντικειμένου και ακόμη λιγότερη ενασχόληση πρακτικά με αυτό. . Είναι ευτυχημα που στο φόρουμ αυτό βλέπω άτομα, που έχουν τις γνώσεις, την εμπειρία και το ήθος που απαιτούνται για να ανέβει το επίπεδο όλων μας. Και σε αυτό που έγραψε πριν ο Λεωνίδας και σε άλλα πολλά και διάφορα που γράφουν αρκετοί εδώ μέσα, βρίσκω πιο σωστές απόψεις από ότι γράφεται σε πολλά <ευαγγελια>.
 
Και σε αυτό που έγραψε πριν ο Λεωνίδας και σε άλλα πολλά και διάφορα που γράφουν αρκετοί εδώ μέσα, βρίσκω πιο σωστές απόψεις από ότι γράφεται σε πολλά <ευαγγελια>.
Να σταθώ σ'αυτο και να αναφέρω ,ότι είναι πολλοί που γνωρίζουν και δεν γράφουν και πιο λυπηρό,ότι πολλές φορές,αυτοί που γράφουν, εσκεμμένα ή όχι, απαξιώνονται από κάτι τοξικούς σαν εμένα,με ο,τι αυτό συνεπάγεται.Μιλαω γενικά , παρακολουθώντας το χώρο πολλα-πολλα χρόνια ,σαν ΓέΡοντας που είμαι...
 
Back
Top