Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Σε καθαρό νο10 έχω χρησιμοποιήσει μόνο το (πρώην πλέον) κόκκινο 30γρ του Ρουμελιώτη, που ήταν ρουκέτα (με την καλή έννοια). Απίστευτες καταβολές σε όλες τις αποστάσεις. Και ταχύτητες και συγκέντρωση κρατούσε άψογα με στενά τσοκ στο πλάγιο.
9/10μιχ και 9,5αρια επίσης πάρα πολλά σε μισοταπα (Γορίλα και Λάμπρο) που επίσης με το πλάγιο και στενά τσοκ κρατούσαν κέντρα και σε μεσαίες αποστάσεις. Ειδικά το Μεζζο 30γρ 9/10μιχ ήταν πάντως καιρού και με κρύα και με χιόνια. Και είχα πάρει και μακρινές τραβέρσες.
Πιστεύω σε τόσο ψιλό σκάγι, πρέπει να είναι πετυχημένη η γεμισια. Τα πιο χοντρά σκάγια λίγο πολύ θα τραβήξουν αξιοπρεπώς.
 
Το 2001 αν θυμάμαι καλά ο Χατζιωτης έγραψε ένα ωραίο άρθρο για τα τσιχλοφυσιγγα του Φλεβάρη θεωρουσε σαν ιδανικο τα 31-32γρ ν10 έως τα 40μ..
Εγω θα πω ότι απαραίτητη προϋπόθεση για αυτές τις οριακές αποστάσεις κ σε αυτό το νουμερο είναι να προερχεται από "καλογεμισμενα" φυσίγγια..

Ωστόσο κ για εμενα δεν υπάρχει ιδανικο μεγέθος η μαγικό σκαγι για κανένα θήραμα...
Και με ν7 μπορεί να την κυνηγησει οποιος γουστάρει κ με ν12....

Άλλος κοιτάει την ευκολία του κ να γεμισει όσο πιο γρήγορα μπορεί το κρεμασταρι...
Αλλος δεν τον ενδιαφέρει αυτό αλλά θέλει ότι χτυπήσει να το έχει χτυπήσει εκεινος, κ οχι η μια χουφτα σκάγια που έριξε......

Πάντως παλαιοτερα κ όσες φορες εριξα ν10 ελάχιστα πουλια θυμάμαι να έπεσαν κάτω με ένα σκαγι, κ αυτό δείχνει ότι ήμουν εντελώς ορτσα...
Συνήθως τα πουλια ήταν κόσκινο λόγω τις πληθωρας των σκαγιων,για τον ίδιο ακριβώς αποδίδει και σε μεγαλυτερα θηράματα σε λογικές αποστασεις....

Απο εκει κ περα τσίχλες εχω παρει κ με ν7, 8,9...

Το σκαγι που συνήθως προτιμώ είναι το ν9 κ αυτό χωρίς να υπάρχει καποιος ιδιαίτερος λόγος που με οδήγησε σε αυτή την προτίμηση, απλώς θεωρώ πως είναι ένα "καλό' μέγεθος για την τσίχλα κ για όλες τις τεχνικές κυνηγίου της....
 
Τελικά,να πιστεύουμε τους ειδήμονες η όχι?
Διαβαζουμε, ακούμε,φιλτράρουμε . Παλιότερα,στο χώρο του Υ/ψ αρθρογραφουσαν λίγοι.Ο ψαράς,για προσωπικό του όφελος,στηριζόμενος από εταιρείες του χώρου,έστελνε τις φωτό και γίνονταν ένα ωραίο άρθρο απ'τον αρθρογράφο,ο οποίος πολλές φορές ήταν ένας για πολλούς.Το κείμενο το συνόδευαν ωραίες ψαριες,ακόμα κι από νυχτομπουκαλο..Καλό λοιπόν, άποψή μου,να τους ακούμε όλους.Τους ποιους θα πιστεύουμε,έλα ντε!!! Οπότε "πίστευε και μη' ερεύνα"!:)
 
Το 2001 αν θυμάμαι καλά ο Χατζιωτης έγραψε ένα ωραίο άρθρο για τα τσιχλοφυσιγγα του Φλεβάρη θεωρουσε σαν ιδανικο τα 31-32γρ ν10 έως τα 40μ..
Εγω θα πω ότι απαραίτητη προϋπόθεση για αυτές τις οριακές αποστάσεις κ σε αυτό το νουμερο είναι να προερχεται από "καλογεμισμενα" φυσίγγια..

Ωστόσο κ για εμενα δεν υπάρχει ιδανικο μεγέθος η μαγικό σκαγι για κανένα θήραμα...
Και με ν7 μπορεί να την κυνηγησει οποιος γουστάρει κ με ν12....

Άλλος κοιτάει την ευκολία του κ να γεμισει όσο πιο γρήγορα μπορεί το κρεμασταρι...
Αλλος δεν τον ενδιαφέρει αυτό αλλά θέλει ότι χτυπήσει να το έχει χτυπήσει εκεινος, κ οχι η μια χουφτα σκάγια που έριξε......

Πάντως παλαιοτερα κ όσες φορες εριξα ν10 ελάχιστα πουλια θυμάμαι να έπεσαν κάτω με ένα σκαγι, κ αυτό δείχνει ότι ήμουν εντελώς ορτσα...
Συνήθως τα πουλια ήταν κόσκινο λόγω τις πληθωρας των σκαγιων,για τον ίδιο ακριβώς αποδίδει και σε μεγαλυτερα θηράματα σε λογικές αποστασεις....

Απο εκει κ περα τσίχλες εχω παρει κ με ν7, 8,9...

Το σκαγι που συνήθως προτιμώ είναι το ν9 κ αυτό χωρίς να υπάρχει καποιος ιδιαίτερος λόγος που με οδήγησε σε αυτή την προτίμηση, απλώς θεωρώ πως είναι ένα "καλό' μέγεθος για την τσίχλα κ για όλες τις τεχνικές κυνηγίου της....
Έχω ακόμα λίγα ρουμελιοτη α1 34γρ…ν 10 διασποράς ούτε μιγα δεν φεύγει τρομερό φυσηγγι :)
 
Δεν ξέρω αν έχει κανείς άλλος άποψη για τα Lambro Veloce, εμένα μου έχουν κάτσει πολύ καλά για να μην πω απροσδόκητα καλά. Σε Νο 9 έχουν πέσει ξερά 16 πουλιά με 22 φυσίγγια(και η φάσσα μαζί). Και με το ποζέ και με την καραμπίνα. Πάω για ρεκόρ φέτος :p
 
Προσωπική άποψη και μόνο: Το 10άρι το έχω δουλέψει πολύ σε 32gr (νομίζω είναι καλύτερο το 30άρι, αν το βρεις) σε μαλινόταπα, με ανοιχτά τσοκ (4*) μόνο στις μαύρες και στο περπατητό και συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες ότι πάνω από τα 20 μέτρα χρειάζεται αυξημένη προσκόπευση. Και πάντως max τα 35 μέτρα και αυτά μόνο αν είναι με συγκεντρωτήρα και 3*.
 
Έχω ακόμα λίγα ρουμελιοτη α1 34γρ…ν 10 διασποράς ούτε μιγα δεν φεύγει τρομερό φυσηγγι :)
Δεν έτυχε να ρίξω ν10 στα 34γρ αλλά μπορώ να......το φανταστώ....
Για την ακρίβεια δεν είναι τρομερό το φυσιγγι, αλλά ο αριθμός των σκαγιων....

Με το Baikalοδικαννο 1*-3* έριξες κανένα?
 
δεν συμφωνω ,απλα σκεψου και στα παπια τι νουμερο βαζεις για να εχεις ολες της αποστασεις.[ποσα πουλια τραυματιζονται με ψιλα σκαγια που ειναι περα τον οριον τους ,μην ξεχναμε την δυναμη κρουσης και εννοειται παιζει και ρολο ο καιρος.]
Αυτό είναι το πρόβλημα γενικώς.Πιο χοντρό σκάγι για το οποιοδήποτε θήραμα για να καλύψει μακρινές βολές που στο μεγαλύτερο ποσοστό δεν τα παίρνουμε.Καιμε το μέρος οι ίδιοι εκείνη την ημέρα και σπάμε τα πουλιά.Αν είχαμε ανοιχτό τσοκ και το σωστό νούμερο σκαγιου μέχρι τα 35 μέτρα θα βλέπαμε το προφανές... Καλύτερη διαχείριση των πουλιών που κρατάει η περιοχή.Δεν χαλάς και τα υπόλοιπα καρτερια, καρπώνεται και περισσότερα.Το να βάζεις από Ν10 Ν8 στην τσίχλα με το σκεπτικό μην τυχών και περάσει καμία φάσσα ας αναλογιστούμε σε πόσα κυνήγια έγινε αυτό και μετά από πόσα φυσίγγια.Καλο είναι να σκεφτούμε και λίγο την ιδιοσυγκρασία και να την εξασκήσουμε λίγο.
 
Δεν έτυχε να ρίξω ν10 στα 34γρ αλλά μπορώ να......το φανταστώ....
Για την ακρίβεια δεν είναι τρομερό το φυσιγγι, αλλά ο αριθμός των σκαγιων....

Με το Baikalοδικαννο 1*-3* έριξες κανένα?
Ναι Τάσο έχω ρίξει αρκετά έχω κάνη το ποιο αποδοτικό κυνηγι μου με το μπαικαλ με 18,2 άυλο 3/1 σταθερό.. έπρεπε να είχα δηπλα μου αυτους που λένε όχι πολλά σκαγια σε αυτό το οπλο.. ντουφεκες εκτός οριον
 
Εγώ ν8 και ν9...έτσι έχω συνηθίσει, ο λόγος δεν είναι μήπως περάσει η φάσσα, ο λόγος είναι ότι αισθάνομαι σιγουριά σε όλες τις αποστάσεις, αποστάσεις δεν μπορώ να υπολογίσω, αλλά δεν θα σκεφτώ να σηκώσω το όπλο σε μια ψηλωμενη,σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα.
 
........Το σκαγι που συνήθως προτιμώ είναι το ν9 κ αυτό χωρίς να υπάρχει καποιος ιδιαίτερος λόγος που με οδήγησε σε αυτή την προτίμηση, απλώς θεωρώ πως είναι ένα "καλό' μέγεθος για την τσίχλα κ για όλες τις τεχνικές κυνηγίου της....
Και η δική μου άποψη αυτή είναι. Θεωρώ ότι το Νο 9 είναι το καλύτερο για να μη πω ιδανικό για τη τσίχλα. Αυτό βέβαια έχει να κάνει με τη συνηθέστερη βολή στο θήραμα αυτό που, είτε στο καρτέρι, είτε στο περπατητό, "παίζει" γύρω στα 30-35 m.
Σίγουρα παίζουν ρόλο και πολλοί άλλοι παράγοντες, όπως ο τρόπος που κυνηγά ο καθένας, τα τσοκ, οι καιρικές συνθήκες, ακόμη και το τοπίο κ.α. για αυτό και είναι εξίσου σεβαστές οι διαφορετικές απόψεις.
 
Δοκιμές κάνω. Είχα σταματήσει το σπορ για πολλά χρόνια. Πέρσι το ξανάρχισα κι έριξα ότι αποθέματα είχα σε διασποράς και jordan. Πλέον ψάχνω ένα φυσίγγι για 1ο σε μαύρες και σε περπατητο σε κλειστά σημεία, σε μια λογική τιμή!
Πιο εύκολο να πιάσεις το τζόκερ.Αν θέλεις να με ακούσεις αγόρασε ένα ανάστροφο τσοκ τύπου brain Bel.Για να ρίχνεις κανονικά φυσίγγια και να κάνει αυτό τη δουλειά πιο φθηνά θα σου στοιχίζει.
 
Εγινε κανόνας πλέον όσοι έχουν γίνει γνωστοί στον χώρο μας και αλλού , με τον καιρό να έχουν αποκτήσει το αλάθητο του παπα. Συνήθως πρόκειται για ανθρώπους που αντίθετα με αυτό που θα περίμενε κανείς, ΔΕΝ έχουν βαθιά γνώση του αντικειμένου και ακόμη λιγότερη ενασχόληση πρακτικά με αυτό. . Είναι ευτυχημα που στο φόρουμ αυτό βλέπω άτομα, που έχουν τις γνώσεις, την εμπειρία και το ήθος που απαιτούνται για να ανέβει το επίπεδο όλων μας. Και σε αυτό που έγραψε πριν ο Λεωνίδας και σε άλλα πολλά και διάφορα που γράφουν αρκετοί εδώ μέσα, βρίσκω πιο σωστές απόψεις από ότι γράφεται σε πολλά <ευαγγελια>.
Τους έχω δει όλους Λευτέρη μου αν βαράνε. Σε αποστολές στο εξωτερικό που πηγαίναμε σε σκοπευτήρια να δοκιμάσουμε τα όπλα παρουσίασης. Άστο! Κάποιοι (λίγοι ευτυχώς) είναι τόσο όρτσα που ρίχνουν 5-6 φυσίγγια και τους αρκούν (και καλά) για να γράψουν την άποψη τους! Να σου δίνει η εταιρεία απεριόριστα πιάτα και φυσίγγια και να ρίχνεις μισή χούφτα για να μην καρφωθεις!!!!!! Οι υπόλοιποι απλά μέτριοι σκοπευτές. Και αυτοί μετά διαμορφώνουν γνώμες, "ΑΝ" υποθέσουμε φυσικά ότι γράφουν ανεπηρέαστα από εξαρτήσεις την πραγματική τους γνώμη, ΟΠΟΙΑ γνώμη σχημάτισαν τέλος πάντων κλαμπανιζοντας!

Να μου πει τώρα ένας τέτοιος άνθρωπος για το μέγιστο βεληνεκές του όπλου ή του σκαγιου όταν δεν μπορεί να πετύχει ένα νορμάλ πιατακι στα 20 μέτρα!

Υ.γ. Μάντεψε ποιον αρθρογράφο ΔΕΝ επέλεγαν όταν ο προορισμός στο εξωτερικό ήταν με κυνήγι και τραπεζωματα και Bella Vita!
 
Last edited:
Τους έχω δει όλους Λευτέρη μου αν βαράνε. Σε αποστολές στο εξωτερικό που πηγαίναμε σε σκοπευτήρια να δοκιμάσουμε τα όπλα παρουσίασης. Άστο! Κάποιοι (λίγοι ευτυχώς) είναι τόσο όρτσα που ρίχνουν 5-6 φυσίγγια και τους αρκούν (και καλά) για να γράψουν την άποψη τους! Να σου δίνει η εταιρεία απεριόριστα πιάτα και φυσίγγια και να ρίχνεις μισή χούφτα για να μην καρφωθεις!!!!!! Οι υπόλοιποι απλά μέτριοι σκοπευτές. Και αυτοί μετά διαμορφώνουν γνώμες, "ΑΝ" υποθέσουμε φυσικά ότι γράφουν ανεπηρέαστα από εξαρτήσεις την πραγματική τους γνώμη, ΟΠΟΙΑ γνώμη σχημάτισαν τέλος πάντων κλαμπανιζοντας!

Να μου πει τώρα ένας τέτοιος άνθρωπος για το μέγιστο βεληνεκές του όπλου ή του σκαγιου όταν δεν μπορεί να πετύχει ένα νορμάλ πιατακι στα 20 μέτρα!

Υ.γ. Μάντεψε ποιον αρθρογράφο ΔΕΝ επέλεγαν όταν ο προορισμός στο εξωτερικό ήταν με κυνήγι και τραπεζωματα και Bella Vita!
Clabanee goes cloud!:p
 
Τους έχω δει όλους Λευτέρη μου αν βαράνε. Σε αποστολές στο εξωτερικό που πηγαίναμε σε σκοπευτήρια να δοκιμάσουμε τα όπλα παρουσίασης. Άστο! Κάποιοι (λίγοι ευτυχώς) είναι τόσο όρτσα που ρίχνουν 5-6 φυσίγγια και τους αρκούν (και καλά) για να γράψουν την άποψη τους! Να σου δίνει η εταιρεία απεριόριστα πιάτα και φυσίγγια και να ρίχνεις μισή χούφτα για να μην καρφωθεις!!!!!! Οι υπόλοιποι απλά μέτριοι σκοπευτές. Και αυτοί μετά διαμορφώνουν γνώμες, "ΑΝ" υποθέσουμε φυσικά ότι γράφουν ανεπηρέαστα από εξαρτήσεις την πραγματική τους γνώμη, ΟΠΟΙΑ γνώμη σχημάτισαν τέλος πάντων κλαμπανιζοντας!

Να μου πει τώρα ένας τέτοιος άνθρωπος για το μέγιστο βεληνεκές του όπλου ή του σκαγιου όταν δεν μπορεί να πετύχει ένα νορμάλ πιατακι στα 20 μέτρα!

Υ.γ. Μάντεψε ποιον αρθρογράφο ΔΕΝ επέλεγαν όταν ο προορισμός στο εξωτερικό ήταν με κυνήγι και τραπεζωματα και Bella Vita!
Άσε τα σάπια για τα τραπεζώματα. Έχεις love handles και καρφώνεσαι!:D
 
Back
Top